مشکلات چشم در بارداری
کاهش قدرت دید ، لکه خون در چشم و ورم پلک مشکلات شایعی هستند که در بارداری به وفور مشاهده می شوند. این مشکلات گاهی بی اهمیت و البته گاهی خطرناک خواهند بود.

عفونت چشم در بارداری ، علل و راه درمان با عفونت های چشم در زمان حاملگی

در طول بارداری ،مشکلات چشم در خانم ها رایج است ، بارداری زمانی است که زنان از طریق بسیاری از تغییرات بدنی و هورمونی برای زایمان و فرزندپروری بعدی آماده می شوند.هورمون های بارداری تغییر یافته و افزایش گردش خون می تواند زنان باردار را مستعد عفونت کند ؛ زنان باردار، ممکن است در حین بارداری چشم های خشک یا خیس داشته باشند البته بسیاری از مشکلات چشم در دوران بارداری جزئی و گذرا هستند و آنها، احتمالا پس از زایمان ناپدید می شوند.کاهش قدرت دید ، لکه خون در چشم و ورم پلک مشکلات شایعی هستند که در بارداری به وفور دیده می شوند. این مشکلات گاهی بی اهمیت و البته گاهی خطرناک خواهند بود ، در پاسخ به سوالات شما کاربران نمناک ،توضیحاتی در این زمینه ارائه خواهیم داد.

انواع عفونت های چشم و مشکلات پلک در حاملگی که باید بدانید

برخی از عفونت های چشم در بارداری که ممکن است بخواهید آگاه باشید، عبارتند از:

1. خشکی چشم :

اکثر زنان باردار در طول بارداری به علت تغییرات هورمونی که باعث تولید آب کمتری در چشم می شوند، چشم های خشک دارند ،چشم ها ممکن است قرمز شوند و احتمالا خشک شوند. اغلب سوزش نیز احساس می شود چشم نیز، ممکن است به نور خورشید حساس شود. به یک چشم پزشک مراجعه کنید، که ممکن است قطره چشم خفیف را برای حل این مسئله پیشنهاد کند. در صورتی که همچنان با وجود قطره چشم مطابق با توصیه پزشک مشکل ادامه پیدا کند، ممکن است بخواهید یک قرار ملاقات دیگر برای بررسی چشم بگیرید ؛ در معاینه، ممکن است مجبور شوید داروهای ضد انقباض عروقی چشم را که ممکن است رگهای خونی موجود در سطح چشم را نازک کند، استفاده کنید.
 
خشکی چشم

راه حل برای خشکی چشم

2. ضعف چشم:

این وضعیت ممکن است در سه ماهه دوم ایجاد شود، در حالی که به نظر می رسد دیدتون ضعیف شده است ، به علت نوسان هورمون های بارداری نوظهور، چشم بینایی ضعیفی پیدا می کند. در صورت استفاده از لنز، ممکن است دید کاملا تار شود ؛ شما ممکن است دوست داشته باشید، به جای لنز از عینک استفاده کنید. شما همچنین می توانید با چشم پزشک خود در مورد گزینه های ممکن دیگر مشورت کنید ؛ بینایی ضعیف، ممکن است پس از زایمان از بین برود. 

 دلیل اصلی ضعف چشم در بارداری

3. ورم یا چشم صورتی:

ورم به شرایطی اطلاق می شود که در آن یک غشاء نازک که پلک را شکل می دهد و از قسمت جلویی چشم محافظت می کند، ملتهب می شود ، چشم ممکن است خونریزی کند یا قرمز شود، زیرا عروق خونی روی سطح چشم گسترش می یابد و خون را به داخل چشم می افزاید. معمولا چشم صورتی علائم دیگری نیز دارد ،مانند؛ درد در چشم، تحریک، سوزش یا خارش، تورم چشم آلوده، تخلیه اشک. ورم چشم در حاملگی ،ممکن است به علت آلرژی، عفونت (ویروسی یا باکتری)، افزایش فشار داخل چشم، ایجاد مجرای اشک و چشم های خشک مزمن ایجاد شود ، ورم چشم ،یک بیماری مسری است و بنابراین باید سریعا درمان شود که چشم پزشک ممکن است ورم چشم شما را تعیین کند و در صورت لزوم آنتی بیوتیک را توصیه کند. روش دیگر ،استفاده از دستمال مرطوب روی چشم آسیب دیده است که باعث تسکین سوزش چشم می شود.
 
