گل آگلونما نخشید
گیاه آگلونما نخشید که نام علمی آن chinese evergreen aglaonema است در کشور چین از محبوبیت بالای برخوردار است که توانایی حذف بنزین را از هوا دارد.

راهنمای مراقبت و پرورش گیاه آگلونما نخشیدو یا chinese evergreen

گیاهان نخشید، که به آن ها گیاهان چینی همیشه سبز نیز گفته می ‎شود در کشور چین از محبوبیت بالایی برخوردار بوده و گیاهی خوش یمن به حساب می ‎آیند. این گیاهان از آن جهت که نیازمند مراقبت اندکی هستند و دارای انواع مختلف و با رنگ های متنوع می‎ باشند، برای نگهداری در آپارتمان بسیار مناسب هستند.

از آنجایی که این گیاه توانایی حذف بنزین و فرمالدئید را از هوای اطراف خود دارد، ناسا آن را در لیست ده گیاه برطرف تصفیه کننده هوا قرار داده است و به همین دلیل این امکان وجود دارد که روزی فضانوردان این گیاه را در فضا پرورش دهند.چنانچه در این بخش از نمناک گفته ایم نخشید نه تنها می ‎تواند هوای موجود در منزل شما را تصفیه کند، بلکه می ‎تواند زیبایی خیره کننده نیز به منزل شما ببخشد. 

نکات مهم برای نگهداری از گیاه نخشید

مراقبت از این گیاه که از انواع مختلفی برخوردار است، بسیار آسان است . اگرچه برخی از انواع این گیاه از محبوبیت بسیار بالایی برخوردارند اما سایر انواع آن نیز دارای زیبایی خیره کننده ای هستند. 

- نور و دما

گونه های تیره تر گیاهان نخشید که نیازمند نور کمتری هستند، برای نگهداری در دفاتر کاری از محبوبیت بالایی برخوردارند و انواع مختلف این گیاه نیازمند نور کم و غیر مستقیم آفتاب هستند و حتی در زیر نور چراغ های فلور سنت نیز توانایی رشد کردن دارند اما بهتر است از قرار دادن این گیاهان در نور مستقیم آفتاب خودداری کنید.

اگر مایل به پرورش این گیاه در باغ خود هستید، بهتر است این گیاه را در مناطقی گرم تر که دارای سایه و نور کمتری هستند، پرورش دهید.

این گیاهان نیازمند دمای 18 تا 29 درجه سانتی گراد هستند و مناسب مناطق سرد نمی ‎باشند و بنابراین از نگهداری این گیاه در مناطقی که دارای دمای کمتر از 15 درجه سانتی گراد هستند، خودداری کنید.

 chinese evergreen

- آب و رطوبت

گیاهان نخشید، در شرایط کم آبی از مقاومت بالایی برخوردارند اما نباید برای مدت طولانی بدون آب بمانند و در حالت نرمال، اجازه ندهید خشکی خاک به بیش از 25 تا 30 درصد برسد.

این گیاه به طور طبیعی قادر به تامین کردن رطوبت مورد نیاز خود از هوای اطراف خود می ‎باشد اما برای آسان تر کردن این روند بهتر است گاهی اوقات برگ های گیاه خود را با اسپری مرطوب کنید.

از قرار دادن گیاه نخشید در زیر فن های تهویه هوا و یا بخاری خودداری کنید زیرا این امر موجب خشک شدن گیاه و از بین رفتن رطوبت مورد نیاز آن خواهد شد. 

- خاک

خاک گیاه نخشید همیشه باید دارای مقداری رطوبت باشد و البته باید دقت کنید که آبیاری بیش از حد این گیاه نیز موجب آسیب رسیدن به ریشه های آن می ‎شود و باید بعد از آبیاری آن، آب اضافی از سوراخ های موجود در انتهای گلدان، خارج شود .

بهتر است برای مراقبت بهتر از گیاه نخشید خود از خاک حاوی نیتروژن و غنی از مواد معدنی استفاده کنید و همچنین لازم به ذکر است خاک این گیاه باید نرم باشد تا هوا به راحتی درون آن جریان پیدا کند.

خاک ملایم اسیدی در دامنه PH 5.5 تا 6.5 برای پرورش بهتر این گیاه، توصیه می ‎شود. 

- کود

این گیاه نیازمند کود نمکی حاوی ازت می‎باشد. این امر به رشد بهتر و بارور شدن گیاه کمک فراوانی می ‎کند و بهتر است کود دهی به این گیاه در طول فصل های بهار و تابستان به صورت ماهانه و در طول فصل های پاییز و زمستان به صورت یک ماه در میان انجام شود.

کود نمکی  

- تکثیر

تکثیر گیاه نخشید بسیار آسان است و برای انجام این کار کافیست که گیاه خود را به آرامی از خاک دربیاورید تا آسیبی به ریشه های آن وارد نشود و قسمتی از ساقه و ریشه را با استفاده از چاقو استریل جدا کرده و به گلدان دیگری انتقال دهید. 

- عوض کردن خاک و گلدان

خاک گیاه نخشید را باید هر دو سال یک بار تعویض کنید که این امر نه تنها به دلیل بهرمندی گیاه از خاک غنی صورت می ‎پذیرد، بلکه برای انتقال گیاه به گلدانی بزرگ تر و یا تکثیر آن نیز مفید است.

