لکه بینی بعد پریود

علت و درمان لکه بینی بعد از قاعدگی و بین دو پریود

کد مطلب : 27904تعداد نظرات : 5 نظرزمان مطالعه : 7 دقیقه
عوامل متعددی باعث لکه بینی بعد پریود و قاعدگی می شوند مثلا بهم ریختگی هورمون ها و بارداری یا سقط جنین از علل آن هستند بهتر است ساده از آن ها نگذریم.

علت و درمان لکه بینی بعد از قاعدگی و میان دو دوره پریودی 

خونریزی شدید بین دوره ها معمولاً دلیلی برای نگرانی نیست ، اگر جریان خون روشن باشد، آن را لکه بینی می نامند.خونریزی بین دوره های مختلف می تواند به دلیل تغییرات هورمونی، آسیب و یا مشکلات سلامتی اساسی باشد.

خونریزی بین دوره های زمانی به خونریزی مربوط می شود که بعد از پایان دوره اتفاق می افتد، یا قبل از اینکه دوره شروع شود.وقتی این اتفاق می افتد، فرد ممکن است متوجه لکه های قهوه ای روشن در لباس زیر و یا جریان سنگین شبیه به یک پریود و قاعدگی منظم باشد. در این بخش از سلامت نمناک به علل ممکن خونریزی بین پریودهای مختلف، راه های ممکن برای جلوگیری از مشاهده، و زمانی که پزشک را ملاقات می کنیم نگاهی می اندازیم: 

علل خونریزی بین دو پریودی:

اصطلاح پزشکی خونریزی بین دوره های پریودی متروهاگیا است. هم چنین به عنوان شناسائی و یا خونریزی موفق شناخته می شود.

سیکل قاعدگی به زمان بین اولین روز از یک دوره و اولین روز دور بعد اشاره دارد. این چرخه معمولاً بین 25 تا 30 روز طول می کشد، اما می تواند بلندتر یا کوتاه تر هم باشد. هر دوره پریودی، معمولاً بین 2 تا 7 روز طول می کشد. ممکن است برای هر زنی متفاوت باشد.

خونریزی بعد قاعدگی

چرا بعد دوره قاعدگی و پریود لکه بینی داریم؟

دلایل مختلفی برای خونریزی بین دوره های پریودی وجود دارد: 

جلوگیری از بارداری هورمونی:

جلوگیری از بارداری هورمونی یکی از علل شایع خونریزی واژینال است. اگر آن ها خونریزی نامنظم داشته باشند، معمولاً فقط برای سه ماه اول استفاده از وسیله جلوگیری از بارداری اتفاق می افتد. 

برخی از مثال های جلوگیری از بارداری هورمونی شامل:

 • دستگاه داخل رحمی (یو دی یو)
 • وصله کنترل تولد
 • حلقه واژینال
 • قرص پیش گیری
 • ایمپلنت های جلوگیری از بارداری 

اگر خونریزی بین دوره ها بسیار سنگین بوده و یا بیش از 3 ماه طول بکشد، ممکن است ایده خوبی برای گرفتن توصیه پزشکی باشد. تغییر شکل جلوگیری از بارداری اغلب می تواند مانع از خونریزی حاصل از بارداری شود. 

خونریزی بین دوره ها اتفاق می افتد که فرد طبق دستور العمل بارداری هورمونی آن ها را قبول نکند. برای مثال، یک زن ممکن است یک قرص پیش گیری از بارداری را از دست بدهد، یا مشکلی با یک وصله کنترل بارداری داشته باشد. این می تواند گاهی باعث شناسایی شود. 

پیش گیری از بارداری اورژانسی:

استفاده از وسایل پیش گیری از بارداری اورژانسی نیز ممکن است باعث خونریزی شود. این شامل هر دو نوع پیش گیری از بارداری است:صبح بعد از مصرف قرص و آی یو دی. 

خونریزی لانه گزینی:

بعضی از زنان بلافاصله پس از باردار شدن در معرض لکه بینی قرار می گیرند، زمانی که تخمک های بارور شده به داخل رحم وارد می شوند. این خونریزی لانه گزینی نامیده می شود. آنها همچنین ممکن است در رحم باعث کمی گرفتگی شوند. 

سقط جنین:

خونریزی بین دوران قاعدگی و پریود یک نشانه اولیه سقط جنین است. پیش از این هم در بخش سلامت نمناک اشاره شد که سقط جنین می تواند در هر زمانی در دوران بارداری اتفاق بیفتد و ممکن است قبل از اینکه یک زن متوجه شود که باردار است هم اتفاق بیفتد.

لکه بینی مشکوک

لکه بینی بعد پریود و دلایل خونریزی بین دو قاعدگی

عفونت های مقاربتی (STIs):

برخی از عفونت های مقاربتی (STIs) می توانند باعث خونریزی واژینال شوند. کلامیدیا یک مثال معمولی است، همچنین می تواند باعث خونریزی در طول یا بعد از رابطه جنسی شود. 

جراحت:

اگر پوست و یا بافت واژن آسیب ببیند، می تواند خونریزی کند. رایج ترین روش برای این اتفاق در طول رابطه جنسی است. بسیار محتمل تر است که واژن خشک شود.

