کاج مطبق
کاج مطبق یک نوع درخت کاج است که در کریسمس از آن استفاده میکنند این گیاه را می توان در خانه نگه داشت ولی برای رشد آن طیف دمایی مناسبی نیاز است.

چگونگی نگهداری از کاج مطبق و رفع مشکلات مربوط به این گیاه زیبا

کاج مطبق یکی از انواع درخت کاج است که بین استرالیا و نیوزلند رشد بیشتری دارد و این درخت را معمولا در جشن کریسمس استفاده می کنند . این درختان توانایی رشد تا 61 متر را دارند و همچنین می توان از آن ها به عنوان یک گیاه مناسب خانگی استفاده کرد که در منزل نیز حدود 1.5 تا 2.4 متر قد می کشند . این گیاهان برای رشد خوب به رطوبت کافی و همچنین نور غیر مستقیم نیاز دارند و همچنین باید طیف دمایی مناسبی نیز داشته باشند. 

بخش 1 : تهیه مواد مغذی

1. این گیاه باید خاک کاملا مناسب داشته باشد :

این گیاهان معمولا در خاک های شنی و اسیدی رشد بهتری دارند و خاک آن ها نیز باید زهکشی بسیار مناسبی داشته باشد و ترکیب مواد مختلف نیز در آن ها یکسان باشد.خاک گلدان و شن جزء ضروریات محتوای خاک مناسب برای این گیاه است. 

2. خاک را مرطوب نگه دارید :

این درختان معمولا به خاک هایی تمایل دارند که رطوبت کافی داشته باشد اما بیش از حد دارای گل و لای نباشند . قبل از آب دادن به این گیاه به خاک آن دست بزنید و اگر 2.5 سانتیمتر از خاک خشک بود، حتما با آب ولرم به آن آب دهید تا آب کاملا از سوراخ های گلدان بیرون بزند.اجازه دهید که آب اضافی بیرون بریزد و سپس زیر گلدانی را خالی کنید. 

3. اجازه دهید که این درخت در معرض نور غیر مستقیم خورشید باشد :

کاج مطبق به ساعت ها نور خورشید در طول روز نیاز دارد اما اصلا از نور مستقیم خورشید لذت نمی برد و بهترین مکان برای قرار دادن کاج مطبق این است که آن را در کنار پنجره های شمالی یا شمال غربی قرار دهیم. 

4. در مراحل رشد مثل فصل بهار به آن کودهای گیاهی بدهید :

فصل بهار ، تابستان و اوایل پاییز زمان خوبی برای کود دادن متعادل به گیاه می باشد و می توانید این کار را هر دو هفته یک بار انجام دهید. زمانی که گیاه به آب نیاز دارد، مقداری کود مایع را با آب مخلوط کنید و پای درخت خود بریزید . یک کود گیاهی متعادل حاوی میزان مساوی نیتروژن ، فسفر و پتاسیم می باشد و در اواخر پاییز و زمستان احتیاجی به دادن کود گیاهی به گیاه نیست و اگر می خواهید که زمان رشد گیاه را بدانید، به دنبال رویش شاخ و برگ های سبز روشن در فصل بهار باشید.

کاج مطبق خانه  

بخش 2:رشد سالم کاج مطبق

1. درخت را به طور منظم بچرخانید :

همانگونه که خورشید جهت خود را تغییر می دهد ، شما نیز باید جهت کاج خود را عوض کنید تا به طور یکسان نور را دریافت کند و برای این که درخت به طور نامنظم و ناهماهنگ در گلدان رشد نکند، هر هفته آن را یک چهارم بچرخانید. 

2. دمای مناسب را برای گیاه فراهم کنید :

این درختان از هیچ دمایی در حالت شدید لذت نمی برند، همچنین در دما های زیر 2 درجه سانتیگراد و بالای 24 درجه سانتیگراد نیز زنده نمی مانند و دمای ایده آل روزانه برای آن ها 16 درجه سانتیگراد است و بهترین دما برای شب هنگام نیز 13 درجه سانتیگراد است.

