عفونت کلیه در دوران بارداری
عفونت کلیه در دوران بارداری مشکلی بسیار جدی است و باید آن را درمان کرد اما برای درمان، جلوگیری و تشخیص عفونت کلیه در دوران بارداری باید چه کنیم؟

عفونت کلیه در دوران بارداری ؛ دلایل، راه های درمانی و اقدامات جلوگیری کننده:

حاملگی با مشکلات سلامتی همراه است ولی نمی توان از کنار همه این مشکلات رد شد، زیرا تعدادی از آنها مانند عفونت کلیه به توجه فوری ، نیاز دارند. تغییرات ایجاد شده در ساختمان مجاری ادراری در طول بارداری موجب کاهش جریان ادرار می شود، که موجب عفونت باکتریایی در قسمت پایینی مجاری ادراری می شود و کم کم به سمت مثانه و سپس به یک یا هر دو کلیه نیز گسترده می شود.

چه چیزی باعث عفونت کلیه در دوران بارداری می گردد؟ علت چیست؟

عفونت کلیه که به عنوان التهاب لگنچه و کلیه نیز شناخته می شود، زمانی به وجود می آید که عفونت وارد قسمت بالایی مجاری ادراری می شود این مشکل منجر به التهاب بافت کلیه و لگن خاصره می شود. عفونت اغلب به دلیل باکتری اشریشیا کلی ایجاد می شود که از مجرای ادرار می گذرد و وارد مثانه و کلیه می شود، باکتری دیگری که می تواند باعث عفونت مجاری ادراری شود، کلبسیلا پنومونیه است. عفونت به دلیل تغییر در مجاری ادراری ،مانند بزرگ شدن کلیه یا فشرده شدن میزنای و مثانه، به وجود می آید.

 عفونت کلیه در بارداری

علت عفونت کلیه در دوران بارداری چیست؟

بزرگ شدن کلیه:

غلظت بالای هورمون پروژسترون که در طول دوران بارداری ترشح می شود، باعث تاخیر در مجاری ادراری و کاهش جریان ادرار می شود و باعث انباشت آن در مثانه می گردد ، این مشکل ،باعث بزرگ شدن کلیه می شود و به باکتری ها زمان می دهد تا تکثیر شوند و عفونت ایجاد کنند.

به هم فشردگی میزنای و مثانه:

رحم در حال رشد به میزنای و مثانه فشار وارد می کند و جریان ادرار را سخت می کند همچنین ، عفونت در بدن خانم ها خیلی راحت تر از بدن آقایان منتشر می شود، زیرا مجاری ادراری آنها کوتاه تر است و به دهانه مقعد نزدیک می باشد این باعث می شود که باکتری از مدفوع موجود در مقعد ،به مجاری ادراری منتقل شود.

 عفونت کلیه در بارداری

عفونت کلیه در دوران بارداری

علائم عفونت کلیه در دوران بارداری چه هستند؟

همانطور که در ادامه این بخش از سلامت نمناک گفته شده است عفونت کلیه به دو دسته عفونت لگنچه حاد و نیمه حاد تقسیم می شود، که هر کدام علایم متفاوتی دارند.

عفونت لگنچه حاد علائم ناگهانی نشان می دهد:

 • سردرد
 • کاهش اشتها
 • دردهای شکمی شدید در بانوانی که بیشتر از 16 هفته از باداریشان گذشته است.
 • تب همراه با افزایش ناگهانی دمای بدن.
 • ادرار غلیظ همراه با چرک.
 • استفراغ.
 • حساسیت کلیه متاثر.

 عفونت کلیه در بارداری

نشانه های عفونت کلیه در دوران بارداری

عفونت لگنچه نیمه حاد:

 • در این حالت علائم کم کم بروز می کنند.
 • درد قسمت پایینی کمر.
 • احساس ناخوشی.
 • درد شکمی ملایم.
 • تغییر نامنظم دمای بدن.
 • استفراغ.

