تولد
بعد از پرخوری
برای برخی از ما پیش آمده که بعد از پرخوری حس پشیمانی داشته ایم در حالی که راهکار های ساده ای وجود دارد که حس منفی بعد از پرخوری را از بین میبرد.

راه حل پیشنهادی متخصصان تغذیه پس از پرخوری

هیچ کس نیست که از غذا خوردن بدش بیاید، مخصوصاً اگر غذای مورد علاقه را جلوی مان بگذارند و قرار باشد آن را بخوریم. احتمالاً گاهی اوقات فراموش می کنیم که نباید زیاده روی کنیم. در این قسمت از تناسب اندام نمناک قصد داریم به شما توضیح دهیم که اگر در مصرف غذایی زیاده ‌روی کردید، بعد از آن دقیقاً باید چه کار کنید؟

وعده بعدی را نادیده نگیرید

احتمالاً با خودتان فکر می‌ کنید حال که در غذا خوردن زیاده روی کردم، بهتر است که دیگر روزه بگیرم و وعده بعدی را هرگز نخورم و به طور کامل آن را حذف کنم تا با نخوردن جبران کنم؛ اما انجام این کار باعث می شود که دفعه بعد بیشتر تمایل به پرخوری پیدا کنید. پس بهتر است که وعده بعدی را هم بخورید اما به مقدار کم.

غذا خوردن

وعده دوم را سالم تهیه کنید

اگر بیش از حد پر خوری کردید، وعده دوم را هم استفاده کنید اما به شرطی که یک وعده غذایی سالم تهیه ببینید که هم شما را سیر کند و هم ضرر و آسیب به بدن تان نرساند.

برای جبران؛ خیلی سنگین ورزش نکنید

شاید فکر کنید که بهتر است هر چه سریع تر کالری ‌سوزی انجام دهم و حرکات هوازی را با سرعت به انجام برسانم تا وزن کم کنم و این پرخوری را جبران کنم؛ اما با انجام این کار احتمالاً معده تان آسیب می بیند. پس بهتر است که در ورزش تان زیاده روی نداشته باشید.

کمی پیاده روی کنید

حال که غذا زیاد خورده اید، به جای ورزش سنگین بهتر است یک پیاده روی معمولی داشته باشید‌. پیاده روی خیلی شما را گرسنه نمی کند. از طرفی یک ورزش مناسب هم هست که باعث می شود سطح استرس تان کاهش پیدا کند، حال تان بهتر شود و کالری سوزی سبکی هم داشته باشید.

پیاده روی

به دنبال سم زدایی نباشید

در چنین حالتی بسیاری از افراد به سراغ مایعات سم‌زدا می روند تا هر چه را که خورده بودند؛ بشویند و دفع کنند اما در چنین مواقعی بهتر است که این کار را نکنید و خیلی از راهکار های عجیب و غریب استفاده نکنید و اجازه دهید که همه چیز روال طبیعی خودش را طی کند.

آب بنوشید

به جای خوردن نوشیدنی های عجیب و غریب؛ فقط کافی است که آب بنوشید. آب باعث می شود که سدیم اضافه از بدن شما دفع شود اما در آب خوردن هم نباید زیاده روی کنید و همه چیز را در حد تعادل نگه دارید.

خودتان را سرزنش نکنید

بسیاری از افراد بعد از این که کار اشتباهی را انجام می‌ دهند، با سرزنش کردن خودشان می‌ خواهند خود را تنبیه کنند اما انجام این کار حس منفی به شما می دهد و باعث می شود به کار اشتباهی که انجام داده اید دامن بزنید و نتایج بدتری بگیرید. بهتر است که خیلی راحت این قضیه را فراموش کنید و آن را یک اشتباه طبیعی بدانید که ممکن است هر کسی مرتکب شود.

سرزنش کردن خود

به آماده کردن وعده بعدی فکر کنید

شاید برایتان سخت باشد اما اکنون باید به این فکر کنید که وعده بعدی را چگونه لذت بخش آماده کنید؛ به شرطی که سیر کننده و سالم باشد. از سبزیجات و موادی که حاوی فیبر و پروتئین هستند، هم استفاده کنید. به عنوان مثال می‌ توانید سالمون و کمی اسپاگتی هم میل کنید و لذت ببرید.

چرا گاهی اوقات زیاده روی و پرخوری می کنیم؟

دلیل زیاده روی این است که به غذایی خیلی علاقه دارید یا احتمالاً در رژیم هستید، گرسنگی زیادی را تحمل کرده و تمایل زیادی به غذا خوردن پیدا می کنید. معمولا این اتفاق در مورد خوردن کلوچه، کیک، غذا های سرخ کردنی، پیتزا و بستنی بیشتر می افتد؛ زیرا غذا های وسوسه کننده تری هستند. در کل هر چه غذا برای شما خوشمزه تر باشد، احتمالاً بیشتر در آن زیاده روی می کنید.

راه حل پیشنهادی متخصصان تغذیه پس از پرخوری

57
این مطلب مفید بود ؟70
برگرفته از بخش سلامت و تناسب اندام/ن/ش
برچسب : پرخوری
وبگردی