پریودنتیست

متخصص پریودنتیست و بیماری هایی که درمان می کند

کد مطلب : 7176تعداد نظرات : 1 نظرزمان مطالعه : 5 دقیقه
متخصص پریودنتیست در زمینه پیشگیری، تشخیص و معالجه بیماری پریودنتال تخصص دارد که راه های درمانی مختلفی برای درمان بیماری لثه ها ارائه می کنند.

متخصص پریودنتیست کیست و چه کاری انجام میدهد؟

پریودنتیست دندانپزشکی است که در زمینه پیشگیری، تشخیص و معالجه بیماری پریودنتال و قرار دادن ایمپلنت های دندانپزشکی تخصص دارد. پریودنتیست ها همچنین متخصص در درمان التهاب دهان هستند. پریودنتیست ها آموزش های گسترده ای را در این زمینه ها از جمله سه سال آموزش فراتر از مدرسه دندانپزشکی دریافت می کنند. آنها با جدیدترین تکنیک های تشخیص و معالجه بیماری پریودنتال آشنا هستند و همچنین در انجام روش های زیبایی پریودنتال زیبایی آموزش دیده اند.
متخصصان پریودنتیست اغلب مشکلات مربوط به پریودنتال را رفع می کنند، مانند مواردی که دارای بیماری لثه شدید یا سابقه پزشکی پیچیده ای هستند. پریودنتیست ها طیف گسترده ای از درمان ها را ارائه می دهند، مانند مقیاس بندی و برنامه ریزی ریشه (که در آن سطح آلوده ریشه تمیز می شود) یا دبریدمان سطح ریشه (که در آن بافت آسیب دیده برداشته می شود). آنها همچنین با استفاده از طیف وسیعی از اقدامات جراحی می توانند بیماران با مشکلات شدید لثه را درمان کنند. علاوه بر این، پریودنتیست ها بطور ویژه در زمینه قرارگیری، نگهداری و ترمیم ایمپلنت های دندانی آموزش دیده اند.
در اولین ملاقات، پریودنتیست معمولاً تاریخچه پزشکی و دندان پزشکی کامل را بررسی می کند. برای پریودنتیست این مهم است که بدانیم آیا داروهای خاصی مصرف می شود یا اینکه بیمار به هر شرایطی که می تواند بر مراقبت های پریودنتال مانند بیماری قلبی، دیابت یا بارداری تأثیر بگذارد، تحت درمان قرار می گیرد.
پریودنتیست لثه ها را بررسی می کند که آیا رکود لثه وجود دارد یا خیر ، ارزیابی می کند که دندان ها هنگام گاز گرفتن در کنار هم قرار می گیرند و دندان ها را بررسی می کنند تا ببینند که آیا سستی وجود دارد. پریودنتیست یک ابزار اندازه گیری کوچک به نام کاوشگر نیز خواهد گرفت و آن را بین دندان ها و لثه ها قرار می دهد تا عمق آن فضاها را که به جیب های پریودنتال معروف هستن ، تعیین کند. این به پریودنتیست کمک می کند تا سلامت لثه ها را ارزیابی کند. همچنین ممکن است از اشعه X برای نظارت بر سلامت استخوان در زیر لثه استفاده شود.
 پریودنتال لثه
 

چه کسی باید یک پریودنتیست را ملاقات کند؟

در پاسخ به سوالات برخی از شما کاربران از بخش سلامت نمناک باید اشاره کنیم که نیازهای پریودنتال بعضی از بیماران توسط دندانپزشک عمومی قابل کنترل است. با این وجود، هرچه تعداد بیشتری از بیماران علائم بیماری پریودنتال را نشان می دهند، همراه با تحقیقاتی که حاکی از ارتباط بین بیماری پریودنتال و سایر بیماریهای مزمن پیری است، درمان پریودنتال ممکن است نیاز به یک درک بیشتر و افزایش سطح تخصص توسط یک متخصص آموزش دیده داشته باشد. بیمارانی که بیماری پریودنتال متوسط یا شدید دارند و یا بیماران پیچیده تری دارند، با همکاری بین دندانپزشک و پریودنتیست بهترین راه حل را خواهند داشت. 

