تولد
علائم ضعف سیستم ایمنی
سیستم ایمنی بدن بسیار پیچیده است و به دلایل مختلفی سیستم ایمنی تضعیف می شود و به خاطر وجود بیماری کرونا باید از وضعیت سیستم ایمنی خود با خبر باشیم.

 سیستم ایمنی ضعیف و علائم ضعف سیستم ایمنی بدن 

این روزها هم مانند قبل، مطالعات اخیر نشان می دهد که بیشتر شانس زنده ماندن افراد به سیستم ایمنی آن ها بستگی دارد.

برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا و اتفاقات وحشتناک بعد از آن، همیشه باید سعی کنید که سیستم ایمنی خود را تقویت کنید و یاد بگیرید که چگونه از آن در برابر ویروس ها و بیماری های عفونی محافظت نمایید.

همچنین باید بدانید که یک سیستم ایمنی ضعیف تا چه حد می تواند باعث ایجاد مشکلات و داستان های غمگین مثل مرگ و میر شود.

سیستم ایمنی بدن

سیستم ایمنی افراد به دلایل مختلف تضعیف می گردد و همیشه انسان ها از ضعیف بودن یا فعال شدن بیش از حد آن آگاه نیستند. به همین دلیل همه افراد باید سلامت سیستم ایمنی خود را مدنظر داشته باشند.

در این قسمت از سلامت نمناک هشت علامت از سیستم ایمنی ضعیف را به شما معرفی می کنیم و فاکتورهای مختلف را که باعث سرکوب سیستم ایمنی می شود برای شما بیان خواهیم کرد.

سیستم ایمنی بسیار پیچیده است و انواع مختلف سلول های خونی و ارگان ها مثل پادتن ها، سلول های ایمنی و غدد لنفاوی عاملی برای بهبود عملکرد آن هستند. زمانی که هر کدام از این ارگان ها یا سلول های خونی آسیب ببیند ، یا تحت تاثیر قرار بگیرد ، کل سیستم ایمنی مستعد بیماری های عفونی می شود.

مشکلات مربوط به ژنتیک، سن و سال، دارو های مصرفی فرد، انجام عمل های جراحی مثل اهدای عضو، وضعیت های پزشکی مختلف و دارو ها و کمبود مواد مغذی، عادات بد، آلودگی، استرس، کم خوابی و غیره عاملی برای مشکلات سیستم ایمنی هستند. 

دارو

لیستی از 8 علائمی که نشان دهنده ناتوانی در سیستم ایمنی است : 

1- دست و پای سرد

انگشتان دست و پای یک نفر معمولاً اولین چیزی است که مشکلات مربوط به رگ های خونی را نشان می دهد. گاهی اوقات نشان دهنده اسپاسم عضلانی، التهابات و یا گرفتگی رگ های خونی بزرگتر هم نیز است. زمانی که در معرض هوای سرد قرار می گیرید، ممکن است این یخ بودن را در نوک انگشتان دست و پا و حتی بینی و گوش هم احساس کنید.

در بعضی از موارد اسپاسم و گرفتگی رگ ها باعث محدود شدن خون رسانی به نواحی مختلف بدن می شود و در نتیجه رنگ پوست تغییر کرده و به آبی یا سفید تبدیل می شود که این وضعیت به سندروم رینود معروف است . سپس زمانی که به مکان های گرم تر می روید و ذخیره خونی شما بالا می رود، پوستتان تحت تاثیر قرار گرفته و ممکن است دچار درد و قرمزی شود. 

دست سرد

2- مشکلات گوارشی 

مجموعه ای از باکتری ها در روده ما زندگی می کنند که به سلامت سیستم ایمنی مرتبط هستند . به همین دلیل است که توصیه می کنند برای بهبود سلامت سیستم ایمنی از ویتامین ها و مواد معدنی استفاده کنید. گاهی اوقات این باکتری ها عاملی برای ایجاد وضعیت های خود ایمنی جدی مثل آلرژی ، وضعیت های التهابی و غیره هستند.

اگر احساس کردید که وضعیت گوارشی شما مشکل پیدا کرده، اشتهای خود را از دست داده اید و انقباضات شکمی یا تجربه اسهال دارید که بیشتر از دو هفته طول کشیده است، احتمالاً مشکلی در سیستم ایمنی شما وجود دارد. 

