سر نوزاد

صاف شدن سر نوزاد

کد مطلب : 365زمان مطالعه : 3 دقیقه
اگر نوزاد برای مدت زیادی به پشت بخوابد و سرش هم به همان حالت به پشت باشد، پشت سر او در ناحیه ای که با بسترش در تماس است، به مرور شکل می گیرد و صاف می شود.

توصیه هایی برای پیشگیری و درمان صاف شدن سر نوزاد

عبور جنین از کانال تولد اغلب باعث می شود که سر نوزاد نوک تیز یا مورب شود، ولی این تغییر شکل سر نوزاد موقتی است. زیرا جمجمه نوزاد از چند استخوان جداگانه تشکیل شده است که در نهایت به هم جوش می خورند، ولی در روزها و هفته های اول پس از تولد، سر نوزاد کمی عجیب به نظر می رسد. 

ولی اگر بخش هایی از سر نوزاد برای مدتی صاف باقی بماند، ممکن است این نشانه ای از پلاژیوسفالی موضعی (positional plagiocephaly) باشد. به این حالت که سندروم سر صاف نیز می گویند، زمانی رخ می دهد که کودک دائماً فقط به یک سمت خوابانده می شود، یا اینکه در عضلات گردنش مشکل دارد. 

 

خوشبختانه پلاژیوسفالی موضعی را می توان بدون جراحی درمان کرد و مشکلات دائمی و بلندمدت در زیبایی ایجاد نمی کند. 

صاف شدن سر نوزاد

صاف شدن سر نوزاد بعد از تولد

صاف شدن سر اغلب در نوزادانی رخ می دهد هنگام شب کامل می خوابند و نوزادهایی که سرشان بزرگ تر از حد معمول است و یا نوزادی که نارس به دنیا آمده و ماهیچه های ضعیفی دارد. برای جلوگیری از صاف شدن سر بچه نباید او را به شکم بخوابانید؛ این کار ریسک بروز سندروم مرگ ناگهانی را افزایش می دهد. (همیشه نوزاد را به پشت بخوابانید).

روش های جلوگیری از صاف شدن سر نوزاد


دستورات زیر کمک می کنند که هم خطر بروز سندروم مرگ ناگهانی کم شود و هم سر نوزاد صاف نشود:
1. از وقتی که بچه به دنیا می آید به طور متناوب جهت سر او را تغییر دهید.
 
2. بعد از چند هفته اول، وقتی که نوزاد قادر شد خودش سرش را بچرخاند، هر شب او را در جهت مخالف در گهواره اش بخوابانید. اگر گهواره اش کنار دیوار است، او به طور طبیعی سرش را به سمت اتاق برمی گرداند. به همین خاطر باید هر شب او را به گونه ای بخوابانید که سرش همیشه در یک جهت نماند.
 
3. وقتی نوزاد شیر مادرش را می خورد، مادر به صورت ناخودآگاه او را جا به جا می کند و هر از چند گاهی او را به چپ یا به راست برمی گرداند. توجه کنید زمانی هم که با شیشه به کودکتان شیر می دهید هر از چند گاهی او را جا به جا کنید تا مدت زمان زیادی را روی یک جهت از سرش یا به پشت سرش نخوابیده باشد.
 
4. نوزاد را زمانی که در صندلی اش در ماشین، صندلی نوزاد، گهواره و هر جای دیگری که مدت ها بدون حرکت روی یک نقطه، سرش ثابت می ماند، تنها نگذارید.

5. در طول روز که نوزاد بیدار است او را روی شکم قرار دهید. اگر این وضعیت را دوست ندارد، به تدریج عادتش دهید، اول با یک یا دو دقیقه شروع کنید؛ البته به شرطی که قادر باشد برای این مدت سرش را نگه دارد. قرار دادن بچه روی شکم، در هفته های اول موجب قدرت گرفتن گردنش می شود.

صاف شدن سر نوزاد

کلاه مخصوص در  پلاژیوسفالی موضعی سر نوزاد

6. برای نوزادانی که پلاژیوسفالی موضعی حاد دارند، پزشک یک کلاه سفارشی یا هدبند دست ساز تجویز می کند. این کلاه ها زمانی اثربخش هستند که از 4 تا 6 ماهگی به نوزاد پوشانده شوند، زیرا رشد جمجمه نوزاد در این ماه ها سرعت بالایی دارد و بعد از 10 ماهگی این کلاه ها عملاً فایده ای ندارند. اثر این کلاه ها بدین ترتیب است که فشار ملایم و مداومی بر جمجمه در حال رشد نوزاد وارد می کنند تا جهت رشد را تصحیح کنند. 

صاف شدن سر نوزاد

4.4131
این مطلب مفید بود ؟11417
برگرفته از همشهری-/ف
برچسب : نوزاد
وبگردی