حرکت سلام بر خورشید

اوج سرحالی با حرکت جادویی سلام بر خورشید+ آموزش

کد مطلب : 84891تعداد نظرات : 1 نظرزمان مطالعه : 5 دقیقه
حرکت شگفت انگیز سلام بر خورشید فواید زیادی برای سلامت بدن دارند. اگر همیشه کسل و بی حال هستید این حرکت تاثیر بی نظیری بر سرحال شدن شما دارد.

معرفی و فواید انجام روزانه حرکت سلام بر خورشید یوگا

تمرین سلام بر خورشید یکی از حرکت های معروف در یوگا است که در آن دوازده پوزیشن را پشت سرهم انجام می دهند. فواید بسیار زیادی برای سلامتی دارد و باعث بهبود جریان خون در بدن می شود اما در این قسمت از نمناک قصد داریم که فواید انجام این حرکت به صورت روزانه را به صورت گسترده تر برای شما توضیح دهیم.

در عرض نیم ساعت؛ بیش از 400 کالری می سوزاند

انجام حرکت سلام بر خورشید شامل 12 پوزیشن است که هر کدام از آن ها حدود 14 کالری می سوزانند و اگر آن را سریع انجام دهید، 30 ثانیه الی 1 دقیقه طول می کشد تا کامل شود. اگر برای یک راند یک دقیقه وقت بگذارید و 30 بار در 30 دقیقه آن را انجام دهید، 417 کالری سوزانده می شود. البته که برای انجام این تعداد و این سرعت بالا باید تمرین زیادی داشته باشید اما در هنگام شروع سرعت شما آهسته خواهد بود.

سوزاندن کالری

حرکتی برای کل بدن که باعث انعطاف پذیری و ساخت عضله می شود

حرکت سلام بر خورشید را می توانید سریع یا کند انجام دهید. اگر با سرعت انجام دهید، شبیه به یک تمرین کاردیو با شدت معمولی است و بهتر از پیاده روی عمل می کند و از دویدن؛ شدت کم تری دارد اما به طور کل عضلات شما را درگیر می کند و در نتیجه یک ورزش کامل است و باعث کشش و قدرت عضلانی و مفصلی می شود.

باعث تنظیم سوخت و ساز و گوارش می گردد

پوزیشن های موجود در حرکت سلام بر خورشید باعث بهبود اعضای گوارشی بدن می گردد. اگر آن را صبح با شکم خالی انجام دهید، باعث می شود که سموم بدن از بین برود و گوارش بهبود پیدا کند. اگر آن را با سرعت معمولی و به طور منظم به انجام برسانید، متابولیسم را بهبود می بخشد و اگر همزمان با آن رژیم غذایی سالم هم داشته باشید، به کاهش وزن کمک می کند و جذب مواد مغذی در بدن را بالا می برد.

سلامت گوارش

عملکرد تیروئید و دیگر هورمون ها در بدن را بالا می برد

مطالعات نشان می دهد که تمرین منظم سلام بر خورشید باعث تعادل سطح هورمونی در بدن می شود و غده تیروئید را درگیر کرده و عملکرد آن را بهبود می بخشد و همچنین سطح انسولین در بدن را در بیماران دیابت نوع 2 تنظیم کرده و چرخه قاعدگی خانم ها را نیز منظم خواهد کرد.

می توانید آن را در هر سنی انجام دهید

حرکت سلام بر خورشید یک حرکت اورجینال و یک تمرین کامل است و شما می توانید نوع آسان یا نوع سختش را به انجام برسانید که برای هر سنی هم مناسب است.

باعث سلامت نورونی و قلبی عروقی می شود

تمرین حرکت سلام بر خورشید به طور منظم باعث بهبود سطح کلسترول می شود؛ همچنین اگر تمرین آن را با سرعت معمولی انجام دهید، کالری کمتری می سوزاند اما عملکرد قلبی عروقی را ارتقا می دهد.

سلامت قلبی

سیستم ایمنی را تقویت می کند

یوگا یکی از بهترین ها برای تقویت سیستم ایمنی است. تمرین منظم حرکت سلام بر خورشید باعث افزایش و سلامت بدن، بهبود عملکرد آن و همچنین افزایش قدرت سیستم ایمنی می شود و یکی از بهترین تمرین های تنفسی هم است.

پوزیشن وارونگی باعث بهبود خواب و تعادل ذهنی می شود

طبق یک مطالعه کنترل شده که در آن خانم ها حرکات یوگا از جمله حرکت سلام بر خورشید را انجام می دادند و افراد دیگر ایروبیک کار می کردند؛ نتایج نشان داد کسانی که تمرین سلام بر خورشید داشتند، کیفیت خوابشان بالاتر بود زیرا در پوزیشن وارونه در سلام بر خورشید که در آن سر پایین تر از نخاع قرار می گیرد، خون با سرعت به سر می رود و خواب و عملکرد ذهنی را بهبود می بخشد.