اندازه گلدان باید متناسب با اندازه گیاه باشد و ریشه گیاه نخشید نیازمند وجود محیطی باز برای متراکم شدن است اما قرار دادن گیاه درون خاک بسیار زیاد موجب افزایش رطوبت مورد نیاز آن می ‎شود و این امر برای سلامت گیاه مضر است و بنابراین گلدان را با توجه به اندازه گیاه خود انتخاب کنید. 

- هرس کردن

این گیاهان رنگارنگ معمولا نیازمند انجام هرس نیستند و این امر معمولا با توجه به نیاز شما انجام خواهد شد که با جدا کردن برگ های تیره و زرد شده گیاه، قادر به هرس گیاه نخشید خود خواهید بود. از جدا کردن شاخه های سالم از گیاه خودداری کنید؛ زیرا این امر موجب آسیب رسیدن به ساقه و برگ گیاه نخشید شما خواهد شد.

از آنجایی که گل های گیاهان نخشید از زیبایی خاصی برخوردار نیستند، در صورت تمایل بهتر است هنگام جوانه زدن، از گیاه مورد نظر جدا شوند که این امر موجب جلوگیری از پخش شدن گرده ها در هوای منزل و یا دفاتر کار می ‎شود.

- مشکلات گل آگلونما نخشید

در ادامه ی این بخش از نمناک به ارائه توضیحاتی در مورد مشکلات موجود در نگهداری از گیاهان نخشید خواهیم پرداخت:

مشکلات در حین رشد

یکی از مشکلات رایج نگهداری از گیاهان نخشید زرد شدن برگ های آن است که این امر معمولا به دلیل کمبود آب و یا آبیاری بیش از حد گیاه بروز پیدا می ‎کند و از مرطوب نگه داشتن بیش از حد و یا کمتر از میزان مورد نیاز گیاه، خودداری کنید.

درصورتی که زردی برگ های گیاه با وجود حفظ شرایط بهینه برای گیاه مورد نظر اتفاق بیفتد، این احتمال وجود دارد که گیاه شما از کمبود مس رنج ببرد و این موضوع به شدت در زرد شدن برگ گیاهان دخیل است و در کل خاک گیاه باید به طور مرتب از مواد مغذی بارور شود.

به وجود آمدن لکه های قهوه ای بر روی برگ های سبز گیاه نیز ممکن است به دلیل تجمع نمک ، کلر، مواد معدنی و یا فلوراید حاصل از آبیاری گیاه با آب شیر اتفاق بیفتد که برای رفع این مشکل بهتر است از این پس گیاه خود را با آب مقطر آبیاری کنید تا رسوبات معدنی موجود درون خاک گیاه از بین بروند و همچنین می ‎توانید خاک گیاه خود را تعویض کنید. 

- آفات

شایع ترین آفات حشرات هستند که این موجودات، شیره موجود درون برگ گیاهان را تخلیه کرده و به آن ها آسیب می ‎رسانند.

حمله کنه های عنکبوتی و شته ها به این گیاهان به ندرت اتفاق می ‎افتد. این موجودات نیز علاقه مند به تغذیه از شیره موجود در برگ های این گیاه هستند و به ساقه و برگ های گیاه آسیب می‎رسانند.

برای برطرف کردن مشکلات فوق، استفاده از صابون های ارگانیک حشره کش توصیه می‎شود. ای صابون، باید در هنگام غروب و یا زمانی که گیاه کمتر در معرض نور قرار دارد مورد استفاده قرار گیرد تا از سوراخ شدن شاخ و برگ های گیاه جلوگیری شود.

بیماری ها

برگ های گیاهان نخشید مستعد بروز لکه های آنتراکنوز و میروتیسم هستند که هر دو آن ها قارچ می ‎باشند. این موارد می ‎تواند سبب تغییر رنگ، ایجاد لکه های قهوه ای و یا سوراخ شدن برگ های گیاه شوند و به مرور آسیب های شدیدتری به آن وارد کنند.

برای برطرف کردن این مشکل نیز استفاده از قارچ کش مایع توصیه می ‎شود که این محصول باید در هنگام غروب و یا شب مورد استفاده قرار گیرد و همچنین لازم است که مس مورد نیاز برای گیاه خود را تامین کنید.

در صورتی که ریشه گیاه شما آسیب دیده باشد، معمولا به طور مرتب مورد حمله آفات و بیماری های مختلف قرار خواهد گرفت و بنابراین بهتر است از آبیاری بیش از حد گیاه نخشید خود خودداری کنید.

chinese evergreen aglaonema

برخی سوالات رایج و متداول

آیا نخشید قرمز رنگ برای حیوانات اهلی و یا انسان ها سمی است؟

بله مصرف برگ های این گیاه برای انسان ها و حیوانات اهلی مانند سگ ها، گربه ها و اسب ها سمی است و بنابراین بهتر است کودکان و حیوانات را از این گیاه دور نگه دارید و در صورت بروز هرگونه مسمومیت سریعا به پزشک مراجعه کنید.

علاوه بر این شیره موجود درون برگ های این گیاه موجب ایجاد حساسیت های پوستی در افراد می ‎شود.

نگهداری و پرورش گل آگلونما نخشید + مشکلات و آفات

4.4133
این مطلب مفید بود ؟11716
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/م.ح
وبگردی