قاعدگی
تغییر در میزان هورمون ها در قاعدگی باعث بروز مشکلات مختلفی می شود . یکی از این مشکلات از دست دادن طراوت و زیبایی پوست و مو است.

درباره تاثیرات قاعدگی بر پوست و مو چه میدانید

دوران قاعدگی علاوه بر مشکلات جسمی و روحی و روانی باعث مشکلات پوستی مانند بروز آکنه و از دست دادن طراوت پوست نیز می شود .ریزش مو نیز یکی دیگر از مشکلات تغییر هورمون ها در قاعدگی است . در این مطلب درباره مشکلات پوست و مو بانوان در قاعدگی صحبت هایی آورده ایم.

تاثیر قاعدگی بر زیبایی پوست ومو

در دوران قاعدگی، میزان هورمون های استروژن و پروژسترون تغییر می کند. خلق وخو و حالات فیزیکی فرد دچار تغییراتی می شود، پوست و مو هم تحت تاثیر هورمون ها قرار می گیرد و گاه طراوت خود را از دست می دهد.در این دوران پروژسترون افزایش می یابد و بر پوست و مو تاثیر می گذارد. زنان مبتلا به جوش های آکنه بر این باورند که با نزدیک شدن به دوران قاعدگی، دچار جوش های بدتری می شوند.
یک متخصص پوست ومو معتقد است:سن در پدیدار شدن جوش های دوران قاعدگی تاثیر گذار است. معمولا زنانی که در دهه سی ام زندگی خود هستند، بیشتر از افراد دیگر در دوران قاعدگی جوش می زنند؛ به طوری که گاه تصور می کنند، دچار مشکلات هورمونی شده اند.
در دوران قاعدگی به واسطه بالا رفتن هورمون پروژسترون پوست چرب تر می شود و بهتر است در این دوران، استفاده از مواد آرایشی چرب حذف شود . از طرفی، کک و مک که به دلایل مختلف مانند استرس و بی خوابی یا دراثر مصرف برخی داروها پررنگ تر می شود، در دوران عادت ماهانه رنگ بیشتری به خود می گیرد. چشم ها نیز در این دوران درگیر می شود و در برخی خانم ها حلقه های تیره دور چشم پر رنگ تر می شود.
تاثیرات قاعدگی بر پوست اجتناب ناپذیر است، اما می توان در صورت لزوم از درمان های رایج برای بهبود شرایط استفاده کرد. باید دانست، تغییر رنگ موقت است و بهتر است خانم ها هرچه بیشتر از شرایط بدنی خود آگاه باشند تا بیهوده درباره کک و مک و حلقه های دور چشم نگران نشوند.
درباره داروهای زیبایی پوست و مو، به طور معمول منعی برای استفاده در دوران قاعدگی وجود ندارد و خانم ها می توانند در این دوران نیز دوره درمانی زیبایی را طی کنند.
کچل نشوم!
بسیاری از خانم ها نگرانند که نکند با رنگ کردن موهای خود در دوران عادات ماهانه به موهای خود آسیب برسانند و برخی دیگر معتقدند، در این دوران موهایشان می ریزد.
نباید فراموش کرد که ساختار اصلی مو داخل سر قرار دارد و از نظر علمی ساقه مو بافتی مرده است و به همین دلیل رنگ مو تاثیری بر سلامت موها ندارد و می توان حتی در دوران قاعدگی موها را رنگ کرد. تنها ممکن است در این دوران موها چرب تر باشد. این باور که موها در دوران قاعدگی بیشتر می ریزد، نادرست است و فقط ممکن است به علت کم شدن استحمام در برخی افراد این تصور پیش بیاید که ریزش مو دارند.

قاعدگی

قاعدگی و ارتباط آن با ریزش مو

هورمو ن های ناسازگار
تاثیر قاعدگی در افراد مختلف، متفاوت است. گاهی ممکن است قاعدگی و اثر هورمونی باعث رشد موهای زاید بشود.یک متخصص زنان و زایمان در این باره می گوید:هورمون ها بعد از یک یا دو هفته به حالت اولیه باز می گردد و به همین دلیل نیازی به استفاده از دارو نیست، اما برای پیشگیری از عوارض دوران قاعدگی، بهتر است خانم ها در این مدت پوست را بیشتر بشویند یا در صوروت لزوم از محلول های آنتی بیوتیک موضعی خفیف استفاده کنند.اگر بروز جوش شدید باشد و مشکلات جدی زیبایی ایجاد کند، خانم ها می توانند با تجویز پزشک از داروهای ترکیبی استروژن و پروژسترون استفاده کنند.بروز جوش های دوره ای بی دلیل نیست و گاه نشانه ای از مشکلات زنانگی است؛ مشکل در تخمدان معمولا با قاعدگی نا منظم، بروز جوش و آکنه نسبتا شدیدتر از معمول در ناحیه صورت و حتی پشت گردن و گاه با ریزش مو به ویژه در ناحیه پیشانی و موهای زاید همراه است. در این موارد خانم ها با استفاده از دارو و تنظیم قاعدگی و هورمون می توانند مشکلات پوست و مو را بهبود بخشند.


