عفونت خون
عفونت خون، بیماری جدی است که محدود به قسمت خاصی از بدن نمی شود و تمام جاهایی که خون گردش میکند را می‌تواند درگیر کند و باید به موقع درمان شود.

علائم، نشانه ها و موارد پیشگیری کننده از عفونت خون

عفونت خون چیست و چه علائمی دارد؟ علت و دلیل ابتلا به این مشکل جدی در خون چیست؟ آیا درمانی خانگی و طبیعی برای رفع عفونت خون وجود دارد؟ پاسخ این سوالات را در ادامه این بخش از سلامت نمناک خواهید خواند.

عفونت خون

عفونت خون را جدی بگیرید

عفونت خونی در اولین مراحل به چه صورت است؟

عفونت و مسمومیت خونی بر اثر یک عفونت حاد خونی است که همراه با خون در تمام بدن به گردش در می آید. این باکتری علائم بالینی مختلفی دارد از جمله انواع گوناگون باکتری که قابل جابجایی هستند؛ تخریب و فساد عضو که منجر به فوت درصد بالایی از مبتلایان می شود. چیزی حدود 20 تا 50 درصد بیماران به دلیل این عفونت از دنیا می روند. عفونت و پوسیدگی عضو یکی از مهمترین و بارزترین علائم این بیماری است، عفونت خونی یک بیماری جدی است که محدود به قسمت خاصی از بدن نمی شود و تمام جاهایی که خون گردش می کند را می تواند درگیر کند. دلایل زیادی ممکن است منجر به عفونت خون شود، مانند یک جراحت اولیه شدید که مورد درمان قرار نمی گیرد یا زهر ناشی از ورود موجودات ریز و عفونی به بدن.

عفونت خون

عفونت خون خیلی خطرناک است

نشانه ها و علائم عفونت خونی

رایج ترین علائم بیماری شامل موارد زیر است:

 • دمای متغیر بدن که به بالای 38 درجه یا زیر 36 درجه می رسد.
 • ضربان بالای قلب، چیزی حدود 90 تپش در دقیقه.
 • تنفس تند حدود 20 بار در دقیقه.

عفونت خون

علائم عفونت خون چیست و چطور درمان می شود

موارد آسیب عضو و اندام نیز نشانه هایی دارد از جمله:

 • پایین آمدن سطح میانگین اوره
 • بی ثباتی بیماری روحی
 • افت میزان پلاکت خون
 • تنفس های کوتاه
 • بی نظمی ضربان قلب
 • دردهای بطنی و شکمی
 • آسیب های عفونی

عفونت خون

علت عارضه خطرناک عفونت خون یا سپسیس

عوامل ایجاد کننده عفونت خون:

در واقع فاکتور های خطرناک زیادی می تواند منجر به عفونت خون شود. مانند:

 • افراد سالخورده
 • نوزادان نارس
 • افرادی که داروهای پایین آورنده سطح ایمنی بدن استفاده می کنند، مصرف طولانی مدت مواد محلول در چربی، داروهای ضد پس زدگی اندام های پیوندی
 • شیمی درمانی و رادیوتراپی
 • افرادی که دچار بیماری های مزمن مثل دیابت یا ایدز، بیماری های کبدی ناشی از مصرف الکل، بیماران مبتلا به گشادی دریچه قلب، بیماری های کلیه ناشی از مصرف الکل، افرادی که به هر دلیلی طحال آنها جراحی و خارج شده، بیماری های خونی، تومورهای بدخیم و بیمارانی که از بعضی ابزار پزشکی مانند وسیله کاشت ناخن استفاده می کنند.

