تولد
سختی زندگی
در بعضی از لحظه ها ممکن است زندگی بسیار سخت و طاقت فرسا به نظر برسد، اما شما میتوانید با انجام یک سری کارها در مقابله با این مشکلات بهتر عمل کنید.

راه حل روانشناسان برای وقتی زندگی سخت میشود

مشکلات جزء جدانشدنی زندگی های پرهیاهوی امروز است و همه ما در زندگی با مشکلات متعددی روبه رو می شویم و گاهی احساس می کنیم زندگی سخت و طاقت فرسا شده است. در زمان مواجهه با مشکلات و سختی های زندگی می توانیم اجازه دهیم آن شرایط ما را توصیف کندو ویرانمان کنند و یا احساسی که با آنها مواجه می شویم و معنایی که آنها برای ما دارند را تغییر دهیم و در چالش بر انگیز ترین شرایط، نیمه ی پر لیوان را ببینیم تا در مواجهه با سختی ها قوی تر شویم.

اگر شما هم در زندگی با مشکلاتی روبرو شده اید و چنین احساسی را تجربه می کنید، این بخش از نمناک به شما کمک می کند تا دیدتان را وسعت بخشید و بر این احساس منفی غلبه نمایید.

به یاد داشته باشید وضعیت تغییر خواهد کرد

نکته اولی که باید در نظر داشته باشید این است که زندگی همیشه در حال تغییر است و وضعیتی که در آن هستید دائمی نیست با دانستن ودرک این موضوع احساس آرامش می کنید. زمانی که اوضاع سخت می گذرد آن را به خود یادآوری کنید و این رابپذیرید.

آن را به عنوان یک تجربه یادگیری در نظر بگیرید

تعجب خواهید کرد که در زمان های سخت و در طول ناراحتی اغلب با درس هایی که آموخته اید توانایی ایستادن در برابر مشکلات را دارید. مهم نیست زندگی چه چیزی برای شما به ارمغان می آورد عمیقاً در مورد آنچه که می تواند از وضعیت فعلی تان حاصل شود و درسی که می توانید از آن بیاموزید فکر کنید.

به عنوان مثال، زمانی که دوران سختی سپری می کنید، متوجه می شوید که خیلی بیشتر فکر می کنید.

ناراحتی

بدانید روزها می گذارد

به یاد داشته باشید که همیشه فردایی وجود دارد.ممکن است امروز احساس ضعف داشته باشید اما ممکن است فردا متفاوت باشد در لحظه ماندن همیشه هم خوب نیست. حقیقت این است که شما نمی دانید فردا چه اتفاقی می افتد و با دانستن آن آرامش پیدا می کنید.

این می تواند امید را در اعماق وجودتان جرقه بزند و در سختی زندگی کمی شادی کنید.

قدردانی کنید

زمانی که با مشکلات زیادی روبه رو می شوید، سپاسگزاری کردن ممکن است برایتان دشوار باشد اما این تمرین ساده قدرت تغییر ذهنیت شما را دارد. تنها با نوشتن سه موردی که در زندگی بابت آنها بسیار سپاسگزار هستید شروع کنید سپس بنویسید چرا برای آن در زندگی خود سپاسگزار هستید.

سعی کنید این تمرین را در زندگی روزمره خود به کار ببرید و صبح ها که از خواب بیدار می شوید یا درست قبل از رفتن به رختخواب، چیزهایی را که از آنها سپاسگزار هستید یادداشت کنید. این تمرین می تواند به آشکار کردن تمام نکات مثبتی که در زندگی شما باقی مانده است کمک کند و شما را از آن دوران سخت عبور دهد.

خود مراقبتی را تمرین کنید

مراقبت از خود بسیار مهم است بخصوص زمانی که در حال گذراندن وضعیت سخت هستید و این می تواند وضعیت جسمی و روحی شما و همچنین بهزیستی کلی تان را بهبود بخشد.

خودمراقبتی به چند دسته مختلف از جمله معنوی، عاطفی، شخصی، مالی و غیره تقسیم می شود اجازه دهید در این قسمت به سادگی روی جسم و روان تمرکز کنیم.

در اینجا چند نکته برای مراقبت از خود آورده شده است:

خود شیفتگی

خواب کافی

داشتن یک خواب خوب در شب، خلق و خو را بهبود می بخشد و شما را برای رویارویی با روز آماده می کند به همین دلیل حتماً 7 تا 8 ساعت کامل بخوابید.

هیدراته ماندن

با هیدراته نگه داشتن بدن از خود به خوبی مراقبت کنید و یک لیوان آب کنار تخت خود نگه دارید و یا یک بطری با خود همراه داشته باشید.

فعالیت بدنی و یوگا

ورزش یکی از بهترین داروهای طبیعی است و برای اینکه خود را به روشی مثبت بهبود دهید و اندورفین ها را به جریان بیندازید، سعی کنید روزانه فعالیت بدنی مثل 30 دقیقه دویدن یا تمرین یوگا داشته باشید.

یوگا به ویژه در مواقع سخت مفید است زیرا عزت نفس شما را افزایش می دهد، وضوح ذهنی را بهبود می بخشد و ذهن آگاهی ایجاد می کند.

یوگا

مطالعه

خواندن این قدرت را دارد که شما را از لحظه فعلی خارج و یک فرار کوچک ایجاد کند تا یاد بگیرید استرس را کاهش دهید.

پذیرش را بیاموزید

مهم نیست چقدر تلاش می کنید، به سادگی نمی توانید به عقب برگردید و گذشته را تغییر دهید همچنین نمی توانید چیزهایی را که خارج از کنترل شما هستند تغییر دهید. پذیرش آسان نیست و کنار آمدن با آن زمان می برد اما زمانی که در حال عبور از یک وضعیت سخت هستید، این به شما کمک می کند. یادآورهای پذیرش روزانه به شما کمک می کند تا با وضعیت فعلی خود کنار بیایید و به حالت پذیرش متمایل شوید.

تعیین اهداف

تعیین اهداف می تواند شما را در مسیری به سوی خودسازی مستمر هدایت و شما را به آینده امیدوار کند. سعی کنید اهداف روزانه، ماهانه و سالانه را برنامه ریزی کنید. این فعالیت شما را از وضعیت فعلی خود منحرف و شما را به سمت آینده ای که روشن تر و رضایت بخش تر به نظر می رسد هدایت می کند.

تایین هدف

زمانی را به استراحت اختصاص دهید

وقتی استرس دارید هیچ راهی وجود ندارد که بتوانید برای هر مشکلی که دارید راه حل های خوبی ارائه دهید. باید راهی برای آرامش پیدا کنید تا از استرس خلاص شوید و ذهن خود را از هر مشکلی که با آن روبرو هستید پاک کنید.

راه های زیادی برای آرامش وجود دارد از مدیتیشن و یوگا گرفته تا تماشای فیلم و گوش دادن به موسیقی هر کاری که انجام می دهید فقط مطمئن شوید که به خودتان زمان می دهید تا با تصمیم هایی که باید بگیرید در آرامش باشید.

با فرد قابل اعتمادی صحبت کنید

دلیلی وجود دارد که اکثر درمانگران سابقه کار اجتماعی دارند. برای انجام این صحبت ها نزد یک درمانگر بروید یا فقط با دوستان و اعضای خانواده خود صحبت کنید، مهم است که صحبت کنید تا بتوانید جلو بروید.

زمانی که بتوانید تمام افکاری که آزارتان می دهد را آشکار کنید احساس بهتری خواهید داشت و آمادگی بیشتری برای ایجاد تغییرات لازم به منظور رفع مشکلات در شما ایجاد می شود.

در مورد راه حل های ممکن فکر کنید

بعد از اینکه زمانی را صرف مشکلات خود کردید و آن را با دیگران در میان گذاشتید، وقت آن است راه حل هایی ارائه دهید که می تواند به شما در مقابله با آنچه در حال وقوع است کمک کند. اگر مشکلی دارید ممکن است بخواهید زمانی را برای غلبه بر احساسات بگذارید.

اگر شغل تان باعث استرس می شود شاید ارزش آن را داشته باشد که به دنبال یافتن شغل جدیدی باشید که با آنچه واقعاً در زندگی می خواهید مطابقت داشته باشد به جای اینکه خود را مجبور کنید جایی بمانید که در آن خوشحال نیستید.

تفکر

به مشکلات فکر نکنید

زمانی که راه حل هایی پیدا کردید، به خودتان اجازه ندهید که بارها و بارها نگران مشکلات مشابه باشید. به جای اینکه روی چیزهایی تمرکز کنید که در زندگی شما کارساز نیست روی همه چیزهای بزرگی که در اطراف تان می گذرد تمرکز کنید.

اگر مدام به اشتباهات برگردید، خود را در یک ذهنیت منفی نگه می دارید و از انجام کارهایی که به طور بالقوه می تواند زندگی را بهتر کند باز می دارید. اجازه ندهید ناکامی های جزئی شما را شکست دهند.

آرامش را در دیگران بیابید

به یاد داشته باشید که در صورت نیاز کمک بخواهید و اگر مدت زیادی است که سعی کرده اید به تنهایی با مشکلات خود کنار بیایید، ممکن است زمان آن فرا رسیده باشد که کمک بگیرید.

اعتراف به زمانی که نیاز به کمک دارید هیچ اشکالی ندارد، به خصوص زمانی که افراد زندگی شما کسانی هستند که می توانند به شما کمک کنند. اجازه ندهید غرور یا هر احساس دیگری مانع از خوشحالی تان شود.

بدانید سختی لازم است

دوران سخت، چالش ها، شکست ها گامی ضروری در زندگی هستند و صرف نظر از اینکه چه کسی هستید یا می خواهید در زندگی به چه چیزی برسید، چیزهای رایجی هستند که باید از آنها عبور کنید.

آن را به عنوان آزمایشی از جانب خداوند و پله ای برای موفقیت خود در نظر بگیرید.

بدون شکست هرگز موفقیتی وجود نخواهد داشت. شکست ها و چالش ها چیزی هستند که به موفقیت کمک می کنند و وقتی شکست می خورید چیزهای بیشتری یاد می گیرید. در واقع، انسان ها از شکست های خود بسیار بیشتر از موفقیت هایشان آموخته و تکامل می یابند.

موفقیت

انگیزه داشته باشید

یکی دیگر از کارهای مهمی که می توانید در زمان های سخت زندگی انجام دهید این است که انگیزه خود را دوباره فعال کنید. در حالی که نمی توانید صرفاً به انگیزه وابسته باشید زیرا می آید و می رود، اما گاهی اوقات برای گذراندن روزهای سخت به آن نیاز دارید.

کاری که می توانید انجام دهید این است که هدف خود را دوباره مرور کنید و از خود بپرسید چرا کاری انجام می دهید و هدف را در زندگی به خود یادآوری کنید.

مهمتر از آن، می توانید تجسم و تایید را تمرین تا خود را هدایت کنید و در مسیر خود بمانید. به آهنگ های انگیزشی گوش دهید و مطالب الهام بخش مانند آنچه اکنون می خوانید بخوانید.

زمانی که سطح انگیزه تان بالا باشد، تمایل دارید نسبت به موقعیت آگاه تر باشید و کاری انجام دهید تا کنترل بهتری بر وضعیت خود به دست آورید.

بدانید تنها نیستید

بدانید که در این دنیا تنها نیستید و اگر در حال حاضر شرایط سختی را سپری می کنید، توجه داشته باشید افراد دیگری هستند که حتی با شرایط سخت تری نسبت به شما دست و پنجه نرم می کنند.

مهم نیست که در زندگی چه چیزی را پشت سر می گذارید همیشه یک نفر همان چیز را تجربه می کند یا حتی بدتر از آنچه شما در حال حاضر با آن روبرو هستید.

وقتی احساس شکست دارید به کسانی که شرایط سخت تری را پشت سر گذاشته است فکر کنید.

تمرکز و افکار خود را تغییر دهید

هر زمان که احساس کردید چیزهای منفی به سمت شما می آید تمرکز و افکار خود را تغییر دهید. ماندن در حالت بدی که باعث احساس استرس و نگرانی در شما می شود، فایده ای ندارد. نکته کلیدی این است که کار دیگری را انتخاب کنید که تمرکز و افکار شما را تغییر دهد.

به عنوان مثال، می توانید بازی کنید به ورزش بروید، کاری که دوست دارید انجام دهید، سرگرمی خود را دنبال و شنا کنید.

هر کاری انجام دهید تا تمرکز خود را تغییر دهید و افکار خود را از موقعیت دور کنید تا ذهن بتواند زمانی برای استراحت و تفکر ناخودآگاه داشته باشد.

منفی نگری

توقف و دوباره فکر کنید

بیرون آمدن خود از رکود یک تلاش آگاهانه است به همین دلیل باید متوقف شوید و در مورد آنچه تاکنون برای شما اتفاق افتاده است فکر کنید. اگر به زندگی به همان شکلی که هست ادامه دهید، همچنان در همان نقطه خواهید ماند و ادامه دادن به آن سخت است.

هنگام توقف، فکر و تغییراتی ایجاد و می توانید مطمئن شوید که در مسیر درستی حرکت می کنید و به سمت مقصد مورد نظر خود می روید.

اکثر مردم اجازه می دهند که زندگی برایشان همان طور که هست اتفاق بیفتد آنها هرگز سؤال و تأمل نکرده و در نتیجه احساس ناتوانی می کنند و کنترلی بر آنچه برایشان می افتد ندارند.

اگر در رسیدن به سطوح بالاتر و بهبود زندگی خود جدی هستید باید برای تأمل وقت بگذارید. این اقدام و تصمیم قبلی شماست که شما را به جایی که امروز هستید می رساند بنابراین اگر فکر کنید و انتخاب های بهتری داشته باشید در نهایت به مکان بهتری خواهید رسید.

بنویسید

کار دیگری که می توانید انجام دهید این است که ناامیدی، نگرانی، اضطراب و استرس خود را بنویسید. اگر فردی احساسات را در قالب کلمات بیان کند ممکن است کمتر احساس عصبانیت یا غمگینی کند.

هنگامی که احساسات خود را یادداشت و آنها را در قالب کلمات بیان می کنید، ناحیه پیش پیشانی مغز خود را فعال و کاهش پاسخ را در آمیگدال مشاهده کنید.

آمیگدال بخش حیاتی مغز شما است که احساسات شما را پردازش می کند. بنابراین زمانی که استرس دارید یا زندگی تان مطابق برنامه پیش نمی رود یا احساس می کنید که دنیا به سمت شما می آید احساسات خود را در قالب کلمات بیان کنید.

کمک بگیرید

به جای ناامیدی از شخص دیگری کمک بگیرید. وقتی زندگی سخت می شود از دیگران کمک بگیرید از اینکه مردم بیش از حد مایل به کمک هستند شگفت زده خواهید شد.

توجه داشته باشید که اگر از شخص نامناسبی کمک بگیرید فقط وضعیت را بدتر می کنید و نمی خواهید این اتفاق بیفتد.

بنابراین، بهترین کار این است که از کسی کمک بگیرید که قبلاً با موفقیت بر مشکلات شما غلبه کرده است.

همدردی

بپذیرید شاید زمان مناسبی نباشد

اگر همه چیز را امتحان کرده اید و به نظر می رسد هیچ چیز جواب نمی دهد چه؟ شاید باید بپذیرید که ممکن است هنوز بهترین زمان برای انجام کارها نباشد. گاهی اوقات ممکن است زمان مناسبی نباشد تا برخلاف موج حرکت کنید به همین دلیل زندگی می تواند سخت شود.

مهم نیست که چقدر سرسختی هستید اگر زمان مناسبی نباشد هیچ راهی وجود ندارد که بتوانید موفقیت را ایجاد کنید. بنابراین، گاهی اوقات باید بپذیرید که زمان آن فرا نرسیده است و به یاد داشته باشید، به تعویق انداختن رویای خود به معنای تسلیم شدن نیست.

از اشتباهات درس بگیرید

زندگی تان سخت است زیرا اشتباهات زیادی در زندگی مرتکب شده اید. آن اشتباهات را نادیده نگیرید یا اجازه ندهید که آن اشتباهات بدون هیچ درسی، زندگی را از بین ببرند. زمانی که از اشتباهات خود درس بگیرید نگرش شما نیز مثبت خواهد شد.

صبور باشید

اگر چیزی در زندگی می خواهید اما نمی توانید به آن برسید به این معنی است که زندگی چیز باشکوه تری برای شما دارد فقط ایمان قوی داشته باشید که همه چیز به دلیلی اتفاق می افتد.

اگه زندگی براتون سخت شده، کلیک کنید

57
این مطلب مفید بود ؟70
منبع : بخش سبک زندگی نمناک /ن /ن.ح
برچسب : سبک زندگی
وبگردی