تعرفه برق

تعرفه برق چه تعداد مشترک رایگان محاسبه شده است؟

تاریخ انتشار : 18 مهر 1400کد مطلب : 61542زمان مطالعه : 3 دقیقه
سخنگوی صنعت برق گفت: امسال تعدادی از مشترکان کم مصرف مشمول تخفیف 100 درصدی تعرفه برق شده اند.

خبرآنلاین:مصطفی رجبی مشهدی گفت:در حال حاضر از مجموع 152 میلیون و 845 هزار قبض صادر شده توسط شرکت توانیر در کشور از تاریخ اجرای مصوبه برق امید تا اواخر شهریورماه تا کنون 22 میلیون و 689 هزار قبض مشترکان کم مصرف مشمول تخفیف 100 درصدی در این طرح شده است.
او ادامه داد:در مجموع علاوه بر تعداد قبوض صادر شده مشترکان کم مصرف، 75 میلیون و 189 هزار قبض صادر شده در تاریخ مذکور متعلق به مشترکانی است که مطابق الگوی مصرف از انرژی برق استفاده می کنند و همچنین از تعداد قبض صادر شده، 43 میلیون و 64 هزار قبض نیز متعلق به پرمصرف هایی است که مشمول افزایش 10 درصدی تعرفه برق شده اند.
سخنگوی صنعت برق کشور اضافه کرد:برای هر منطقه الگویی تعریف می شود که شامل یک منطقه عادی و 4 منطقه گرمسیر است.
رجبی مشهدی افزود:بیش از 80 درصد مناطق کشور در گروه مناطق عادی قرار می گیرند و شهرهایی مانند تهران، تبریز، مشهد و ... در این گروه قرار دارند که الگوی مصرف برق در این مناطق 300 کیلووات ساعت است و کسانی که بیش از این میزان برق مصرف کنند، در زمره مشترکان پرمصرف قرار می گیرند.
سخنگوی صنعت برق با بیان اینکه تعرفه برق مشترکانی با مصرف زیر 100 کیلووات ساعت رایگان محاسبه می شود و در کشور هزینه برق مصرفی حدود 10 میلیون مشترک رایگان شده است، یادآور شد:مشترکانی که زیر 300 کیلووات ساعت مصرف داشته باشند، در گروه خوش مصرف ها قرار می گیرند که حدود 86 درصد از مشترکان در این بخش قرار دارند و و هزینه برق ماهانه آن ها حدود 15 هزار تومان است.
رجبی مشهدی در خصوص تعرفه برق نیز گفت:تعرفه برق مشترکانی که تا سطح 300 کیلووات ساعت مصرف کنند، تنها 7 درصد در سال اضافه می شود، اما کسانی که بیش از این میزان مصرف داشته باشند، 16 درصد دیگر نیز به تعرفه برق آن ها اضافه می شود.
سخنگوی صنعت برق با اشاره به اینکه از میان همه مشترکان کشور، 14 درصد جزو پرمصرف هایی هستند که دو برابر الگوی برق مصرف می کنند، اما از این میان تنها 2 درصد در گروهی قرار می گیرند که بیش از 2 برابر الگوی برق مصرف و قبض هایی با ارقام بالا را دریافت می کنند.
رجبی مشهدی بیان کرد:براساس قانون، هزینه برق مصرفی مشترکان تا دو برابر الگو با تعرفه عادی مذکور، محاسبه می شود، اما مازاد بر آن با میانگین قیمت تمام شده انرژی های تجدیدپذیر محاسبه می شود.

او ادامه داد:به طور مثال اگر مشترکی 700 کیلووات ساعت مصرف داشته باشد، تا سقف 600 کیلووات ساعت آن با تعرفه عادی محاسبه و 100 کیلووات ساعت آن با میانگین قیمت تمام شده انرژی تجدیدپذیر محاسبه می شود.
سخنگوی صنعت برق تصریح کرد:مشترکان پرمصرف می توانند برای تامین برق مورد نیاز خود اقدام به احداث مولدهای خورشیدی کوچک کنند یا آنکه هزینه برق مصرفی خود را براساس میانگین قیمت تمام شده انرژی های تجدیدپذیر بپردازند.

گفتنی است؛ 10 و نیم میلیون هزار مشترک در کشور حداقل یک بار در قالب مشترکان کم مصرف از قبض 100 درصد رایگان استفاده کرده اند که از این تعداد، 70 درصد متعلق به مشترکان شهری و 30 درصد نیز مشترکان کم مصرف روستایی هستند.

انتهای پیام/م

تعرفه برق چه تعداد مشترک رایگان محاسبه شده است؟

52
این مطلب مفید بود ؟20
برچسب : مصرف برق
وبگردی