تولد
افراد پرمشغله
افراد پرمشغله، اکثر زمان خود را در طول روز صرف انجام کارهایی که موظف به انجام آنها هستند، سپری می کنند. اما چه پیشنهادهایی می توانند به این افراد کمک کنند؟

چند پیشنهاد مفید برای افراد پرمشغله و بدون اوقات فراغت

در دنیای امروز مشکلات اقتصادی و تورم و میل به داشتن زندگی بهتر باعث شده بسیاری از افراد اعم از زن و مرد همیشه در حال کار کردن و تلاش باشند. ساعات کار طولانی و گذراندن زمان زیادی در محل کار و سپس برگشت به خانه و انجام وظایف مادرانه یا پدرانه و رسیدگی به امور خانه و... باعث می شود این افراد احساس خستگی فراوان کنند وعلاوه بر خستگی، دچار عوارض جانبی دیگری نیز مانند بی خوابی، افسردگی ، کاهش و افزایش وزن و ... شوند. اگر شما هم در زندگی مشغله فراوان دارید به نکاتی که در این بخش از نمناک آورده ایم توجه کنید تا کمتر دچار خستگی و فرسودگی گردید.

استراحت روحی داشته باشید

کتاب جذابی بخوانید که ربطی به کارتان ندارد یا می توانید فیلم ببینید.درواقع به هر نحوی یک یا دو ساعت از مشکلات خود فاصله بگیرید و در صورت امکان  جای دیگری بروید. اینگونه به یاد خواهید آورد که جهان وسیعی وجود دارد و شاید خود را دوباره در چشم انداز قرار دهید.

استراحت کردن

ورزش کنید

در وسط روز یا صبح ها زمانی را به ورزش اختصاص دهید تا سرحال شوید و بتوانید کارها را بخوبی انجام دهید.

نفس عمیق بکشید

این راه حل بسیار آسان و اغلب عملی تر است فقط 120 ثانیه کامل برای دم و بازدم  عمیق اختصاص دهید بعد از این متوجه خواهید چگونه با ذهنی آرام به کارها می پردازید.

با دوست خود تماس بگیرید

گاهی اوقات به این فرصت نیاز دارید با فردی که به او نزدیک هستید، صحبت کنید و از گفت و گو با هم لذت ببرید و لحظاتی را از زندگی روتین خود فاصله بگیرید.

تماس گرفتن

نماینده بگیرید

آیا باید همه کارها را خودتان انجام دهید؟ اگر پاسخ منفی است پس این کار را انجام ندهید. کارها را به اشتراک بگذارید و فراموش نکنید لازم نیست رئیس باشید. اغلب می توانید از همکاران و دوستان کمک بخواهید و از استرس انجام کار راحت شوید.

در مورد مسائل مهم خود با دیگران صحبت کنید

اگر سعی می کنید در مشکلات کوچکی که برایتان پیش می آید ،کسی را خسته نکنید بیشتر فکر کنید زیرا برخی افراد در بسیاری از زمینه ها توانایی فوق العاده ای دارند و چند دقیقه صحبت کردن با آنها باعث می شود استرس کمتری داشته باشید.

مطالب را بنویسید

گاهی اوقات همه چیز فقط با یادداشت کردن قابل کنترل تر می شود به همین دلیل بیشتر کارشناسان توصیه می کنند زمانی که غرق در اندیشه هستید و نمی دانید چه کاری باید انجام دهید از یادداشت برداری کمک بگیرید.

نوشتن

خواب کوتاهی داشته باشید

گاهی براثر خستگی روحی و فکری عملکرد ذهن کاهش می یابد به همین دلیل بهتر است در صورت وجود شرایط وسط روز خواب کوتاهی داشته باشید تا بعد از آن با انرژی بیشتری به کارها بپردازید. 

پیشرفت خود را ترسیم کنید

فهرستی از وظایف و کارهایی که انجام داده اید تهیه کنید تا بتوانید عملکرد خود را یکجا ببینید و کارهایی که موجب حستگی مفرطتان شده را کنار بگذارید.

آب بنوشید

مطالعات نشان داده افزایش مصرف آب باعث بهبود روحیه شما می شود حتی اگر  بیش از نوشیدن یک یا دو بطری باشد زیرا آب تأثیر دارونما دارد و باعث ایجاد احساس بهتر می شود و روی سلامتی تاثیر مثبت می گذارد.

آب

 روی کارهای خود تمرکز کنید

 به همه کارهایی که روز قبل انجام نداده اید ، فکر نکنید زیرا باعث دلسردی شما می شود بنابراین ، برعکس عمل کنید و به کارهایی که دیروز انجام داده اید فکر کنید. وقتی فکر خود را متمرکز کارهایی که قبلاً انجام داده اید، می کنید، برای کارهای بعدی در فضایی کاملا متفاوت قرار خواهید گرفت.

دو فهرست جداگانه داشته باشید

هنگام نوشتن موارد ، دو لیست جداگانه داشته باشید. اولین لیست باید مواردی باشد که می خواهید به زودی انجام دهید مانند امروز یا این هفته. فهرست دوم مربوط به کارهایی است که می توانید در صورت وجود زمان انجام دهید. با توجه به داشتن دو لیست متفاوت به خود اجازه می دهید که برخی کارها را انجام ندهید. 

برنامه خود را دوباره تنظیم کنید

اگر دائماً احساس خستگی می کنید باید تغییرات مهمی در نحوه مدیریت زمان خود ایجاد کنید. زمان آن فرا رسیده است که اولویت های خود را بازبینی و مطمئن شوید که برنامه ای را تنظیم کرده اید که مهمترین موارد را برای شما منعکس می کند. بدانید از انجام چه کاری لذت می برید چون این کار برای شما مهم ترین چیزی است که می توانید انجام دهید.

برنامه ریزی

نه گفتن را بیاموزید

برای اکثر افراد نه گفتن و ایستادن روی پای خود دشوار است. همه ما می خواهیم دوست داشته شویم و به دیگران کمک کنیم اما راه های دیگری وجود دارد که بتوانید مهربان و دوست داشتنی و در عین حال صادق و محکم باشید پس باید نحوه نه گفتن را بیاموزید.

کاری را انجام دهید که از آن لذت می برید

غرق شدن در فکر و خیال باعث می شود فرصت زندگی را از دست دهید. گاهی اوقات فقط باید استراحت کنید و کاری را انجام دهید که باعث شادی تان می شود تا افکار مثبت را در ذهن خود جای دهید.

افراد پرمشغله و گرفتار سر شلوغی، بخونن

57
این مطلب مفید بود ؟70
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ف.ن
وبگردی