باعث افزایش سطح سلامت و انرژی می شود

تمرین حرکت سلام بر خورشید در هر دوره ای از زندگی سلامت جسمی و ذهنی را تضمین می کند. مطالعات نشان می دهد که استرس و اثر استرس روی شما را می کاهد و یک منبع عالی برای افزایش انرژی است و حس تعادل به شما خواهد بخشید.

سلامت و انرژی

آموزش طریقه انجام تمرین سلام بر خورشید

برای انجام این حرکت فوق العاده باید:

1- اول از همه باید از حرکت پراناماسانا یا حرکت نیایش تمرین را شروع کنید. به این صورت که پوزیشن شبیه به نیایش و نماز را می گیرید و به صورت ایستاده کار را شروع می کنید. کف دست های شما باید روی همدیگر قرار بگیرد. به این صورت که انگار در حال انجام دعا و نیایش هستید.

2- در مرحله دوم باید دم انجام دهید و همزمان با آن؛ بازوها و دستان خود را بالا ببرید و به سمت عقب خم شوید. کف دست های شما در این مرحله همچنان باید روی همدیگر قرار بگیرد.

3- حال عمل بازدم را انجام دهید. کمی به سمت جلو خم شوید و دستان خود را روی زمین بگذارید. دقت کنید که در این حرکت زانو ها باید صاف باشند و نباید آن ها را خم کنید اما اگر احساس کردید که نمی توانید دست های خود را به زمین برسانید، اجازه دارید که کمی زانو های تان را خم کنید.

4- حال دوباره عمل دم را انجام دهید. پای راست خود را همزمان عقب بکشید و انگشت پای خود را روی زمین نگه دارید. کمر باید صاف باشد و دستانتان باید روی زمین قرار بگیرد و پای چپ باید زاویه 90 درجه داشته باشد. چانه خود را هم بالا نگه دارید.

5- اکنون دوباره دم انجام دهید. پای سمت چپ را هم عقب بکشید و وزن شما باید روی کف دست هایتان قرار بگیرد. دقیقا پوزیشن پلانک را انجام دهید.

تمرین سلام بر خورشید 

6- حال کمی نفس را در سینه نگه دارید. اکنون اجازه دارید که زانو های خود را کمی خم کنید و سینه و پیشانی تان را روی زمین بگذارید. در این مرحله باسن بالا نگه داشته می شود و انگشت پا را هم خم نگه دارید.

7- همزمان که عمل دم را انجام می دهید، قسمت جلوی بدن خود را به سمت بالا بکشید. پای تان را روی زمین پهن کنید که به این حرکت کبرا گفته می شود. پایین تنه، لگن و پا باید در یک خط قرار بگیرند.

8- اکنون بازدم را انجام دهید و بالاتنه را از باسن بالاتر بیاورید و پای مخالف باید به سمت عقب برود. کمی فشار روی دست تان بیاورید و باسن خود را به سمت بالا بکشید.

9- حال مرحله 4 را دوباره به انجام برسانید اما یک تفاوت وجود دارد و آن هم این است که در این مرحله باید پای چپ خود را عقب بکشید. پای راست را به صورت زاویه 90 درجه جلو نگه دارید و چانه هم باید به سمت بالا باشد.

10- اکنون عمل بازدم انجام دهید. پای عقب خود را جلو بیاورید. پا های تان را کنار یکدیگر قرار دهید و از جای خود بلند شوید و کف دستان خود را روی زمین بگذارید.

11- حالا باید همزمان که عمل دم انجام می دهید، خیلی آهسته و آرام از جای خود بلند شوید. دست های خود را بالا بیاورید و سعی کنید که تا جایی که برای تان مقدور است، به سمت عقب خم شوید.

12- در نهایت بازدم انجام دهید، به سمت جلو بیایید و ستون فقرات را صاف نگهدارید و پوزیشنی که در مرحله اول گفتیم را به خودتان بگیرید.

اوج سرحالی با حرکت جادویی سلام بر خورشید+ آموزش

54
این مطلب مفید بود ؟40
منبع : بخش ورزش و تناسب اندام نمناک/ن/ز.ت
برچسب : یوگا
1 نظر به ثبت رسیده است
فرناز1400-09-10
عااااااااااالیه این حرکت
من خیلی درباره اش شنیدم و تمرین هم میکنم
پیشنهاد میکنم حتما امتحان کنید
10
وبگردی