علل نابینایی
کوری و نابینایی چشم ها علل مختلفی دارد, علل شایع نابینایی و نکاتی درباره نابینایان را در ادامه مشاهده کنید.

علل نابینایی و کوری چشم

نابینایی یاکوری وضعیتی است که بیمار در آن ادراک بینایی ندارد و علت آن عوامل فیزیولوژیکی یا عوامل عصبی است. سازمان بهداشت جهانی حدس می زند در حال حاضر 35 میلیون نابینا در جهان زندگی می کند که 90 درصد از آنها در کشورهای در حال توسعه و بیشتر در آسیا و آفریقا می باشد که بیشتر در مناطق محروم و روستایی زندگی می کنند.

علل نابینایی

علل نابینایی چشم ها

نابینایی عبارت است از نقصان در بینایی . فرد مبتلا به این عارضه را نابینا می خوانند . افرادی که ضعف شدید بینایی داشته و قادر به انجام کارهای معمولی خود نیستند را نیز نابینا می نامند . کودکان زیر 16 سال که نتوانند از طریق روش های بصری ( دیداری ) مورد آموزش قرار گیرند ، معلول چشمی خوانده می شوند . تخمین زده شده است که در سراسر جهان در حدود بیست و هشت تا چهل پنج میلیون نابینا وجود دارد .

علل نابینایی چشم کدامند ؟

 همراهان خوب می دانند که نابینایی علل گوناگونی دارد . کودکانی که چشمانشان در دوران جنینی تحت تاثیر بیماری سرخچه قرار گیرد ، نابینا متولد می شوند . اگر به نوزاد نارسی بیش از اندازه اکسیژن داده شود ، این نوزاد نیز نابینا خواهد شد . تصادفات و عفونت ها نیز باعث نابینایی می شوند . بیماری هایی نظیر مرض قند ، دیابت نیز علل بروز نابینایی می باشند . آب مروارید و کدر شدن عدسی چشم ها باعث بروز نابینایی در سنین بالا می شوند . در بیماری آب مروارید کاتاراکت ، لایه ای روی عدسی چشم را پوشانده و آن را کدر می کند که با عمل جراحی این لایه برداشته می شود . گلوکوم Glaucoma بیماری دیگری است که باعث از بین رفتن بینایی می شود . در این بیماری فشار بیش از حدی به پشت کره ی چشم وارد می شود .

 در صورت تشخیص به موقع می توان از نابینایی بر اثر گلوکوم جلوگیری کرد . در بعضی موارد با انجام جراحی هایی نظیر پیوند قرنیه می توان بینایی را به بیمار باز گرداند . در برخی موارد نیز عدسی مصنوعی جایگزین عدسی چشم بیمار می شود . در اغلب موارد نمی توان بینایی را بازگرداند ، اما با آموزش هایی ، فرد نابینا قادر خواهد بود به زندگی معمولی بپردازد .

والنتین هوی برای نابینایان چه کرد ؟

تا 200 سال پیش تصور می شد که افراد نابینا ، قابل آموزش و قادر به زندگی طبیعی بدون کمک دیگران نیستند . از قرن هجدهم میلادی تلاش هایی برای آموزش این افراد صورت گرفت . در سال 1771 یک مرد فرانسوی به نام والنتین هوی ، که شاهد تمسخر عده ای نابینا از سوی مردم در یک نمایشگاه بود ، تصمیم گرفت در راه آموزش و بهبود شرایط زندگی نابینایان تلاش کند .وی پسربچه ی نابینایی به نام فرانسیس لسو را برای آموزش دادن با خود به خانه برد و سعی در یاددادن خواندن به او کرد .

 نابینایان حس لامسه ی بسیار قوی دارند .تا آن زمان که با کندن حروف روی چوب یا سرب خواندن را به نابینایان یاد می دادند . اما هوی برحسب اتفاق روش بهتری را کشف کرد .یک روز که هوی مشغول نوشتن بود ، پسر بچه ی نابینا شروع به مرتب کردن کاغذهای روی میز کرد . درمیان ورقه ها ، ورقه ای بود که خطوط برجسته داشت و پسربچه نسبت به آن علاقه نشان داد . در نتیجه هوی تصمیم گرفت خط برجسته ای برای نابینایان طراحی کند . سپس کتاب هایی به این خط منتشر کرد و شاگردان نابینایی را گرد آورد تا آموزش دهد . وی در سال 1784 اولین مدرسه ی نابینایان را تاسیس کرد که در حال حاضر مورد حمایت دولت فرانسه است . طی چند سال ، هوی نشان داد که نابینایان قادر به یادگیری خواندن ، نوشتن و نواختن آلات موسیقی هستند . به واسطه ی خدماتی که هوی برای نابینایان انجام داد، وی را پدر مقدس نابینایان می خوانند .

