تولد
ورزشهای مضر برای شانه
شانه یکی از اعضای بسیار پرکار بدن انسان است که در انجام اغلب حرکات درگیر می باشد و به همین دلیل بسیاری از افراد با معضل درد شانه مواجه اند، البته انجام برخی حرکات برای شانه مضر است.

تمرینات و حرکات ورزشی مضر برای شانه

شانه یکی از اعضای پرمسئولیت بدن است که حرکات بسیاری را در فعالیت های بدن بایستی انجام دهد برای همین مثل هر عضو دیگری مراقبت و تقویت آن مسئله ی مهمی است. یکی از راههای مراقبت از شانه انجام حرکات ورزشی مخصوص است که گاهی به دلیل نداشتن آگاهی لازم حرکاتی انجام میدهد که به شانه ها آسیب وارد میکند. در حالی که برخی از تمرینات ذکر شده در این بخش از ورزش و سلامت نمناک می توانند برای عضله سازی بی خطر موفقیت آمیز باشند اما استفاده نا صحیح ممکن است به شانه شما آسیب برساند. مضر ترین تمرینات برای شانه عبارتند از :

1. نشر از جانب با کف دست یا شست رو به پایین

این وضعیت ممکن است باعث افزایش فشار عضلات روتاتورکاف در برابر سطح استخوانی شانه شود. سعی کنید موقعیت " شست رو به بالا " را حفظ کنید تا خطر این فشار کاهش یابد.

ورزش مضر شانه

2. پرس پشت سرشانه

این تمرین ورزشی می تواند عضلات روتاتورکاف را در برابر سطوح استخوانی شانه فشرده کند. در صورت انجام این تمرین، نگه داشتن میله ای در جلوی بدن امکان حرکت طبیعی تری را فراهم می کند و می تواند فشرده سازی عضلات روتاتورکاف را محدود کند. در صورتی که با انجام حرکت صحیح نیز درد شانه را حس کردید، تمرین را متوقف کرده و تمرینات جایگزین را در نظر بگیرید.

3. کول هالتر

تمرین اشتباه کول هالتر ممکن است عضلات روتاتور کاف را در برابر قوس استخوانی ( آکرومیون ) فشرده کرده و باعث ساییدگی و پارگی بیش از حد شود.

کول هالتر

4. دیپ عضلات سه سر

این تمرین فرد را در موقعیت چرخش داخلی شانه قرار می دهد و ممکن است مقداری فشار غیرطبیعی را به عضلات دو سر، عضلات و تاندون های روتاتورکاف وارد کند. بهتر است تمرینات جایگزینی عضله سه سر را در نظر بگیرید.

5. زیر بغل تک خم

به طور کلی این تمرین، حرکت بدی نیست اما اغلب اشتباه انجام می شود. اگر این تمرین را انجام می دهید، حرکت را از روی تیغه شانه شروع کرده و از وزنه یا دمبلی استفاده کنید که می توانید از طریق آن تمام حرکت را کنترل کنید.

زیر بغل تک خم

آناتومی شانه

آناتومی شانه

آیا دستگاه رووینگ برای روتاتور کاف مضر است؟

به طور معمول تمرینات دستگاه رووینگ برای شانه مفید است زیرا باعث افزایش قدرت در اطراف تیغه شانه می شود که به ثبات شانه نیز کمک می کند. هنگام اجرای تمرینات نشر، نگه داشتن آرنج ها در کنار پهلو مهم است تا از فشار روتاتور کاف پیشگیری کنید. همچنین هنگام استفاده از دستگاه رووینگ، حالت ایستاده داشته باشید تا از تحریک کمر و شانه پیشگیری کنید.

دستگاه رووینگ

آیا شنا سوئدی برای شانه مضر است؟

اگر شانه هایتان سلامت هستند و این تمرین را به درستی انجام می دهید، مشکلی ندارد و برای شانه مضر محسوب نمی شود. در حین انجام شنا سوئدی آرنج ها را نزدیک بدن نگه دارید تا به شما کمک کند از فشار بر عضلات روتاتور کاف در برابر استخوان های شانه پیشگیری کنید. اگر احساس درد کردید، سعی کنید موقعیت بازو یا زاویه را کمی تغییر دهید و در صورت ماندگاری درد، احتمالا بهتر است با پزشک یا فیزیوتراپیست مشورت کنید.

شنا سوئدی

بهترین تمرینات برای پیشگیری از آسیب دیدگی شانه کدامند؟

در بخش قبلی ورزش و سلامت نمناک به معرفی این ورزش ها پرداخته شد و دانستید که به طور کلی ورزش هایی که عضلات اطراف تیغه شانه را تقویت می کند و به روتاتور کاف فشاری وارد نمی کنند برای کاهش خطر آسیب به شانه مفید هستند. ورزش های شانه ای که " وضعیت شست را بالا نگه می دارند " برای تقویت و محافظت از شانه مفید هستند. در صورت وجود درد در هنگام انجام هر گونه تمرین، فورا تمرین را متوقف کرده و با یک متخصص مشورت کنید.

اگر درد و اذیت شانه متوقف نشود چه باید کرد؟

اگر شانه صدمه دیده باشد، حتی پس از اصلاح وضعیت ورزش ممکن است وقت آن باشد که به پزشک مراجعه کنید.

5 حرکت ورزشی مضر برای شانه

2.89
این مطلب مفید بود ؟54
منبع : بخش ورزش و تناسب اندام نمناک/ح.ب/ن
وبگردی