ورم چشم

 صورتی شدن چشم یا ورم در حاملگی

4.لکه خون در چشم :

اگر زن باردار دچار مشکلات بینایی باشد، زایمان طبیعی می تواند باعث بروز لک های خونی کوچک در شبکیه اش شود که این مشکل خود یکی از دلایل تاری دید است. این مشکل بعد از زایمان حل می شود اما مشاوره با چشم پزشک لازم است.
 
 
لکه چشم در بارداری

 درمان لکه خون در چشم پس از بارداری

5.تورم پلک در بارداری :

یکی از علل اصلی تورم پلک ها در بارداری تغییرات هورمونی است که غالبا این تورم خوش خیم و بدون عارضه است و فقط از نظر زیبایی مشکل ساز می شود. اگر دچار تورم پلک شدید، حتما با پزشک تماس بگیرید ،درصورتی که دلیل تورم پلک حساسیت یا افزایش فشارخون باشد، درمان سریع ضروری است تا عارضه ای برای مادر و جنین به دنبال نداشته باشد. برای رفع و کاهش تورم پلک در بارداری افزایش مصرف آب و کاهش مصرف نمک توصیه می شود.
 
تورم چشم

 درمان سریع تورم چشم در بارداری

6.افتادگی پلک :

شل شدگی عضلات یکی دیگر از عوارض بارداری است گاهی این مشکل خود را در پلک بالا هم نشان می دهد که اصطلاحا به ان "پتوز" می گویند، گرچه اهمیت چندانی ندارد اما به طورموقت می تواند باعث اختلال دید شود و ظاهر شخص را خسته نشان دهد.
 

درمان های خانگی عفونت چشم و رفع مشکلات چشم در بارداری :

در اینجا چند نکته برای کمک به مقابله با عفونت چشم در دوران بارداری وجود دارد:

1. ریختن آب سرد برای تسکین چشم

ریختن یا شستن چشمانتان با آب سرد چندین بار در روز ،ممکن است هر جسم خارجی در چشم را از بین ببرد و باعث تسکین سوزش شود ؛ سپس، قرار دادن یک بسته سرد روی چشم آلوده، می تواند تسکین دهنده عروق خونی در چشم شود.
 
نکات سلامت چشمان زنان حامله

تسکین سوزش چشم در بارداری 

2. حفظ بهداشت خوب برای پیشگیری از عفونت چشم

رعایت بهداشت عمومی، یکی از مهمترین مواردی است که میتواند در پیشگیری از عفونت چشم مفید باشد. به خاطر داشته باشید که دستها را بطور مرتب بشوید.
از لمس کردن یا مالیدن چشمها اجتناب کنید.
به اشتراک گذاشتن حوله ایده خوبی نیست.

3. کمپرس گرم برای کاهش درد چشم

کمپرس گرم ،به آرامی در فواصل منظم به چشم آسیب دیده ،می تواند در کاهش درد و التهاب کمک کند.

4. جلوگیری از آرایش چشم

در صورت حساسیت به آلرژی، بهتر است از آرایش چشم در حین بارداری جلوگیری کنید تا آلودگی ایجاد نشود.
 
مشکلات چشم بارداری

 آرایش نکردن چشم در بارداری

5. حفاظت برای چشم

عینک های آفتابی مناسب برای محافظت از چشم های خود از اشعه مضر خورشید، گرد و غبار و سایر آلاینده ها، همیشه به همراه داشته باشید.

حفاظت چشم در بارداری با عینک های آفتابی

6. گلاب

شما همچنین می توانید چند قطره گلاب را در چشم خود بریزید، تا عامل های عفونی و تحریک کننده های آلرژیک را بشویید.
چند نکته:
عفونت های چشم بارداری ،معمولا موقت هستند که ممکن است بعد از زایمان به طور خودکار درمان شوند.
در دوران بارداری، باید از خوردن دارو برای درمان عفونت چشم یا استفاده از قطره های بدون مجوز جلوگیری کرد تا از عوارض احتمالی حاملگی جلوگیری شود.
در حین مصرف داروها، مخصوصا آنتی بیوتیک ها، باید مراقب باشید بنابراین، همیشه با پزشک خود برای درمان عفونت های چشم در دوران بارداری مشورت کنید.

علت انواع مشکلات چشم و ورم پلک در بارداری + درمان

429
این مطلب مفید بود ؟236
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ح.ب /ن
وبگردی