بیماری هایی که مقصرند
درست است که رنگ کردن مو در دوران قاعدگی بی ضرر است اما خانم ها نباید تصور کنند در دوران حاملگی نیز مجازند موهای خود را رنگ کنند. رنگ مو از طریق پوست سر جذب و وارد بدن می شود و ممکن است خطراتی برای جنین ایجاد کند. البته می توان تنها ساقه مو را رنگ کرد.
سیکل قاعدگی به تنهایی عاملی برای ریزش مو نیست، اما در زنانی که مشکلات تخمدان دارند، ممکن است ریزش مو ایجاد شود. در دوران بارداری که سیکل قاعدگی وجود ندارد، ریزش مو اتفاق نمی افتد و معمولا پس از اتمام بارداری، فرد دچار ریزش مو می شود.
نسخه سنتی چه می گوید ؟
یک درمانگر و مشاور گیاه درمانی می گوید:خانم ها برای کاهش عوارض دوران قاعدگی باید تغدیه مناسبی داشته باشند و ورزش کنند. البته شیوه زندگی سالم تاثیر زیادی در بهبود عوارض قاعدگی دارد و دمنوش ها هم می تواند به کمک بیاید.

قاعدگی

تاثیر قاعدگی در زیبایی پوست

تهیه دمنوش مناسب قاعدگی
می توانید یک برش زنجبیل تازه، هفت تا 10 عدد برگ نعناع تازه و یک قاشق مرباخوری عسل را به همراه لیموترش در قوری بریزید و به مدت 20 دقیقه دم و میل کنید. این دمنوش برای دوران قاعدگی مفید است و حتی می تواند به بهبود احساس تحریک پذیری عصبی و حساس بودن نیز کمک کند.
وی با اشاره به این که مصرف گیاه پنج انگشت که به نام گیاه زنان معروف است، در دوران قاعدگی بسیار توصیه می شود و می تواند تاثیرات مثبتی در بدن بگذارد، تاکید می کند:گیاه پنج انگشت، فلفل بیابانی و ویتاگنوس هم نامیده می شود.
مصرف این گیاه هورمون ها را تنظیم و به بالارفتن میزان پرولاکتین کمک می کند و حتی می تواند دردهای بدنی این دوران را کاهش دهد. پنج انگشت به تنظیم اختلال قاعدگی کمک می کند.

افزایش چربی پوست و آکنه

15روز قبل از شروع خونریزی تخمک گذاری انجام می شود و خانم آماده بارور شدن است. در این زمان میزان پروژسترون بالا می رود و به تبع آن میزان ترشح سبوم افزایش می یابد و تکثیر باکتری ها به دلیل مساعد شدن زمینه پوست بیشتر می شود. به این ترتیب احتمال بروز آکنه بالاتر می رود. چه خانم هایی که قبلا زمینه بروز آکنه داشته اند ، چه کسانی که اصلا جوش نمی زدند، در این دوره برای پیشگیری از بروز یا تشدید جوش ها بهتر است از محصولات بدون چربی استفاده کنند. مرطوب کننده های بر پایه آب استفاده کنند و صورت را با آرایش پاک کن های حاوی آب معدنی بشویند.
لایه برداری هم در این دوره بهتر است انجام نشود زیرا به دنبال این کار ترشح سبوم بالا می رود. دقیقا قبل از شروع خونریزی استروژن کاهش محسوسی پیدا می کند و در عوض میزان هورمون های مردانه یعنی تستوسترون و پروژسترون بالا میرود. در نیمه اول عادت ماهانه، جوش هایی، به ویژه در ناحیه چانه و دور دهان ظاهر می شود. با مشاهده جوش ها بهتر است از محصولات ضدجوش با پایه اسیدسالیسیلیک استفاده کنید و صورت را با محلول های شستشودهنده حاوی آن بشویید یا از کرم آن استفاده کنید. مرطوب سازی پوست خود را هم از یاد نبرید.

تاثیرات قاعدگی بر پوست و مو اجتناب ناپذیر است؟!

3.653
این مطلب مفید بود ؟3815
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از خراسان _ الو دکتر / ف
وبگردی