تولد
درمان سرفه

درمان سرفه شدید و خشک بدون داروهای عوارض دار

کد مطلب : 41480تعداد نظرات : 6 نظرزمان مطالعه : 7 دقیقه
همه ما برای درمان سرفه داروهای ضد سرفه مصرف می کنیم اما گاهی مواد ساده در آشپزخانه و داروهای بدون نسخه می توانند برای درمان به ما کمک کنند.

درمان سرفه خشک و خلط دار با روشهای خانگی

هیچ چیز بدتر از این نیست که سرفه آزار دهنده داشته باشید. این سرفه ها می تواند شما را در طول شب بیدار نگه داشته و در کارتان اختلال ایجاد کند پس طبیعی است که برای رهایی از آن، در جستجوی راهی برای درمان باشید. درمان های خانگی موثر بسیاری برای سرفه های وجود دارد که در این بخش از بهداشت و سلامت نمناک به آنها خواهیم پرداخت.

درمان سرفه

انواع سرفه

اگر سرفه خشک باشد، سوزش لایه راه تنفسی می تواند دلیل آن باشد. آلرژن تنفسی اغلب این نوع سرفه را ایجاد می کنند. اما در مورد سرفه های خلط دار، عفونت های دستگاه تنفسی است که معمولا سرفه عمیق ایجاد می کنند. در مورد سرفه های خلط دار، پس از درمان خلط، وضعیت بهتر می شود اما سرفه های خشک به این سادگی شما را رها نمیکنند و بایستی در درمان آنها سرسخت تر باشید.

درمان خانگی سرفه

در ادامه روش هایی معرفی شده است که به نظر می رسد در کاهش یا درمان سرفه موثر هستند. روشی را انتخاب کنید که بسته به نوع سرفه ای که دارید بهترین گزینه باشد.

قرقره آب نمک

نمک به عنوان یک عامل ضد التهاب از زمان های بسیار دور استفاده می شود؛ در واقع، طومارهای پاپیروس مصر حاوی دستور العمل های استفاده از نمک است. جراحان دندان پزشک هنوز توصیه می کنند که پس از جراحی برای جلوگیری از عفونت و درمان سریع تر ، محلول آب نمک قرقره شود. 

برای درست کردن محلول ضد عفونی کننده که گلوی ملتهب و سرفه را تسکین می دهد، کافیست تنها یک قاشق چای خوری نمک را در یک فنجان آب ولرم حل کنید. قرقره آب نمک بلافاصله درد گلو را تسکین می دهد و راهی است بی خطر برای درمان سرفه.

درمان سرفه با بخور

استفاده از بخور یک روش ساده و در عین حال موثر برای درمان هر دو سرفه خشک به خاطر آلرژی و سرفه های مرطوب مرتبط با برونشیت و دیگر عفونت های تنفسی است. تنفس هوای گرم، مجاری تنفسی را مرطوب و منقبض کرده و به تسکین التهاب کمک می کند.

هم چنین خلط انباشته در دستگاه تنفسی را سبک و سرفه کردن را آسان تر می کند. استفاده از بخور، بخصوص قبل از خواب، بینی و گرفتگی سینه را تمیز و از بروز سرفه های شبانه جلوگیری می کند.

ترکیب چند قطره از روغن 100 ٪ خالص اسانس نعناع به آب جوش برای تاثیر بیشتر پیشنهاد می شود. برای بخور هرچه بهتر، سر خود را با حوله بپوشانید و بخار ایجاد شده را از فاصله ایمن تنفس کنید.

درمان خانگی سرفه

درمان سرفه با زنجبیل تازه

اقدام شدید ضد التهابی زنجبیل به تسکین گلو درد و مجاری تنفسی کمک می کند. می توانید عصاره زنجبیل تازه را با مقدار برابر عسل مخلوط کنید تا شربت سرفه گیاهی درست شود. فقط چند قطره از آن را برای تسکین گلو درد بخورید.

