تولد
بارداری
زمانی که تخمک بارور شده به جای رحم در لوله فالوپ یا جایی دیگر از شکم کاشته شود “بارداری خارج از رحم” اتفاق افتاده و نیاز به درمان اضطراری دارد.

چه چیزهایی درباره بارداری خارج از رحم باید بدانیم؟

برای اینکه بارداری اتفاق بیافتد ، تخمدان باید یک تخمک را به داخل لوله فالوپی یا رحمی آزاد کند، جایی که حدود 24 ساعت باید در آن باقی بماند در آنجا باید با یک اسپرم برای باروری ارتباط برقرار کند. تخم های بارور شده 3 تا 4 روز قبل از ورود به رحم، در لوله های فالوپ باقی میمانند.
بعد از آن، وارد رحم شده و رشد می کنند تا زمانی که نوزاد متولد شود اما اگر تخمک بارور شده در لوله های فالوپ یا جایی دیگر در شکم شما کاشته شود، به نتیجه ای می رسیم که به آن حاملگی ناحیه ای میگویند در این موارد، حاملگی نمی تواند به طور طبیعی ادامه یابد و به درمان اضطراری نیاز دارد ، این مقدمه ای بود برای صحبت بیشتر در مورد جزئیات بارداری خارج از رحم یا همان حاملگی خارج از رحم که قصد داریم در این بخش از نمناک به آن بپردازیم.
 
درمان دارویی بارداری خارج از رحم
 همه چیز راجع به بارداری خارج از رحم
 

علائم بارداری خارج از رحم

اغلب موارد، حاملگی خارج رحمی در طی چند هفته اول حاملگی اتفاق می افتد ممکن است حتی ندانید که باردار هستید و نشانه هایی از یک مشکل دیگر را داشته باشید خونریزی واژینال و درد لگن اغلب اولین علائم هستند، اما سایر موارد ممکن، عبارتند از:
 1.  تهوع و استفراغ با درد
 2. گرفتگی شکمی
 3. درد در یک طرف بدن شما
 4. سرگیجه یا ضعف
 5. درد در شانه، گردن
 6. راست روده شدن
حاملگی خارج از رحم ،می تواند منجر به پارگی فالوپی شود اگر این اتفاق بیافتد، دچار درد شدید و خونریزی شدید میشوید. اگر خونریزی سنگین واژن دارید یا سرگیجه، سردرد یا درد شانه بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید.
 
 بارداری خارج از رحم

 بارداری خارج از رحم چیست؟ نشانه ها و علایم آن

 

عوامل افزایش دهنده خطر بارداری خارج از رحم:

اگر مادر شما هنگام حاملگی شما داروی دی اتیل استیل بسترول یا DES مصرف کرده باشد. بارداری بعد از بستن لوله ها (یک جراحی برای جلوگیری از باردرای دائم)- بعد از جراحی های کیست تخمدان و فیبروم، برداشتن آپاندیس ، یا حتی سزارین قبلی این احتمال بالا می رود.

اگر در حین داشتن IUD باردار شده باشید.

آسیب دیدگی لوله ها ناشی از ابتلا به عفونتهایی که می توانند باعث التهاب و عفونت لگن یا PID شوند. بیماریهای مقاربتی بخصوص عفونت با کلامیدیا و عارضه سوزاک حتی اگر علائم واضحی برای شما نداشته باشند امکانپذیر است دلیل درگیری لوله ها شوند.

سابقه بارداری بیرون رحمی

اگر قبلا تشخیص ناباروری برای شما داده شده و یا درمان شده اید. از آنجا که برخی از ناباروری ها به علت اختلال در لوله های رحم رخ می دهند، در اینصورت شما نسبت به افراد عادی احتمال بیشتری برای بارداری خارج رحمی دارید. حدس بروز بارداری خارج رحمی در خانمهای کهنسال تر بیشتر است.

