گلپر برای لاغری
"گلپر" گیاهی مفید و پر خاصیت است که برای لاغری و تناسب هم بسیار مفید می باشد، همچنین از ادویه به عنوان ادویه در کنار غذا ها نیز استفاده می شود.

خواص گلپر برای لاغری و تناسب اندام

گُلپَر گیاهی گلدار است که گل آن شبیه سکه سفید رنگ می باشد و دانه های بسیار معطری دارد و همراه با غذا به عنوان ادویه مصرف می شود. ادویه ها قدرت چربی سوزی بالایی دارند و به لاغری کمک می کنند و احساس سیری در فرد ایجاد می کنند و موجب می شوند که افراد کمتر غذا بخورند. ادویه ها باعث هضم بهتر غذا شده و طعم آن را دلچسب تر می کنند.

گلپر از جمله ادویه هایی است که خواص زیادی برای بدن دارد و به کاهش وزن و کاهش چربی های شکم و پهلو کمک می کند. اگر به دنبال یک چربی سوز گیاهی مفید برای لاغری هستید این بخش از ورزش و تناسب اندام نمناک را مطالعه کنید و از خواص شگفت انگیز گلپر برای تناسب اندام مطلع شوید.

ترکیبات شیمیایی گیاه گلپر

مواد شیمیایی موجود در گلپر عبارتند از:

  • استات هکسیلیک
  • استات استیلیک
  • بوتیرات متیلیک
  • بوتیرات اتیلیک

در گیاه گلپر نوعی اسانس روغنی و فرار نیز وجود دارد که از گرد آن برای معطر ساختن بعضی غذاها استفاده می شود.

فواید گلپر

ترکیبات گیاه گلپر

انواع گلپر :

گلپر دو نوع است:

1. نوع خوشبو که به آن گلپر و کولاپر می گویند. این نوع در همه کوهستان های ایران مخصوصا دامنه البرز و قسمت های شمالی شمیران، گچسر، رودبار قصران، جاده شمشک و مغرب ایران به عمل می آید.

2. نوع دوم که انجدان بدبو است که به آن گیاه آنغوزه، گیاه انگژد، گیاه انگشت گنده، گیاه حلتیت منتن و گیاه حلتیت سیاه می گویند. این نوع آن در جنوب شرقی ایران، استان فارس و کوه های خراسان به طور خودرو به عمل می آید که از صمغ آن آنغوزه و انگژد نام دارد، جهت صادرات استفاده می کنند.

خواص گلپر برای لاغری و کاهش وزن

برای لاغری باید اشتهای کاذب شما کنترل شود. یکی از مهم ترین علت های اشتهای کاذب، سرد بودن طبع معده است. مصرف گلپر به دلیل طبیعت گرم آن می تواند اشتهای کاذب را کنترل کند.

استفاده از مواد چربی سوز روند آب شدن چربی ها به ویژه در ناحیه شکم و پهلو را تسریع می کند اما چنانچه بارها در بخش ورزش و تناسب اندام نمناک اشاره شد بهتر است از چربی سوز طبیعی که عوارضی برای بدن نداشته باشد ، برای لاغری استفاده کنید . یکی از چربی سوزهایی که برای لاغری بدون عوارض می باشد ، چای گلپر است، به همین دلیل نوشیدن یک فنجان چای گلپر پس از ورزش، باعث افزایش چربی سوزی می شود.

گلپر دارای مواد معطر مخصوص، مرکب از صمغ های مختلف است. دانه های خشک این گیاه که بسیار معطر است همراه با غذا و به عنوان ادویه مصرف عمومی و همگانی دارد.

ساقه و برگ گلپر که گلپر ترشی نامیده می شود، دارای همان خواص است و خوردن آن با خوراک و یا افزودنش به ترشی ها بسیار مفید بوده و از فساد و خراب شدن ترشی نیز جلوگیری می کند.

چای گلپر فوق العاده است، حتما بنوشید !

چای گلپر یک نوشیدنی فوق العاده برای افرادی که طبع سرد دارند می باشد و در هضم غذا، آب کردن چربی های شکمی، تقویت حافظه و در درمان اشتهای کاذب بسیار موثر می باشد.

