سالاد
برای حفظ تناسب اندام باید از سالاد های رژیمی در وعده های غذایی روزانه خود استفاده کنید. اگر سالاد از مواد مناسب تهیه شده باشد به لاغری شما کمک زیادی می کند.

با خوردن اصولی سالاد رژیمی لاغر شوید

خوشبختانه سالاد همیشه طرفداران زیادی دارد. اگر سالاد از مواد مناسب تهیه شده باشد به لاغری شما کمک زیادی می کند اما برخی از سالاد ها دقیقاً برعکس عمل می کنند مثل سالاد های سرو شده در رستوران ها. به خاطر این که سرشار از ترکیبات پر کالری هستند.

این روز ها خیلی مد شده است که افراد به بهانه پیروی از رژیم لاغری، ابتدا یک بشقاب بزرگ سالاد میل می کنند و بعد سراغ غذا می روند. آنها به این امید که سالاد خورده اند و چاق نمی شوند تا آنجا که می توانند غذا می خورند. اما متخصصان تغذیه می گویند:مصرف سالاد تنها زمانی به لاغر شدن کمک می کند که جایگزین بخشی از حجم غذایی شود که فرد قصد خوردن آن را دارد. سالاد فیبر زیادی دارد، خوردن آن قبل از غذا معده را پُر می کند، اما زیاده روی در مصرف آن به همراه غذا می تواند به بزرگ تر شدن حجم معده و در نتیجه افزایش اشتها بی انجامد.

از سوی دیگر سالاد هایی که معمولاً به همراه سس فراوان و دیگر افزودنی ها در رستوران ها سرو می شوند، چندان هم رژیمی نیستند و برخی از انواع آنها تا 1000 کالری انرژی دارند.

متخصصان می گویند:

یک سالاد ساده ی کاهو به همراه خیار، گوجه فرنگی، فلفل دلمه ای، هویج، کلم یا جوانه که با آبغوره یا آبلیموی تازه خورده شود، نه تنها در لاغر شدن مؤثر است، بلکه ویتامین های مورد نیاز بدن را نیز تأمین می کند.

امروزه در دنیا انواع سالاد متناسب با ذائقه های مختلف و براساس دستور تهیه از کشورهای مختلف وجود دارد اما برخی از آنها حتی از همبرگر هم می توانند چاق کننده تر باشند و باعث دریافت حجم بالایی از کالری توسط بدن و بروز چاقی و اضافه وزن شوند برای حفظ تناسب اندام باید از سالاد های رژیمی در وعده های غذایی روزانه خود استفاده کنید.

دسر سالادی

انواع سالادهای رژیمی

یکی از انواع سالاد های رژیمی مخصوص لاغری و کاهش وزن سالاد تن ماهی است که اسید های چرب امگا سه در این سالاد دریایی می تواند چربی های مازاد بدن زا از بین برده همچنین فرد برای مدت زمان طولانی احساس گرسنگی نمی کند و غذای اضافی نمی خورد. این سالاد را می توان به همراه کاهو، دانه های زیتون، پنیر کم چرب رنده شده و گوجه فرنگی مصرف کرد.

سالاد رژیمی تن ماهی

سالاد جوانه گندم نیز یکی دیگر از سالادهای رژیمی و مخصوص بدست آوردن تناسب اندام است، این سالاد را می توان به همراه مخلوط سبزیجات از جمله هویچ، سیب زمینی پخته، نخود فرنگی و روغن زیتون به همراه آبلیموی تازه مصرف کرده و به این ترتیب علاوه بر لاغر شدن انواع ویتامین های مورد نیاز بدن را تامین کرد.

سالاد رژیمی جوانه گندم

سالاد سینه مرغ به همراه سبزیجات خود یک غذای کامل است و با خوردن آن نیاز بدن هم به ویتامین ها و هم به پروتئین برطرف می شود به همین دلیل این سالاد در بیشتر رژیم های غذایی لاغری وجود دارد.

سالاد رژیمی سینه مرغ

برای درست کردن آن باید سینه مرغ را پخته یا کباب پز یا بخار پز کنید و به همراه کنجد، پیازچه، سرکه بالزامیک و کاهو مصرف کنید. 
در پایان سالاد سینه مرغ کبابی به همراه آووکادو، گوجه فرنگی و قطعات تخم مرغ پخته شده یک ترکیب خوشمزه رژیمی و درمانی برای لاغری و سلامت بدن است. 
کارشناسان در عین حال توصیه می کنند افراد برای درست کردن سالاد همیشه از مواد تازه استفاده کنند و سبزیجات را به خوبی ضد عفونی کنند.

