سفر مارکت
در این نوشته بیشتر با روش های مختلف سفر به مشهد آشنا شویم و مسافرت به این شهر با بلیط هواپیما، اتوبوس، قطار یا خودروی شخصی را با هم مقایسه کنیم.

روش های مختلف سفر به مشهد

مشهد یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری برای ایرانیان در چند سده اخیر به شمار می رود. جمعیت چند میلیونی با وسایل حمل و نقل متفاوتی به مشهد سفر می کنند. وسایل و روش هایی که هر کدام هزینه، ویژگی و امکانات مخصوص به خود را دارند. از سفر با بلیط لحظه آخری مشهد، تا با سفر ریلی یا با اتوبوس و خودروی شخصی. مشهد که مرکز استان خراسان رضوی و دومین شهر بزرگ ایران از دید جمعیت پس از تهران هم هست، مهمترین شهر از دید گردشگری زیارتی در ایران به شمار می رود. زیارت کنندگان آرامگاه امام رضا (ع) هشتمین امام شیعیان، محدود به زائران ایرانی نیستند و از شیعیان کشورهای همسایه نیز به مشهد سفر می کنند. شهر مشهد که خود حدود 3 میلیون نفر جمعیت دارد، سالانه چیزی در حدود 25 میلیون مسافر را به خود می بیند و همین موجب رونق فراوان و روزافزون صنعت گردشگری در این شهر و استان شده است. 

در این نوشته بیشتر با روش های مختلف سفر به مشهد آشنا شویم و مسافرت به این شهر با بلیط هواپیما، اتوبوس، قطار یا خودروی شخصی را با هم مقایسه کنیم. 

چگونه و از چه مبداهایی می توانیم به مشهد سفر کنیم؟

برای سفر از نقاط مختلف ایران به مشهد، جاده های متعددی وجود دارد. اما برای سفر ریلی محدودیت هایی هست. یعنی باید از مبدا سفر، مسیر ریلی تا مشهد وجود داشته باشد. یک مسیر ریلی شهر مشهد را به مرکز ایران و سپس بندرعباس در جنوب متصل می کند. یک مسیر هم از شرق به غرب کشیده شده است و مشهد را به تهران و سپس شهرهای نیمه غربی مانند تبریز متصل می کند. در سفرهای هوایی، بین فرودگاه های اصلی کشور و فرودگاه شهید هاشمی نژاد مشهد پروازهای متعددی در جریان است. همین فرودگاه هاشمی نژاد را به یکی از پرترددترین فرودگاه های کشور تبدیل کرده است. از همین رو می توان نتیجه گرفت که اگر شما خود را به شهرهای اصلی و بزرگ کشور یا مراکز استان ها برسانید، رسیدن به مشهد با بیشتر وسایل ارتباطی امکان پذیر خواهد بود. 

زمان و طول مسیر سفر با هواپیما، قطار و خودرو چه قدر است؟

اینکه طول سفر چه قدر باشد از جنبه های مختلفی اهمیت دارد. مثلا اگر شما زمان محدودی برای سفر دارید و برای نمونه باید زود به سر کارتان برگردید، نمی توانید زمان زیادی را در مسیر سپری کنید. همچنین اگر با کودکان یا افراد سالمند سفر می کنید، طی زمان زیاد در مسیر ممکن است برای آنان خسته کننده و ناخوشایند باشد.

بچه ها معمولا حوصله شان سر می رود و بی قراری می کنند. سالمندان هم ممکن است در اثر بی تحرکی خسته و کلافه شوند. اما در مقابل، مسیر می تواند بخش جالبی از سفر باشد. مناظر پیرامونی، آشنا شدن با بقیه مسافران و بازدید از دیدنی های پیرامون مسیر، همه می تواند به غنای سفر شما اضافه کند.

به همین دلیل، اینکه چه نوع سفری برای شما مناسب است، به زمان بندی و میزان راحتی با مسیر بستگی دارد. از همین رو اگر به هر دلیلی، نمی خواهید زمان زیادی را در مسیر طی کنید، سریعترین وسیله سفر با اختلاف زیاد، سفر هوایی با بلیط تهران مشهد هواپیما است. اما گزینه های زمینی به طور تقریبی به هم نزدیک هستند و اختلاف زیادی بین آنها وجود ندارد. 

هر چه فاصله مبدا سفر شما از مشهد بیشتر باشد، بر میزان زمانی که باید صرف کنید افزوده می شود. مثلا پرواز تهران مشهد حدود 1.5 ساعت و پرواز بندرعباس به مشهد در حدود 2 ساعت طول می کشد. 

هزینه سفر با کدام وسیله بیشتر است؟

هزینه سفر با هر کدام از وسایل حمل و نقل به مشهد، تحت تاثیر عوامل مختلفی است. گروهی از این وسایل که عمومی و همگانی هستند، نیاز به خرید بلیط هواپیما، قطار و غیره دارند. اما سفر با خودروی شخصی اینچنین نیست و هزینه آن به صورت متفاوتی باید بررسی شود. هزینه خرید انواع بلیط هواپیما و غیره، به جز مساله مهم مسافت و فاصله، به هزینه های عملیاتی آن سبک از مسافرت و حمل و نقل نیز بستگی دارد. برای نمونه سفر با قطار، هزینه نگهداری و تعمیر ریل و خود قطارها و واگن ها را در خود دارد.

سفر با اتوبوس هزینه تعمیرات و نگهداری اتوبوس، لوازم جانبی آن و عوارض جاده ای را دارد. قیمت بلیط هواپیما هم تحت تاثیر قیمت سوخت هواپیما، هزینه های فرودگاه ها و تعمیرات هواپیما است. به عبارتی هر چه فناوری به کاررفته در یک وسیله حمل و نقل پیچیده تر و گرانتر باشد، قیمت بلیط آن هم بالاتر خواهد بود. البته پیچیدگی بیشتر قطار موجب امنیت بیشتر آن و فناوری بالاتر هواپیما موجب سرعت و امنیت زیاد آن می شود. 

اما هزینه سفر با خودرو شخصی، از جهاتی شبیه به دیگر وسیله سفر جاده ای، یعنی اتوبوس است و شامل هزینه سوخت و استهلاک خودرو می شود. ولی از سوی دیگر، خستگی زیاد و خطرات ناشی از خطای انسانی راننده را هم در بر دارد. از همین رو در مجموع، الزاما ارزانترین گزینه، سفر با خودروی شخصی نیست. گران بودن بلیط هواپیما هم بدون فایده نبوده و به دلیل مزایای چشمگیر آن است. 

چگونه با توجه به بودجه و زمانمان، بهترین گزینه سفر را انتخاب کنیم؟

بهینه ترین گزینه سفر، روشی است که هم با بودجه سفر ما همخوانی داشته باشد و هم با محدودیت  های زمانی ما هماهنگ باشد. اگر برای سفر به مشهد یک بازه زمانی طولانی را در نظر گرفته اید و قصد هزینه زیادی هم برای رفت و آمد ندارید، سفر زمینی و ریلی گزینه های مناسبی به نظر می رسند. اما اگر گزینه سفر با بلیط هواپیما مشهد را انتخاب کردید، شاید بخواهید با پیدا کردن ارزانترین بلیط هواپیما، در بودجه سفرتان صرفه جویی کنید. مخصوصا اگر به تنهایی سفر می کنید و برنامه زمان بندی خاصی در نظر نگرفته اید، پیدا کردن بلیط چارتر https://safarmarket.com/flights/charter یا بلیط لحظه آخری تهران مشهد گزینه خوبی برای شما است.

در عین حال می توانید به کمک سفرمارکت که موتور جستجو بلیط هواپیما و تور مسافرتی است، ارزانترین بلیط هواپیما مشهد را با انتخاب از بین سایت ها و آژانس های گردشگری مختلف پیدا کرده و خریداری کنید. چون سفرمارکت به عنوان بازار مجازی بلیط هواپیما، همه قیمت های عرضه شده توسط تامین کنندگان مختلف را در یکجا گردآورده و به نمایش می گذارد و شما می توانید بدون آنکه نیاز باشد در میان چندین سایت مختلف بگردید، ارزانترین بلیط هواپیما را پیدا کرده و بدون هیچ واسطه ای خریداری کنید. 

مقایسه سفر هوایی، ریلی و زمینی به مشهد

52
این مطلب مفید بود ؟20
نظر سنجی برای این مطلب غیر فعال شده است
وبگردی