تولد
خراب شدن سمنو
سمنو یکی از مقوی ترین دسر های ایرانیان است. در زمان تهیه این دسر باید نکاتی را برای تلخ نشدن آن رعایت کنید تا نگهداری سمنو برای طولانی مدت راحت تر شود.

علت خراب شدن سمنو و راه جلوگیری از خراب شدن سمنو هفت سین

سمنو یکی از مقوی ترین دسر های مرسوم شب عید ایرانیان است که از جوانه گندم تهیه می شود و خواص فراوانی برای کودکان، سالمندان و حتی خانم های باردار دارد. بسیاری از افراد در روزهای نزدیک به نوروز سمنو می پزند، پخت سمنو نیاز به مهارت داشته و نکاتی را باید در آن رعایت کرد. در این بخش از نکات آشپزی نمناک اشتباهاتی را که موجب خراب شدن طعم و رنگ سمنو می شود و طریقه نگهداری بلند مدت سمنو را آورده ایم.

برای خراب نشدن سمنو چه کنیم؟

برخی اشتباهات در تهیه سمنو موجب خراب شدن آن می شود، به نکات زیر توجه نمایید و در تهیه سمنو آنها را به کار بگیرید:

به گندم بیش از حد آب ندهید

برای تهیه سمنو شما باید گندم را به مدت 2 روز درون آب سرد بخیسانید و روزی چند بار آب تازه بدهید تا زمانی که جوانه ها دیده شود، سپس گندم های جوانه زده را آبکشی و درون پارچه تمیز و خیس قرار دهید، روزی 3 یا 4 بار با یک اسپری آب بپاشید تا پارچه خشک نشود. یادتان باشد که رطوبت زیاد هم باعث ترشیدگی و گندیدگی جوانه ها می شود و ترشی آن به سمنو منتقل شده و به هیچ وجه از بین نمی رود.

گندم

از گندم نا مرغوب استفاده نکنید

برای پخت سمنو از گندم مرغوب استفاده نمایید زیرا کیفیت گندم در طعم نهایی سمنو تاثیر بسزایی دارد و استفاده از گندم نا مرغوب طعم سمنو را خراب می کند. استفاده از گندم شمال باعث می‌شود که سمنوی شما طعم شیرین‌تری پیدا کند.

از تهیه سمنو با جوانه گندم کپک زده خودداری کنید

اگر به دلیل آب دادن زیاد به گندم، جوانه شما کپک زد و یا بوی ترشیدگی می دهد، به هیچ وجه از آن استفاده نکنید و آن را دور بریزید چون به هیچ وجه این طعم از بین نخواهد رفت.

از گندم سبز شده استفاده نکنید

سمنو را از جوانه گندم تهیه می کنند، جوانه ها باید رنگ سفید یا نقره ای داشته باشند و سبز نباشند. اگر ساقهء نقره ای گندم بیش از حد بلند و سبز شود، باعث تلخ شدن سمنو خواهد شد.

به جنس پارچه مرطوب دقت کنید

برای تهیه سمنو شما باید گندم های خیس خورده را درون یک پارچه مرطوب قرار دهید تا جوانه بزنند، جنس پارچه‌ای که گندم‌ها را در آن می‌پیچید حتما به صورت خالص و کامل باید نخ باشد. پارچه‌ای که نایلون درون آن داشته باشد، نمی‌تواند به صورت مداوم خیس و نمناک بماند و گندم های شما را خراب می کند.

پارچه

از آبکش استفاده نمایید

برای جلوگیری از ترش شدن جوانه های گندم، در مرحله‌ای که گندم‌ها را درون پارچه پیچیدید، حتما آن را روی یک آبکش بگذارید تا آب درون ظرفش جمع نشود زیرا این موضوع موجب ترش شدن سمنوی شما می شود.

سمنو را هم بزنید

سمنو حلوای کش دار و شیرین است، برای تهیه آن باید مرتب سمنو را هم بزنید تا گلوله گلوله نشود و ته نگیرد و کاملا صاف و یکنواخت گردد و بوی سوختگی نگیرد، پس توصیه می کنیم برای پخت سمنو دورهم جمع شوید و به نوبت سمنو را هم بزنید تا خسته نشوید.

سمنو را در دیگ مسی بپزید

برای اینکه سمنو شما بی رنگ نشود و قرمز عالی گردد، سعی کنید سمنو را در دیگ مسی بپزید در غیر این صورت سمنوی شما قهوه‌ای می‌شود.

روش نگهداری از سمنو و خراب نشدن سمنو

برای اینکه سمنوی شما طولانی مدت قابل استفاده باشد، باید آن را درون یخچال یا فریزر نگهدارید.

سمنو

نگهداری از سمنو در یخچال

  • سمنو در یخچال به مدت 50 روز یا حداکثر 2 ماه با دمای میان 2 تا 5 درجه سانتی گراد ماندگاری دارد.
  • بهتر است سمنو را تازه مصرف نمایید.
  • اگر سمنو مزه ترشیدگی داد و یا کپکی بر روی آن دیده شد، باید دور ریخته شود.

روش نگهداری از سمنو در فریزر

  • سمنو را می توانید درون ظرف درب دار یا کیسه فریزر ریخته و درون فریزر نگهداری نمایید.
  • سمنو را در فریزر جایی قرار ندهید که بوی مرغ و ماهی به خود بگیرد.
  • مدت زمان ماندگاری سمنو درون فریزر سه ماه می باشد.
  • در هنگام مصرف سمنو را از فریزر خارج کنید، داخل یک ظرف بریزید تا یخ آن کم کم آب شود.

نکته مهم 

اگر می خواهید سمنو شما طولانی مدت تر در یخچال و فریزر باقی بماند، سمنویی غلیظ بپزید و به هیچ عنوان به آن آب اضافه نکنید.

علت خراب شدن سمنو و راز خراب نشدن سمنو

51
این مطلب مفید بود ؟10
منبع : بخش آشپزخانه نمناک/ن/ن.ح
برچسب : سمنو
وبگردی