توافقات قبل ازدواج
خواستگاری مهم ترین مرحله در ازدواج است که باید درمورد مسائل جدی صحبت کرده و به توافق رسید و نکته کلیدی اطلاع داشتن از موضوعاتی پراهمیتی است که باید مطرح شوند.

توافقات مهم قبل از ازدواج که باید به آنها توجه کنید

خواستگاری، یکی از مراحل مهم در پروسه ازدواج است. سوالاتی که در جلسات خواستگاری پرسیده می‌شود، خط مشی زندگی آینده‌تان را مشخص می‌کند. در جلسات خواستگاری بسیار مهم است که بعد از آشنا شدن با خانواده طرف مقابلتان بر سر موضوعات پراهمیتی چون رسم و رسومات، پوشش، حق اشتغال و... با فرد مورد علاقه تان به توافق برسید تا در زندگی مشترک به موفقیت دست یابید. دقت کنید در مورد مسائلی که در ادامه این بخش از نمناک آورده ایم، برخورد عجولانه نداشته باشید چرا که با پذیرش و موافقتی که در جلسات خواستگاری اعلام می‌کنید، مسئولیتی را می‌پذیرید که حاصل تعهد به توافقات‌تان است.

به توافق رسیدن در مورد رسم و رسومات

رسم و رسومات مراسم عروسی از شهری به شهر دیگر و از طایفه ای به طایفه دیگر متفاوت است. گاهی در ازدواج رسم و رسوم مختلف و عدم اجرای آن از طرف خانواده دختر یا پسر موجب بروز اختلافات می شود پس قبل از ازدواج به خانواده طرف مقابلتان بگویید که چه رسم و رسوماتی دارید و با رسومات آنها نیز آشنا شوید.

صحبت کردن

به توافق رسیدن در مورد نحوه انجام مراسم ها

در مراسم خواستگاری به جز مسائلی مانند میزان مهریه، شیربها باید در مورد نحوه برگزاری مراسم عقد و عروسی صحبت کرد. برخی ها مراسم عقد را در خانه خود برگزار می کنند و جشن می گیرند و سپس آن را در محضر ثبت رسمی می کنند. برخی دیگر نیز مراسم خود را در محضر برگزار می کنند.در مورد مراسم هایی مانند حنابندان، بله برون، پاتختی و... هم صحبت نمایید.

به توافق رسیدن در مورد محل زندگی

در جلسه خواستگاری در مورد محل زندگی خود نیز سوال کنید و به توافق برسید که زندگی با خانواده را می پسندید و یا خانه مستقل می خواهید.

به توافق رسیدن در مورد حق اشتغال و ادامه تحصیل

اگر تصمیم دارید پس از ازدواج به کار و اشتغال خود ادامه دهید، باید از همان ابتدا در این مورد با خواستگار خود صحبت کنید و از او بپرسید آیا به طور کلی با کار کردن زن مخالف است و ترجیح می‌دهد همسر آینده‌اش خانه‌دار باشد؟ آیا با کارکردن او در بعضی محیط‌های کاری یا به صورت پاره‌وقت موافق است؟ یا به طور کلی با اشتغال همسرش مشکلی ندارد؟

حرف های خواستگاری

به توافق رسیدن در مورد مدت زمان عقد تا عروسی

رسم ازدواج در ایران این است که دختر و پسر مدتی نامزد یکدیگر باشند تا با هم آشنایی بیشتری پیدا کنند. معمولا بین مراسم عقد و عروسی فاصله می افتد تا علاوه بر آشنا شدن خانواده ها، جهیزیه و مقدمات ازد.واج فراهم گردد. قبل از ازدواج و در مراسم خواستگاری در مورد زمان عقد تا عروسی صحبت کنید تا اختلافی ایجاد نشود.

به توافق رسیدن در مورد حجاب و اعتقادات

عقاید مذهبی یکی از مهم‌ ترین عواملی است که می ‌تواند بر آرامش زندگی تاثیر زیادی داشته باشد. اغلب روانشناسان توصیه می کنند؛ که با کسی که با اعتقادات آن تفاهم ندارید؛ ازدواج نکنید. توجه کنید اختلاف عقاید مذهبی به تفاوت در دین و مذهب خلاصه نمی ‌شود بسیاری از افراد با دین و مذهب یکسان عقاید مذهبی متفاوتی دارند. پس بهتر است قبل از ازدواج عقاید مذهبی و مسئله حجاب مورد بررسی قرار گیرد.

به توافق رسیدن در مورد رفت و آمد

برخی از خانواده ها و والدین به دختر و پسر به دلایل مختلف اجازه رفت و آمد در زمان نامزدی را نمی دهند و حتی در زمان عقد نیز بر نحوه رفت و آمد حساس بوده و کنترل می کنند. اگر عقاید خانوادگی پسر و دختر در این مورد متفاوت باشد، یعنی مثلا در خانواده پسر رفت و آمد آزاد اما در خانواده دختر با محدودیت همراه باشد، عروس و داماد به مشکل بر می خورند.

صحبت های خواستگاری

به توافق رسیدن در مورد هدایای نامزدی و عقد

اگر به موضوع اختلاف برخی از خانواده ها در دوران عقد یا بعد از عروسی نگاهی بیاندازید،متوجه می شوید که هدایای نامزدی و عقد از موضوعات اختلاف دو خانواده می باشد پس از همان خواستگاری به توافق برسید که هدایای نامزدی و عقد به عروس و داماد تعلق می گیرد یا....

به توافق رسیدن در مورد هزینه های دختر در دوران عقد

پسران و دختران جوان پیش از ازدواج باید در مورد این که هزینه های دختر در دوران عقد با پسر است یا خانواده دختر به توافق برسند. همچنین معین کنید هزینه عقد، حنابندان و سایر مراسمات بر عهده چه کسی است.

به توافق رسیدن در مورد در خصوص سطح رابطه جنسی

مسائل جنسی و روابط زناشویی، جایگاه مهمی در زندگی دارد. پس در جلسات آخر خواستگاری حتما درخصوص علایق جنسی، انتظارات، دیدگاه‌ها و طبع جنسی همسر آینده‌تان سوال کنید. یادتان باشد که نپرسیدن چنین سوالاتی، عامل جدایی و طلاق بسیاری از زوج‌ها است.

توافقات مهم قبل از ازدواج؛ فقط مجردها بخونن

45
این مطلب مفید بود ؟41
منبع : بخش سبک زندگی نمناک /ن/ش
وبگردی