تولد
برای جوان ماندن
مسواک زدن یکی از نکات مهم برای بهداشت دهان است اما روشی برای مسواک زدن وجود دارد که تاثیر بسزایی در جوان ماندن افراد دارد.

اگر می خواهید جوان بمانید؛ در حین مسواک زدن این کارها را انجام دهید

اگر بخواهید دو کار را همزمان انجام دهید؛ مثلا در حین خواندن ایمیل هایتان صبحانه هم درست کنید به احتمال زیاد در انجامِ یکی از آن ها موفق نخواهید بود؛ اما همیشه استثنا هم وجود دارد، مسواک زدن در حالی که روی یک پا ایستاده اید. این عمل فواید زیادی برای جوان ماندن همچون حفظِ تعادل، مغز سالم واستخوان های قوی تر را به همراه دارد. اگر آماده اید که برای داشتنِ زندگی سالم تر و طولانی تر روی یک پا مسواک بزنید؛ این کار ها را انجام دهید.

فواید ایستادن روی یک پا هنگام مسواک زدن

هر بار که دندان هایتان را مسواک می زنید (حداقل دو بار در روز) تمام وزن بدن تان را تنها روی یک پا قرار دهید و بایستید اما بخاطر داشته باشید این کاررا با هر دو پایتان تمرین کنید. برای مثال صبح ها روی پای راست تان و ظهر ها روی پای چپ تان بایستید و مسواک بزنید. معمولا بدن در یک سمت قوی تر و در یک سمت ضعیف تر است؛ به‌ویژه زمانی که پا به سن می گذاریم که این کار؛ از چنین اتفاقی پیشگیری خواهد کرد. برخی از فواید ایستادن روی یک پا عبارتند از مواردی که در این بخش از بهداشت و سلامت نمناک خواهید خواند.

افزایش تعادل و ثبات پاها

برای داشتن تعادل نیاز داریم که خود را به چالش بکشیم که مسواک زدن روی یک پا راه حلی عالی برای این کار است.

ایستادن روی یک پا به عضلات تثبیت کننده شما همچون ماهیچه های درونی و بیرونی ران کمک می کند. اگر این تمرین را پابرهنه انجام دهید؛ فواید بیشتری همچون تقویت ماهیچه های کوچک پا و مچ پا خواهد داشت؛ این ماهیچه ها نیز بسیار در تعادل بدن مهم هستند. داشتن تعادل در انجام فعالیت های روزانه همچون بالا رفتن از پله ها و نردبان بسیار مهم است؛ حتی در راه رفتنِ عادی در سنین بالا بسیار ضروری است.

ایستادن روی یک پا

جلوگیری از افتادن

متأسفانه با بالاتر رفتن سن امکان افتادن بیشتر می شود که می تواند منجر به آسیب های جدی ای همچون شکستن استخوان و ضربه به سر شود؛ اما خبر خوب این است که با افزایش تعادل خطر افتادن کمتر می شود. با انجام این تمرین می توانید سریع عکس العمل نشان داده و با استفاده از عضلات پشتی و جلویی ران تعادل خود را حفظ کنید.

داشتن فواید برای مغز

ایستادن روی یک پا هنگام مسواک زدن نیازمند هماهنگی زیادیست که می تواند تمرین خوبی برای مغز نیز باشد. این تمرین ذهنی کمک زیادی به مغز شما می کند. انجامِ این حرکت؛ همچون ورزشی برای مغز و نورون هاست و به انعطاف پذیری نورون ها و در نتیجه افزایش قدرت مغز در نشان دادن عکس العمل کمک می کند. هر چقدر مغز بیشتر به چالش کشیده شود؛ عملکرد مثبت آن فزایش خواهد یافت.

تقویت استخوان ها

تمرینات تعادلی می تواند به بهبود سلامت استخوان ها کمک کند. ایستادن روی یک پا می تواند حتی تراکم استخوان های ران شما را نیز افزایش دهد؛ همچنین می تواند از مشکلات استخوانی مربوط به بالا رفتن سن همچون استئوپنی (از دست دادن تراکم مواد معدنی استخوان) و پوکی استخوان جلوگیری نماید.

پوکی استخوان

بهبود حالت بدن

این تمرین می تواند به بهبود حالت بدن و حالت ایستادن شما کمک کند. برای ثابت ایستادن نیاز دارید که بالاتنه و پایین تنه خود را سفت بگیرید و در نتیجه هرچه بیشتر این حالت را تمرین کنید؛ تعادل بیشتری خواهید داشت. این تمرین همچنین به شما کمک می کند تا از قوس ستون فقرات که حاصل قوز و خمیدگی است و با بالا رفتن سن شایع تر می شود؛ جلوگیری کنید. در واقع برای داشتن وضعیت و حالت بدنی ثابت ورزش کردن امری ضروری است.

اگر احساس لرزش و عدم تعادل دارید؛ این اصلاحات را انجام دهید

اگر در انجام این تمرین تعادل ندارید؛ نگران نباشید. کسب تعادل روی یک پا نیازمند تکرار و تمرین است؛ اما به خاطر داشته باشید ایمنی همیشه حرف اول را می زند. برای این که از افتادن جلوگیری شود؛ این نکات را رعایت کنید:

  1. با یک پا روی زمین و نوک پای دیگر روی زمین شروع کنید و کم‌کم با افزایش تعادل؛ پای خود را کامل از روی زمین بردارید.
  2. با دست آزاد خود؛ سینک را بگیرید تا تعادل بیشتری داشته باشید.
  3. در بازه های زمانی کوتاه تر تمرین کنید. ابتدا از چند ثانیه شروع کنید و با گذر زمان آن را افزایش دهید.
  4. همیشه از پایین تنه و نشیمنگاه خود برای داشتن تعادل استفاده کنید.
  5. مستقیم جلوی خود را نگاه کنید؛ زیرا نگاه کردن به زمین می تواند تعادل شما را بهم بزند.
  6. زانوی پایی که روی آن ایستاده اید را شل بگیرید و به آن فشار نیاورید تا مفاصل تان قفل نشود.

برای جوان ماندن، از این به بعد اینطور مسواک بزنید

4.715
این مطلب مفید بود ؟141
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : livestrong / بخش بهداشت وسلامت نمناک/ن/ش
برچسب : مسواک زدن
وبگردی