استریل کردن آشپزخانه
در آشپزخانه برخی از وسایل و نقاط بیشترین باکتری ها را دارند که باید برای تمیز و استریل کردن آن ها از روش های اصولی استفاده کرده و سلامت خود را حفظ کنید.

روش های اصولی برای تمیز و استریل کردن آشپزخانه

همه خانم ها به تمیز بودن آشپزخانه اهمیت زیادی می دهند و وسایل آشپزخانه را تمیز می کنند . جالب است بدانید آشپزخانه مکانی مناسب برای باکتری هایی است که شاید انتظار مواجهه با آنها در این بخش از خانه را نداشته باشید.

بنابراین تنها تمیز نمودن آشپزخانه کافی نیست و شما را از ابتلا به بیماری ها مصون نگه نمی دارد بلکه بهتر است وسایلی را در آشپزخانه تان شناسایی کنید که ممکن است سبب بروز بیماری در شما شوند و سپس با انجام روش هایی در برابر آلودگی های آشپزخانه ای از خودتان مراقبت کنید . در این بخش از نمناک به معرفی نقاط کثیف آشپزخانه که باورتان نمی شود ، می پردازیم .

سینک آشپزخانه

سینک آشپزخانه یکی از نقاط آلوده آشپزخانه است که میزبان باکتری ئی کولای می باشد . پس از آماده کردن غذا یا شستشوی ظروف تنها سینک خود را با آب نشویید و سینک آشپزخانه خود را با یک محلول سفیدکننده پاکسازی کرده و در آخر با آب شستشو دهید تا میکروب های آن از بین بروند.

استریل کردن آشپزخانه

برای استریل کردن آشپزخانه چه کنیم؟

یخچال

اگر دمای یخچال شما پایین تر از 40 درجه فارنهایت باشد، مواد غذایی داخل یخچال شما فاسد نخواهند شد زیرا هوای سرد رشد باکتری ها را کند می کند پس حتما دمای یخچالتان را چک کنید . اگر دمای یخچالتان پایین نباشد ممکن است مواد غذایی داخل فاسد شوند و شما را بیمار کنند.

تخته آشپزخانه

اگر درون آشپزخانه خود یک نوع تخته دارید و همه مواد غذایی خام مانند ، گوشت و مرغ و هم مواد غذایی پخته را روی آن خرد می کنید ، باید بدانید که باکتری های به جا مانده از مواد غذایی خام مانند انواع گوشت ها می توانند مواد غذایی پخته شده را هم که برای برش خوردن روی تخته می روند فاسد کنند.پس بهتر است برای خرد کردن مواد غذایی پخته تخته جداگانه ای داشته باشید.

تمیز کردن تخته گوشت

روش های استریل کردن کثیف ترین وسایل آشپزخانه

غذاهای مانده

مصرف غذاهایی که در یخچال به مدت طولانی می مانند موجب ابتلای شما به مسمومیت غذایی می شوند پس غذاهایی را که بیش از 24 ساعت در یخچال شما مانده اند را دور بریزید. دقت کنید در حین غذا درست کردن اندازه ها را دقیق بدانید تا غذا زیاد نیاید تا مجبور نشوید آن را برای مدت طولانی نگه دارید و در صورت نخوردن دور بریزید .

تخم مرغ خام

تخم مرغ خواص بسیار زیادی دارد اما مصرف تخم مرغ خام شما را دچار بیماری می کند . اگر شما از خوردن تخم مرغ خام لذت می برید باید بدانید که پوسته تخم مرغ پخته نشده ، روی خود باکتری هایی دارد که می تواند شما را بیمار نماید پس هیچ وقت تخم مرغ خام نخورید و آن را به کودکتان نیز ندهید .

سالمونیا از جمله باکتری هایی است که در تخم مرغ خام وجود دارد . سالمونلا عامل یکی از شایع ترین مسمومیت های غذایی می باشد. سالمونلا می تواند تخمدان های پرنده را آلوده کند و قبل از تخم گذاردن پرنده، وارد تخم مرغ شود یا اینکه به هنگام تخم گذاردن پرنده، به پوسته تخم مرغ نفوذ کند. سالمونلا با پختن غذا از بین می رود .

اگر می خواهید در تهیه غذا از تخم مرغ خام استفاده کنید از بسته های استرلیزه تخم مرغ استفاده نمایید تا در معرض این بیماری قرار نگیرید.

خوردن تخم مرغ خام

بهترین روش های تمیز کردن آشپزخانه

درب بازکن های قوطی

دربازکن ها یکی از وسایل آشپزخانه هستند که آلودگی را از ماده ای به ماده دیگر انتقال می دهند و سبب گسترش باکتری ها در آشپزخانه می شوند. پس درب بازکن ها را در ماشین ظرفشویی ضدعفونی کنید و یا پیش از هر بار استفاده آن را با آب داغ و صابون بشویید و سپس از یک محلول سفیدکننده استفاده کرده و اجازه دهید در معرض هوا خشک شود.

اسکاچ های اسفنجی ظرفشویی

یکی از کثیف ترین وسایل در آشپزخانه اسفنج های ظرفشویی است که همه ما فکر می کنیم چون هر روز با آب و مایع ظرفشویی تماس دارند آلودگی به خود جذب نمی کنند و تمیز هستند اما باید بدانید بیشترین جرم را روی آنها می توانید، پیدا کنید و اسفنج های ظرفشویی 150 برابر دیگر لوازم آشپزخانه مکانی برای رشد و پرورش باکتری ها هستند . اگر شما اسفنج ظرفشویی تان را در فواصل استفاده از آن ، ضدعفونی نمی کنید طبیعی است که باکتری ها روی آن تکثیر شوند.

روش های زیادی برای ضد عفونی کردن اسفنج های ظرفشویی وجود دارد که در مطلب جداگانه به آن اشاره کرده ایم پس با مطالعه آن راه حل از بین بردن باکتری های اسفنج را بیاموزید و یا اسفنج خیس را روزی دو دقیقه داخل مایکروفر بگذارید و هر دوهفته اسفنج را عوض کنید و یک اسفنج جدید جایگزینآ نمایید.

ضدعفونی آشپزخانه

ترفند ضدعفونی کردن و از بین بردن آلودگی آشپزخانه

دستمال ها و حوله های دستی

دستمال ها و حوله های دستی موجود در آشپزخانه نیز به علت جذب رطوبت محیط مناسبی برای رشد باکتری ها مخصوصا باکتری هایی مانند ئی.کولای مثبت هستند بنابراین پس از هر بار استفاده از حوله ها بگذارید آنها به خوبی خشک شوند. و اگر مکان کثیفی را با یک پارچه تمیز نمودید ، پارچه را تمیز بشویید و خشک کنید.

قهوه ساز

بسیاری از مردم جهان بعد از بیدار شدن از دستگاه های قهوه ساز استفاده کرده و قهوه می نوشند بنابراین به علت استفاده زیاد از این وسایل ، آنها به پاکسازی منظم برای پیشگیری از گسترش میکروب نیاز دارند زیرا در یک قهوه ساز 4٫6 میلیون کلونی از باکتری ها و قارچ انگلی وجود دارند. بنابراین پس از تعویض آب بعد از هر بار استفاده برای پاکسازی داخلی سیستم از سرکه استفاده نمایید تا از گسترش باکتری ها پیشگیری شود.

روش حرفه ای تمیز کردن و استریل کردن آشپزخانه

4.4146
این مطلب مفید بود ؟12917
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
وبگردی