پرده
پرده ها در جنس و طرح های مختلف، بخش مهمی از دکوراسیون منزل هستند که لازم است نکات مرتبط به شستشو و مراقبت از آنها را بدانید.

راه های ساده برای تمیز کردن پرده ها

پرده‌ها به عنوان یکی از عناصر اساسی دکوراسیون داخلی، زیبایی و جلوه خاصی به منزل ما می‌بخشند اما تمیز نگه داشتن و شست‌وشوی آنها می‌تواند چالش‌هایی را ایجاد کند. به همین دلیل، آموزش روش‌های صحیح و مناسب برای شستشو و مراقبت از پرده‌ها ضروری است. در این بخش از نمناک، به بررسی مراحل مختلف شستشوی پرده‌ها، نکات مهم در انتخاب پارچه‌های مناسب و روش‌های افزایش دوام و طول عمر پرده‌ها خواهیم پرداخت.

درباره جنس و تزیینات پرده بیشتر بدانید

قبل از شروع به شستن پرده‌ها، بهتر است اطلاعاتی در مورد جنس، تزیینات و آستر آن‌ها داشته باشید تا بهترین روش شست‌وشو را انتخاب کنید. اگر تصمیم دارید پرده‌ها را با ماشین لباس‌شویی بشویید، از کمی مایع نرم‌کننده استفاده کنید و پرده‌ها را در حالت مرطوب آویزان و نصب کنید. این کار باعث می‌شود که لازم نباشد آن‌ها را اتو بکشید.

جنسی انتخاب کنید که راحت تر شسته شود

همچنین، در انتخاب جنس پرده بهتر است از پارچه‌هایی استفاده کنید که به راحتی قابل شست‌وشو باشند. اگر جنس پارچه پرده‌ها پس از شست‌وشو کوچک می‌شود و جلوه‌ی آن را از دست می‌دهد، می‌توانید در یک روز آفتابی و باد ملایم، آن‌ها را چند ساعت روی بند رخت آویزان کنید تا به حالت اصلی خود بازگردند. این کار باعث می‌شود پرده‌ها بدون نیاز به اتو کشیدن مجدد زیبا و آماده نصب شوند.

تمیزکردن پرده

به داد حلقه های زنگ زده پرده برسید

برای تمیز کردن و براق کردن حلقه‌های زنگ زده پرده‌ها، می‌توانید آن‌ها را در آب مخلوط با سرکه جوشانید. از این طریق، پرده‌ها به راحتی تمیز و درخشنده خواهند شد. همچنین، صابون را در قسمت داخلی میله پرده‌ها بمالید تا گیره‌ها در هنگام نصب به راحتی حرکت کنند.

قبل از شستشو، گردگیری کنید

پیش از شستشو، برای گردگیری پرده‌ها و از بین بردن گرد و غبار از جاروبرقی‌ها استفاده کنید. از سری مخصوصی که در هر یک از جاروبرقی‌ها قرار داده شده است، برای گردگیری بهره ببرید. این کار، به شما امکان می‌دهد پرده‌های خانه‌تان را به راحتی و کارآمدی گردگیری کنید.

از جاروبرقی یا بخارشوی کمک بگیرید

برای تمیز ماندن پرده‌ها هر چند وقت یکبار، می‌توانید روی آن‌ها جاروبرقی بکشید یا از دستگاه بخارشوی استفاده کنید. اگر نگران مکش پرده به داخل جاروبرقی هستید، می‌توانید از یک صفحه پلاستیکی مشبک بین پرده و جاروبرقی استفاده کنید.

پرده های آستر دار را خودتان نشویید

پرده‌های بدون آستر را در خانه بشوید اما بهتر است پرده‌های آستردار را به خشکشویی بسپارید. پس از شستشو، پرده‌ها را به صورت نمدار آویزان کنید تا چروک‌های موجود در پارچه با خشک شدن صاف شود و نیاز به اتوکشی به مدت طولانی نخواهید داشت.

از چروک شدن پرده های حریر جلوگیری کنید

برای جلوگیری از چروک شدن پرده‌های حریر، می‌توانید از پودر صابون به جای پودر لباس‌شویی استفاده کنید. این روش ساده و کارآمد، پرده‌های شما را حتی پس از شستشو با ماشین لباس‌شویی نیز چروک‌دار نمی‌کند.

برای پرده های نخی از نمک استفاده کنید

اگر قصد خرید پارچه نخی برای پرده‌های خانه‌تان دارید و نگران آب‌رفتن آن‌ها هستید، ابتدا پارچه را در محلول آب و نمک به میزان 1 قاشق سر صاف نمک طعام در هر لیتر آب و به مدت 24 الی 48 ساعت به صورت مچاله قرار دهید. پس از طی این مدت زمان، پارچه را آبکشی کرده و اتو بزنید. سپس شروع به دوختن پرده‌ها کنید. این کار همچنین، سبب تثبیت رنگ‌های موجود در پارچه می‌شود و از رنگ دادن پرده‌ها جلوگیری می‌کند.

ترفندهایی برای تمیزکردن انواع جنس پرده ها

3.88
این مطلب مفید بود ؟62
منبع : بخش سبک زندگی نمناک /ن
وبگردی