البته که این درختان دمای خنک شبانه را دوست دارند اما از تغییر ناگهانی آن لذت نمی برند . آن ها ترجیح می دهند که گرمای خورشید را از گوشه دریافت کنند و آرام آرام به سمت خنکی شب بروند. 

3. به کاج خود رطوبت بدهید :

کاج مطبق معمولا در مناطق اقیانوسی رشد بهتری دارد و بنابراین عادت دارد که در هوای مرطوب باشد که رطوبت ایده آل برای کاج مطبق 50 درصد می باشد . این رطوبت را می توانید با آب دادن روزانه به گیاه و نصب یک دستگاه بخور تامین کنید و اگر در مناطق سرد یا خشک زندگی می کنید، باید بیشتر به فکر این رطوبت باشید. 

4. شاخ و برگ های پژمرده و قهوه ای را ببرید :

این نوع از درختان به زیبایی و آرایش چندانی نیاز ندارند و باید سعی کنید که شاخ و برگ های کهنه آن را از نوک بزنید که برای این کار از قیچی های تیز استفاده کنید . این کار باعث می شود که گیاه شما بی هدف رشد نکند و البته در این کار افراط نکنید زیرا شکل کاج شما تغییر خواهد یافت.

بخش 3 :انتخاب یک مکان ایده آل

1. درخت را از لوازم تغییر دهنده هوا در منزل دور نگه دارید :

اگر پنکه یا هر وسیله گرمایشی، سرمایشی در منزل دارید از این گیاه دور نگه دارید و همچنین باید فاصله مناسب آن را با درب و پنجره نیز حفظ کنید .

2. از تکان دادن درخت اجتناب کنید :

سیستم ریشه کاج مطبق بسیار شکننده است و در اثر تکان خوردن به راحتی آسیب می بیند و هرگز تا زمانی که مجبور نشده اید، درخت کاج را تکان ندهید تا اینکه ایده آل ترین مکان را برای آن پیدا کنید و یک بار آن را جابجا کنید.اگر مجبور به تکان دادن آن شدید، حتما فاصله بسیار کوتاه را انتخاب کنید. 

3. هر چند سال یک بار گلدان گیاه را عوض کنید :

هر سه تا چهار سال یک بار در فصل بهار به تعویض گلدان گیاه بپردازید که ریشه ها بالای خاک باشند و نصف گلدان جدید را با خاک و شن و کود گیاهی پر کنید. خاک را با دقت برای قرار دادن درخت، سوراخ کنید و ان را در خاک جدید قرار دهید و سپس قسمت های خالی گلدان را با خاک پر کنید و روی ریشه ها را نیز بپوشانید و هر زمان که در حال تعویض گلدان بودید، گلدان جدید را بزرگ تر از گلدان قبلی انتخاب کنید که این گلدان باید زهکشی بسیار عالی از انتها داشته باشد و سعی کنید که از خاک تازه برای گیاه استفاده کنید. 

نکته :

معمولا حشرات زیادی دور و بر این کاج نخواهند بود و به همین دلیل نیاز نیست که نگران این آفت ها باشید و تنها کافی است که در صورت وجود حشره یک پوشش توری برای درخت قرار دهید.

رشد کاج مطبق 

روش تکثیر کاج مطبق 

با دو روش می توان موجب تکثیر کاج مطبق شد : 

الف ـ بوسیله بذر:
بذر این گیاه را در بستری با دمای 12 تا 16 درجه سانتیگراد کاشته و پس از سبز شدن گیاه ، به گلدان و یا محل موردنظر انتقال داد.
 ب ـ قلمه زدن :
قلمه را باید از شاخه های جوان انتخاب کرده و در گلخانه با دمای 19 تا 20 درجه سانتی گراد کاشته شود. 

برخی سوالات متداول

من دو درخت کاج مطبق در منزل دارم که هردوی آنها 12 تا 14 ساله هستند ، یکی از آن ها تا سقف خانه قد کشیده و نگهداری از آن سخت شده است . آیا می توانم قد آن را کوتاه کنم ؟

این موضوع کاملا به سلیقه شما بستگی دارد و بریدن کاج هیچ مشکل خاصی را برای درخت به وجود نمی آورد، مگر اینکه شکل آن باب میل شما نشود. 

