دیابت پوست
دیابت علائم زیادی و همچنین تاثیرات زیادی دارد و بیماری پوست می تواند هم نشانه دیابت و همچنین نتیجه دیابت باشد.

دیابت و مشکلات پوستی ناشی از دیابت

دیابت می تواند بر هر قسمت از بدن حتی پوست فرد تاثیرگزار باشد. بسیاری از افراد مبتلا به دیابت مشکلات پوستی پیدا می کنند و در بعضی از موارد مشکلات پوستی می تواند اولین نشانه از این باشد که فرد به دیابت مبتلا شده است. این مشکلات پوستی می تواند شامل عفونت های باکتریایی ، عفونت های قارچی و خارش باشد.

اگرچه که افراد مبتلا به دیابت در این وضعیت ها مستعد تر خواهند بود. در این قسمت از سلامت نمناک به بعضی از شرایط بد پوستی به علت ابتلا به دیابت اشاره خواهیم کرد تا شما در این مورد هوشیارتر باشید.

عوارض جدی ناشی از دیابت روی پوست صورت و بدن

1. آکانتوزیس نیگریکانس

در این وضعیت پوست افراد ضخیم و تیره می شود و اغلب تیرگی ها به مرور زمان افزایش می یابد و می توان این ویژگی ها را در قسمت هایی مثل اطراف گردن ، زیر بغل و کشاله ران یافت . این قسمت های تیره می تواند در دست ها، آرنج و زانو ها نیز پیدا شود.آکانتوزیس نیگریکانس همچنین می تواند به علت مصرف دارو های خاص دیگر نیز به وجود بیاید اما معمولا در افراد دیابتی شایع تر است.

دیابت پوست

2. واکنش های آلرژیک

واکنش الرژیک بدن به غذا ها، نیش حشرات و داروها می تواند باعث ایجاد قرمزی، خارش و یا تاول شود و اگر فکر می کنید که به داروی خاصی حساسیت دارید، بهتر است که به یک متخصص مراجعه کنید و گاهی اوقات این حساسیت های پوستی تا جایی پیش می رود که فرد مجبور به مراجعه به اورژانس می شود . این موضع در بین افراد مبتلا به دیابت بیشتر است، که معمولا به علت تزریق انسولین می باشد .

3. آترواسکلروزیس

در این بیماری دیواره رگ های خونی ضخیم می شود و در نتیجه محل عبور خون تنگ خواهد شد . معمولا رگ های اطراف قلب با این مشکل مواجه هستند و این رگ ها با کمبود حرکت خون ، اکسیژن کافی را به اعضای بدن نمی رسانند و در نتیجه فرد با مشکلاتی مثل ریزش مو، موهای ضعیف و نازک ، ناخن های شکننده و بی رنگ مواجه می شود و پوست سرد نیز یکی از علائم این بیماری است .

4. عفونت های باکتریایی

انواع مختلفی از عفونت های باکتریایی وجود دارد که روی پوست فرد تاثیر می گذارد و این عفونت ها می تواند در اطراف پلک نیز بروز کنند و گاهی اوقات روی فولیکول های مو نیز تاثیرگزار هستند و ممکن است اثر این عفونت ها را روی ناخن نیز مشاهده کنید.

در کل علائم این عفونت ها شامل داغی ، قرمزی، ورم و درد می باشد و بیشتر عفونت های باکتریایی را می توان با قرص آنتی بیوتیک درمان کرد .

در موارد نادری ممکن است که دیابت باعث تاول های پوستی در فرد شود که معمولا روی انگشتان، دست ها، انگشت پا ، ساق پا و بازو دیده می شود و تاول های دیابتی معمولا بدون درد هستند و خود به خود درمان می شوند .

5. درموپاتی دیابتی

دیابت می تواند روی رگ های خونی بدن تاثیرگزار باشد و تغییر در رگ های خونی به علت دیابت را درموپاتی دیابتی می نامند که در این حالت ضایعاتی مثل پولک به رنگ قرمز یا قهوه ای روشن روی پوست فرد ظاهر می شود و درمان دروموپاتی اغلب ضروری نیست.

6. اسکلروزیس دیجیتال

کلمه دیجیتال به انگشتان دست و پا مربوط می شود و اسکلروزیس نیز به معنای سختی است .در این وضعیت پوست این قسمت ها ضخیم، چسبنده و بیش از حد سفت می شود و سفتی مفصل انگشت نیز ممکن است اتفاق بیافتد.لوسیون و مرطوب کننده در این موارد کمک کننده خواهد بود.

7. گرانولوما آنولار زیر جلدی

این بیماری باعث ایجاد ضایعه های پوستی به شکل حلقه روی پوست می شود که اغلب به رنگ قرمز یا قهوه ای است و اغلب با دارو های استروئیدی مثل هیدروکورتیزون آن را درمان می کنند.

8. زانتومازیس گسترده

این بیماری در افرادی رخ می دهد که سطح گلوکز خون آنها تحت کنترل نیست و تری گلیسیرید آن ها به سرعت بالا رفته است و این وضعیت باعث زرد شدن و سفت شدن بیش از حد پوست می شود. این ضایعات برجسته را می توان روی پا، بازو و باسن یافت.

9. عفونت های قارچی

عفونت های قارچی بین افراد مبتلا به دیابت شایع است و این قارچ ها باعث خارش گرفتن و قرمز شدن پوست می شوند. اطراف این ها نیز ممکن است با تاول روبرو شوید.

درمان عفونت قارچی این است که محل را خشک نگه دارید و از ترکیبی از داروهای استروئیدی و ضد قارچ استفاده کنید.

عفونت قارچی

10. خارش

خارش پوست می تواند علت های مختلفی از جمله عفونت قارچی، جریان ضعیف خون، خشکی و ... داشته باشد . زمانی که علت خارش، جریان ضعیف خون باشد، بیشتر قسمت های کف پا و ساق پا خارش می گیرند و در نتیجه با خودداری از دوش های آب داغ و استفاده از لوسیون ها و صابون های نرم کننده می توان پوست را نرم و مرطب نگه داشت.

11. نکروبیوزیس لیپوئیدیکا

این بیماری در رگ های خونی تغییر ایجاد می کند و معمولا در قسمت های پایین پا اتفاق می افتد و همچنین باعث تورم، زرد شدن و چسبندگی پوست می شود. قسمت های خاص در این بیماری به رنگ بنفش کبود دیده می شوند و گاهی اوقات با درد و خارش نیز همراه خواهد بود.

تا زمانی که این قسمت های سوزش آور سر باز نکنند، درمان خاصی نیاز نیست.

12. اسکلرودرما دیابتیکروم

این بیماری تقریبا شبیه به وضعیت اسکلروزیس دیجیتالی باعث ضخیم شدن پوست می شود اما در قسمت هایی مثل پشت گردن و بالای کمر تاثیرگزار خواهد بود. این وضعیت نادر است اما معمولا در افراد چاق مبتلا به دیابت بیشتر رخ می دهد.

لوسیون و مرطوب کننده ها در این مورد هم کمک کننده خواهند بود.

اسکلرودرما دیابتیکروم

13. ویتیلیگو

ویتیلیگو روی رنگ پوست تاثیرگزار است . رنگدانه های سلول در این وضعیت تخریب می شوند و در نتیجه قسمت هایی از پوست کاملا بی رنگ می شود .

ویتیلیگو اغلب قسمت هایی مثل آرنج، زانو و دست ها را درگیر می کند اما ممکن است روی پوست صورت نیز ظاهر شود. این وضعیت معمولا در افراد مبتلا به دیابت نوع 1 بیشتر دیده می شود.

با استفاده از ضد آفتاب با اس.پی.اف 30 به بالا می توان احتمال ابتلا به این وضعیت را کاهش داد.

14. سیاه شدن اندام ها 

در اثر اختلال در خونرسانی به پوست عوارضی در ساق پا و پا ایجاد می شود . این اختلال به علت ایجاد تغییرات ساختمانی به صورت کاهش خاصیت ارتجاعی و تشکیل پلاک ها و…در دیواره عروق خون رسان (تصلب شرایین) ایجاد می شود و موجب ریزش مو در ناحیه ساق پا، نازک و براق شدن پوست پا ، تغییر رنگ و ضخیم شدن ، افزایش شکنندگی در ناخنها و بروز زخم هایی که بسیار سخت التیام می پذیرند ، می شود . این زخم های ایجاد شده ممکن است در موارد شدید منجر به سیاه شدن و از بین رفتن بخش هایی از اندام شود.

