فیلتر دوربین گوشی
طبق گفته ی متخصصان و کارشناسان، فیلترهای دوربین گوشی موبایل یا همین به اصطلاح اپلیکیشن های زیبایی چهره، آنقدرها که به نظر می رسند دوست داشتنی نیستند.

آسیب جدی فیلتر های دوربین گوشی به سلامت روان

شبکه های اجتماعی بخش زیادی از زندگی روزانه ما را تشکیل می دهد و بعضی از ما به آن معتاد شده ایم. شبکه اجتماعی هر روز بیشتر از قبل ما را درگیر خودش می کند و چیزی که در آن برای ما بیش از هر چیز دیگری جذاب است، فیلتر های زیبای آن هستند.

فیلتر های زیبایی در هر شبکه اجتماعی از جمله اسنپ چت، فیسبوک، اینستاگرام و تیک تاک وجود دارد، فیلترهایی که اثرات نامناسبی روی روان ما میگذارند.

فیلترهای زیبایی و عزت نفس اما مضر برای روان

شاید از نظر شما استفاده از این فیلتر ها هیچ ضرر و آسیبی نرساند و فقط باعث شود که شما از آنچه که هستید زیباتر دیده شوید اما در واقع این فیلتر ها سلامت ذهن بعضی از کاربران را نشانه می گیرند.

اگر هنگامی که ظاهر خودتان را در شبکه های اجتماعی می بینید، امیدوار می شوید و بعد خود واقعی تان را می بینید، دچار اضطراب و افسردگی می شوید، بدانید که این فیلتر ها شما را تحت تاثیر قرار داده اند و در دنیای واقعی باعث کاهش اعتماد به نفس و عزت نفس شما می شوند.

اضطراب

نتیجه مطالعات درباره فیلتر دوربین گوشی

طبق مطالعات انجام شده در سال 2012، بیش از 30 درصد افرادی که به طور مداوم داروی ضد افسردگی استفاده می کنند، برای حمایت های عاطفی و روانی به شبکه اجتماعی رجوع می کنند. بیش از یک میلیون انسان در سراسر جهان این اتفاق برایشان افتاده است و این عدد هر روز در اینستاگرام رشد می کند.

این فیلتر ها نه تنها عزت نفس و اعتماد به نفس شما را نشانه می گیرند، بلکه باعث می شوند که ما خود واقعی مان که در جامعه حاضر می شود را پنهان کنیم.

متخصصان بر این عقیده هستند که فیلتر های اینستاگرام یک درک ایده آل از خودتان به شما می دهد و باعث می شود که از واقعیت فرار کنید. از طرفی هنگامی که دیگران از فیلتر استفاده می کنند و ما خودمان را با آن ها مقایسه می کنیم، در معرض یک استرس رقابتی قرار می گیریم که اعتماد به نفس ما را نشانه می گیرد و باعث یک فشار روانی مداوم می شود و ما تلاش می کنیم که شبیه عکس های مان داخل فیلتر باشیم و در نتیجه از اینکه شبیه به آن ها نیستیم، ناامید می شویم و سلامت ذهن مان آسیب می بیند و ممکن است الگو های رفتاری مخربی مثل اختلالات غذایی برای ما اتفاق بیفتد.

عزت نفس

وقتی معنای واقعی زیبایی را گم میکنیم

قرار گرفتن در معرض صدها سلفی با فیلتر های زیبایی از هر زاویه، باعث می شود که درک ما از زیبایی تغییر کند و دیگر خودمان را زیبا ندانیم. در صورتی که این فیلتر ها فقط باید جنبه سرگرم کننده داشته باشند اما متاسفانه روزبه روز معیار ما راجع به زیبایی تغییر می دهند.

این اتفاق برای سلامت ذهن ما خوب نیست، زیرا این فیلتر ها یک حالت ایده آل را به ما نشان می دهد که از واقعیت دور است. هر چه قدر که بیشتر از این فیلتر ها استفاده کنید، حالت طبیعی در عکس های تان را کمتر دوست خواهید داشت و در نتیجه فقط دوست دارید که از طریق فیلتر صورت خود را ببینید و دیگر خودتان را زیبا نمی دانید.

غزت نفس پایین

راه حل چیست؟ چه کاری می توانیم انجام دهیم؟

راه حل کلیدی این است که خودتان را مقایسه نکنید، زیرا احساس ناکافی بودن و نازیبایی دارید. اگر احساس کردید که فیلتر باعث می شود احساس بدی نسبت به خود داشته باشید، به خودتان یادآوری کنید که این فقط یک تصویر است.

مقایسه کردن خودتان با چیزی در حالی که داخل دوربین می بینید، باعث ناامیدی می شود. پس بهتر است که روی زندگی خودتان تمرکز کنید و برای خودتان استاندارد های مناسب داشته باشید و به یاد داشته باشید که زیبایی برای هرکس متفاوت است و همه انسان ها آن را به گونه ای متفاوت درک می کنند. شما در سبک و مدل خودتان زیبا هستید.

بلایی که فیلتر های دوربین گوشی سرمون میارن

56
این مطلب مفید بود ؟60
منبع : بخش سبک زندگی نمناک /ن /ن.ح
برچسب : سلفی گرفتن
وبگردی