خواص خرما

هزار خواص فوق العاده خرما برای پوست و تناسب اندام و بیماری ها

کد مطلب : 2725تعداد نظرات : 1 نظرزمان مطالعه : 9 دقیقه
خرما انواع مختلفی دارد که هر کدام خواص فوق‌العاده ای برای بدن دارند و در درمان و جلوگیری از بیماری ها به بدن کمک می کنند و برای پوست و مو نیز مفید است.

18 مزیت شگفت انگیز خرما (خجور) برای پوست، مو و سلامتی

برای هزاران سال، میوه خرما غذای اصلی کشورهای خاورمیانه و هندوستان بوده است؛ کشت خرما در روزهای مدرن امروزه که در غرب پاکستان انجام می شود، به 7000 سال قبل از میلاد برمی گردد. خواص خرما برای همگان آشکار است.

مصرف خرما در نهایت به جنوب غرب آسیا و شمال آفریقا و اسپانیا گسترش یافت سپس آنها به غرب معرفی شدند. با توجه به سوابق فسیلی، تاریخ خرما تا 50 میلیون سال پیش برمی گردد؛ این در مورد تاریخ است.

اما آیا می‌دانید انواع مختلفی از خرما وجود دارد و این خوردنی محبوب خواص قابل توجهی در خود نهفته است؟ برای اطلاع از آنها ادامه این بخش از سلامت نمناک را مطالعه کنید.

خجور چیست

فواید و خواص فوق‌العاده خرما برای بیماری ها و تناسب اندام

بهترین نوع خرما برای خوردن چیست؟

مجول : ریشه آن در مروکو است، آنها بزرگ و خوشمزه هستند و یک عطر و طعم تافی مانند دارند.

بارهی : همچنین به نام خرمای زرد نیز نامیده می شود، این تنوع بومی مربوط به عراق است آنها نرم و دارای گوشت ضخیم تری هستند.

دایری : این خرماها دراز، باریک و سیاه هستند.

هالاوی : این ها فوق‌العاده شیرین و کوچک هستند.

دگلت نور : یکی از بهترین گونه های تونس و الجزایر می باشد. نیمه خشک و نه خیلی شیرین، این خرماها معمولا در آشپزی استفاده می شود.

هایانی : در مصر، این خرماها نرم و سیاه و قرمز هستند.

میگراف: محبوب در جنوب یمن، اینها خرماهایی بزرگ و طلایی هستند.

ایتیما : این ها بومی الجزایر هستند، بسیار شیرین می باشند و بزرگ و مستطیل شکل هستند.

از همه این موارد، مجول به عنوان خوشمزه ترین و مغذی ترین نوع خرما هستند. که شایع ترین نوع خرما سیاه هستند و غنی از آنتی اکسیدان ها و فیبر هستند همچنین غنی از پتاسیم نیز می باشند. انواع متعددی از این میوه وجود دارد، که محبوب ترینش، مجول است.

جالب است بدانید برعکس، مزایای خرماهای کوچکتر بیشتر نیز می باشد. برخی از فایده های شگفت انگیز خرماها می توانند به ما در موارد کاهش کلسترول، درمان یبوست و افزایش سطح انرژی و سلامت استخوان ها کمک کنند.

خرما مجول

خواص خرما و انواع مختلف خرما

میزان کالری خرما

هر خرما شامل حدود 20 کالری و حاوی 2.8 میلی گرم کلسیم و 5 گرم کربوهیدرات می باشند. خرما نیز غنی از آنتی اکسیدان ها است که تانن ها مهمترین آنها می باشد. این تانن ها از آسیب سلولی جلوگیری و در برابر التهاب محافظت می کنند. در واقع، خوردن خرما با معده خالی کرم روده را از بین می برد.

خواص، فواید و مزایای سلامتی خرما

بسیاری از مزایای سلامتی خوردن خرما عبارتند از

خواص خرما برای یبوست

پالپ این میوه با اصلاح محدود کننده مواد معدنی که در طول یبوست رخ می دهد، باعث بهبود یبوست می شود. فیبر خرما نیز برای جلوگیری از سرطان سیستم گوارش مفید است. خوردن حداقل 20 تا 35 گرم فیبر در هر روز باعث می شود که مدفوع شما نرم باشد و مانع از این وضعیت می شود.

خرما و یبوست

خواص خرما برای بهبود گوارش و یبوست

خواص خرما برای بهبود سلامت قلب

فقط تعداد کمی خرما را در روز برای بهبود سلامت قلب خود بخورید؛ آنتی اکسیدان ها در خرماها باعث جلوگیری از آترواسکلروز می شوند که اساسا باعث سخت شدن شریان ها و ایجاد لخته می شوند. این آنتی اکسیدان ها حذف کلسترول را از سلول های عروقی تحریک می کنند. خرما نیز شامل ایزوفلاون است که شناخته شده برای کاهش خطر بیماری قلبی عروقی می باشد.