بهترین سالاد های رژیمی مخصوص لاغری و کاهش وزن

افرادی که رژیم می گیرند، معمولا بیشتر از سالاد استفاده می کنند . البته بعضی از افراد نیز هستند که از سالاد برای چاق شدن استفاده می کنند. بعضی از سالادها سرشار از چربی و کالری هستند و به جای لاغر کردن، شما را چاق می کنند. از طرفی چون سالاد هستند و شما را سیر نگه نمی دارند ، باعث می شوند که بیشتر از حد معمول غذا بخورید.

امروزه در دنیا انواع سالاد متناسب با ذائقه های مختلف در کشورهای مختلف وجود دارد اما باید مراقب باشید زیرا برخی از آن ها حتی از فست فودها هم چاق کننده تر و مضرتر می باشند و باعث دریافت بیش از حد کالری خواهند شد.

جایگزین کردن وعده های غذایی سنگین با یک وعده سالم سالاد یکی از بهترین راه ها برای کاهش وزن است. در نتیجه می توانید برای کاهش وزن، سالاد را دوست خود بدانید. سالاد باید سرشار از مواد مغذی باشد و طعم خوبی داشته باشد اما محتوای چربی آن کم باشد. سالادهایی که در این قسمت از تناسب اندام نمناک معرفی خواهیم کرد، در کاهش وزن شما موثر هستند. 

1. از سبزیجات سبز استفاده کنید.

بیس و پایه رژیم غذایی حاوی سالاد باید از سبزیجات برگ دار سبز تشکیل شده باشد . سالادهایی که حاوی پاستا و سیب زمینی هستند، کالری و چربی زیادی دارند .

لوبیاها نیز یک گزینه عالی برای سالاد هستند زیرا حاوی فیبر و پروتئین می باشند اما بیشتر افرادی که رژیم می گیرند ، از سالاد کاهو به عنوان بیس استفاده می کنند که کالری بسیار کمی دارند .

بهترین حالت این است که از سبزیجات سالم یا سبزیجات برشته استفاده کنید.

سبزیجات بهاری خوش طعم و نرم مثل اسفناج، چغندر، چارد و خردل مناسب هستند. 

سبزیجات برشته و کم کالری مثل آیسبزگ ، کاهو ، کاسنی مناسب می باشند. می توانید کمی گل کلم نیز به آن اضافه کنید که بدون کالری است. 

سبزیجاتی که در بالا نام بردیم، برگ های بررگی دارند و باید ان ها را به قطعات ریز خرد کنید و میل کنید.

سالاد سبزیجات 

2. از سبزیجات رنگی استفاده کنید.

علاوه بر سبزیجات سبز باید از سبزیجات رنگی دیگر نیز در سالاد استفاده کنید . بهترین سبزیجات آنهایی هستند که طیف بیشتری از رنگ ها را شامل شوند.

برای اینکه از مزه های مختلف استفاده کنید، از هر رنگ یک سبزیجات خام را به سالاد اضافه کنید.

 قرمز:

گوجه فرنگی ، تربچه ، پیاز قرمز ، فلفل دلمه ای های قرمز ، چغندر قرمز ، سیب زمینی قرمز سرد.

نارنجی:

هویج ، فلفل دلمه ای نارنجی ، اسکواش ، سیب زمینی شیرین.

زرد و سفید:

پیاز شیرین سفید، ذرت ، گوجه فرنگی زرد ، قارچ، کلم و مارچوبه.

ابی یا بنفش:

سیب زمینی بنفش، سر کلم، فلفل دلمه ای بنفش و بادمجان.

سبز:

پیاز سبز ، گوجه سبز، نخودفرنگی، بروکلی، خیار و کرفس.

سالاد

3. سالاد سینه مرغ:

این نوع سالاد با آووکادو و گوجه فرنگی و سینه مرغ کبابی شده گزینه ای بسیار سالم و مغذی برای لاغری و همچنین سلامتی محسوب می شود. اگر این سالاد با سبزیجات ترکیب شود، یک غذای کامل به حساب می آید و با مصرف آن ، نیاز بدن به ویتامین ها و همچنین پروتئین رفع خواهد شد.

سالاد فیبر زیادی دارد ، خوردن آن قبل از غذا معده را پُر می کند، اما زیاده روی در مصرف آن به همراه غذا می تواند به بزرگ تر شدن حجم معده و در نتیجه افزایش اشتها بیانجامد.

از سوی دیگر سالاد هایی که معمولاً به همراه سس فراوان و دیگر افزودنی ها در رستوران ها سرو می شوند، چندان هم رژیمی نیستند و برخی از انواع آن ها تا 1000 کالری انرژی دارند. 