عفونت لگنچه نیمه حاد می تواند سخت تشخیص داده شود، زیرا علائم کند هستند و ممکن است مانند ناراحتی های دیگری که در طول بارداری به وجود می آید ، در نظر گرفته شود چه حاد باشد و چه نیمه حاد، عفونت کلیه نمی تواند نادیده گرفته شود زیرا نتایجی در بر دارد.

 عفونت کلیه در بارداری چه نشانه ای دارد

علائم عفونت کلیه در دوران بارداری

مشکلات و عوارض عفونت کلیه در دوران بارداری:

اگر عفونت کلیه در دوران بارداری درمان نشود، می تواند منجر به مشکلاتی شود، مانند :

زخم کلیه :

که می تواند در آینده منجر به افزایش فشار خون و از بین رفتن کلیه شود.

مسمومیت خونی از عوارض عفونت کلیه در بارداری :

کلیه اضافات خون را تصفیه می کند و خون تصفیه شده را دوباره در بدن استفاده می کند. ولی ، عفونت کلیه به باکتری اجازه می دهد وارد رگ های خونی شود و باعث مسمومیت خونی می گردد.

زایمان زودرس و سقط جنین از عوارض عفونت کلیه در بارداری :

عفونت کلیه باعث افزایش باکتری در کیسه و مایع آمینوییک شود این مشکل می تواند باعث پارگی کیسه و زایمان زودرس شود. زایمان زودرس منجر به دنیا آمدن کودک با وزن پایین می شود. عفونت لگنچه همراه با تب بالا نوعی شدید از عفونت کلیه است که می تواند باعث سقط جنین شود ؛ اگر علائمی مانند درد شدید در کمر یا پهلو ، استفراغ و تب دارید ، سریعا با پزشک تماس بگیرید، زیرا این علائم می توانند نشان دهنده عفونت کلیه باشند.

عفونت کلیه در بارداری

عفونت کلیه در بارداری چه عوارض دارد

تشخیص عفونت کلیه در دوران بارداری:

پزشک چند سوال از شما می پرسد و پرونده شما را چک می کند، تا از تاریخچه سلامتی شما مطلع شود روند یک تشخیص معمولی می تواند شامل این کارها باشد:

بررسی فیزیکی برای تشخیص عفونت کلیه:

برای این منظور پزشک به آرامی اطراف کلیه را فشار می دهد ،تا حساسیت کلیه و میزان درد در آن ناحیه را متوجه شود.

تست های آزمایشگاهی برای تشخیص عفونت کلیه در بارداری:

تست ادرار برای تشخیص چرک، خون، باکتری، گلبول های سفید و قرمز در ادرار. یک کشت ادرار تمیز می تواند به تشخیص نوع باکتری که منجر به عفونت کلیه شده است ، کمک کند.ممکن است تست خون نیز انجام شود، تا میزان عفونت مشخص شود. اسکن شکمی نیز انجام می شود تا بزرگی کلیه یا هر گونه انسداد در مجاری ادراری چک شود.

تشخیض عفونت کلیه با عکس برداری از لگنچه و کلیه :

عکس ایکس _ری کلیه است. در این نوع عکس برداری یک ماده رنگی داخل ورید تزریق می شود ، ماده رنگی در حال عبور از مجاری ادراری هر گونه انسداد یا چیز غیر معمول را نشان می دهد و آن ها را به ایکس_ری انتقال می دهد. ممکن است تکه برداری پیشنهاد داده شود تا وسعت عفونت کلیه مشخص گردد. سونوگرافی نیز معمولا انجام می شود تا گرفتگی های مجاری ادرای چک شوند اگر عفونت کلیه تشخیص داده شود ، باید در بیمارستان بستری شوید. طول مدت بستری به شدت عفونت و زمان لازم برای درمان بستگی دارد.

تشخیص عفونت کلیه

روش های تشخیص عفونت کلیه در دوران بارداری

چگونه از عفونت کلیه در دوران بارداری جلوگیری کنید؟

مراحل زیر به شما کمک می کنند تا ریسک ابتلا به عفونت کلیه در دوران بارداری را کاهش دهید:

روزانه 8 لیوان آب بنوشید.

