متخصص پا

بیماری های مربوط به متخصص پا

کد مطلب : 81563زمان مطالعه : 4 دقیقه
بیماری هایی که ممکن است در پا رخ دهند، شاید از نظر شما نیاز به متخصص خاص خود داشته باشند و این در حالی است که متخصص پا قادر به درمان برخی از آنها می باشد.

پزشک متخصص پا، دلایل متداول برای مراجعه به پزشک متخصص پا

زندگی روزمره بر روی آناتومی و فیزیولوژی پا تأثیر می گذارد و آنجاست که متخصصان پا می توانند از دانش خود برای رفع مشکلات ما بهره ببرند. متخصص پا علمی نیست که فقط به درمان میخچه و پینه محدود شود، هرچند مهمترین دلیل مراجعه به این پزشک درد، ناراحتی یا ضایعه ای قابل مشاهده است.

با این حال، برای مراجعه به یک متخصص پا نباید منتظر مصدومیت باشید.به عنوان مثال، اگر می خواهید ورزشی را شروع کنید یا مدتی است که آن را انجام می دهید، این متخصص می تواند به شما مشاوره دهد، برای آشنایی بیشتر با دامنه ی فعالیت متخصص پا با ما در این بخش از بهداشت و سلامت نمناک همراه شوید.

دردهایی که متخصص پا درمان می کند

درمان هایی که توسط یک متخصص پا انجام می شود شامل مواردی است که شاید برخی از ما از آنها بی اطلاع باشیم ، متخصص پا می تواند موارد زیر را درمان کند:

آسیب های مکرر

برخی از افراد به طور مکرر به پاها یا مفاصل مچ پا آسیب می رسانند. این ممکن است نتیجه یک گام نامناسب باشد با مراجعه به موقع به متخصص پا و ارزیابی بیومتریک پا می توانید پا ضعیف را اصلاح کنید.

 آسیب دیدن پا

حالت بد پا و مشکلات ناشی از افزایش سن

با افزایش سن ، استخوان های پا ضعیف شده و تغییر شکل می دهند که این امر نحوه قدم زدن را تغییر می دهد بنابراین ، یک متخصص پا به افراد مسن و مراقبان آنها توصیه می کند که پویایی راه رفتن را بهبود بخشند و از زمین خوردن جلوگیری کنند.

در صورت مشاهده تغییرات مشخص، متخصصان پا آموزش لازم برای انجام درمان ها را دارند و در همین راستا، یکی از راهکارهای رایج این متخصصان استفاده از کفی است. کفی ها درمان های ارتوپدی هستند، یعنی هدف آنها اصلاح انحراف در محور وضعیت قرارگیری بدن است بنابراین، با بهبود وضعیت بدن، می توانیم از درد و اختلالات مفصلی جلوگیری کنیم.

اگرچه کفی در انواع و اقسام مختلف در فروشگاه ها موجود است، اما تمام آنها مناسب مشکل شما نیستند و نمیتوانید خودسرانه از آنها استفاده کنید بلکه یک متخصص همیشه باید پا را اندازه گیری کند تا کفی مناسب برای هر فرد تعیین شود چراکه، اندازه پا یک مشخصه فردی و مختص هر انسانی است.

رشد نامناسب ناخن

پزشکان متخصص می توانند ناخن های پایی که رشد نامناسب داشته به داخل انگشت منحرف شده است را با جراحی کم تهاجمی که فقط چند دقیقه به طول می انجامد با استفاده از بی حسی موضعی بردارند. مهم است به یاد داشته باشید که ممکن است پاها به موقعیت ناسالم خود برگردند، ناخن های پا به داخل رشد کنند یا میخچه دوباره ظاهر شود. بنابراین، مراجعه مجدد و مرتب به پزشک مهم است.

متخصص پا

صافی کف پا

کف صاف پا وضعیتی است که قوس داخلی پا به طور کامل تشکیل نمی شود و اگر فرد از کفش مناسب استفاده نکند، موجب درد می شود.

پینه و میخچه

پیش از این در مورد پینه ها کامل توضیح دادیم و با شما درباره ی علل و درمانش صحبت کردیم، لازم است بدانید متخصص پا پینه ها را با ابزار خاصی درمان می کنند. در صورت لزوم، پزشک متخصص می تواند جراحی جزئی انجام دهد و همانطور که اشاره کردیم ، درمان ناخن های پا و میخچه داخلی با حداقل ابزار در مطب و غیر از بی حسی موضعی امکان پذیر است.

میخچه پا

شست چمبری

برخی افراد از شایع ترین ناهنجاری های انگشتان پا مانند شست چمبری رنج می برند در این شرایط انگشت پا به سمت پایین خم و این باعث تغییر رد پا و تولید پینه می شود که برای درمانش باید به متخصص پا مراجعه کرد .

برومیدروز

برومیدروز بوی شدید پا در اثر نارسایی غدد اندام تحتانی است. گاهی اوقات عفونت هایی وجود دارد که در ایجاد بوی بد موثر و به سادگی یک نقص ژنتیکی است.

 برومیدروز

مراقبت از پای دیابتی

دیابت اغلب به قسمتهای مختلف بدن از جمله پاها آسیب می رساند و در موارد شدید، ممکن است پزشک قطع (قطع عضو) انگشتان پا یا سایر قسمت های پا را پیشنهاد کند اما متخصصان پا می توانند به افراد دیابتی کمک کنند که پا را سالم نگه دارند و احتمالاً از این آسیب جلوگیری کنند.

دیگر موارد قابل انجام توسط متخصص پا

علاوه بر آنچه خواندید، تشخیص برخی بیماری های دیگر که توسط پزشک متخصص پا صورت می گیرد و اقداماتی برای بهبود

  1. مشکلات پا مانند بیماری های پوستی و ناخن، ناهنجاری های مادرزادی (هنگام تولد)، تومورها و زخم ها را تشخیص می دهند.
  2. بیماری هایی مانند میخچه، مشکلات قوس، خار پاشنه، کوتاه شدن تاندون ها، اختلالات استخوان و کیست را درمان می کنند.
  3. با استفاده از گچ انعطاف پذیر از صدمات پا و مچ پا مانند پیچ خوردگی یا شکستگی جلوگیری می کنند.
  4. با بیماران در مورد مراقبت های پیشگیرانه صحبت می کنند.
  5. هنگامی که احساس می کنند علائم پا به اختلالات مختلف در سایر سیستم های بدن مربوط می شود، بیماران را به پزشکان دیگر معرفی می کنند.

خار پاشنه

زیرمجموعه های فعالیت متخصص پا

متخصصان پا می توانند از مهارت های خود در زیرمجموعه خاصی استفاده کنند، مانند:

پزشکی ورزشی

متخصصان پا که روی پزشکی ورزشی تمرکز دارند به افرادی که هنگام ورزش یا شرکت در سایر فعالیت های بدنی آسیب می بینند کمک می کنند.

پزشک اطفال

برخی از پزشکان متخصص پا روی بیماران جوان تر تمرکز می کنند و اگر کودک از درد در ناحیه پا شکایت کند، ممکن است پزشک مراجعه به متخصص اطفال را توصیه کند.

رادیولوژی

متخصصان رادیولوژی از آزمایشات و تجهیزات تصویربرداری برای تشخیص آسیب ها، بیماری ها و بیماری های اندام تحتانی استفاده می کنند. مانند:

برای درمان کدام بیماری به متخصص پا مراجعه کنیم؟

54
این مطلب مفید بود ؟40
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن /ف.ن
برچسب : درد پا
وبگردی