اشتباهات پخت ماکارونی
ماکارونی از غذاهای پرطرفداری است که طرز تهیه آن خیلی راحت می باشد اما برخی از خانم ها اشتباهاتی را هنگام پخت ماکارانی انجام می دهند که در طعم آن موثر است.

اشتباهات رایج و باورهای نادرست درباره پخت ماکارونی

ماکارونی غذای محبوب و مورد علاقه بسیاری از افراد به خصوص بچه ها است که در انواع شکل ها و سایزهای متفاوتی وجود دارد و در کمترین زمان ممکن و خیلی راحت می توان آن را تهیه نمود.

درباره پخت ماکارونی باورهای نادرستی در بین خانم های ایرانی وجود دارد، در ادامه این بخش از نمناک اشتباه خانم ها در پخت ماکارونی و باورهای نادرست درباره آن را آورده ایم. این اشتباهات شاید به ظاهر کوچک باشند اما باید بدانید که تاثیر قابل توجهی در طعم غذای شما خواهند داشت.

استفاده از قابلمه کوچک

برای پخت ماکارونی بهتر است از قابلمه های بزرگ استفاده کنید تا فضای کافی برای جابجایی ماکارونی وجود داشته باشد و در آب جوش به طور یکنواخت بپزد. اگر به نظر می رسد ماکارانی در آب جوش چسبیده است، در واقع قابلمه کوچک و آب کمی دارد، همچنین به یاد داشته باشید که آب باید شور باشد.

قابلمه ماکارونی

اضافه کردن روغن

یکی دیگر از اشتباهات پخت ماکارانی اضافه کردن روغن به ماکارانی در حال جوش است زیرا از چسبیدن سس به ماکارونی جلوگیری می کند. اگر به آب جوش روغن نزنید ماکارونی ها به هم نمی چسبند، البته اگر آب به اندازه ی کافی داشته و پس از افزودن ماکارونی آن ها را یک یا دو بار خوب هم زده باشید.

ریختن سس روی ماکارانی و سرو بلافاصله آن

حتما تابحال دیده اید که برخی افراد سس را روی ماکارانی می ریزند این کار کاملا اشتباه است. اگر شما هم سس را روی ماکارانی دم نکشیده می ریزید و همان طور سرو می کنید از این کار دست بردارید و فرآیند دم کشی را انجام دهید زیرا چند دقیقه آخر بسیار مهم است و اینطور ماکارانی طعم بیشتری جذب می کند. کمی از آب پخت ماکارونی را به سس اضافه کنید و آن را دم بگذارید تا به غلیظ شدن سس و طعم دهی بهتر ماکارونی کمک کند.

سس روی ماکارانی

استفاده بیش از حد سس

نباید ماکارانی که با دقت زیادی آن را پخته اید، در سس غوطه ور کنید، مهم نیست که آن سس چقدر خوشمزه است میزان مناسب استفاده از مواد اهمیت زیادی دارد.

استفاده از مقدار کمی آب جوش

اگر برای پخت ماکارانی از آب جوش کمی استفاده کنید، ممکن است ماکارانی ها به هم بچسبند. آب زیاد کمک می کند ماکارونی ها به هم نچسبند و فضای بیشتری برای حرکت داشته باشند. آب نشاسته ی آزادشده از ماکارونی ها را رقیق می کند و سبب می شود ماکارونی ها به هم نچسبند.

اشتباهات پخت ماکارونی

طولانی شدن فاصله آبکشی و دم

پس از آبکشی ماکارانی را خیلی در آبکش نگه ندارید زیرا اگر به مدت طولانی در بخار داغ بماند، بهم می چسبد، بنابراین آن را سریع به قابلمه منتقل وبا سس ترکیب کنید و همیشه نیمی از آب فنجان را نگه دارید و قبل از ریختن ماکارانی داخل قابلمه به آن اضافه کنید.

شستن ماکارانی با آب سرد

تا زمانی که نخواهید سالاد ماکارونی درست کنید، شستشوی ماکارونی داغ در آب سرد هیچ لطفی برای شما نخواهد داشت فقط تمام نشاسته های آن را می شویید و سس چاشنی، به درستی روی ماکارونی شما قرار نخواهد گرفت.

شستن ماکارانی

اضافه نکردن نمک حین جوش

در حقیقت اضافه کردن نمک عطر و طعم ماکارونی را بهبود می بخشد و این افسانه قدیمی است که اضافه کردن نمک آب را سریعتر به جوش می آورد پس تصور نکنید نمک را فقط بخاطر جوش بهتر آب به ماکارونی اضافه می کنند بلکه هدف اصلی بهتر شدن طعم ماکارونی است.

هم نزدن ماکارانی

به محض افزودن ماکارانی به آب، آن را با انبر بلند یا با قاشق چوبی هم بزنید. این کار را اغلب در حین پخت ماکارانی انجام دهید تا مانع از چسبیدن رشته ها شود.

هم زدن ماکارانی

جوشیدن کامل آب

اگر بدانید که مجبور نیستید در انتظار جوش آمدن آب قابلمه بایستید ممکن است خوشحال شوید. ماکارانی را می توان در آبی که کاملا نجوشیده است و تا حد قابل قبولی گرم شده ریخت تا شروع به جوشیدن کند زیرا این امر کمک می کند تا ماکارونی در کل به طور یکنواخت بپزد و طعم بهتری داشته باشد.

کم یا زیاد پختن بیش از حد ماکارانی

جوشاندن بیش از حد ماکارانی موجب خمیری شدن آن می شود و شکل خود را از دست می دهد. مهم نیست که روی بسته بندی آن چه مدت زمان برای پخت درج شده است، بهترین راه برای دانستن زمان آماده شدن ماکارانی، آزمایش آن حداقل یک یا دو دقیقه زودتر از آنچه که دستورالعمل ها بیان می کند، است.

اشتباه خانم های ایرانی در پخت ماکارونی

4.6140
این مطلب مفید بود ؟12911
منبع : بخش آشپزخانه نمناک/ن/ز.ت
برچسب : ماکارونی
وبگردی