بدن یک روان کننده طبیعی تولید می کند که مهبل را برای رابطه آماده می کند. خشکی واژن می تواند ناشی از عوامل زیادی از جمله عدم برانگیختگی، تغییر سطح هورمون ناشی از یائسگی، دیابت و یا درمان سرطان باشد.

یائسگی یا پیش یائسگی:

یائسگی معمولاً بین سنین 45 تا 55 اتفاق می افتد.زمانی مشخص می شود که در آن یک زن برای یک سال پریودی نداشته است. پیش یائسگی دوره ای است که به یائسگی منجر می شود.

این می تواند تا 10 سال به عنوان سطح هورمون در تغییر بدن باقی بماند. میزان هورمون در دوران پیش یائسگی اغلب ناپایدار است، این می تواند باعث دوره های نامنظم و خونریزی شدید شود.

فیبروئید رحمی:

فیبروئید رحم، رشدهای غیرسرطانی هستند که در رحم شکل می گیرند. در زنانی که زایمان کرده اند غیر معمول نیستند.

عفونت:

خونریزی شدید بین دوره ها ممکن است نشان دهنده عفونت اندام های جنسی شما باشد.

عفونت می تواند باعث التهاب و خونریزی شود. علل عبارتند از:

 • عفونت مقاربتی
 • عفونت واژینال 

بیماری التهابی لگن که با التهاب ارگان های تولید کننده مشخص می شود که منجر به بستری شدن جای زخم می شود. 

عوامل نادر لک بینی بعد قاعدگی یا همان پریود:

دیگر علل ممکن برای خونریزی واژینال شامل موارد زیر می شود:

-استرس شدید

-دیابت

-اختلالات تیروئیدی

-افزایش چشمگیر وزن به صورت ناخواسته

-درمان های باروری 

خونریزی واژینال ممکن است در زمان های خاصی از باروری رخ دهد مثلا در مرحله جمع آوری تخم از IVF. معمولا خونریزی خفیف و متوسط است و همراه با کمی گرفتگی عضلانی اتفاق می افتد. با این حال، اگر خونریزی شدید دارید، برای درمان توصیه می شود به پزشکتان مراجعه کنید. 

عدم تعادل هورمونی:

استروژن و پروژسترون دو هورمونی هستند که چرخه شما را تنظیم می کنند.اگر از تعادل خارج شوند، ممکن است دچار لکه بینی شوید. موارد زیر می تواند بر تعادل هورمون شما تأثیر بگذارد:

 • وجود تخمدان های نامنظم
 • مشکلات غده تیرویید
 • شروع یا توقف قرص کنترل بارداری 

همچنین برخی از زنان در دوران تخمک گذاری در نتیجه تغییرات هورمونی، تشخیص داده می شوند.

بهم ریختن هورمون

چرا دچار لکه بینی بعد اتمام پریود و قاعدگی می شویم؟

پلیپ در رحم و یا واژن:

پلیپ رشدهای کوچکی هستند. آن ها می توانند در رحم و یا بر روی گردن رحم قرار بگیرند، که ساختار بین واژن و رحم است. در برخی موارد، پلیپ ها می تواند باعث خونریزی شود و ممکن است لازم باشد حذف شود. 

سرطان های خاص:

در اغلب موارد خونریزی بین دوره های علت نگرانی نیست. با این حال، خونریزی واژن بین دوره های قاعدگی و پریودی یک نشانه ممکن از انواع خاصی از سرطان ها است.سرطان گردن رحم می تواند بر زنان هر سنی تاثیر بگذارد. این پدیده در بین زنان فعال جنسی بین سنین بین 30 تا 45 سال رایج است. 

خونریزی بین دوره ها یا پس از رابطه جنسی معمولا اولین علامت سرطان دهانه رحم است.

سایر نشانه های اولیه عبارتند از:

 • درد یا ناراحتی در هنگام داشتن رابطه جنسی، یا ناراحتی - بوی ترشحات واژن.
 • سرطان رحم در زنان بالای 50 سال رخ می دهد. خونریزی واژینال نیز نشانه اولیه این نوع سرطان است، به خصوص اگر خونریزی پس از یائسگی رخ دهد.  سرطان رحم عمدتاً بر زنانی تاثیر می گذارد که به یائسگی رسیده اند. به این معنی است که آن ها دیگر دوره های پریودی ندارند. به همین دلیل، هر گونه خونریزی واژینال بعد از یائسگی را می توان غیر معمول دانست.
 • اگر زنان به یائسگی نزدیک نشده باشند، ممکن است خونریزی بین دوره های مختلف رخ دهد.
 • بعضی وقت ها خون از حد معمول سنگین تر است.
 • علائم معمول کم تر شامل درد در طول سکس و یا درد شکم است. 

سندرم تخمدان پلی کیستیک:

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) شرایطی است که می تواند باعث دوره های نامنظم و نیز برخی از خونریزی بین دوره های زمانی شود. همانطور که در مطلب کاملی در بخش سلامت نمناک شرح دادیم ه علائم دیگر شامل مشکلات باروری, افزایش وزن, و پوست چرب و یا آکنه است. 