جراحی بارداری خارج از رحم

حاملگی خارج از رحم چه نشانه ها و درمان هایی دارد؟

 

علل بارداری خارج از رحم

شما ممکن است هرگز ندانید که چرا یک حاملگی خارج رحمی دارید یک علت می تواند یک لوله فالوپی آسیب دیده باشد این می تواند مانع ورود تخمک لقاح به رحم شما شود، که هنگام ایمپلنت تخمک را به جای لوله فالوپی در جایی دیگر قرار گیرد اما اگر احتمال حاملگی خارج از رحم داشته باشید، به احتمال زیاد یکی از موارد زیر را دارید:
 • بیماری التهابی لگن (PID)
 • بیماری های مقاربتی.
 • زخم از جراحی های قبلی لگن
 • سابقه حاملگی خارج رحمی
 • انسداد لوله ای یا شکستگی لوله ای ناکام
 • استفاده از داروهای باروری
 • درمان های ناباروری ،مانند لقاح آزمایشگاهی (IVF)
 • یا بارداری از طریق (IUD).
 • تشخیص بارداری خارج از رحم
اگر یک حاملگی خارج رحمی دارید، پزشک شما آزمایش حاملگی و امتحان لگن میگیرد یک آزمایش اولتراسوند ممکن است برای مشاهده شرایط رحم و فاکتورهای فالوپ انجام شود اگر پزشک تایید کند که حاملگی خارج رحمی دارید، بهترین شرایط درمان و برنامه های آینده موثر را برای شما شرح خواهد داد.
 
درمان بارداری خارج از رحم
علت و علایم حاملگی خارج از رحم چیست؟ 
 
 

درمان های تجویز شده برای بارداری خارج از رحم

از آنجا که یک تخمک نمی تواند در خارج از رحم زنده بماند، بافت باید از بدن شما برداشته شود تا از عوارض جدی جلوگیری شود. دو روش برای درمان آن استفاده می شود:دارو و جراحی.

درمان دارویی بارداری خارج از رحم

اگر لوله فالوپ شما شکسته نشده باشد و حاملگی شما خیلی دور از حد پیشرفت نکرده باشد، پزشک شما می تواند یک تزریق متوترکسات (Trexall) به شما بدهد. این ترزیق مانع رشد سلولی میشود و بدن شما به سادگی آنها را جذب می کند. اکثر حاملگی های خارج رحمی می توانند با استفاده از متوترکسات درمان شوند.
 
 
 علایم بارداری خارج از رحم

تزریق آمپول برای حاملگی خارج از رحم

 

جراحی بارداری خارج از رحم

در موارد دیگر، جراحی مورد نیاز است. رایج ترین روش لاپاروسکوپی است. پزشک شما برش های بسیار کوچکی را در شکم شما ایجاد کرده و یک وسیله نازک و انعطاف پذیر (لاپاراسکوپ) را برای برداشتن تخمک از رحم وارد بدن شما میکند . اگر لوله فالوپ شما آسیب دیده باشد، ممکن است مجبور باشد آن را نیز حذف کنید. اگر خونریزی شدید داشته باشید یا پزشک شما شک کند که لوله فالوپ شما شکسته شده، ممکن است نیاز به جراحی اضطراری با برش بزرگتر داشته باشید. این لاپاروتومی نامیده می شود.
 

پس از بارداری خارج از رحم

شما شانس بارداری طبیعی را خواهید داشت، اما ممکن است دشوار باشد. شما باید در ابتدا با یک متخصص باروری صحبت کنید، به ویژه اگر لوله فالوپی را برداشته اید. قبل از اینکه مجددا تلاش کنید صبر کنید تا با پزشک خود صحبت کنید. بعضی از پزشکان حداقل 3 تا 6 ماه استراحت را پیشنهاد می کنند. اگر قبلا حاملگی خارج از رحم داشته باشید.

 

تمام چیزهایی که از بارداری خارج از رحم نمی دانید !

4.187
این مطلب مفید بود ؟7215
منبع : بخش سبک زندگی نمناک / ن /ک
وبگردی