علائم ضعف سیستم ایمنی

3 - درد عضلانی

هر گونه درد عضلانی می تواند نشان دهنده ناتعادلی و مشکلی در سیستم ایمنی باشد. در حقیقت سیستم ایمنی همیشه درد عضلانی را تحمل می کند و سلول های ایمنی را به جنگ با التهابات مفصلی می فرستد و گاهی اوقات به دلیل روماتیسم و یا عملکرد نامناسب، این سیستم سلول ها ناگهان شروع به حمله به خود مفصل ها می کنند.

در نتیجه مفصل ها ملتهب می شوند و درد و کاهش توانایی حرکت و انعطاف در مفصل ها مشاهده می گردد. پوست نزدیک به این مفصل ها نیز دچار سوزش هنگام لمس و گرما می شوند که این علائم نیز صبح ها بدتر خواهد شد. 

علائم ضعف سیستم ایمنی

4- خستگی مزمن

گاهی اوقات افراد کاملا سالم هستند اما مدام احساس خستگی و بی حالی می کنند و اصلا فرقی ندارد که چقدر خوابیده باشند. این علامت نشان دهنده مشکلی در سیستم ایمنی آن هاست. گاهی اوقات علائمی مثل آنفولانزا، درد های مفصلی بدون سرماخوردگی یا تب را نیز تجربه می کنند که به این وضعیت سندروم خستگی مزمن گفته می شود.

مطالعات اخیر نشان می دهد که علت آن فعالیت بیش از حد سیستم ایمنی و عفونت های ویروسی مزمن است. معمولا خانم ها در سنین 40 سالگی و آقایان در 50 سالگی بیش از بقیه در خطر ابتلا به این مشکل هستند. 

خستگی مزمن

5- سرماخوردگی و عفونت های مکرر

این موضوع کاملاً مشهود و واضح است و یکی از واضح ترین علائمی است که نشان دهنده مشکلی در سیستم ایمنی فرد می باشد. عفونت های قارچی زیاد مثل عفونت های مخمری و مشکلات موجود در ناخن نشان دهنده وضعیت های پیچیده و ضعف سیستم ایمنی است. عفونت مربوط به گوش و سینوزیت هم نشان دهنده این است که سیستم ایمنی فرد ضعیف می باشد. 

6- مشکلات بلع

آیا تا به حال شده که حس کنید چیزی در گلوی شما اجازه نمی دهد که غذاها و یا نوشیدنی ها را به خوبی ببلعید ؟ اگر این احساس را مدام دارید و هنگام بلعیدن لقمه های بزرگ افزایش پیدا می کند، این وضعیت نشان دهنده یک واکنش مکرر است. بعضی از افراد حس می کنند که غذا در مسیر گلویشان گیر کرده و این علامت نشان دهنده اسپاسم عضلانی و ضعف سیستم ایمنی است. 

مشکلات بلع

7- سر درد مکرر

افراد بسیار کمی هستند که علت سردردهای بدون دلیل و مکرر خود را ضعف ایمنی می دانند. مطالعات نشان می دهد که مشکلات ایمنی به شدت می تواند با سردرد مرتبط باشد زیرا سردرد به دلیل التهاب رگ های خونی یا آلرژی های فصلی است که همه این ها به دلیل فعالیت بیش از حد سیستم ایمنی می باشد و سردرد را ایجاد خواهد کرد. 

8- تب خفیف

بسیاری از شما می دانید که تب یکی از ابزارهای سیستم ایمنی برای کشتن پادتن هاست زیرا بسیاری از ویروس ها و باکتری ها فقط در طیف دمایی خاص زنده می مانند اما زمانی که دمای بدن افزایش پیدا می کند، سیستم ایمنی می تواند این جرم ها را از بین ببرد.

تب خفیف

یک تب خف و مداوم ، تبی است که حداقل 24 ساعت باقی بماند و بین 37 تا 38 درجه سانتیگراد باشد . اگر احساس کردید که همیشه به طور مکرر یک تب با درجه پایین دارید، احتمالاً نشان دهنده مشکلی در سیستم ایمنی شماست.

8 نشانه و علامت مهم ضعف سیستم ایمنی

4.416
این مطلب مفید بود ؟142
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/م.ح
وبگردی