15. تاول های دیابتی 

روی دست، پا ، انگشتان ، ساق پا و یا ساعد تاول هایی بزرگ و بدون درد و حاوی مایعی شفاف بروز می کند که در عرض دو تا شش هفته بهبود می یابند و جای آنها باقی نمی ماند. اگر این تاول ها پاره شوهد خطر ایجاد عفونت وجود دارد.

 تاول دیابتی

16. روبوئوزیس فاسئی :

در این بیماری پوست صورت به صورت مقطعی و گذرا قرمز می شود و در صورت کنترل قند خون این قرمزی و گرگرفتگی صورت درمان می شود اما پس از مدتی دوباره ظاهر خواهد شد .

این دانه های برجسته کوچک قرمز بوده و یا حاشیه قرمز رنگ دارد و مواد خشک شده ای از آن خارج میشود . پوست سر و دست و پا و تنه نیز ممکن است درگیر این دانه های قرمز شود که درد و خارش دارند.

17. مومی شدن پوست

در دیابت پیشرفته پوست دستها یا انگشت شصت پا و یا پیشانی سفت و ضخیم می شود و این امر باعث کاهش دامنه حرکات انگشتان شده و فرد نمی تواند دو کف دست را به هم بچسباند.در این بیماری کف دست و پا وخطوط آنها زردرنگ و سفت می شود که با خارش همراه است و با کنترل قند و چربی به مرور از بین می رود.

چگونه باید از این مشکلات پیشگیری کرد ؟

تحت کنترل داشتن وضعیت دیابت در افراد یکی از مهم ترین فاکتورها برای پیشگیری از این مشکلات است.

حتما توصیه های پزشک خود را رعایت کنید و تغذیه سالم، ورزش و داروهای تان را قطع نکنید و همچنین کنترل کردن وضعیت گلوکز خون یک نکته اساسی است.

مراقبت از پوست نیز می تواند خطر ابتلا به مشکلات مربوطه را تا حد زیادی کاهش دهد.

به صورت دقیق قندخون را کنترل نمایید.

پوست تان را تمیز و خشک نگه دارید و در قسمت چینه ای پوستی مانند زیر بغل و کشاله ران از پودر تالک استفاده کنید.

حمام داغ سبب آسیب و خشکی پوستتان می شود . اگر پوست خشکی دارید از صابون معمولی استفاده نکنید بلکه از صابون های مرطوب کننده یا صابون های مخصوص کودک یا صابون گلیسرین استفاده نمایید.

بعد از استحمام برای جلوگیری از تبخیر آب از پوست و خشک شدن آن از یک کرم روغنی مناسب استفاده نمایید اما هیچگاه بین انگشتان پا را چرب نکنید، زیرا ممکن است سبب رشد قارچ شود.

پوست خشک خود را مرطوب کنید و آن را نخارید زیرا خارش پوست ممکن است موجب زخم شدن آن و در نتیجه ایجاد عفونت گردد پس در هوای سرد یا در هنگام وزش باد که موجب خشکی پوست و ترک خوردن پوست می شود پوستتان را مرطوب نمایید.

برای درمان بریدگی در بدن آن را با آب و صابون شستشو دهید. بریدگی های کوچک را با گاز استریل بپوشانید و در صورت ابتلا به یک زخم، سوختگی، بریدگی و یا عفونت به پزشک مراجعه و تحت درمان قرار بگیرید.

برای تمیز کردن پوست از محلول های آنتی سپتیک مانند مرکوکروم، الکل و بتادین استفاده نکنید بلکه از محلول نرمال سالین استفاده کنید.

از پاهای خود با پوشیدن کفش مناسب و بدون پاشنه ، کنترل زخم و بریدگی پا به خوبی مراقبت کنید.

دیابت و پوست ؛ عوارض و مشکلات پوستی ناشی از دیابت

4.255
این مطلب مفید بود ؟469
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : clevelandclinic / webmd / everydayhealth / بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن /م.ح
وبگردی