روابط زناشویی بعد سکته قلبی
رابطه زناشویی نقش مهمی در سلامت قلب دارد اما افرادی که دچار مشکلات قلبی می شوند باید اصول رابطه جنسی را با توجه به نوع بیماری قلبی رعایت کنند.

رابطه زناشویی بعد عبور از سکته و حمله قلبی

اگر حمله قلبی، عمل جراحی، استندگذاری را تجربه کرده باشید حتما در دوره نقاهت سوالاتی برایتان پیش آمده است، به طور مثال آیا رابطه زناشویی می تواند حمله قلبی دیگری را تحریک کند؟ آیا رابطه جنسی شما مثل قبل خواهد بود؟ واقعیت این است که رابطه زناشویی و سلامت قلب با هم ارتباط دارند.

همانطور که می دانید سلامت جنسی معیاری برای سلامت کلی است. توانایی و تمایل به داشتن رابطه جنسی به ظرفیت برای فعالیت فیزیکی بیشتر، روابط سالم تر و حمایت اجتماعی قوی تر اشاره دارد. این موارد نشان می دهد که رابطه زناشویی چیزهای زیادی را در رابطه با سلامتی نشان می دهد.

روابط زناشویی

در برخی افراد داشتن رابطه زناشویی پس از حمله قلبی البته با تایید پزشک، می تواند به روند بهبود کمک کند اما چنانچه در بخش سلامت نمناک اشاره شده است شاید برای دیگران اینگونه نباشد و آنها را در معرض خطر قرار دهد.

ضربان قلب، فشار خون و استرس می تواند احتمال یک رویداد قلبی را افزایش دهد. نکته جالب توجه این است که کمتر از 1 درصد از حملات قلبی بر اثر فعالیت های جنسی رخ می دهد.

امکان دارد پزشک قبل از اجازه برای داشتن رابطه جنسی، تست استرس را تجویز کند. برخی متخصصان پیشنهاد می کنند که دو هفته پس از حمله قلبی، رابطه جنسی داشته باشید، در حالی که برخی دیگر حداقل شش هفته بعد را برای شروع هر فعالیت شدید، توصیه می کنند. عملکرد شما به سرعت بهبود و شدت رویداد حمله قلبی بستگی دارد.

نزدیکی بعد سکته قلبی

بایدهای روابط زناشویی بعد سکته قلبی

داروها را با هم ترکیب نکنید:

دانستن اینکه چه دارویی مصرف می کنید و این داروهای چه تداخلاتی بایکدیگر دارند، به ویژه زمانی که بعد از حمله قلبی رابطه جنسی داشته باشید اهمیت دارد. به عنوان مثال، اگر شما یا همسرتان دچار اختلال عملکرد نعوظ هستید و داروهایی مانند ویاگرا، سیالیس، یا لویترا مصرف می کنید، باید از مصرف داروی نیتروگلیسیرین حداقل 72 ساعت اجتناب کنید.

کپسول های نیتروگلیسیرین برای کمک به تسکین درد سینه افراد مبتلا به بیماری عروق کرونر، تجویز می شوند و جریان خون به قلب را تسهیل می کنند. با این حال، ممکن است برخی عوارض جانبی جدی از تداخل این داروها وجود داشته باشد.

تداخلات دارویی

اجازه دهید غذا هضم شود:

بیماران پس از حمله قلبی، گذاشتن استند یا جراحی قلب باز باید حداقل چند ساعت(1تا3ساعت) بعد از یک وعده غذایی کامل مانند شام صبر کنند، سپس برای شروع رابطه جنسی اقدام کنند. اینکار به شما اجازه هضم صحیح غذا را می دهد، که به نوبه خود می تواند به کاهش استرس ممکن بر روی قلب کمک کند.

زمان انجام رابطه جنسی را بدانید:

داشتن رابطه جنسی بعد از جراحی قلب یا سکته قلبی با نوع بیماری قلبی و روش درمان بستگی دارد. توصیه می شود پس از حمله قلبی یا همان انفارکتوس یک هفته صبر کنید.

اگر یک فعالیت فیزیکی خفیف تا متوسط داشته باشید، مثل بالا رفتن از پله و یا پیاده روی سریع، خطری برای شروع رابطه جنسی وجود ندارد، اما باید بتوانید این فعالیت ها را بدون درد در قفسه سینه یا گردن، خستگی یا تنگی نفس انجام دهید.

sex after heart attack

در صورت استفاده از استند چه کار باید انجام دهید؟

اگر استند گذاشته اید (سیم کوچکی که برای بازکردن رگ ها استفاده می شود) می توانید طبق دستور العمل های مشابه پس از سکته قلبی که همان یک هفته است رابطه جنسی را شروع کنید، در واقع تا زمانی که کشاله ران بهبود یابد.

جراحی بای پس شریان کرونر:

جراحی بای پس شریان کرونر، جریان خون را در اطراف بخشش از سرخرگ مسدود شده قلب هدایت می کند. برای بهبود جریان خون در قلب، جراحان یک رگ خونی سالم را از دست، پا و یا سینه می گیرند و آن را به شریان های قلبی سالم وصل می کنند. در صورت سخت بودن عمل باید دوره نقاهت بیشتری داشته باشید، توصیه می شود صبر کنید تا ناحیه سینه بهبود یابد.

بیماری قلبی و رابطه زناشویی

ممکن است رابطه جنسی مثل قبل نباشد

اگر همسر شما یک حمله قلبی را تجربه کرده و یا عمل جراحی قلب انجام داده است، شاید با مشکلاتی در برقراری رابطه زناشویی روبرو شود. مطالعه ای در سال 2016 نشان داد که 31 درصد از مردان بین سنین 18 تا 55 سال که هیچ مشکل جنسی پیش از حملات قلبی نداشته اند، در سال بعد حداقل یک چالش جنسی جدید پیدا کرده اند.

در واقع تقریبا 19 درصد علاقه به رابطه جنسی را از دست داده اند. زیرا در افراد بیمار اغلب نگرانی و افسردگی رایج است و این افکار می تواند در رابطه جنسی سالم از لحاظ جسمی و ذهنی اختلال ایجاد کند.

باید نبایدهای روابط زناشویی بعد سکته قلبی

53
این مطلب مفید بود ؟30
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ز.ت
وبگردی