چای گلپر

فواید چای گلپر برای لاغری

طرز تهیه چای گلپر برای لاغری:

مواد لازم:

  • گلپر یک قاشق غذاخوری
  • آب بک لیوان
  • عسل به مقدار لازم

گلپر و آب را درون قوری بریزید و روی حرارت ملایم شعله قرار دهید تا به جوش آید. اجازه دهید30 دقیقه روی حرارت غیر مستقیم دم بکشد. سپس برای از بین رفتن تلخی آن مقدار اندکی عسل اضافه کنید. برای گرفتن نتیجه مطلوب، روزانه دو فنجان چای گلپر بنوشید. برای اسینکه در مدت زمان کوتاه تری لاغر شوید از چربی سوز های گیاهی باید در کنار ورزش منظم استفاده کنید.

نکته:استفاده زیاد از این چای باعث تپش قلب در برخی از افراد می شود. استفاده آن برای بانوان باردار منع شده است زیرا به دلیل طبع گرم گلپر، احتمال سقط جنین افزایش می یابد.

شربت گلپر مفید برای لاغری و تناسب اندام

این شربت تاثیر چشمگیری در چربی سوزی و کاهش چربی های اطراف شکم و پهلو دارد . مصرف این شربت با کنترل اشتها می تواند منجر به کاهش وزن، لاغری و تناسب اندام شود.

مصرف شربت گلپر برای دستگاه گوارش بسیار مفید است و خاصیت ضدنفخ و بادشکن دارد و برای رفع دل درد، دل پیچه ومشکلات گوارشی و رفع یبوست مفید است.

استفاده از گلپر

شربت گلپر برای لاغری و تناسب اندام

طرز تهیه شربت گلپر برای لاغری:

شربت گلپر از ترکیب گلپر، آویشن، نعناع، رازیانه و عسل ساخته می شود. برای تهیه شربت گلپر به 40 گرم گیاه خشک گلپر ، عرق آویشن یک لیتر، عرق نعناع نیم لیتر، عرق رازیانه نیم لیتر و عسل نیم کیلو نیاز دارید.

طرز تهیه شربت گلپر:

ابتدا عرقیجات شامل آویشن، نعناع و رازیانه را با هم تر کیب کنید.

گیاه خشک گلپر را پس از نیم کوب کردن به آن اضافه نمایید.

اجازه دهید گیاه گلپر 3 تا 4 ساعت در عرقیجات بماند

بعد از گذشت این مدت آن را به مدت 5 دقیقه و در حرارت ملایم بجوشانید.

سپس هنگامی که محلول به دست آمده به حرارت متعادل و دمای 50 درجه سانتی گراد رسید ، آن را صاف کرده و آخرعسل را به آن اضافه می کنیم.

طریقه مصرف و نگهداری گلپر

توصیه می کنیم دانه گلپر را در هنگام مصرف، هر بار به اندازه مورد نیاز پودر کنید.

گلپر پودر شده را برای مدت زیادی نگهداری نکنید و بهتر است دانه گلپر را تا هنگام مصرف پودر نکنیم. وقتی دانه ها پودر می شود، اسانس آنها به سرعت تبخیر شده و خاصیتش را از دست می دهد و دوام آنها در شرایط مناسب نگهداری به 6 ماه می رسد. پس بهتر است دانه ها را هنگام مصرف یا حداکثر یکی دو هفته قبل از مصرف پودر کنید.

برای نگهداری از گلپر از ظروف پلاستیکی استفاده نکنید و از شیشه های رنگی تیره یا ظروف فلزی با درب محکم، استفاده کنید.

اندازه ظرف باید با حجم ادویه متناسب باشد زیرا هوای داخل ظرف می تواند باعث اکسیده شدن اسانس شود و بو و خاصیت آن را تغییر دهد.

گلپر را در مکانی بدون نور و رطوبت با دمای خنک نگهداری کنید.

اگر گلپر را در شرایط درست نگهداری کنید ، می توانید از آن حدود دو سال استفاده نمایید.

گلپر برای لاغری

نحوه مصرف و نگهداری گلپر

عوارض مصرف گلپر

در مطلب بررسی خواص گلپر در بخش سلامت نمناک کامل توضیح دادیم که مصرف بیش از حد گلپر به شدت سمی و خطرناک است. مصرف خام ریشه گلپر نیز به شدت سمی است و قبل از مصرف باید به طور کامل خشک شود.

بانوان باردار و خانم هایی که در دوران شیردهی قرار دارند، نباید از گلپر استفاده نمایند.

مصرف گلپر در کودکان زیر دو سال ممنوع است.

افرادی مبتلا به زخم معده یا روده و دیابت نباید از گلپر استفاده نمایند.

خواص و روش استفاده از گلپر برای لاغری

4.6476
این مطلب مفید بود ؟43937
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : medicinalplantsanduses / spenderrific / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب/ن
وبگردی