نمناک سبک زندگیکودک به چه دلیل باید به متخصص اطفال مراجعه کنیم؟
متخصص اطفال ، به چه دلیل باید به متخصص اطفال مراجعه کنیم
با کمی تامل در خصوص سلامت کودک و شناخت تخصصی بیماری های آنها متوجه خواهید شد که کودکان نیاز دارند در مواقع بیماری به متخصص اطفال مراجعه کنند.
بازدید : 2,072 نفر

دلیل مراجعه به متخصص اطفال چیست؟

تخصص اطفال یا پزشکی کودکان که از شاخه های اصلی پزشکی است به طور اختصاصی به مسائل رشد و بیماری های کودکان می پردازد و نیاز کودکان را به پزشک متخصص و نیاز والدین را به مشاور رشد کودک رفع می نماید.
با کمی تامل در خصوص سلامت کودک و لزوم شناخت تخصصی بیماری های آنها متوجه خواهید شد که کودکان نیاز دارند در مواقع بیماری به متخصص خودشان مراجعه کنند تا درمان بهتری را دریافت نمایند.
تخصص اطفال در واقع در بردارنده ی نکات تندرستی کودک از زمان نوزادی تا بزرگ سالی آنها است. این بخش از پزشکی اساسا با تمام جنبه های رشد و پرورش کودک و شرایط او برای محقق شدن تمام ظرفیت هایش برای رشدی سالم تا بزرگسالی سروکار دارد.
سلامت کودکان در گذشته بخشی از طب بزرگ سالان بود که در قرن نوزده و ابتدای قرن بیستم به عنوان رشته تخصصی در پزشکی در نظر گرفته شد؛ افزایش تدریجی آگاهی از آن که بیماری های کودکان با بزرگ سالان متفاوت است نقش عمده ای در تخصصی شدن این رشته داشت. در این زمان بود که پزشکان فهمیدند واکنش های کودک به بیماری، دارو ها و محیط، بستگی زیادی به سن او دارد.

 

 

متخصص اطفال

مراجعه به متخصص کودک هنگام بیماری او

 

دلایل مراجعه به متخصص اطفال


رشد کودک
توجه به مراحل رشد کودک و زیر نظر داشتن روند رشد او وظیفه ی والدین است اما در این میان مسائلی وجود دارد که تجزیه تحلیل آن از توان والدین خارج است و نیاز به یک مشاور و راهنما خصوصا در مواقع بیماری کودک دارند در نتیجه انتخاب یک متخصص اطفال از بدو تولد کودک یکی از مهمترین کار های است که والدین باید انجام دهند.
پس از تولد نوزاد، موارد مهم برای بررسی و ثبت در پرونده ی کودک وجود دارد که می تواند در روند رشد او تاثیر به سزایی داشته باشد، تشکیل یک پرونده ی مدون در نزد یک پزشک اطفال والدین را قادر می سازد از فراز و فرود رشد و سلامت کودک خود به خوبی آگاه باشند.
برای نمونه، نوزاد باید از لحاظ سلامت و واکسیناسیون تحت نظر پزشک متخصص باشد. پس از آن نیز والدین با مجموعه ای از چالش های جدید مواجه هستند، چالش هایی مانند این که چه زمانی باید تغذیه با غذاهای جامد را شروع کرد و یا کودک به لحاظ بنیه به چه مکمل های غذایی نیاز دارد، این مسایل در هر کودک با توجه به ژنتیک و سلامت بدن متفاوت است، در نتیجه حضور یک متخصص اطفال در نقش یک مشاور الزامی است.

بیماری های کودکان
متاسفانه حتی سالم ترین کودکان هم بیمار می شوند. بد نیست با علائم و نشانه های بیماری های معمول در کودکان و نیز با درمان و روش های پیش گیری آن ها آشنا باشیم. مشکلات معدودی هستند که در دوران کودکی بسیار رایج و حتی غیرقابل پیش گیری اند، مانند عفونت گوش ها یا ورم لوزه ها. اما مشکلات قابل پیش گیری ای نیز وجود دارند، مانند بیماری های عفونی جدی که به طور معمول با مصون سازی و واکسیناسیون به موقع قابل پیش گیری هستند، اما همه ی اینها مستلزم وجود یک مشاور متخصص است.

 

متخصص اطفال

مراجعه به متخصص کودک هنگام بیماری او

 
کودکانی وجود دارند که با بعضی مشکلات جسمی متولد می شوند. مشکلات جسمی آشکار مانند:شکاف کام و لب ها که در هنگام تولد کاملا قابل مشاهده است و برخی مشکلات پنهان مانند:ناهنجاری های قلبی یا کلیوی که از همان بدو تولد نمی توان آن ها را فورا تشخیص داد. این نوع بیماری ها مراجعه به متخصص کودک و تحت نظر بودن او از لحاظ مشکلات سلامتی مادرزادی را حائز اهمیت می کند.

تخصص های پزشکی کودکان
متخصصین اطفال در رده های بالاتر ممکن است فوق تخصص یک رشته ی خاص را دنبال کنند که در درمان بیماری های خاص کودکان موثر است.
رشته های فوق تخصصی کودکان زیادی در دنیا وجود دارد که اختصاصا به مشکلات کودکان می پردازند. در حال حاضر در ایران تخصص های کودکان شامل بیماری های کلیه کودکان (نفرولوژی اطفال)، بیماری های خون اطفال، بیماری های عفونی کودکان، بیماری های قلب کودکان، بیماری های گوارش کودکان، بیماری های غدد و متابولیک کودکان، بیماری های ایمونولوژی و آلرژی کودکان، بیماری های روماتولوژی کودکان، بیماری های ریه کودکان، بیماری های اعصاب کودکان و رشته فوق تخصصی نوزادان است، هر یک از بیماری های خاص کودکان نیاز دارد که تحت نظر متخصص همان بیماری قرار گیرد.
با انتخاب یک متخصص اطفال خوب به رشد هر چه بهتر فرزندانمان کمک کنیم و آنها را برای داشتن بدنی سالم در آینده همراهی نماییم.

به چه دلیل باید به متخصص اطفال مراجعه کنیم؟

به چه دلیل باید به متخصص اطفال مراجعه کنیم؟
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 1
برگرفته از پارسه گرد/ی
این مطلب مفید بود ؟ 1 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف