تولد
ضد آفتاب در پاییز
استفاده از کرم ضد آفتاب مهم ترین راه مراقبت از پوست می باشد اما سوال رایجی که وجود دارد این است که از ضد آفتاب در پاییز و زمستان هم باید استفاده کنیم یا نه؟

دلایل اهمیت استفاده از ضدآفتاب در پاییز و زمستان

یک مفهوم رایج و اشتباه در بین افراد وجود دارد که ضد آفتاب را فقط باید در تابستان استفاده کنید اما حقیقت این است که ما در کل طول سال باید از ضدآفتاب استفاده کنیم و فرقی ندارد که در چه فصلی قرار گرفته باشیم.

اشعه های فرابنفش خورشید در هر فصلی باعث اثرات مخرب می شوند. یکی از بزرگ ترین اشتباهاتی که اکثر ما مرتکب می شویم، این است که هنگام سرد بودن هوا ضد آفتاب را کنار می گذاریم. اشعه های فرابنفش جزء مواد مضری هستند که باعث سوختگی می شود.

البته که در فصل پاییز و زمستان ضعیف تر عمل می کنند اما باز هم وجود دارند و باعث ایجاد اثرات پیری زودرس و ایجاد چین و چروک ها شده و حتی شاید میزان قدرت آن ها در ماه آبان به اندازه ماه فروردین باشد. پس بدن در هر فصلی ممکن است از اشعه خطرناک خورشید آسیب ببیند که اثرات آن جبران ناپذیر خواهد بود. پس نباید ضدآفتاب را در این فصل نادیده بگیرید.

کرم ضد آفتاب در پاییز

وقتی شدت آفتاب در فصل سرد بیشتر است

گاهی سوختگی ها در فصل پاییز و زمستان به خاطر شرایط خاص بیشتر اتفاق می افتد. دمای بیرون از منزل در اواسط ماه آبان شاید افت کند اما آیا می دانستید که بازهم خطر آفتاب سوختگی در چنین حالتی وجود دارد؟ علت آن هم اثرات مخرب سرما روی پوست است.

در فصل پاییز و زمستان میزان برف و بارندگی بیشتر است و همین باعث قدرت پیدا کردن اشعه فرابنفش در سطح زمین می شود بنابراین اگر می خواهید آخر هفته ها روی برف اسکی کنید یا در فصل زمستان در طبیعت باشید، پوست شما در معرض خطرات زیادی قرار می گیرد که یکی از آن ها آفتاب سوختگی شدید است.

هر چه قدر ارتفاع جایی که در آن حضور دارید بالاتر باشد، بیشتر به خورشید نزدیک هستید و در نتیجه بسیار مهم است که خودتان را در برابر آن محافظت کنید و دقیقاً همان قدر که در فصل تابستان به ضدآفتاب اهمیت می دهید، در این فصل ها هم باید به آن توجه کنید.

کرم ضد آفتاب در سرما

در تابستان و پاییز از یک اس پی اف استفاده کنید

دلیلی ندارد که شما سطح spf را به دلیل تغییر فصل تغییر دهید. بلکه باید به دنبال هر راهی برای محافظت بیشتر از پوست تان باشید. همان طور که در فصل تابستان از کلاه لبه دار استفاده می کنید، در فصل زمستان و پاییز هم باید لباس های آستین بلند و سویشرت بپوشید تا آفتاب کم تر به پوست شما برخورد کند. پس بهتر است که اس پی اف ضد آفتاب را در همان حد بالا نگه دارید.

مواد تشکیل دهنده کلیدی برای مراقبت از پوست در فصل پاییز

همانطور که قبلاً هم اشاره کردیم اس پی اف کافی نیست، باید برچسب ها و مواد تشکیل دهنده را در محصولات پوستی مثل ضد آفتاب بررسی کنید. هنگامی که فصل پاییز فرا می رسد، حتماً از ضد آفتابی استفاده کنید که حاوی آبرسان هایی مثل هیالورونیک اسید و گلیسیرین باشد.

بعد از این که از بیرون به منزل آمدید، از روغن های گیاهی استفاده کنید که حاوی گلیسیرین باشند و آبرسانی را انجام دهند و پوست شما را عمیقاً مرطوب کنند تا از پیری زودرس جلوگیری شود. همچنین آنتی اکسیدان های طبیعی موجود در محصولات با اثرات مخرب خورشید مبارزه می کند که ویتامین c و ویتامین e جزء آن ها هستند.

ضرورت استفاده از ضد آفتاب در زمستان

دلایل دیگر استفاده از ضد آفتاب در پاییز و زمستان

 1. در فصل های سرد رطوبت هوا کاهش و سرعت باد افزایش می یابد، بنابراین پوست در هوای سرد، خشک ترشده و رطوبت خود را از دست می دهد.
 2. در فصل سرد لایه ی اوزون در نازک ترین حد خود قرار دارد بنابراین اشعه های فرابنفش (UV) را از خورشید جذب کرده و آن ها را بازتاب می دهد.
 3. شرایط آب و هوایی فصول سرد سال اثربخشی ضدآفتاب را تضعیف می کند.
 4. در فصل پاییز و زمستان اشعه های UVA عمیق تر به پوست نفوذ می کنند و در معرض سرطان پوست ناشی از آسیب های خورشیدی قرار دارید.
 5. در فصل زمستان حتی با وجود خنک تر شدن هوا، کره ی زمین به خورشید نزدیک تر است و اشعه های UVA و UVB تاثیر منفی روی پوست می گذارد.
 6. برف و یخ در فصل زمستان شدت اشعه های خورشید و احتمال آسیب به پوست را افزایش می دهد.

خشکی پوست

نکات ضروری و مهم درباره استفاده از کرم ضد آفتاب

 1. ضدآفتاب به محافظت از پوست در برابر اشعه های فرانبفش کمک کرده و احتمال سرطان پوست را کاهش می دهد و سبب جوا ن تر شدن پوست می شود.
 2. ضدآفتاب هایی استفاده کنید که برچسب “طیف گسترده” را داشته باشد زیرا ضدآفتاب طیف گسترده، از پوست شما در برابر هر دو اشعه UVA و UVB محافظت می کند.
 3. از ضدآفتاب های با حداقل SPF 30 استفاده کنید زیرا ضدآفتاب دارای SPF 30 97 درصد اشعه های مضر خورشید را مهار کرده و میزان SPF بالاتر، اشعه های فرانبفش بیشتری را مهار می کند.
 4. ضد آفتاب دارای SPF 50، 98 درصد اشعه های مضر خورشید را مهار کرده و برای پوست های حساس مناسب تر است.
 5. برای هر بار پوشش بدن تان، به 30 گرم ضدآفتاب یا یک فنجان کوچک ضد آفتاب نیاز دارید.
 6. ضدآفتاب خود را هر دو ساعت یکبار تمدید کنید.
 7. برای محافظت از پوست تان تنها به ضدآفتاب تکیه نکنید.
 8. برای جلوگیری از آفتاب سوختگی، تاول و سرطان پوست در کنار ضد آفتاب از وسایل محافظتی مانند بالم لب حاوی SPF 30 یا بالاتر، کلاه ساحلی ،عینک آفتابی ، لباس هایی با بافت متراکم و... استفاده کنید.
 9. در زمانی که آفتاب شدید است، در معرض نور آفتاب قرار نگیرید.

دلیل اهمیت ضد آفتاب در فصل پاییز و زمستان

56
این مطلب مفید بود ؟60
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ز.ت
برچسب : ضد آفتاب
وبگردی