خواص خرما برای کمک به تنظیم کلسترول

یکی از مزایای مؤثر خرما است. مصرف خرما حتی برای افراد سالم می تواند بر میزان کلسترول و استرس اکسیداتیو تاثیر مثبتی داشته باشد. خرما حاوی کلسترول نیست. غنی از آهن و فیبر بیشتری نسبت به موز دارد.

تنظیم کلسترول

خواص خرما برای کلسترول خون

خواص خرما برای بهبود سلامت استخوان

خرما منبع غنی از مس، منیزیم، سلنیوم و منگنز است. همه این ها برای حفظ سلامت استخوان ها و جلوگیری از بیماری های مرتبط با پوکی استخوان ضروری هستند. خرما نیز غنی از ویتامین K است، که یک انعقاد کننده خون است و به سوخت و ساز بدن شما کمک می کند. همچنین شامل بورون است که برای استخوان های سالم مفید هستند.

خرما فشار خون را تنظیم می کند

خرما غنی از پتاسیم است و مواد معدنی اش باعث کاهش فشار خون می شود. یک خرمای مجول شامل حدود 167 میلی گرم پتاسیم است که نسبت به سایر میوه نسبتا بالا است. عدم مصرف پتاسیم کافی نیز می تواند منجر به سنگ کلیه شود و فیبر همچنین سطح قند خون را تثبیت می کند.

اثرات سدیم در رژیم غذاییتان را متعادل می کند و این باعث کاهش فشار خون می شود. منیزیم این میوه عضلات قلب و عروق خونی شما را آرام می کند، در نتیجه باعث کاهش فشار خون می شود.

خرما برای فشار خون

خواص خرما برای فشار خون

با خواص خرما اسهال را درمان کنید

با توجه به گزارش مرکز پزشکی دانشگاه کلمبیا، اسهال می تواند با انتخاب مواد غذایی که مصرف می کنید، بهتر شود یا شدت یابد به همین دلیل انتخاب مواد غذایی مناسب مهم است. بالا بودن پتاسیم خرما، می تواند به بهبود وضعیت شما کمک کند.

درمان اسهال

راه درمان اسهال با خواص خرما

بهبود سلامت مغز با خواص خرما

یافته های خرما برای محافظت در برابر استرس اکسیداتیو و التهاب در مغز ارائه شده است. مصرف منظم خرما و میوه های مشابه، با خطر بیماری های نورودنژراتیک و عملکرد شناختی بهتر در افراد مسن ارتباط دارد؛ مطالعه دیگری نشان می دهد که با مصرف خرما، احتمال کاهش سرعت پیشرفت آلزایمر نیز وجود دارد. یکی دیگر از مطالعات می گویند که خرما می تواند به جلوگیری از التهاب در مغز کمک کند.

خواص خرما برای جلوگیری از سرطان کولون

مصرف خرما می تواند خطر ابتلا به سرطان کولورکتال را کاهش دهد، مصرف خرما همچنین رشد باکتری های مفید در روده را افزایش می دهد و باعث افزایش سلامت روده ها می شود.

سرطان و خرما

خواص خرما برای جلوگیری از سرطان ها

خواص خرما برای افزایش انرژی

این میوه حاوی مواد مغذی بسیاری است که به افزایش سطح انرژی شما کمک می کند. همچنین حاوی قندهای طبیعی مانند سقز، فروکتوز و گلوکز است که همه آنها باعث تقویت انرژی می شوند.

خرما باعث افزایش وزن می شود

چه کسی می خواهد وزن زیاد کند؟ اگر شما بیش از حد لاغر هستید و می خواهید کمی وزن بگیرید، خرما می تواند یکی از افزودنی های رژیم غذایی شما باشد.

افزایش وزن با خرما

خواص خرما برای قوت بدن و افراد لاغر

خواص خرما برای کمک به جلوگیری از شب کوری

علت اصلی شب کوری کمبود ویتامین A است؛ خرما نیز غنی از این ویتامین است و به مبارزه با این بیماری کمک می کند. در حقیقت، مناطقی که خرما زیاد مصرف می کنند، شب کوری در آن مناطق بسیار نادر است.

جلوگیری از مسمومیت با استفاده از فواید و خواص خرما

هرچند تحقیق گسترده ای در این زمینه وجود ندارد، اما چیز جالبی در بخش های شمال نیجریه داریم. خرما (همراه با فلفل) به آبجو بومی اضافه می شود تا نوشیدنی کمتر سمی شود.

