رازهای تربیت کودک
برخی از والدین نادانسته حرفهایی می زنند که اثرات بسیار بدی در تربیت کودک دارد، آنچه که نباید به فرزندتان بگویید شاید حرفهایی است که شما مدام تکرارشان می کنید.

10 رازی که برای تربیت بهتر کودک، باید مخفی بماند

تربیت کودک مهم ترین هدف و وظیفه والدین است. والدین در تربیت کودک نه تنها باید توجه ویژه ای به رفتار خود نمایند، بلکه باید همیشه مراقب حرف ها و سخنان خود نیز باشند. متأسفانه امروزه در خانواده ها جا افتاده که فرزند را باید دوست خود بدانیم اما بچه‌های ما دوستان ما نیستند و ما نباید درباره تمام مسائل رخ داده و مشکلات و نگرانی هایمان با کودکان خود حرف بزنیم. در این بخش از خانواده پلاس نمناک به شما خواهیم گفت که در مورد چه موضوعاتی نباید با کودکتان صحبت نمایید. برای داشتن کودکی شاد و موفق در آینده، با او در مورد مسائل زیر صحبت نکنید.

تربیت کودک

مشکلات مالی را با کودک در میان نگذارید

اگر زندگی پر استرس و سختی از لحاظ مالی دارید، با فرزند خود در مورد مشکلات مالی، بدهی و قرض ها حرف نزنید زیرا این مشکلات به بچه‌ها ارتباط ندارد، سعی کنید وضعیت را برای کودکانتان طبیعی جلوه دهید.

درمورد اشتباهات همسرتان با او حرف نزنید

بچه ها آمادگی درک مشکلات و توانایی تصمیم گیری درباره مشکلات والدین و اظهار نظر و قضاوت درباره مسائل را ندارند. انتخاب همسر و مشکلات همسرتان مربوط به شما است و نباید هیچ وقت در مورد اشتباهات همسرتان با کودکتان صحبت کنید. صحبت با کودک در مورد رفتارهای اشتباه همسرتان او را از والد دیگر گریزان می سازد و لطمه زیادی به او وارد می کند.

نگرانی و استرس هایتان را به او منتقل نکنید

بیان احساسات غم و منفی و استرس ها و نگرانی های آینده با کودک، او را به فردی عصبی و منزوی تبدیل می سازد. فردی که از آینده می ترسد و نمی تواند در راه موفقیت گام بردارد پس بسیار حائزاهمیت است که کودکتان از نگرانی شما در رابطه با آینده و حتی سلامت و امنیت آنها آگاه نشوند این نگرانی برای آنها مخرب است.

رازهای تربیت کودک

از نگرانی های خود در مورد کثیف شدن خانه نگویید

برخی از والدین بر روی تمیزی بسیار حساس هستند و دائم در حال تذکر به کودکشان می باشند، این نوع والدین حتی اجازه بازی کودک با اسباب بازی هایش را از ترس ریخت و پاش شدن خانه به او نمی دهند. اینگونه کودکان خود را فرد مهمی برای والدین نمی دانند و ممکن است دچار مشکلات روحی شوند پس به کودکانتان نشان دهید آن ها مهم تر از تمیز کردن خانه تان هستند.

از علاقه تان به غذای ناسالم و فست فود صحبت نکنید

کودکان معمولا عادت های غذایی را از والدینشان الگو می گیرند. شما باید الگوی کودکان باشید پس به او نگویید که چه اندازه فست فود و غذاهای آماده و... را دوست دارید، وقتی پدر و یا مادر از چیپس های چرب و کلوچه و... می خورند، اگر به فرزندشان اهمیت غذای سالم را تعلیم دهند، اثری ندارد.

در مورد آسیب های بعد از تولد کودکتان حرف نزنید

شما کودکتان را به دنیا آورده اید پس در قبال او مسئول هستید. شما نباید در مورد مشکلات بارداری و زایمان و آسیب هایی که دیده اید، برای کودک صحبت کنید، اینگونه تنها به کودک احساس گناه منتقل خواهید نمود و او خود را مقصر تمام مشکلات جسمی شما خواهد دانست.

مادر و فرزند

از اهمیت ندادن به کارهای منزل نگویید

یکی از وظایف مهم تربیتی والدین آموزش مسئولیت پذیری به کودک است. برای اینکه کودکتان مسئولیت پذیر شود مناسب با توانایی و سن او به کودکتان وظایفی را محول نمایید و به او در مورد بی اهمیتی به کارهای منزل چیزی نگویید.

نگویید چه مقدار از فریاد زدن متنفر هستید

اگر سر کودکتان فریاد زده و او را تنبیه کرده اید، لازم نیست پس از پشیمانی از کارتان بگویید که چقدر از این کار متنفرید چرا که به او می آموزید به راحتی کاری که نازیباست را انجام دهد. از این به بعد تمرین کنید که والدین بهتری برای فرزندتان باشید و این اشتباه را انجام ندهید.

از راحت بودنتان در زمان نبود کودک نگویید

وقتی کودکانتان می خوابند یا به هر دلیلی ساعتی را در کنار شما نیستند، زمان بسیارمناسبی است که استراحت کنید و به کارهای روزمره خود رسیدگی کنید و خلوتی را با همسرتان داشته باشید. اگر چه این زمان ها ممکن است جز بهترین اوقات باشد اما اجازه ندهید کودکتان متوجه شود چون ممکن است قلب کوچکش بشکند.

تنبیه کودک

در مورد اثرات نامطلوب مواد غذایی صحبت نکنید

اگر کودکی شاد و مثبت اندیش می خواهید، هرگز به او نکات منفی را یادآوری نکنید مثلا نگویید اگر سبزیجات نخورید چه اتفاقی برایتان می افتد، بلکه بهتر است بگویید که این مواد چگونه روی تنظیم رژیم تاثیر می گذارد.

واسه تربیت کودکت، این چیزها رو هیچ وقت بهش نگو

4.1252
این مطلب مفید بود ؟20844
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ن.ح
برچسب : تربیت کودک
وبگردی