لاغری با ویتامین دی
امروزه افراد زیادی دچار کمبود ویتامین دی هستند که برای سلامت بدن بسیار مهم است. علاوه بر این، ویتامین D به کاهش وزن و تناسب اندام کمک می کند.

ویتامین D چیست و راه لاغری با ویتامین دی چگونه است؟

ویتامین D یک نوع ریز مغذی مهم است که دارای مزایای بسیاری برای سلامتی می باشد که باعث بهبود ایمنی بدن و تقویت استخوان ها خواهد شد. شواهد زیادی وجود دارد که این ویتامین می تواند به شما در کاهش وزن نیز کمک کند. در این قسمت از تناسب اندام نمناک نگاهی عمیق به تاثیرات ویتامین D در کاهش وزن دارد.

ویتامین D ویتامینی محلول در چربی است که می توان آن را از مواد غذایی غنی از ویتامین D یا مکمل دریافت کرد. بدن نیز قادر به ساختن آن از طریق قرار گرفتن در معرض نور خورشید می باشد. ویتامین D برای حفظ استحکام استخوان ها و دندان ها - حفظ سلامت سیستم ایمنی بدن و تسهیل جذب کلسیم و فسفر ضروری است.

ویتامین D به طور طبیعی در بسیاری از غذاها موجود نیست و به همین دلیل اکثر متخصصان تغذیه به قرار گرفتن روزانه حداقل 30-50 دقیقه در معرض خورشید و یا مصرف مکمل این ویتامین به مقدار توصیه شده روزانه 600 IUیا (15 میکروگرم) تاکید دارند.

ویتامین D

متاسفانه 50 درصد مردم جهان کمبود ویتامینD دارند. برخی افراد در معرض خطر:

  • افراد مسن
  • نوزادان شیرخوار
  • افراد با پوستی تیره
  • کسانی که به طور محدود در معرض نور خورشید قرار می گیرند.

ارتباط چاقی و کمبود ویتامین دی

چاقی نیز عامل خطر دیگری برای کمبود این ویتامین است اما جالب این جاست که برخی شواهد نشان می دهد ویتامین D می تواند در کاهش وزن نیز موثر باشد. افرادی که اضافه وزن دارند سطح پایینی از ویتامینD دارند.

مطالعات نشان می دهد که شاخص توده بدنی بالاتر و درصد چربی بدن با کاهش سطح ویتامینD خون در ارتباط است. چندین نظریه دیگر نیز در مورد رابطه بین سطح پایین ویتامینD و چاقی وجود دارد.

برخی ادعا می کنند که افراد چاق معمولا کمتر غذاهایی غنی از ویتامین Dمصرف می کنند. برخی دیگر نیز به تفاوت های رفتاری اشاره می کنند و خاطر نشان می کنند که افراد چاق تمایل دارند تا کمتر در معرض نور خورشید قرار بگیرند بنابراین ممکن است ویتامین D خورشید را جذب نکنند.

چاقی

علاوه براین آنزیم های خاصی برای تبدیل ویتامین D به فرم فعال آن مورد نیاز است و سطح این آنزیم ممکن است در افراد چاق و لاغر متفاوت باشد. بر اساس یک مطالعه ؛ زمانی که سطوح ویتامین D در افراد چاق به اندازه بدن تنظیم شده باشد هیچ تفاوتی بین سطوح در افراد چاق و لاغر وجود ندارد.

این امر نشان می دهد که نیاز ویتامین D به اندازه بدن بستگی دارد به این معنا که افراد چاق به ویتامین Dبیشتری نسبت به افراد با وزن طبیعی نیاز دارند و این می تواند توضیح دهد که چرا افراد چاق بیشتر دچار کمبود ویتامین D هستند.

جالب این جاست که کاهش وزن می تواند بر میزان ویتامین D شما تاثیر بگذارد. طبق این نظریه کاهش اندازه بدن به معنای کاهش نیاز به ویتامین D است. یک مطالعه نشان داد حتی کمی کاهش وزن منجر به یک افزایش جزیی از ویتامین D در سطوح خون می شود.

علاوه بر این برخی شواهد نشان می دهد که افزایش ویتامین D در بدن می تواند چربی بدن را کاهش و کاهش وزن را افرایش دهد.

لاغری با ویتامین

ارتباط ویتامین دی با لاغری

سطوح بالایی از ویتامین D ممکن است به کاهش وزن کمک کند، برخی شواهد نشان می دهد که دریافت ویتامین Dکافی می تواند باعث کاهش وزن و کاهش چربی بدن شود.

حداقل 20 نانوگرم در میلی لیتر (50 نانومول در لیتر) از ویتامین D در خون برای تقویت استخوان ها و سلامت کلی در نظر گرفته می شود.

در یک مطالعه 218 خانم دارای اضافه وزن در طی یک سال مورد مطالعه قرار گرفتند و چنانچه در نمناک میخوانید همه افراد تحت رژیم کم کالری و ورزش قرار گرفتند اما نیمی از آن ها مکمل ویتامین Dمصرف و نیمی دیگر دارونما مصرف کردند.