مبانی پریودنتولوژی

پریودنتولوژی کلمه ای نیست که اغلب بشنوید. به همین ترتیب، ممکن است معنای آن را نفهمید. به زبان ساده تر لثه های صورتی می خواهید که نشانه دهان سالم هستند. پریودنتیست شخصی است که در شرایطی که لثه شما در شرایط سالم نباشد به شما کمک می کند.
البته، لثه ها تنها نقطه تمرکز برای متخصصان پریودنتیست نیستند. این متخصصان همچنین روی قسمت های دیگر دهان کار می کنند، قسمت هایی که اغلب دربراه آن فکر نمی کنید . اما مرتباً از آنها استفاده کنید.
به عنوان مثال، بخشی از فک که از دندان های شما پشتیبانی می کند، روند آلوئولار است. هرگونه مشکلی با این قسمت از فک می تواند منجر به ریزش دندان بخصوص در خانم ها شود. به این دلیل است که قسمت استخوانی میزبان انتهای دندان است. هنگامی که روند آلوئول شما بدتر یا خراب شود، برای تنظیم مجدد آن و اطمینان از دندان های خود به یک پریودنتیست نیاز دارید.
به همین ترتیب، سمنتیوم بافتی است که دندان و لثه شما را به هم وصل می کند. این ماده برای یک هدف ساده به وجود آمده است. سمنیوم از ریشه دندان های شما محافظت می کند. برای این کار، استخوان آلوئولار را از طریق رباط پریودنتال با دندان ها متصل می کند. این رباط معمولاً با عنوان PDL شناخته می شود و از نظر طبیعت 70 درصد آن را آب تشکیل می دهد. بقیه آن سلول و فیبر است. وقتی PDL شما ناسالم باشد، دندان متصل به درستی جوش نمی خورد، این بدان معنی است که به درستی رشد نمی کند.
متخصص پریودنتیست 

همه چیز درباره پریودنتیست ها

پریودنتیست استاد بسیاری از مشکلات است. این نوع دندانپزشک باید مشکلات لثه و دندان در آینده را پیش بینی کند، موارد فعلی را معالجه کند و موارد قبلی را ترمیم کند. کار پریودنتیست محافظت از تمام ساختارهای پشتیبانی دندان های شما است. این متخصصان برای اطمینان از عملکرد لثه، فک و بافت لثه شما با بهترین حالت آموزش می دهند. هنگامی که یک متخصص پریودنتیست با هر یک از این عناصر مشکلی را متوجه می شود، نیاز به اقدام فوری است.
در صورت عدم درمان، لثه می تواند باعث از بین رفتن دندان شما شود یا در شرایط شدید دچار بیماری لثه یا فک شوید که ممکن است نیاز به از بین بردن بخشی از فک شما داشته باشد. به همین دلیل است که پریودنتیست ها به عنوان جراحان پلاستیک دندانپزشکی شهرت دارند. این متخصصان غالباً برای اصلاح مشکلات بافت نرم در دهان شما قبل از اینکه به یک مشکل بزرگتر تبدیل شوند، کار می کنند. پیشگیری بخش اصلی این کار است، اما در بسیاری از موارد جراحی نیز لازم است. 
بدترین مورد پریودنتیست نیاز به این عمل جراحی دارد. مراحل پیشرفته بیماری لثه نگران کننده است. این علائم بعضی اوقات علائم هشدار دهنده اولیه سرطان به ویژه در مردان بالغ هستند. متخصص پریودنتیست با تشخیص و معالجه این مسائل اولیه، از سلامتی فرد محافظت می کند. دندانپزشک همچنین سلول های سرطانی را آزمایش می کند. اگر بیمار یک یا چند دندان از دست بدهد، پریودنتیست نیز برای پنهان کردن اوضاع اقداماتی را پیشنهاد می کند. کاشت های جایگزینی معمولاً بهترین گزینه هستند و این روند بطور کلی سریع و بدون درد است.
برای تبدیل شدن به پریودنتیست، فرد آموزش منظم دانشکده دندانپزشکی را طی می کند. بعد از اینکه فرد این روند را تمام کرد، باید سه سال آموزش تخصصی دریافت کند. این تخصص بر سلامت لثه و دندان تمرکز دارد. در این مدت، متخصص پریودنتیست نحوه اضافه کردن کاشت، انجام جراحی فک و لثه و درمان لثه های سرطانی را یاد می گیرد. بنابراین، یک پریودنتیست دندانپزشکی است که چندین سال آموزش اضافی برای انجام انواع تخصصی تر مراقبت های بهداشت دهان و دندان را دریافت می کند.

متخصص پریودنتیست و بیماری هایی که درمان می کند

3.84
این مطلب مفید بود ؟31
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : perio / 123dentist / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/م.ح
1 نظر به ثبت رسیده است
وبگردی