خشک‌ کردن دست ها
در حالی که اهمیت شستن دست ها بر کسی پنهان نیست اما اگر خشک کردن همین دست های شسته به خوبی انجام نشود دیگر مزیت تمیزی ندارد. دلیل این امر این است که دستان خیس و مرطوب بهتر از دستان خشک آلودگی و میکروب ها را انتقال می دهند.

کدام روش خشک کردن دست ها، بهداشتی تر و بدون دغدغه تر خواهد بود

همه ما عادت داریم قبل از خروج از توالت و بعد از شستن دست هایمان، حتما آنها را خشک کنیم. معمولا هنگامی که در خانه هستیم، این کار را با حوله های شخصی انجام می دهیم اما تکلیف مان در مکان های عمومی، محل کار یا حتی دانشگاه و مدرسه چیست؟ آیا بهتر است از انواع دستگاه های خشک کن دست به این منظور کمک بگیریم یا از دستمال کاغذی برای خشک کردن دست هایمان استفاده کنیم؟
 
کدام روش خشک کردن دست ها، بهداشتی تر و بدون دغدغه تر خواهد بود؟ برای پاسخ به این پرسش ها، سلامت پوست این شماره را به مقایسه 2 نوع رایج از دستگاه های خشک کن دست، یعنی «جت هوا» و «هوای گرم» با دستمال کاغذی اختصاص داده ایم و در نهایت هم به این نتیجه رسیده ایم که دستمال های کاغذی قدیمی، برتری بارزی نسبت به خشک کن های برقی امروزی دارند زیرا بررسی ها نشان داده اند، خشک کردن دست ها با دستمال توالت، تقریبا تا 77 درصد میکروب های کف دست، بین و روی انگشتان را کاهش می دهد.

تفاوت دست خشک کن جت هوا و هوای گرم

دستگاه های هوای گرم که برای خشک کردن دست ها مورد استفاده قرار می گیرند، همان طور که از نامشان پیداست، با انتشار هوای داغ روی دست ها باعث تبخیر آب دست می شوند. این دستگاه ها، گاهی دارای چشم الکترونیک هستند و گاهی هم دکمه ای دارند که باید برای خاموش و روشن کردن دستگاه از آنها کمک گرفت. این در حالی است که دستگاه های جت هوا، طوری طراحی شده اند که معمولا شما باید دستتان را در محدوده محفظه ای قرار دهید تا هوایی با فشار شدید از 2 طرف دیواره های دستگاه به سمت دستتان بیاید و همزمان، پشت و روی دست ها را خشک کند.
 
هوای منتشرشده از دستگاه های جت هوا، برخلاف دستگاه های هوای گرم، گرم نیست و به همین دلیل هم مصرف انرژی دستگاه های جت هوا، کمتر از دستگاه های هوای گرم است. از طرف دیگر، نباید این نکته را نادیده گرفت که احتمال تماس پوستی دست با دستگاه های جت هوا و انتقال آلودگی به دست ها از طریق این دستگاه ها، حدود 13 برابر بیشتر از دستگاه های هوای گرم است.
 
تفاوت دست خشک کن

خشک کردن دستان

4 مورد درباره دست خشک کن هوای گرم

• دستگاه های خشک کن هوای گرم، تا حدود 254 درصد باعث افزایش آلودگی در کف دست ها می شوند.

• دستگاه های خشک کن هوای گرم، باعث انتشار آلودگی تا حدود 30-25 سانتی متری خود می شوند.

• در حدود 14 درصد از دستگاه های خشک کن هوای گرم، باکتری کلیفرم (همان باکتری روده ای است که در مجرای گوارشی انسان و حیوانات وجود دارد و دارای توانایی خاصی در تخمیر قند لاکتوز است. گاهی می توان این باکتری را در زباله ها، گیاهان یا حتی مواد غذایی چرب و روغنی هم پیدا کرد) مشاهده شده است.

• شما برای خشک کردن دستان خود با استفاده از دستگاه های خشک کن هوای گرم باید حدود 3 برابر زمان بیشتری صرف کنید.

4 مورد درباره دست خشک کن جت هوا

 
• دستگاه های خشک کن جت هوا، تا حدود 42 درصد باعث افزایش آلودگی در انگشتان دست ها می شوند.

• دستگاه های خشک کن جت هوا، 75 برابر آلوده تر از نشیمنگاه توالت های فرنگی هستند.

• دستگاه های خشک کن جت هوا، باعث انتشار آلودگی تا حدود 200 سانتی متری خود می شوند.

• در حدود 52 درصد از دستگاه های خشک کن جت هوا، باکتری کلیفرم مشاهده شده است. این رقم در دستمال های توالت، نزدیک صفر درصد بوده است.

خلاصه اینکه...

• استفاده از دستمال کاغذی برای خشک کردن دست ها، هم بهداشتی تر است و هم باعث انتشار آلودگی در محیط نمی شود. البته بهتر است دستمال های کاغذی توالت را در محفظه های پوشیده نگهداری کنید.

• میکروب ها می توانند زیر یا کنار بدنه دستگاه های خشک کن دست قرار بگیرند و با هر وزش باد گرم به طرف دستان شما حمله ور شوند. این در حالی است که دستمال های کاغذی به دلیل خشکی و جریان نداشتن هوا، باعث انتقال آلودگی نمی شوند.

• خشک شدن دست ها با دستگاه جت هوا حدود 21درصد، با دستگاه هوای گرم حدود 30درصد و با دستمال کاغذی حدود 10 درصد طول می کشد.

• برخی از افراد به دلیل بالاتر بودن هزینه استفاده از دستمال توالت به جای استفاده از دستگاه های خشک کن «جت هوا»، دور این دستمال های بهداشتی را خط می کشند و دست های خود را با خشک کن های برقی خشک می کنند. این در حالی است که تفاوت قیمت سالیانه استفاده از دستمال به جای دستگاه برای خشک کردن دست ها، کمتر از 20 دلار در طول سال خواهد بود.

• اگر می خواهید دست های خود را با بهداشتی ترین روش ممکن، یعنی با استفاده از دستمال های کاغذی خشک کنید، بهتر است انواع نرم و لطیف این محصولات را به جای انواع زبر آنها انتخاب کنید. بافت یک دستمال کاغذی استاندارد و مناسب نباید بلافاصله پس از تماس با دست های خیس از هم بپاشد. دستمال کاغذی های استاندارد بعد از خیس شدن هم درجاتی از استحکام را حفظ می کنند و به سادگی پاره نمی شوند. به علاوه، انتخاب دستمال های سفید برای خشک کردن دست ها بهتر از انواع رنگی آنهاست. دستمال های بدون عطر که هرگونه ترکیبات شیمیایی ندارند هم همواره به انواع معطر آنها برتری دارند.

خشک کردن دست ها با دستمال کاغذی یا خشک کن !

54
این مطلب مفید بود ؟40
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از هفته نامه سلامت -/ ر
وبگردی