جوش شیرین
جوش شیرین یا همان بیکینگ سودا چیست که در بیشتر نسخه های زیبایی ، تمیز کننده های طبیعی لک و میکروب ، محلول های دارویی و... از آن استفاده می شود.

جوش شیرین چیست که اینقدر خاصیت دارد؟

جوش شیرین ماده ای است شیمیایی که با طبیعت و ساختار بدن انسان ناسازگاری دارد.کسانی که اطلاع ندارند بهتر است که بدانند جوش شیرین از ترکیب یون سدیم و یون بی کربنات ساخته می شود. سدیم بی کربنات به صورت کریستال جامد و سفید رنگی است که معمولا به صورت پودر می باشد.

در آفریقای جنوبی جوش شیرین را به عنوان ماده بی کربنات میشناسند هنگامی که بی کربنات با یک عامل اسیدی مانند سرکه یا آبلیمو ترکیب شود ، فاسد میشود .این ترکیب اکثرا در شستشو و مواد شوینده استفاده می شود.

یکی از کاربردهای رایج  جوش شیرین ، استفاده در شیرینی پزی ها می باشد.

خواص جوش شیرین

خواص جالب و کاربردی جوش شیرین 

فواید جوش شیرین یا بی کربنات سدیم به عنوان یک تمیز کننده سازگار با محیط زیست:

جوش شیرین یک ماده جایگزین برای مواد شیمیایی میباشد که با آن می توانید وسایل را تمیز کنید به نمونه های زیر دقت کنید.

مقدار کمی از جوش شیرین می تواند بسیار تاثیر گذار باشد و می توانید در تمیز کردن از آن استفاده کنید. به یاد داشته باشید که استفاده کردن از بی کربنات روی آلومینیوم خودداری کنید زیرا لایه نازک ناپایدار آلومینیوم را از بین میبرد.

مقدار کمی از بیکربنات و آب در رفع سطوح زنگ زده بسیار تاثیر گذار می باشد. توجه داشته باشید که درجه آب باید کم باشد.(آب هرچقدر خنک باشد بیشتر تاثیر می گذارد)

جوش شیرین به جای نرم کننده های لباس

شما می توانید کمی بی کربنات به ماشین لباسشویی خود اضافه کنید تا بوی بد و کثیفی را از لباس های تان حذف کنید.

رفع لکه های قهوه و چای از فنجان با جوش شیرین

از بی کربنات می توانید در تمیز کردن فنجان های خود استفاده کنید و بی کربنات می تواند لکه های قهوه و چای را در فنجان ها از بین ببرد. برای تمیز کردن به یک اسفنج نیاز دارید و به یاد داشته باشید که در شستشو از آب گرم استفاده کنید .

خواص جوش شیرین

استفاده از جوش شیرین بی کربنات سدیم به عنوان ضدعفونی کننده:

بی کربنات ویژگی ضد عفونی کننده دارد و می توانند قارچ ها و باکتری ها را از بین ببرد . بی کربنات همچنین در رفع بوهای زمخت روی فرش ،تشک وحتی مبلمان استفاده شود . به کمک پودر بی کربنات می توانید لکه های روی کابینت ها را از بین ببرید.

استفاده از جوش شیرین در بهداشت و درمان دارویی:

با اضافه کردن یک قاشق چای خوری بی کربنات به نصف لیوان آب می توانید به درمان سوء هاضمه و سوزش سردل کمک کنید.

اگر شما به گیاهان آلرژی دارید توصیه میشود که کمی بی کربنات را همراه آب مخلوط کنید و آن را روی پوست خود بمالید تا خارش رفع شود.

جوش شیرین چطور باعث پف کردن خمیر نان و شیرینی شود؟

بی کربنات سدیم به عنوان یک ماده قلیایی ، در ترکیب با اسید ، موجب آزاد شدن گاز دی اکسید کربن می شود . زمانیکه جوش شیرین به خمیر کیک یا نان افزوده می شود ، حباب های کوچک کربن دی اکسید در میان خمیر مانده و موجب پف کردن و برآمدگی میشوند.

خواص جوش شیرین

اسیدهایی که در ایحاد این واکنش تاثیر دارند:

شامل سرکه،آبلیمو،ماست و کرم تارتار…میباشد.

این ماده حین تجزیه شدن بر اثر گرما ،باعث آزاد شدن گاز شده و در اینصورت برای انجام واکنش دیگر نیازی به اسید نیست. آزاد شدن گاز معمولا در دمای بالای 80 درجه سانتی گراد (176 درجه فارنهایت) اتفاق می افتد.

هنگامی که خمیر حاوی جوش شیرین در دمای اتاق قرار داده شود، به آرامی پف کرده و بالا می آید .در نتیجه خمیر به خاطر شروع واکنش های اسید و باز در درون خود ، حالت کرکی شکل به خود میگیرد .

در قسمت بعد خمیر در فر قرار داده شده و گرما و حرارت باعث تسریع واکنش بین اسید و باز شده و باعث تجزیه شدن جوش شیرین میشود که در هردو حالت گاز خروجی دی اکسید کربن تولید میشود.

موارد کاربردی دیگر جوش شیرین در آشپزی عبارتند از :

  • ترد کردن گوشت و مرغ

  • حذف بو و مزه سرکه

  • جلوگیری از دلمه شدن شیر
  • حفط رنگ گل کلم و گرفتن بوی آن

تفاوت جوش شیرین و بکینگ پودر 

ترکیب جوش شیرین شیمیایی قلیایی است در صورتی که بکینگ پودر از ترکیب اسید با سدیم بی کربنات به وجود می آید.

شکل اسید موجود در بکینگ پودر معمولا مانند نمک است یعنی تا وقتی مایعی به آن اضافه نشود واکنشی روی نخواهد داد.

معمولا  در زمانهایی از جوش شیرین استفاده می شود که در دستور تهیه و پخت آن ، موادی اسیدی همچون ماست به کار برده شود.در غیر اینصورت ، خود بکینگ پودر که خود شامل اسید میباشد کارآیی  بیشتری دارد.

خواص جوش شیرین

فواید جالب دیگر جوش شیرین

از جوش شیرین برای دفع آفت های باغچه و نابود کردن علف های هرز در آن می توان استفاده کرد.

جوش شیرین برای از بین بردن طبیعی حشرات  کاربرد داشته و به عنوان ضد قارچ عمل می کند.همچنین می توانیم برای فراری دادن  سوسک ها و مورچه ها از آن استفاده کنیم.

جوش شیرین چیست که اینقدر خاصیت دارد؟ + فواید جالب

4.3266
این مطلب مفید بود ؟23135
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ ف.ن
وبگردی