بواسیر و خرما

خواص خرما برای جلوگیری از بواسیر

خرما برای پوست مفید است

خرما حاوی ویتامین های C و D است که بر روی کشسانی پوست کار می کند. این میوه همچنین می تواند به مبارزه با مسائل پوستی کمک کند. شما می توانید خرما را در رژیم غذایی خود قرار دهید و نتایج را در طولانی مدت مشاهده کنید.

خرما همچنین با مزایای ضد پیری همراه است، آنها از تجمع ملانین در بدن شما جلوگیری می کنند و در غیر اینصورت اثرات نامطلوبی دارند. ما می‌دانیم که هورمون ها نقش مهمی در پیری و ظاهر پوست دارند، عصاره هسته نخل خرما دارای فیتوهورمون هایی است که اثرات ضد پیری قابل توجهی دارند. عصاره می تواند با چروک ها نیز مبارزه کنند.

پوستی زیبا با خرما

خواص بی نظیر خرما برای زیبایی پوست

خواص خرما برای جلوگیری از ریزش مو

خرما غنی از آهن است که باعث افزایش گردش خون به پوست و افزایش رشد مو می شود؛ این اتفاق با اکسیژن رسانی کامل به تمام بدن اتفاق می افتد که شامل پوست سر شما نیز می شود. در نهایت مانع از ریزش مو و تحریک رشد مو جدید می شود.

خواص خرما برای جلوگیری از التهاب

نخل های خرما حاوی اجزایی هستند که با التهاب مبارزه می کنند. خرما همچنین شامل مقادیر خوبی از منیزیم است، ماده معدنی که برای عملکرد ایمنی مهم است. اگر رژیم غذاییتان منیزیم کمی داشته باشد، سیستم ایمنی بدن شما برای جلوگیری از التهاب به اندازه کافی قوی نخواهد بود.

خاصیت خرما چیست

خواص خرما و راه جلوگیری از بیماری ها با خرما

فواید خرما برای درمان بیماری ها

از مهم ترین خواص درمانی خرما می توان به موارد ذیل اشاره کرد؛

درمان اختلالات روده ای با خواص خرما

فیبر خرما مطمئنا اثر مثبتی دارد. اما مصرف خرمای زیاد می توانند باکتری ها را در روده بزرگ ایجاد کنند. مطالعات خاصی می گویند که خرماها حاوی نیکوتین هستند که به درمان اختلالات روده کمک می کنند.

خواص خرما برای کمک به درمان کم خونی

خرماها حاوی آهن هستند و مطمئنا به مبارزه با کم خونی کمک می کنند. اما مطالعات زیادی وجود ندارد که از این واقعیت حمایت کنند.

درمان کم خونی

خواص درمانی خرما برای انواع بیماری ها

تقویت رشد عضلات با خواص خرما

این مربوط به کربوهیدرات ها است. اگر شما به اندازه کافی از آنها دریافت نکنید، بدن شما ممکن است عضلات را به جای انرژی برای سوخت بسوزاند. خرما، میوه ای با کیفیت بالا است و ممکن است در رشد عضله کمک کند.

خواص خرما برای کمک به کاهش چربی شکم

فیبر خرما اعتباری دوباره است. این باعث می شود شما احساس سیری کنید و پرخوری را از بین ببرید. همچنین، از آنجایی که آنها شیرین هستند، می توانید شیرینی خود را با یک انتخاب سالم تر، جایگزین کنید.

حالا شما چیزهای زیادی درباره خرما می‌دانید.

  • اما بهترین راه برای خوردن خرما چیست؟
  • چگونه آنها را در رژیم خود قرار دهید؟
  • بهترین روش برای خوردن خرما چیست؟

ما هیچ راه خاصی برای خوردن خرما نداریم اما گزینه هاd زیادی را داریم. شما می توانید آنها را به عنوان یک میان وعده بخورید؛ چه ساده و چه اینکه هسته اش را با مغزها عوض کنید. همچنین می توانید خرما را با غلات صبحانه خود ترکیب کنید و خرما را با ماهی تن یا سالاد مرغ و سایر سبزیجات میل کنید.

شما می توانید خرما را تکه کنید و به همراه ماست وانیلی یخ زده بخورید. همچنین می توانید خرماهای خشک شده را خیس کنید تا آبرسانی شوند و سپس آنها را بخورید. می توانید از عسل و شربت هم استفاده کنید که دارای ویژگی های ضد باکتریایی است و به عنوان مطالعات خاص، موثرتر از عسل هستند.

ترکیب خرما با گردو

خواص خرما و نحوه خوردن خرما

خرماهای تازه در مقابل خرماهای خشک تفاوتشان در چیست؟

خرماهای تازه نرم هستند و خرماهای خشک سخت‌تر هستند. آنها رطوبت کمتری نسبت به خرماهای تازه دارند. ما خرماهای خشک شده را می توانیم تازه کنیم.

