ویتامین سی
بسیاری از افراد از خواص و فواید ویتامین سی اطلاع دارند در حالی که نکات بسیار مهم دیگری در مورد ویتامین سی وجود دارد که ممکن است از آن بی خبر باشند.

تاثیر و فواید فوق العاده مصرف روزانه ویتامین سی

ویتامین c در اکثر غذاها وجود دارد و اگر شما یک رژیم غذایی سالم داشته باشید، می توانید تا حد زیادی از این ویتامین را وارد بدن خود کنید. بعضی از افراد حتماً رعایت می‌ کنند که در طول روز از مواد غذایی مانند سیب زمینی، گوجه فرنگی، توت فرنگی، اسفناج، چغندر، فلفل‌ دلمه‌ای، انواع میوه و مرکبات استفاده کنند و ویتامین ث را به بدن خود برسانند. در این قسمت از بهداشت و سلامت نمناک قصد داریم به شما توضیح دهیم که اگر هر روز ویتامین C استفاده کنید، چه اثراتی در بدن شما نمایان می شود.

کمک به بهبود و شفای بدن

ویتامین ث یک جزء ضروری در بافت های اتصالی بدن محسوب می شود و نقش مهمی در بهبود و شفای زخم ها دارد.

زخم

قدرت بالای آنتی اکسیدانی

ویتامین ث یک آنتی اکسیدان بسیار قوی است و می تواند به جلوگیری از آسیب سلولی کمک کند؛ همچنین به جلوگیری از مشکلات سلامتی و مضرات فشار اکسیداتیو در بدن می پردازد.

افزایش تولید کلاژن

ویتامین سی می‌ تواند باعث افزایش تولید کلاژن شود و یک ماده کلیدی است که در محصولات مراقبت از پوست به شدت مورد استفاده قرار می‌ گیرد.

زیبایی پوست

جلوگیری از سرطان

ویتامین c عاملی برای محافظت از بدن در برابر بیماری‌ های شدید مانند سرطان است. مطالعات نشان می‌ دهد افرادی که به طور روزانه ویتامین C به بدن خود می رسانند، معمولاً از خطر ابتلا به سرطان ریه، سینه، مقعد، روده، معده، دهان، حنجره و مری در امان هستند.

افزایش سلامت قلب

طبق مطالعات انجام شده، ویتامین C باعث جلوگیری از بیماری‌ های قلبی عروقی می‌ شود. مطالعه بسیار گسترده ای در این باره روی 85000 خانم انجام شده است و نشان می‌ دهد که مصرف ویتامین ث در رژیم غذایی از طریق مواد خوراکی یا حتی مکمل، خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش می دهد که مساوی با خطر کاهش خطر ابتلا به سکته نیز است.

سلامت قلب

جلوگیری از مشکلات بینایی

مصرف ویتامین ث می تواند به جلوگیری از مشکلات بینایی بپردازد و از چشم شما به شدت محافظت می کند و باعث می شود که در سنین بالا به این مشکلات دچار نشوید.

جلوگیری از اسکوروی

اسکوروی به کمبود حاد و خیلی شدید ویتامین c در بدن گفته می شود که در بعضی از کشور ها زیاد اتفاق می‌ افتد و اگر ویتامین ث در عرض یک ماه به اندازه کافی به بدن نرسد، باعث ایجاد خستگی، التهاب لثه و دیگر مشکلات می‌ شود و حتی ممکن است افسردگی، خونریزی لثه، لق شدن دندان را ایجاد کند و در صورت درمان نشدن، کشنده خواهد بود اما با مصرف روزانه ویتامین سی قطعاً می‌ توانید از این مشکل جلوگیری کنید.

التهاب لثه

 درمان سرماخوردگی

ویتامین سی می تواند باعث افزایش قدرت سیستم ایمنی شود و در جلوگیری از سرماخوردگی و درمان سریع ترِ آن بسیار عالی عمل می‌ کند. طول دوره سرما خوردگی را کاهش می دهد. مکمل ویتامین c باعث می‌ شود که شما سریع تر از این بیماری خلاص شوید.

به هم ریختن وضعیت گوارشی

ویتامین سی مسمومیت بسیار پایینی دارد و باعث ایجاد مشکلات شدید در گوارش نمی شود اما بعضی از افراد ممکن است با مصرف روزانه ویتامین c، به اسهال، حالت تهوع یا درد شکم مبتلا شوند.

مشکلات گوارشی

جلوگیری از کمبود آهن

ویتامین سی باعث می شود که بدن جذب آهن بیشتری داشته باشد. مطالعه ای در این باره نشان می‌ دهد که ویتامین c تا حد زیادی جذب مواد معدنی را از طریق خون بالا می برد که تقریباً 67 درصد افزایش جذب آهن را شاهد خواهید بود و در نتیجه می‌ توانید با مصرف ویتامین c مطمئن باشید که آهن بدن تان هم تامین شده است.

اگه هر روز ویتامین سی مصرف کنی چه اتفاقی برات میافته؟

53
این مطلب مفید بود ؟30
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت وسلامت نمناک/ن/ش
برچسب : ویتامین c
وبگردی