درنهایت محققان دریافتند آنانی که ویتامینD مصرف کرده بودند کاهش وزن بیشتری را تجربه کرده و به طور متوسط 3.2 کیلوگرم از وزن خود را کم کرده بودند.

در مطالعه ای دیگر خانم های چاق و دارای اضافه وزن به مدت 12 هفته مکمل ویتامینD مصرف کردند و در نهایت آن ها هیچ کاهش وزنی نداشته و در عوض افزایش سطح ویتامین Dسبب کاهش چربی بدنی آن ها شده بود.

ویتامین D می تواند با کاهش اضافه وزن در ارتباط باشد. مطالعه ای برروی بیش از 4600 خانم مسن در عرض 4.5 سال نشان داد که سطوح بالای ویتامین Dبا افزایش وزن کم تری در بین شرکت کنندگان در ارتباط بوده است. به طور خلاصه افزایش مصرف ویتامینD ممکن است باعث کاهش وزن شود. با این حال قبل از به قطعیت رساندن نتیجه تحقیقات بیشتری لازم است.

لاغری با ویتامین d

ویتامین D چگونه به کاهش وزن کمک می کند؟

کاهش تجمع چربی:

مطالعات نشان می دهد ویتامین D به طور بالقوه می تواند از تشکیل سلول های جدید چربی در بدن پیشگیری کند. همچنین می تواند از ذخیره کردن سلول های چربی نیز پیشگیری کند و به طور موثری سبب کاهش تجمع چربی شود.

وقتی مقدار ویتامین D در خون شما کافی باشد، عملکرد سلول های چربی برای ذخیره چربی کندتر شده اما مقدار کم ویتامین D سبب افزایش سطح هورمون پاراتیروئید و کلسترول می شود. سطح بالای این هورمون ها بدن شما را تشویق می کند تا به جای سوزاندن چربی آن را ذخیره کند. سطح بالای هورمون پاراتیروئید در مردان بالای 40 سال سبب افزایش وزن می شود.

سوزاندن چربی شکمی بیشتر:

ویتامین D سبب چربی سوزی در تمام بدن می شود. ویتامین D باعث چربی سوزی در ناحیه شکم می شود زیرا ویتامین D در کنار کلسیم تولید کورتیزول را کاهش می دهند؛ کورتیزول هورمون استرس است که باعث تجمع چربی در شکم می شود.

سوزاندن چربی شکم

درمان اختلالات خواب:

علاوه براین ویتامین D می تواند سطح هورمون سروتونین (یک انتقال دهنده عصبی که برروی خلق و خو و خواب تاثیر می گذارد) را افزایش دهد. میزان مطلوب برای خواب انسان ها 7 تا 8 ساعت در شبانه روز است و افرادی که بسیار کم می خوابند و افرادی که زیاد می خوابند در واقع دچار افزایش وزن می شوند. خواب بسیار کم تولید گرلین هورمون هشداردهنده گرسنگی را افزایش و تولید لپتین هورمون هشداردهنده سیری را کاهش می دهد.

کنترل اشتها و سیری سریع:

درمطلب خواص ویتامین دی پیش از این در بخش سلامت نمناک گفتیم که ویتامین دی با افزایش سطح سروتونین در کنترل اشتها نقش مهمی دارد و می تواند احساس سیری را افزایش دهد و درنتیجه سبب کاهش وزن و جذب کالری خواهد شد.

زمانی که سطح ویتامین D بدن شما کافی باشد، بدن مقدار لپتین بیشتری آزاد خواهد کرد. لپتین هورمونی است که پیام سیر شدن را به مغز ارسال می کند. کمبود ویتامین D باعث مقاومت نسبت به انسولین شده که نتیجه آن پرخوری و اضافه وزن است. کمبود ویتامین D به معنی لپتین کمتر و افزایش هر چه بیشتر دور کمر است.

کنترل اشتها

افزایش تستسترون:

در آخر این که سطح بالای ویتامین Dممکن است با سطح بالایی ازهورمون تستوسترون در ارتباط باشد که می تواند منجر به از دست دادن وزن بدن شود.

بر اساس یک مطالعه روی 165 مرد – که به مدت یک سال آن ها مکمل ویتامینD و دارونما مصرف کردند . نتایج نشان داد کسانی که مکمل مصرف کرده بودند افزایش تستوسترون بیشتری داشته اند.

مطالعات متعددی نیز نشان می دهد که سطوح بالایی از تستوسترون می تواند چربی بدن را کاهش و به حفظ طولانی مدت کاهش وزن کمک کند. این کار با تقویت متابولیسم بدن، باعث می شود تا کالری بیشتری را پس از صرف غذا بسوزاند و از ایجاد سلول های جدید چربی در بدن پیشگیری کند.

لاغری با ویتامین دی + اثر چربی سوزی ویتامین D

517
این مطلب مفید بود ؟170
منبع : بخش ورزش و تناسب اندام نمناک/ن/ز.ت
وبگردی