4. سالاد کاهو و خیار :

ترکیب گوجه فرنگی و فلفل دلمه ای و کاهو و خیار و هویج و کلم و جوانه گندم همراه با چاشنی آبغوره یا آبلیموی تازه نه تنها در لاغر شدن مؤثر است، بلکه ویتامین های مورد نیاز بدن را نیز تأمین خواهد کرد.

5. چربی های سالم

احتمالاً سالاد شما باید یک سس مورد علاقه و خوشمزه نیز داشته باشد. اضافه کردن کمی چربی به سالاد ممکن است که کالری آن را افزایش دهد اما چربی های سالم منبع مناسبی از کالری ها هستند. بنابراین می توانید به تعادل از آن ها استفاده کنید.

چربی های سالم برای سالاد شامل موارد زیر می باشد 

 • آووکادو 1 تا 2 قاشق غذاخوری
 • زیتون 5 تا 10 عدد زیتون
 • روغن زیتون 1 تا 2 قاشق غذاخوری
 • آجیل (بادام ، گردو و ...) 1 تا 2 قاشق غذاخوری
 • دانه ها (آفتابگردان ، دانه چیا ، کدو حلوایی ) 1 تا 2 قاشق غذاخوری

6. سالاد جوانه گندم:

این سالاد یکی دیگر از سالادهای رژیمی و مناسب برای لاغری است که این سالمی توان با سبزیجات مختلف از جمله هویچ، سیب زمینی پخته شده ، نخود فرنگی و روغن زیتون با آبلیموی تازه مصرف کرد و علاوه بر کمک به کاهش وزن، بسیار مغذی نیز خواهد بود.

7. اضافه کردن پروتئین به سالاد

اگر بخواهید که سالاد را یک وعده اصلی غذایی خود قرار دهید، باید مقداری از پروتئین ها را به آن اضافه کنید تا موارد زیادی از آنها به دست بیاورید. همچنین سالاد باید مدت زمان زیادی شما را سیر نگه دارد.

بسیاری از افرادی که هوشمندانه رژیم می گیرند، از پروتئین استفاده می کنند.

سالاد هایی که در آن گوشت مرغ به کار رفته، سالم تر می باشد.

همچنین می تواند از منابع غذایی زیر برای پروتئین در سالاد استفاده کرد :

 •  گوشت قرمز ،استیک ، مرغ گریل شده ، گوشت گاو.
 •  غذاهای دریایی، سالمون، تن ماهی ، میگو.
 •  غلات ، کوینوآ ، برنج ، جو 

8. دسر سالادی

اگر دوست دارید که کاسه سالاد شما سرشار از مواد خوشمزه باشد ، بهتر است که از دسرها استفاده کنید. متاسفانه دسرها چربی و کالری بالایی دارند و بعضی از آن ها سرشار از قند می باشند. اما می توان از دسر سالادی استفاده کرد که علاوه بر خوش طعم بودن، ضرری برای بدن نداشته باشد و تنها چاشنی آن کمی نمک و فلفل باشد.

روغن زیتون نیز برای دسرها به کار می رود و همچنین می توانید مقداری آب مرکبات مثل آب پرتقال یا آب نارنج را به دسر سالادی اضافه کنید. اگر از دسر سالاد لذت می برید، حتماً انواع آن را یاد بگیرید و برای خودتان تهیه کنید.

هر دسر سالادی را که انتخاب می کنید، حتماً باید در آن از مواد مغذی استفاده کنید. مصرف بیش از حد دسر حتی در صورت سالم بودن نیز چربی و کالری زیادی دارد و ممکن است کاهش وزن شما را به تعویق بیاندازد؛ پس مراقب باشید.

 

دسر

گیاهان مناسب برای سالاد

یکی از بهترین راه ها برای تن دادن به سوالات، این است که مقداری ماده گیاهی باید اضافه کنید . این مواد به کاهش وزن شما کمک می کند . هر کدام از مواد گیاهی زیر می تواند گزینه مناسبی برای اضافه کردن به سالاد باشد :

 •  ریحان
 •  ترخون
 •  پیازچه
 •  جعفری
 •  آویشن
 •  شوید
 •  جعفری فرنگی

همچنین از روغن این گیاهان به عنوان چاشنی نیز می توان استفاده کرد و باعث می شود که دیگر نیاز به دسر نداشته باشید . همچنین کالری و چربی وارد شده به بدن شما کمتر از همیشه می شود.

سالادهای رژیمی مخصوص لاغری و کاهش وزن

4.2141
این مطلب مفید بود ؟11823
منبع : verywellfit / بخش ورزش و تناسب اندام نمناک/ن/م.ح
برچسب : غذای رژیمی
وبگردی