آندومتریوز یا آدنومایوز:

شرایط مزمن که بر رحم تاثیر می گذارند، مثل آندومتریوز یا آدنومایوز که می توانند باعث خونریزی یا دیدن دوره های زمانی شوند.این شرایط همچنین ممکن است باعث دوره های قاعدگی سنگین یا دردناک و گرفتگی عضلات در دوره های پریودی شود.

چه زمانی برای لکه بینی بعد پریود و قاعدگی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر خونریزی واژینال سنگین یا مداوم باشد، باید به دنبال مشاوره پزشکی باشند. آگاه بودن از علائم دیگر مربوط به شناسائی بین دوره ها می تواند به پزشک کمک کند تا یک مساله پزشکی اساسی را تشخیص دهد. 

اگر یک زن به تازگی شروع به استفاده از یک وسیله جلوگیری از بارداری بکند، خونریزی ممکن است پس از 3 تا 6 ماه حل و فصل شود. اگر این مسئله همچنان ادامه داشته باشد، به پزشک مراجعه کنید.

ممکن است برای جلوگیری از این مشکل روش های جلوگیری از بارداریتان را تغییر دهید. 

STI مسری است و می تواند مشکلات سلامتی طولانی مدت داشته باشد.اگر فردی که به STI مشکوک است، خونریزی واژینال را داشته باشد، آن ها باید به یک متخصص پزشکی برای آزمایش و درمان مراجعه کنند.اغلب STI ها قابل درمان هستند، معمولاً با آنتی بیوتیک ها.

لک بینی بعد قاعدگی

درمان و پیش گیری از لکه بینی بعد دوره قاعدگی و پریود:

درمان به علت اصلی اش بستگی دارد. پی گیری زمانی که خونریزی رخ می دهد، چقدر طول می کشد و چقدر خون از دست می رود می تواند به یک پزشک تشخیص یک دلیل کمک کند. 

آزمایش سرطان گردن رحم که به غربالگری و یا آزمایش پاپ اسمیر معروف است، برای هر چیز غیر عادی در بافت رحم دیده می شود. انجمن سرطان آمریکا توصیه می کند که زنان باید از سن 21 سالگی به غربالگری گردن رحم بروند. 

پارگی های کوچک و خونریزی را می توان از آسیب به پوست خشک در واژن به وجود آورد. استفاده از یک روان کننده مصنوعی و تضمین برانگیختگی قبل از رابطه جنسی می تواند از آسیب به واژن در طول فعالیت جنسی جلوگیری کند. 

هیچ درمانی برای PCOS وجود ندارد، اما مدیریت نشانه ها ممکن است. درمان می تواند شامل از دست دادن وزن، گرفتن وسایل پیش گیری از بارداری هورمونی، و استفاده از درمان های متابولیک باشد.

مشکلات لکه بینی بعد سیکل پریود یا قاعدگی:

خونریزی شدید بین دوره ها می تواند موجب اضطراب و یا استرس شود. هم چنین ممکن است بسته به علت، دردناک یا ناراحت کننده باشد. 

هر کسی که مشکلات سلامتی اساسی مانند یک STI را تجربه کند، باید هر چه زودتر به دنبال درمان باشد. در موارد حاد، یک STI می تواند مشکلاتی را با باروری ایجاد کند. 

تشخیص زودهنگام سرطان این شانس را افزایش می دهد که درمان موفقیت آمیز باشد و یک فرد بهبود بیابد.

علت و درمان لکه بینی بعد از قاعدگی و بین دو پریود

4.2883
این مطلب مفید بود ؟740143
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : medicalnewstoday / healthline / webmd / helloclue / livestrong / healthdirect / بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن /آ
5 نظر به ثبت رسیده است
فرشته1396-07-02
سلام من 22 سالمه فکر کنم چهار سال شده لک بینی پیدا کردم قبلا این طوری نبودم .الان قبل و بعد پریودیم لک دارم نمی دونم چی کار کنم البته بعضی موقع ها .شهرستان زندگی می کنم دکتر میرم میگه مشکلی نیست
599127
الهه1396-05-09
ب نظرم بارداری منم مثل تو بودم رفتم بیبی چک گرفتم دیدم باردارم بیبی چک بگیر ایشالله ک باردار باشی
8329
همدم 1395-12-04
سلام من 30سالمه پریودیم مرتبط نهایتن 2.3روزهرماه جلومیفتاد الان زمان پریودیمه ولی لکه بینی خیلی کمی دارم یایسگی زودرسم داریم تو بستگان نزدیکم به نظرشما من باردارم یا اینکه یایسگی ارثی اومده سراغم یا مشکله دیگه ای دارم
20869
اعظم1395-12-02
با سلام من ۴١ سالمه مدت ١٢ سال ال دی خوردم الان یكسال ونیمه ول كردم همه اش لك بینی دارم زود زوده پریود شدم همه اش هم لك بینی دارم چه كاركنم.ممنون
497133
یاس1401-08-18
سلام دوست عزیز یه سونو گرافی انجام بدین شاید کیست داشته باشین
01
وبگردی