ویلیام مون برای نابینایان چه کرد ؟

 پس از تلاش های موفقیت آمیز والنتین هوی در فرانسه ، شخص دیگری به نام ویلیام مون در سال 1847 میلادی ، خط برجسته ی دیگری ابداع کرد .

 وی حروف الفبا را ساده سازی کرد تا نابینایان به کمک حس لامسه ی خود قادر به درک آن باشند . البته این الفبا چندان برای کودکان نابینا مناسب نبود ، ولی امروزه هنوز هم آن عده ای که پس از یادگیری خواندن و نوشتن نابینا می شوند ، از این خط برای خواندن استفاده می کنند .

خط بریل به همت چه کسی و چگونه ابداع شد ؟

 تمامی انواع الفبای برجسته به کندی خوانده می شدند و نوشتن به این خط ها نیز مشکل بود .یکی از شاگردان هوی به نام لوئی بریل در سال 1829 با استفاده از نقاط ، خط جدیدی را ابداع کرد که به خط بریل مشهور شد . امروزه فقط این خط به بچه های نابینا آموخته می شود .

 در الفبای بریل، حروف با شش نقطه ی برجسته یا کمتر از آن نشان داده می شوند .برای نوشتن به این خط ، نابینایان به کمک دستگاه تایپ خاصی که ورقه های کلفت مخصوصی نیز دارد ، اقدام به نگارش می کنند . به همین علت چاپ کتاب به زبان بریل بسیار گران تمام می شود . اولین انجیل به زبان بریل در قرن نوزدهم چاپ شد و مشتمل بر 39 جلد بود .

 نکته :کودکان نابینا در مدارس خود همان مطالب درسی مدارس عادی را فرا می گیرند و تنها روش آموزش آنها متفاوت است . برخی نیز در مدارس عادی شرکت می کنند و با ضبط کردن صدای معلم مطالب را فرا می گیرند . بسیاری از نابینایان به ادامه ی تحصیل در مقاطع عالی می پردازند و در مشاغل مهم به کار مشغول می شوند . برخی نابینایان نیز به نوازندگی سازهای مختلف می پردازند . ورزش به همان اندازه که مورد علاقه ی دیگران است ، مورد علاقه ی نابینایان نیز هست و ورزش ها و مسابقات ورزشی خاصی برای این عده وجود دارد .

 راه رفتن و پیدا کردن مسیر از جمله مشکلات نابینایان است و این عده به کمک عصا از امن بودن محل راه رفتن خود اطمینان حاصل می کنند . بعضی انواع عصاهای الکترونیکی نیز هست که در صورت وجود مانع ، بوق می زنند .

برخی از نابینایان برای راه رفتن از سگ های راهنما استفاده می کنند و این سگ ها بسیار باهوش اند و اغلب از نژادهای آلساتیان و لابرادور هستند .

 هر سگ به مدت چهار ماه آموزش داده شده و سپس در اختیار صاحبش قرار می گیرد .

سخن پایانی

 بسیاری از نابینایان علی رغم این معلولیت خود توانسته اند با تلاش و کوشش و حفظ اعتماد به نفس از جمله مشاهیر گردند جان میلتون (1608 -1674) شاعر بزرگ انگلیسی که در چهل سالگی نابینا شد ، در دوران نابینایی منظومه ی مشهور خود تحت عنوان بهشت گمشده را سرود . ادوارد راشتون که در قرن هجدهم می زیست و بر اثر تراخیم نابینا شد ، برای اولین بار موسسه ای خیریه برای نابینایان در لیورپول تاسیس کرد .
و شاید بتوان گفت که هیچ نابینایی به اندازه ی هلن کلر (1880-1968) که کر و لال هم بود ، سختی نکشیده است . اما وی به رغم همه ی این مشکلات ، به تحصیل پرداخت و به دانشگاه نیز رفت و با وجود ناکامی های فراوان در زندگی شخصی ، به چندین زبان آشنایی داشت و چندین کتاب نوشت .

شایع ترین علل نابینایی که از آن بی خبرید!

420
این مطلب مفید بود ؟164
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از راستینه - /ح
وبگردی