شامپو
شامپو به عنوان یک شوینده می تواند برای تمیز کردن و برق انداختن برخی لوازم و یا حتی رفع یک سری مشکلات ساده مورد استفاده باشد. در گوشه کنار خانه و کارهای ریز می توان از شامپو کمک گرفت.

کارهایی که می توانید با شامپو انجام دهید

 شامپو در کنار خاصیت شویندگی مو و.. که دارد کاربردهای دیگری همچون تمیز کردن کیف چرمی و یا برق انداختن ماشین و... را در خود گنجانده که در ادامه با آنها آشنا می شوید.

تمیز کردن کیف چرم

برای اینکه کیف چرمی شما همیشه تمیز و براق باشد لازم نیست روغن و تمیز کننده های گران قیمت بخرید. کمی شامپو را روی یک پارچه بریزید و بعد چرم ها را با آن پاک کنید. حتی می توانید برای تمیزی کفش های چرمی هم از این روش استفاده کنید. 

 

نرم شدن زیپ ها 

خیلی وقت ها پیش می آید که وقتی لباسی می خرید، در اوایل مصرف زیپ آن به سختی بالا و پایین می رود. در این طور مواقع یک قطره شامپو روی یک تکه پنبه بریزید و روی زیپ بکشید. شامپو به زیپ کمک می کند تا حرکت نرم تری داشته باشد. 

 

برای پلیورهای آب رفته 

در مواقعی که با یک پلیور آب رفته مواجه می شوید می توانید با کمی شامپو بچه و آب گرم آن را به حالت روز اولش برگردانید. یک تشت را با آب گرم پر کنید، کمی شامپو بچه داخل آن بریزید و با دست تان کمی هم بزنید تا کف کند. پلیور را روی آب قرار داده و اجازه دهید خودش داخل آب فر برود و 15 دقیقه خیس بخورد. 

 

سپس به آرامی و بدون اینکه آن را بچلانید از آب خارج کنید و داخل ظرف دیگری قرار دهید. این ظرف را با آب پر کنید. دوباره پلیور را روی آب قرار دهید و بگذارید خودش پایین برود. سپس آن را از آب بیرون بیاورید و روی یک حوله خشک پهن کنید تا آب اضافی آن جذب حوله شود. بعد ضمن اینکه پلیور در حال خشک شدن است هر چند وقت یک بار به آن سر بزنید و کمی صبر داشته باشید تا به اندازه اولش برگردد. 

 

درخشان کردن برگ گیاهان 

برگ گیاهان خانگی خیلی زود خاک می گیرند اما بر خلاف سایر لوازم خانگی، گیاهان باید تنفس کنند. پس لازم است که برگهای شان همیشه تمیز باشد. برای این کار یک راه حل خوب وجود دارد. در یک ظرف آب چند قطره شامپو بریزید، پارچه ای را با آن خیس کنید، آن را بچلانید و سپس با این پارچه غبار برگ ها را از بین ببرید. 

 برق انداختن ماشین

کاربردهای روزمره شامپو

برق انداختن ماشین

یکی از خاصیت های مهم شامپو این است که چربی ها را از بین می برد. پس این بار برای تمیز کردن اتومبیل از شامپوها استفاده کنید. یک چهارم فنجان شامپو را در یک سطل آب بریزید و با یک اسفنج مانند همیشه بدنه اتومبیل را تمیز کنید. برای پاک کردن لکه های سیاه قیر مانند، یک قطره شامپو را به طور مستقیم روی اسفنج بریزید و عملیات پاکسازی را انجام دهید. 

 

جدا کردن چسب زخم از روی پوست 

وقتی چسب زخم مدتی روی بدن شما باقی می ماند بعضی وقت ها جدا کردن آن با درد و ناراحتی همراه است. برای رفع این مشکل کمی شامپو اطراف لبه چسب زخم بمالید و اجازه دهید کمی بماند. می بینید که چسب بدون هیچ گونه مشکلی از بدن شما به راحتی جدا می شود. 

 

رفع خشکی پاها 

شب ها وقتی خواب هستید با شامپو پوست پاهایتان را نرم کنید. قبل از خواب کمی شامپو روی پاهایتان بمالید و یک جفت جوراب نخی سبک بپوشید. صبح پاهایتان نرم و لطیف می شود. 

 

استفاده به جای کف ریش 

شاید وقتی در حال سفر هستید ناگهان یادتان بیاید که کف ریش را در حمام جا گذاشته اید. در این صورت نیازی به استفاده از صابون نیست، شامپو بهترین جایگزین است. 

 

پاک کردن لکه اسپری از روی دیوارها 

در هوای گرم حشرات موذی زیادی در گوشه و کنار خانه شما پیدا می شوند که برای کشتن آنها از اسپری های حشره کش استفاده می کنید. برای پاک کردن لکه های باقیمانده اسپری روی دیوار، کمی شامپو روی اسفنج بریزید و دیوار را با آن تمیز کنید. سپس روی دیوار یک پارچه نمدار بکشید تا کف ها از بین بروند. 

 

شستن شانه و برس 

اگر برای حالت دادن موهایتان از روغن و کرم مو استفاده می کنید برس و شانه شما خیلی زود چرب می شوند و اگر آنها را کنار لباس یا سایر وسایل تان قرار دهید، چربی به همه جا سرایت می کند. پس برای تمیز کردن آنها به سراغ شامپو بروید. اول موها را از لابه لای برس و شانه بیرون بیاورید. یک شیشه بلند بردارید و داخل آن آب به همراه کمی شامپو بریزید. شانه یا برس را به مدت چند دقیقه در این شیشه بلند قرار دهید و بعد آن را با آب بشویید. 

 

تمیز کردن شیرآلات 

وقتی قرار است میهمان به خانه تان بیاید و برای تمیز کردن شیرآلات زمان زیادی ندارید از شامپو ها کمک بگیرید. بعد از پایان کار متوجه می شوید که چقدر تمیز و درخشان می شوند.

 

با شامپو چه کارهایی می توان کرد؟

4.678
این مطلب مفید بود ؟726
برگرفته از سلامت نیوز /ن
وبگردی