زیرا جریان خون را در مجاری ادراری افزایش می دهد.

جریان خون ناکافی باعث کاهش تولید ادرار می شود که منجر به عفونت باکتریایی می گردد.

رنگ ادرار زرد روشن نشان دهنده آب رسانی کافی است.

ناحیه تناسلی خود را تمیز نگه دارید، تا مانع از عفونت باکتریایی شوید.

بعد از دفع مدفوع، ناحیه را به خوبی تمیز کنید تا از انتقال باکتری از روده به مجاری ادراری جلوگیری کنید.

از استفاده از هر گونه صابون یا اسپری که باعث تحریک پوست می شود ، خودداری کنید. این می تواند باعث نفوذ باکتری های مضر شود.

از نوشیدن کافئین و الکل در طول دوران عفونت خودداری کنید.

بهداشت عمومی و رژیم غذایی سالم می تواند در جلوگیری از ابتلا به عفونت کمک کننده باشد. و همچنین می تواند به شما در مسیر بهبودی کمک کند.

غذاهای مشخصی به عنوان جنگنده با عفونت در بدن شناخته شده اند.

 درد کلیه در دوران بارداری

جلوگیری از عفونت کلیه در دوران بارداری

روش های خانگی برای درمان عفونت کلیه :

ممکن است بخواهید از این مواد غذایی استفاده کنید تا روند بهبود خود را تسریع کنید.

1- مصرف آب کران بری حالت اسیدی ادرار را افزایش می دهد که رشد باکتری را کنترل می کند و از عفونت کلیه جلوگیری می کند.

2- ماست منبع خوبی از آنتی اکسیدان است. علاوه بر این، باکتری های موجود در ماست مانع از حمله باکتری های خارجی موجود در سلول های مخاطی مجاری ادرار می شود.

3- غذاهای سرشار از ویتامین C مانند مرکبات، بروکلی، فلفل، سیب زمینی، گوجه ، کیوی و توت فرنگی مصرف کنید.

4- آب جعفری یک تمیز کننده طبیعی است که جریان ادرار را بهبود می بخشد ؛ آب جعفری به از بین بردن سموم و میکرو ارگانیسم های موجود در کلیه کمک می کند.

5- ریشه گل ختمی خاصیت ادرار آور دارد که جریان ادرار را افزایش می دهد. علاوه بر این، با میکروارگانیسم های ناخواسته می جنگد و آنتی اکسیدان آن از رادیکال های آزاد که به مجاری ادراری آسیب می زنند ، جلوگیری می کند.

6- سرکه سیب به دلیل خاصیت ضد آنتی باکتریاییش شناخته شده است و میزان pH بدن را متعادل می کند ؛ سرکه سیب مانع از عفونت باکتریایی در مجاری ادرار می شود ، سرکه سیب و عسل نیز مفید است.

7- سیر ،یک ماده ادرار آور طبیعی است که سموم و میکروارگانیسم ها را از بدن حذف می کند.

8- اکیناسه خاصیت ضد التهابی و آنتی باکتریایی دارد ؛ اکیناسه برای درمان تورم مجاری ادراری مفید است و شما را از دردِ زمان ادرار کردن رها می کند.

9- تخم کرفس خاصیت آنتی باکتریایی و ضد قارچی دارد . و باعث افزایش جریان ادرار و درنتیجه کاهش سموم می شود.

10- عفونت کلیه با دارو و مراقبت کاملا درمان پذیر است. به محض اینکه متوجه علائم عفونت کلیه شدید با پزشک تماس بگیرید و در مورد مشکلاتتان با او صحبت کنید.

حتما داروها را طبق تجویز پزشک مصرف کنید و بهداشت شخصی را رعایت کنید ، همچنین هنگام استفاده از دستشویی عمومی مراقب باشید.

تشخیص، علائم و جلوگیری از عفونت کلیه در دوران بارداری + درمان ها

4.745
این مطلب مفید بود ؟423
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب/ن
وبگردی