مقاومت نخل
درخت خرما از قدرت بالایی در برابر طوفان ها برخوردار است بطوریکه مقاومت نخل ها همیشه به چشم آمده است این قدرت علتی دارد که جالب است بدانید.

دلیل مقاومت درخت خرما در مقابل طوفان شدید

تصاویر طوفان، اغلب درختان خرما را نشان می دهد که شجاعانه در برابر باد ایستادگی می کنند.هنگامی که طوفان شروع می شود، باد و موج های هوایی شدید می شوند.باد ها و امواج و سیل می آیند و خیابان ها پر از آب می شود اما این همیشه باعث تعجب من می شود:تکه های خانه ها و درختان بزرگ مثل اسباب بازی در آب و هوا، به اطراف پرتاب می شوند و شناور هستند, اما درختان خرما قادرند بر روی زمین بایستند و استوار و محکم باقی بمانند. با توجه به انتخاب محل مناسب، آنها به وضوح می توانند در مقابل طوفان های بزرگ و خشمگین بایستند، اما سوال ما این است که چگونه این اتفاق می افتد؟

مقاومت نخل

نخل خرما در طوفان چگونه مقاومت می کند؟

ویژگی هایی که درخت نخل را در برابر طوفان مقاوم می سازد

درختان, استادان طبیعت مهندسی هستند - طبیعت مادر واقعاً دسته ای از چیزهایی دارد که تعجب آور هستند و این به خصوص در مورد درختان بلند قامتی در خانواده گیاهان صادق است.زیست شناسان توضیح می دهند که درختان نخل دارای سه ویژگی متمایز هستند، که به آنها کمک می کند تا در شرایط طوفان های شدید و گردبادها و حتی سونامی ها سالم و استوار بمانند.

1. ریشه های به هم پیوسته :

اکثر درختان نخل تعداد زیادی ریشه های کوتاه در سطح بالایی خاک دارند، که برای تامین مقدار زیادی مواد مغذی از خاک اطراف ریشه کار می کنند.زمانی که خاک نسبتاً خشک شود، آنها شروع به کار می کنند و این کار باعث ایجاد یک لنگر بسیار بزرگ و سنگین می شود.

چنانچه در بخش سرگرمی نمناک می خوانید برخلاف چند ریشه, این شبکه گسترده از ریشه ها، یک پایه بسیار قوی ایجاد می کند که باعث نگه داشتن درخت در جایش می شود.

مقاومت درخت خرما

چرا مقاومت نخل انقدر زیاد است؟

مقاومت بالا در درخت نخل خرما

2.وجود یک تنه مقاوم اسفنجی:

تنه درخت کاج یا درخت بلوط در یک الگوی شعاعی رشد می کنند; حلقه های سالانه توخالی در داخل یکدیگر می سازند.در عین حال, ساقه درخت نخل از چندین ترکیب اسفنجی انعطاف پذیر ساخته شده است, که به تعداد زیادی سیم در داخل کابل تلفن شبیه است.

این اسفنج ها قدرت زیادی برای پشتیبانی از وزن (قدرت تراکم) فراهم می کنند, و به این معنی است که تنه درخت نخل می تواند از وزن زیاد شاخه هایش حمایت کند و انعطاف پذیریش اجازه می دهد تنه نخل 40 یا 50 درجه بدون شکستن خم شود.

درختان نخل در شرایط سخت هم نمی شکنند, و در این مورد خیلی سخت تر از درختان دیگر هستند. همانطور که گفته شد برخی از سلول های درخت خرما خاصیت انعطاف پذیری بسیار بالایی دارند و قابلیت این را دارند که بعد از خم شدن دوباره به حالت اولیه خود برگردند.

همین نبود ساختار درختی معمول موجب شده که درخت خرما از انعطاف پذیری قابل توجهی برخوردار باشد و نخل بتواند به راحتی در بدترین شرایط آب و هوایی طاقت بیاورد.

درخت خرما در طوفان

مقاومت نخل در برابر طوفان و باد

دلیل اصلی مقاومت نخل و درخت خرم

3.برگ های خیلی باهوش:

در حالی که اکثر درخت ها بر روی سایبان زیبای شاخه ها و برگ های خود تاکید می کنند تا بتوانند نور خورشید را به یک اندازه جذب کنند، و برگ های پوششی نیز می تواند باد و آب زیادی را جذب کند.

در طوفان های بد, تاج پوششی می تواند به عنوان یک بادبان عمل کند و شاخه ها به آسانی می توانند از بین بروند و همچنین از کل سایبان جدا شوند.در عین حال, به یک درخت نخل فکر کنید. آن ها شاخه های پهنی ندارند, اما برگ های بزرگ با یک ستون مرکزی و انعطاف پذیر مانند پرهای بزرگ دارند.در هوای خوب, برگ ها پراکنده می شوند و پوشش خوبی می سازند, اما در هوای طوفانی و باد قوی … برگ ها چه می کنند؟

جمع می شوند! با مقاومت کم تر در برابر عناصری که ممکن است آن ها را سالم نگه دارند، عمل خواهند کرد. البته برخی از برگ ها ممکن است آسیب ببینند و خرابی درختان نخل هم می تواند بخشی از طوفان باشند, اما همانطور که زیست شناسان می نویسند, " این (خرابی برگ ها)، برای نخل خیلی راحت تر است تا اینکه بخواهد سایه بان و کل بدنه اش را ترمیم کند.

طوفان و درختان

مقاومت شگفت انگیز نخل خرما در طوفان سنگین 

نکته ای جالب درباره مقاومت نخل

هرچند درخت خرما در زمره ی درختان قرار دارد ولی از لحاظ مشخصات و ویزگی ها بیشتر مشابه گیاهانی مثل علف، ذرت و برنج است تا باقی درختان . همانطور که می دانید درختان خرما معمولاً عمر درازی دارند و به خانواده ی «Arecaceae» تعلق دارند که بیش از 100 میلیون سال قبل در دوران کرتاسه بوجود آمده اند، و این دوران در واقع یعنی دورانی که هنوز دایناسورهای غیرپرنده بر زمین حکمرانی می کردند. 

 

دلیل مقاومت درخت نخل خرما در مقابل طوفان شدید

4.718
این مطلب مفید بود ؟171
منبع : livescience / بخش سرگرمی نمناک /ن /آ
برچسب : خرما طوفان
وبگردی