استراحت بین کار
یکی از راز های افراد موفق استراحت در بین کار است بنابراین همه ی افراد در طول روز بین انبوه کارها و وظایفی که بر عهده دارند باید کمی استراحت کنند.

دلایل تاکید بر استراحت بین کار و اثرات مثبت آن

زمانی که خیلی شلوغ و پر مشغله هستید، احتمالاً احساس فشار زیادی دارید و در نتیجه دل تان می‌ خواهد استراحت کنید و کار های خود را با نظم بیشتری به انجام برسانید؛‌ حتماً به شما توصیه می‌ کنیم که استراحت را مد نظر قرار دهید زیرا این یک راهکار بسیار کمک کننده است. به نظر شما چرا استراحت در بین کار اهمیت زیادی دارد؟‌ با ما در این قسمت از نمناک همراه باشید تا دلیل این موضوع را بررسی کنیم.

چشمان تان وضعیت بهتری پیدا می‌ کند

استراحت دادن به خود در طول روز و بستن چشم ها باعث می شود که چشم ها کمی استراحت کند و احساس بهتری داشته باشد؛ مخصوصاً اگر با کامپیوتر یا موبایل کار می‌ کنید و در نتیجه مشکلاتی مثل ضعف بینایی، سر درد، تاری دید و حتی شانه درد و گردن درد کم‌تر اتفاق می‌ افتد.

خستگی چشم

از خستگی مفرط جلوگیری می کند

قطعاً استراحت و وقفه های کوتاه در محیط کار باعث می‌ شود که به یکباره دچار خستگی حاد یا مزمن نشوید و در نتیجه از ایجاد خستگی های خیلی شدید جلوگیری می کنید و سطح بهره‌ وری تان افزایش پیدا خواهد کرد.

انگیزه می‌ گیرید

داشتنِ استراحت های کوتاه در طول روز باعث افزایش انگیزه می‌ شود‌. وقتی که یک هدف بلند مدت دارید و روی آن کار می‌ کنید، بسیار ضروری است که مراحل را برای مراقبت از خود در نظر بگیرید و استراحت را اولویت قرار دهید تا احساس انگیزه بیشتری داشته باشید.

بهره وری و خلاقیت تان افزایش پیدا می‌ کند

زمانی که وسط یک کار طولانی به خودتان استراحت دهید و وقفه ایجاد کنید، یعنی وقفه های منظم داشته باشید، دوباره ذهن تان شارژ می شود و بهره وری و خلاقیت بیشتری پیدا می کنید، زیرا ذهنی که استراحت کرده، راحت تر می تواند امکانات اطرافش را ببیند و از آن ها استفاده کند.

خلاقیت و نوآوری

حافظه تان تقویت می شود

استراحت های کوتاه مدت در طول روز باعث تقویت حافظه و تمرکز می‌ شود. بعد از یک مکث کوتاه می توانید محتوای جدیدی را حفظ کنید، روش یادگیری خود را بهبود ببخشید، تمرکزتان را بالاتر ببرید و توجه طولانی تری داشته باشید.

فکر خلاقانه تان فعال می شود

دفعه بعدی که وسط یک کار پر مشغله بودید و احساس کلافگی داشتید، سعی کنید که روی خودتان تمرکز کنید، کمی به خودتان استراحت دهید، چشمان تان را ببندید، در یک محیط آرام و کاملاً ساکت قرار بگیرید و بعد از چند لحظه دوباره به محل کار برگردید و ببینید که چقدر خلاقیت بیشتری پیدا کرده اید.

باعث افزایش سلامت کلی بدن می‌ شود

ایجاد وقفه در محل کار و استراحت کردن تاثیر مثبتی روی سیستم ایمنی بدن دارد، زیرا هنگامی که سخت در حال تلاش هستید و ساعات طولانی کار می کنید، سیستم ایمنی هم درگیر می‌ شود. ممکن است مشکلاتی مثل التهاب یا ورم را ایجاد کند؛‌ پس باید سعی کنید که با استراحت کردن، چرخه خونی بدن خود را تنظیم کنید و به مغزتان زمان بدهید تا به کار های دیگر هم رسیدگی کند.

ایجاد وقفه در کار

اطلاعات را بهتر دسته بندی می کنید

وقتی که به مغزتان استراحت می دهید؛ در نتیجه می‌ توانید مشکلات را بهتر حل و فصل کنید، راه حل های بهتری به ذهن تان خطور می‌ کند، اطلاعات را بهتر دسته بندی می کنید و آرامش بیشتری پیدا خواهید کرد.

شخصیت خود را ارتقاء می دهید

هنگامی که استراحت می‌ کنید و وقفه ی کوتاهی دارید، یعنی از زمان تان استفاده کرده اید تا به خودتان برسید. انجام این کار باعث می شود که خودتان را بیشتر دوست داشته باشید، به خودتان اهمیت بدهید و تمرکز دوباره ای برای کار بگیرید و سطح مهارت های خود را بالا ببرید.

دوباره انرژی می گیرید

تمرکز ذهن روی انجام یک کار باعث می‌ شود که انرژی از دست رفته دوباره بازیابی شود. وقتی که وقفه ای در کار ایجاد می کنید، انرژی بالاتری را احساس خواهید کرد. وقفه های 10 الی 20 دقیقه ای و دور شدن از کار، سطح انرژی را تغییر می‌ دهد.

استراحت کردن بین کار

تصویر کلی و بزرگتر را می بینید

بعد از این که به خودتان استراحت می دهید و از محیط کار دور می شوید، متوجه خواهید شد که یک تصویر واضح تر و بزرگ‌تر از کاری که انجام می دهید در ذهن تان نقش بسته شده است. در نتیجه اهداف و اولویت‌ های خود را بهتر می شناسید و می‌دانید که باید از کجا ادامه کار را پیش ببرید.

خستگی ناشی از تصمیم‌ گیری را کاهش می دهید

گاهی اوقات در طول کار مدام در حال انتخاب کردن هستید و ذهن تان از این که این تصمیم‌ گیری‌ های مختلف را انجام داده، خسته شده است. در چنین حالتی باید به خودتان استراحت دهید و از خستگی مزمن جلوگیری کنید.

با همکاران تان ارتباط خوب برقرار می کنید

وقتی که در یک روز پر مشغله کار را کنار می گذارید و استراحت می‌ کنید، قطعا به خاطر انرژی بالاتری که دارید حال تان بهتر است و در نتیجه با همکاران تان رفتار بهتری دارید و آن ها نیز از معاشرت با شما حال خوبی پیدا می‌ کنند.

صحبت کردن

استرس تان را کاهش می دهید

استراحت ها و وقفه های به موقع در محل کار باعث کاهش سطح استرس می شود، زیرا ذهن تان آرامش پیدا می کند، دوباره ریلکس می شوید، تنش ها از بین می روند، سطح استرس کم می‌ شود و دوباره نگاه دقیق ‌تری نسبت به مسائل خواهید داشت.

به سلامت عاطفی دست پیدا می کنید

ایجاد وقفه ها در محل کار و استراحت ذهنی و دور شدن از صفحات کامپیوتر به اندازه چند دقیقه، باعث می شود که ایده های دیگران را بهتر بررسی کنید، از لحاظ ذهنی و عاطفی کاملاً در سلامت باشید. حتی می توانید در این وقفه های کوتاه؛ مدیتیشن هم انجام دهید که به شدت از لحاظ روحی حال تان را خوب می کند.

چرا استراحت بین کار اینقدر توصیه میشه؟

52
این مطلب مفید بود ؟20
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ش
وبگردی