از دیدگاه تغذیه ای، فرق بزرگی بین خرماهای تازه نرم و خشک وجود ندارد، اما بین خرماهای تازه نرم و خرماهای خشک شده تفاوت وجود دارد. خرما خشک شده دو برابر مقدار کربوهیدرات بیشتری نسبت به خرماهای تازه دارند، آنها همچنین منبع خوبی از فیبر هستند. خرمای خشک نیز حاوی مقادیر بالایی از کلسیم و آهن است، اما خرماهای تازه در ویتامین C برنده هستند.

انتخاب و نگهداری خرما

نحوه انتخاب خرمای خوب

خرماها معمولا بسته بندی شده، در جعبه های باریک و یا به بلوک های فشرده به فروش می رسند. اگر تازه خریداری می کنید، به گوشت خرما، رطوبت و نرمی و پوست براقش نگاه کنید.

خرماهای تازه می تواند کمی چین و چروک دار باشند، اما آنها نباید لمسی سخت و یا کریستال شکر در پوست خود داشته باشند. خرماهای تازه و خشک ظاهر مشابهی دارند، به جز اینکه خرماهای خشک شده کمی هم چروک هستند؛ آنها باید چاق و براق باشند و حتی رنگی داشته باشند.

تفاوت خرمای خشک وتر

خواص خرما و نحوه نگهداری آن

روش نگهداری خرما

خرماهای تازه، زمانی که در یک ظرف خلا هوا در یخچال نگهداری می شود، می تواند تا 6 ماه ذخیره شود. خرما خشک شده، عمر طولانی تری دارد، می تواند مثلا یک سال ذخیره شود. انجماد خرماها طول عمر این میوه را افزایش می دهد.

کارشناسان به پرسش های خوانندگان خود پاسخ می دهند:

آیا خرما آجیل است؟

خرما، میوه درخت خرما است. نه آجیل با مغز.

روزی چند خرما باید بخورم؟

در حدود 3 تا 5 خرما در روز.

کالری خرما

خواص و فواید جالب خرما و نحوه مصرف آن

خواص و مزایای خرما به همراه شیر چیست؟

علاوه بر گرفتن تمام مزایای خرما که ذکر کرده ایم، شما همچنین می توانید از اضافه شدن کلسیم نیز لذت ببرید این می تواند یک رژیم غذایی عالی برای افزایش رشد و حفظ سلامت کلی شما باشد.

آیا می توانم خرما را با چای بخورم؟

بله. اما در نظر داشته باشید که 100 گرم خرما حدود 60 گرم قند دارد؛ بنابراین، اطمینان حاصل کنید که به چایتان شکر اضافه نکرده باشید.

آیا دیابتی ها می توانند خرما مصرف کنند؟

گرچه خرما دارای قند بالایی است، آنها همچنین منبع خوبی از فیبر است که می تواند برای بیماران دیابتی مفید باشد با این حال، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود چک کنید.

آیا خوردن خرما طبق عادات خاصی سالم تر نیست؟

اگر واقعا باور دارید، پس بله. تاثیر این کارتان را می بینید در غیر این صورت خوردن خرما طبق عادات خاصی باعث تفاوت نمی کند.

طرز تهیه شیک خرما

خواص شگفت انگیز انواع خرما

آیا می توان خرما را روزانه خورد؟

کاملا.

چه مدتی برای درمان یبوست باید خرما خورد؟

تعداد خاصی وجود ندارد. اما اگر روزانه به مقادیر مورد نیاز بخورید، از ابتلا به یبوست رنج نخواهید برد.

خواص و مزایای سلامتی خرمای جوجوبه چیست؟

همچنین خرما چینی (یا خرما قرمز) نیز نامیده می شود، آنها به درمان بی خوابی و اضطراب کمک می کنند. همچنین ایمنی و عملکرد کبدی را بهبود می بخشند.

خرما برای افزایش وزن

خواص خرمای قرمز چیست؟

خواص خرما و دستورالعمل های دیگر خرما؟

شیک خرما

آنچه شما نیاز دارید :

  • میلک شیک کامل
  • تعداد انگشت شماری از خرما با کیفیت خوب.

دستورالعمل:

دو ماده را باهم مخلوط کنید. شما همچنین می توانید گردو، بادام زمینی و بادام را به منظور تغذیه بیشتر آن اضافه کنید. انتخاب خرمای مناسب مهم است.

هزار خواص فوق العاده خرما برای پوست و تناسب اندام و بیماری ها

4.8606
این مطلب مفید بود ؟57630
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن /آ
برچسب : خرما
1 نظر به ثبت رسیده است
جعفر1395-11-10
خرما خيلى خوشمزه است
13720
وبگردی