نوزاد و مادر
اگر شما هم به تازگی طعم شیرین مادر شدن را تجربه کرده اید و با مشکلات شیردهی مواجه هستید با ما همراه باشید تا نکات کلیدی درباره تغذیه با شیر مادر را بخوانید.

علائم هشدار دهنده مشکلات تغذیه با شیر مادر

طبیعی است که روند در تغذیه با شیر مادر، گاهی اوقات مشکلات ایجاد می شود به این منظور، اگر دچار مشکل تغذیه با شیر مادر در خانه شوید یا هرکدام از علائم ذکر شده در زیر را داشته باشید، بسیار ضروری است که با پزشک متخصص اطفال خود تماس بگیرید و از راهنمایی اش نهایت استفاده را کنید و آنها را مو به مو به جا آورید، تا زمانی که نیاز شما برای آن کمکی که خواستید برطرف شود.

علائم سیر نشدن نوزاد با شیر مادر

جلسات پرستاری کودک شما میتواند بسیار کوتاه یا طولانی باشد. جلسات تغذیه با شیر مادر که در ماههای اول در حدود ده دقیقه طول بکشد، ممکن است به این معنی باشد که کودک شما به اندازه کافی شیر نخورده و شیر به اندازه کافی وجود ندارد، تا بتواند تحریک برای تولید مداوم خود باشد.
جلساتی که به طور مداوم بیش از پنجاه دقیقه طول می کشد ممکن است به این معنی باشد که کودک شما به دلیل شیردهی نامناسب یا تولید شیر کم به اندازه کافی شیر نخورده است. بعد از تغذیه حداکثری، نوزاد شما هنوز گرسنه است. ممکن است مادر شیر ​​کافی نداشته باشد. در این مواقع با پزشک متخصص اطفال مشورت کنید و کودک راسریعا وزن کنید.
مشکلات شیردهی
تشخیص کافی بودن شیر از ظاهر پستان
 

مدت زمان شیردهی به نوزاد

در همین حال، موقعیت خود را در پستان مجددا چک کنید تا سعی کنید شیری را که کودک میخورد افزایش دهید. کودک شما اغلب جلسات پرستاری را از دست می دهد یا در طول شب میخوابد. تغذیه در ساعات منظم ، یک بخش ضروری برای شیردهی نوزاد تازه متولد شده است. کودک شما هر چند ساعت یکبار برای به دست آوردن وزن کافی برای رشد نیاز به تغذیه دارد. اگر نوزاد شما بیش از چهار ساعت در شب خواب است، او را بیدار کنید و به جلسات پرستاری تشویق کنید.

اگر در تغذیه با شیر مادر این مشکلات پیش آمد

پس از هفت روز، کودک شما کمتر از شش پوشک مرطوب و چهار مدفوع در روز خواهد داشت، ادرار آن تیره زرد یا قرمز رنگ است، یا مدفوع او هنوز هم تیره است و نه زرد و شل. اگر شما یا متخصص اطفال نوزاد شما راجع به مصرف شیر فرزند خود نگران هستید، ممکن است مجبور شوید یک سابقه مکتوب از پوشک مرطوب و روده کودک خود را در روزهای اولیه نگه دارید تا مطمئن شوید که او به درستی پیشرفت می کند.
زمان شیردهی
علائم کافی بودن شیر مادر

نشانه ای که نوزاد شما باشیر سیر نمی شود

کودک شما با دو هفته سن، باید حداقل هفته ای 140 تا 170 گرم افزایش وزن داشته باشد افزایش وزن نامناسب خود، یکی از قوی ترین شاخصه هایی است که نشان می دهد، کودک به اندازه کافی شیر دریافت نمی کند.

راه های تشخیص کافی بودن شیر مادر

شما اگر بعد از پنج روز شیر ندادن،احساس سنگینی سینه از شیر را نداشته باشید، باید فورا کودک خود را نزد پزشک متخصص وزن کنید. با این کار می توانید هم از مصرف میزان کافی شیر توسط کودک خود مطلع شوید و هم سینه های خود را نیز بررسی کنید.
این تجربه و آزمایش نشان می دهد که شما در معرض شدید انقباض سینه هستید ، که باعث میشود سفت و قفل شده باشد و کودک شما به سختی بتواند که سینه را بمکد. که طبق نظر پرستار ممکن است شیر دهی متوقف شود و به صورت دستی یا شیر دوش انجام شود تا زمانی که سینه های شما کمی نرم تر شود. گاهی اوقات پرخورب کردن ممکن است شیر شما را کاهش دهد.
نشانه های سیر نشدن نوزاد با شیر مادر
علائم سیر نشدن نوزاد با شیر مادر

تکنیک های شیردهی به نوزاد

اگر در حین شیر دادن به کودک خود در سینه متوجه در شدیدی شدید،ممکن است به دلیل چفت نشدن کودک با سینه شما و درست مکیده نشدن باشد. درصورتی که درد قابل توجهی دارید و نوک سینه تان ترک شدید خورده است، حتما با پزشک خود مشورت کنید. او می تواند برای شما داروهایی تجویز کند و راه حل هایی ارائه بدهد ، تا دیگر هیچ گونه مشکلی در این باره وجود نداشته باشد.
و همچنین می تواتید تا زمان بهبودی کامل، از یک پمپ الکتریکی پستان استفاده کنید. متخصص تغذیه شما می تواند چگونگی کار با آنرا به شما نشان دهد. بررسی و توجه به مسائل ذکر شده می تواند به شما کمک کند تا از تغذیه درست کودک خود مطمئن شوید و به سلامتی سینه خود نیز اهمیت دهید.

مشکلات تغذیه ای نوزاد با شیر مادر

3.942
این مطلب مفید بود ؟339
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ک
وبگردی