ژئومورفولوژی چیست
رشته ژئومورفولوژی به معنای مطالعه و شناسایی اشکال ناهمواری ها و تغییرات روی کره زمین بر اثر آب و هوا و عوامل طبیعی مختلف می باشد.

ژئومورفولوژی چیست و این رشته چه اهمیتی دارد؟

ژئومورفولوژی مطالعه روی تغییرات سطح زمین بر اثر عوامل طبیعی، فرآیند این تغییرات و شکل جدید آن ها است. مطالعات معمولاً روی این کار می کند که زمین چگونه تحت فرایند های مختلف مانند هوا، آب و یخ دچار تغییراتی شده است.

تغییرات زمین گاهی اوقات به دلیل انفجار ها، از هم گسستگی ها و غیره ایجاد می شود و روی سطح آن تفاوت هایی را نسبت به قبل ایجاد می کند و ممکن است بعضی از مواد را نیز روی سطح زمین جابجا کند.

محیط هایی با اقلیم های آب و هوایی متفاوت معمولاً تغییرات متفاوتی را از خودشان نشان می دهند. این سرزمین ها معمولاً شامل جزیره ها هم می شوند و همچنین ممکن است قطب ها نیز دچار تغییرات زیادی شده باشند.

ژئومورفولوژی چیست

افراد متخصص در زمینه ژئومورفولوژی، توزیع این زمین های مختلف در دنیا را مورد بررسی قرار می دهند و فهم بهتری از تغییرات موجود در آن ها به دست می آورند.

فرآیند های مختلف در سطح زمین باعث شکل گیری این سرزمین ها شده و آن ها را تغییر داده که البته این تغییرات بسیار آرام و تدریجی اتفاق می افتد. بیشتر فرایند های ژئومورفیک سرعت بسیار کمی دارند اما گاهی اوقات پدیده بزرگتر را ایجاد می کنند.

مثلاً چنانچه در بخش گوناگون نمناک اشاره شده است پدیده طبیعی مانند سیل یا لغزش زمین می تواند تغییرات محیط را سریع تر کند و گاهی اوقات جان انسان ها را نیز به خطر بیاندازد و بنابراین هرگونه اتفاق ژئولوژیکی مانند انفجار، آتشفشان، زلزله، سونامی، لغزش زمین و سیل می تواند این تغییرات را افزایش دهد و آن ها را سرعت ببخشد.

geomorphology

با پیشرفت دنیا و به روز رسانی ماهواره ها و نقشه برداری های پیشرفته، افراد متخصص در زمینه ژئومورفولوژی توانسته اند نسبت به چند دهه قبل اطلاعات بسیار دقیق تری به دست بیاورند و توزیع و پراکندگی این تغییرات در سطح جهانی را متوجه شوند.

افراد متخصص در زمینه ژئومورفولوژی روی تاریخچه زمین هم کار می کنند. بیشتر محیط ها مانند بریتانیا و ایرلند در گذشته تحت موقعیت های متفاوتی قرار گرفتند. صد ها هزار سال است که تغییرات زیادی روی آن ها انجام شده و همین تغییرات باعث پیدایش دهکده ها، روستا ها، دریاچه ها و نواحی مختلف شده است.

علم ژئومورفولوژی

متخصصان تاریخچه این زمین ها را با بررسی شواهد موجود از طریق مواد به جای مانده انجام می دهند. مواد، آلودگی های به جا مانده و فسیل ها جزء شواهد این افراد محسوب می شوند و بنابراین ژئومورفولوژی گستردگی زیادی دارد.

اگر چه قوانین پایه ای در ژئومورفولوژی می تواند برای تمام محیط ها اعمال شود اما این افراد معمولاً در یک الی دو ناحیه به صورت تخصصی کار می کنند. مثلاً ژئومورفولوژی مربوط به جزیره ها با ژئومورفولوژی مربوط به سیاره ها متفاوت است و همچنین این افراد باید دیدگاه های مختلف را در کنار اطلاعات گسترده قرار دهند تا بتوانند مقایسه خوبی داشته باشند. گاهی اوقات منابع اطلاعاتی از رشته هایی مانند مهندسی عمران، جغرافیا، هیدرولوژی و علم جامدات نیز به آن ها کمک می کند.

ژئومورفولوژی چیست و این رشته چه کاربردی دارد ؟

53
این مطلب مفید بود ؟30
منبع : geomorphology / بخش سرگرمی نمناک/ن/ز.ت
برچسب : آیا میدانید
وبگردی