آیا کاج مطبق می تواند سرما را تحمل کند؟

خیر، تحمل یخ و سرما برای کاج مطبق غیر ممکن است و بهتر است که آن ها را از چنین مناطقی دور کنید. 

نوک برگ های کاج من به یکباره روشن تر از قبل شده است ؟ علت آن چیست ؟

اگر این اتفاق در فصل بهار افتاده است ، احتمالا رویش جدیدی از گیاه در حال انجام است و اگر نوک این برگ ها نرم و تازه هستند، قطعا رویش جدید علت این موضوع است. 

علت افتادگی و خم شدن برگ های کاج مطبق
با سرد شدن هوا بهتر است گیاه را به محل گرمتری انتقال دهید چراکه گیاه کاج مطبق به مکان پرنور احتیاج دارد ، کمبود نور علت دیگر آن است.
علت زرد و قهوه ای شدن برگ کاج مطبق 
زرد شدن و یا قهوه ای شدن برگ ها به دلایل مختلفی چون کمبود مواد غذایی به خصوص آهن و یا بیماری گیاه مرتبط است . برای رهایی از این مشکلات باید از قارچ کش مانکوزب استفاده کرد . همچنین برای تامین مواد مغذی گیاه از کود آهن و کود کامل مخصوص گیاهان آپارتمانی استفاده کنید.
وجود کرم در خاک گلدان
 
اگر از وجود کرم در خاک گلدان آگاه شدید می توانید با استفاده از یک قاشق چای خوری سم دیازینون (حدود 3 سی سی) که در یک لیتر آب حل کرده اید ، گیاه را آبیاری کنید و بعد از 7 روز مجددا این عمل رو انجام دهید. روش ساده تر این است که خاک گلدان را تعویض کنید و از خاک ضدعفونی شده استفاده کنید. 
خشکی نوک برگ کاج مطبق 
دلایل مختلفی برای خشکی نوک برگ این گیاه وجود دارد که می توان به رطوبت ، نور زیاد ، گرما ، خشکی محیط و آبیاری کم و نامناسب اشاره کرد، که باید هر کدام را مورد بررسی قرار دهید. در تامین رطوبت میتوان از روش اسپری کردن آب بر روی برگ ها استفاده کرد، ولی بهترین راه تامین رطوبت قرار دادن یک سینی یا زیر گلدانی در روی سنگریزه است . باید دقت کنید که خاک گلدان با آب تماس نداشته باشید. 
خشک شدن برگ های پایینی کاج مطبق 
برگ های پایینی بخاطر شرایط نا مناسب محیطی مانند نور، درجه حرارت و همچنین پایین بودن رطوب خشک می شوند.می توان با استفاده از روشهایی که اشاره کردیم رطوبت و شرایط گیاه را فراهم کنید. 
نارسایی گیاه کاج مطبق 
زمانی که گیاه شما از حالت طبیعی خارج شده شده و به وضعیت هایی مانند:برگها به سمت پایین خم شده و شاخه های پایینی تیره شده و سفیدی در ساقه ها دیده شود و برگهای گیاه شروع به ریزش کند حالت نارسایی گیاه گفته می شود. 
دلایل که به آنها اشاره شد میتوان در نتیجه منظم نبودن آبیاری(افراط و تفریط) وجود آفت، کرم خاکی و تعویض نکردن به موقع گلدان و مشکلات ریش ، نداشتن زهکشی مناسب برای گلدان که باعث ایجاد محیط باتلاقی می شود، نور و حرارت بالا باشد، که شما در اولین قدم باید دفعات آبیاری را منظم کرده و از آبیاری بیش از حد خودداری کنید.

مشکلات رایج درختچه تزیینی و گیاه آپارتمانی کاج مطبق

4.5357
این مطلب مفید بود ؟31839
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/م.ح
وبگردی