عفونت خون

از علت تا درمان عفونت خون

باکتری عفونت خون چگونه بر وزن بدن اثر می گذارد؟

باکتری عفونت خونی، یا مستقیما وارد گردش جریان خون می شود یا از عفونت وارد شده به نسوج بدن مثل پوست و ماهیچه و استخوان و مفصل و اندام های هضم غذا وارد خون می شود. یک باکتری متداول که مسبب عفونت خونی است، باکتری مسبب کاهش زیاد وزن و باکتری مسبب افزایش ناگهانی وزن و باکتری بی هوازی است. باکتری های کاهش وزن اساسا بی هوازی هستند و بیشتر همراه با باکتری موجود در معده و روده پستانداران، باکتری اسچریچیا، کلبسیلا، سراشیا و باکتری های ورودی به بدن مثل سودومالیا و... است. باکتری افزایش ناگهانی وزن شامل انواع استراپتاکوس و استافیلوکوک ها و... است. انواع رایج باکتری غیر هوازی شامل کلستریدیوم و باکتروئیدس است.

عفونت خون

آیا عفونت خون قابل درمان است

13 راه درمان طبیعی برای درمان عفونت خونی

1. پرورش باکتری های مفید در بدن

روزانه دو فنجان ماستی که باکتری مفید آن پرورش داده شده مصرف کنید. یا از توصیه پزشک در مصرف مکمل ها و دوز مصرف برای سلامتی خود استفاده کنید. همچنین از دیگر مواد غذایی غنی شده با مواد پروبیوتیک در رژیم غذایی استفاده کنید تا از بیماری عفونت خون در امان باشید.

عفونت خون

درمان خانگی عفونت خون با آلوئه ورا

2. آلوئه ورا

ژل داخل برگ آلوئه ورا را خارج کنید و آن را مستقیما روی بخشی از پوست که مجروح شده بگذارید. اجازه دهید تمام طول شب روی زخم بماند و صبح بشویید. در صورت لزوم این کار را دو تا سه بار تکرار کنید.

نکته: خیلی ساده از یک چهارم آب آلوئه ورا برای شستشوی زخم و دوری از عفونت خون استفاده کنید.

3. زردچوبه

مقدار کافی آب و زردچوبه تازه را با هم ترکیب کنید تا خمیری شکل شود. آن را روی ناحیه پوستی تحت تاثیر عفونت قرار دهید. چند دقیقه اجازه دهید تا خشک شود و سپس با آب بشویید پوست را خشک کنید و دو یا سه بار این کار را تکرار کنید تا عفونت درمان شود یا به سادگی پودر زردچوبه را با شیر گرم یا آب گرم ترکیب کنید و آن را بنوشید تا از شر باکتری های عفونی داخلی مثل رسپیراکتوری در امان باشید. از زردچوبه به عنوان داروی پیشگیری کننده از بیماری های عفونی استفاده می شود. پس حداقل یک قاشق غذاخوری از آن را در غذاهای روزمره خود استفاده کنید. از توصیه های پزشک برای دوری از عفونت استفاده کنید.

درمان عفونت خون

درمان خانگی عفونت خون با زردچوبه

4. سرکه سیب

مقداری سرکه نارس و غیر پاستوریزه و طبیعی سیب را روی دستمال تمیز کتان بریزید و آن را مستقیما روی پوست جایی که احتمال آغشته بودن به عفونت خون دارد قرار دهید. اجازه دهید چند دقیقه روی پوست بماند و دستمال خشک شود سپس آن را با آب ولرم بشویید. این پروسه را در روز دو یا سه بار تکرار کنید تا از عفونت خلاص شوید.

نکته: اگر پوست حساسی دارید یا بر اثر تماس مستقیم احساس سوزش کردید حتما قبل از استعمال سرکه را با آب رقیق کنید. به منظور درمان داخلی یک قاشق چایخوری سرکه را با چند قطره عسل را در یک فنجان آب گرم حل کنید و بنوشید. نوشیدن این ترکیب اثر باکتری عفونی خون را خنثی می کند. برای درمان و نتیجه گیری بهتر دو بار در روز بنوشید.

 عفونت خون

درمان خانگی عفونت خون با سرکه سیب

5. روغن درخت چای

چند قطره روغن درخت چای را با روغن نارگیل خوب ترکیب کنید. آن را روی محل مورد نظر از پوست یا در صورت لزوم داخل کانال واژن استفاده کنید تا عملکرد هر باکتری عفونی را از بین ببرد. اجازه دهید چند دقیقه بماند و بشویید. برای خلاصی از عفونت این کار را مرتب انجام دهید.

نکته: روغن درخت چای در آب بریزید و محل آلوده شده به باکتری را با آن شستشو دهید.

عفونت خون

درمان خانگی عفونت خون با سیر

6. سیر

یک حبه سیر را بجوید. 4 تا 5 حبه سیر عملکرد باکتری در بدن را خنثی می کند. با خیساندن چند حبه سیر در یک فنجان آب جوش به مدت 10 دقیقه، چای سیر درست کنید و روزانه یک یا دو بار آن را میل کنید. سیر را در رژیم غذایی خود بکار ببرید. مثلا در ادویه کاری، سوپ، سس، غذا های برنجی و موارد دیگر. پس از مشاوره با دکتر برای دوز مشخص می توانید از کپسول سیر استفاده کنید. استعمال مستقیم روغن سیر روی پوست آلوده برای عفونت نیز می تواند مؤثر باشد، چند دقیقه آن را روی پوست ماساژ دهید و چند دقیقه دیگر اجازه دهید روی پوست بماند. نهایتا با آب گرم بشویید و خشک کنید.

7. جوش شیرین

نصف قاشق غذاخوری جوش شیرین با یک لیوان آب گرم شما را از باکتری رسپیراکتوری معده نجات می دهد. خمیری از جوش شیرین و آب درست کنید و روی پوست بگذارید، تا به درمان عفونت پوستی کمک کند. برای درمان واژینال و مجاری ادراری یک فنجان از آن را در وان آب گرم حل کنید و حدود 20 دقیقه داخل آن بنشینید، سپس خود را با آب گرم بشویید. این کار را مرتب انجام دهید تا کاملا بهبود یابید.

 عفونت خون

درمان خانگی عفونت خون با جوش شیرین

8. روغن نارگیل

روغن مذاب و گرم نارگیل را روی پوست محل آلوده شده بمالید، چند دقیقه آن را ماساژ دهید و اجازه دهید مدتی بماند، سپس با آب گرم بشویید و خشک کنید. این کار را چند بار تکرار کنید. تکه ای پارچه تمیز را به روغن نارگیل آغشته کنید و دو ساعت داخل واژن قرار دهید. سپس دستمال را خارج کنید و بدنتان را بشویید؛ این پروسه را یک بار در روز تکرار کنید تا از عفونت واژن خلاص شوید.

یک قاشق غذاخوری عسل را در یک لیوان آب گرم خوب حل کنید. برای درمان گلو درد و سرفه آن را بنوشید. متناوبا یک قاشق چایخوری عسل را بنوشید تا بدن از باکتری تمیز شود. استعمال عسل روی پوست آلوده به باکتری، آن را از سوزش و خارش نجات می دهد و درمان سریع تری برای پوست است.

درمان عفونت خون

درمان خانگی عفونت خون با شنبلیله

9. شنبلیله

یک قاشق چایخوری پودر شنبلیله را به یک فنجان ماست تازه اضافه کنید و خوب ترکیب کنید. این ترکیب را دو بار در روز استفاده کنید تا از باکتری خلاص شوید و یا یک قاشق چایخوری پودر تخم شنبلیله را در یک فنجان آب گرم حل کنید و اجازه دهید 5 دقیقه دم بکشد. آن را از صافی عبور دهید و با مقداری عسل ترکیب کنید. سه بار در روز از آن بنوشید تا سیستم ایمنی شما قوی شود و از شر باکتری عفونی خلاص شوید.

درمان عفونت خون

درمان خانگی عفونت خون با لیمو

10. لیمو

لیمو یک درمان عالی در باکتری های عفونی به ویژه عفونت رسپیراکتوری است. لیمو در کاهش خلط و درمان باکتری مولد خلط و بلغم مؤثر است و عفونت ایجاد شده را درمان می کند.

علائم عفونت خون + روشهای پیشگیری و درمان عفونت خون

4.6138
این مطلب مفید بود ؟12711
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک / ن / ف
برچسب : گردش خون
وبگردی