درست کردن چای زنجبیل گزینه دیگری است که برای تهیه آن، چند تکه از زنجبیل تازه را خرد کرده و به مدت دو یا سه دقیقه آن را بجوشانید تا آماده شود. استفاده از این چای می تواند سرفه را تسکین دهد. 

درمان سرفه شبانه با عسل و لیمو

اگر شب سرفه می کنید، ترکیب آب لیمو و عسل برای شما یک درمان ایمن است. مصرف این نوشیدنی سبک درست قبل از وقت خواب گلو درد را تسکین و دستگاه تنفسی را در طول شب مرطوب نگه می دارد.

برای تهیه این نسخه ضد سرفه کافیست داخل مقداری آب گرم یک لیمو و دو قاشق سوپ خوری عسل مخلوط کنید و آن را بنوشید. 

درمان سرفه با عسل

درمان سرفه شدید با شیر زردچوبه

در گذشته، پزشکان سنتی چینی و هندی از زردچوبه مدت ها پیش برای درمان بیماری های تنفسی، گوارشی و پوستی استفاده می کرده اند. عجیب نیست که امروزه این ادویه پرخاصیت، به دلیل داشتن خواص ضد التهابی و ضد میکروبی شناخته می شود. 

از آنجا که زرد چوبه می تواند با باکتری ها و ویروس ها مبارزه کند، علاوه بر تسکین التهاب، در درمان سرفه های ناشی از عفونت گلو و عفونت دستگاه تنفسی بسیار موثر است. برای درست کردن شیر زردچوبه دو قاشق چای خوری زرد چوبه را در یک فنجان شیر گرم مخلوط کنید و دو بار در روز بنوشید. 

درمان گیاهی سرفه با سیرخام

خوردن حبه سیر خام، ساده ترین راه خلاص شدن از سرفه هایی است که به خاطر سوزش گلو یا عفونت های تنفسی ایجاد می شوند. نگه داشتن یک تکه سیر در دهان می تواند به کنترل سرفه کمک کند. اضافه کردن سیر له شده به غذا ممکن است به جلوگیری از عفونت های ثانویه که معمولا آلرژی های سرماخوردگی و تنفسی را تشدید می کنند، کمک کند.

درمان سرفه با سیر خام

روش درمان سرفه با آب پیاز

پیاز یک جایگزین ملایم تر برای سیر است، اما حاوی بسیاری از ترکیبات سولفوری و پلی فنول های است که خواص ضد میکروبی و ضد التهابی عالی به آن می دهند. عصاره پیاز به ویژه در درمان برونشیت مفید است و به کاهش خلط کمک می کند؛ همچنین می تواند رشد باکتری در گلو را مهار کند و سرفه های دردناک را تسکین دهد.

می توانید آب پیاز را با عسل ترکیب کنید تا مصرف این نسخه را برایتان ساده تر کند.

درمان خانگی سرفه با سوپ گرم

سوپ گرم در تسکین سرفه های ناشی از سرماخوردگی و آنفلانزا مفید هستند. سوپ مرغ محبوب ترین سوپ است ، اما مطالعات نشان می دهد سوپ هایی که حاوی پیاز، سیر، زنجبیل، و فلفل سیاه هستند، در درمان سریع سرفه کارسازترند.

درمان فوری سرفه با آب انگور تازه

عصاره تازه از انگور قرمز شیرین شده با یک قاشق چای خوری عسل راهی خوش مزه برای درمان سرفه های عمیق است. هنگامی که گرفتگی سینه به علت تجمع خلط با میکروب ها ست، هرگز عاقلانه نیست که آن را نادیده بگیریم. آب انگور به عنوان خلط آور عمل کرده و به کاهش خلط کمک می کند و سرفه کردن را آسان تر می کند. 

تاثیر کشمش در درمان سرفه خانگی

کشمش یکی از درمان های سرفه است که به راحتی می توانید از آن استفاده کنید. استفاده از کشمش به عنوان درمان سرفه، به ویژه برای کودکانی که هر چیزی نمی خورند مناسب است.
کشمش

درمان سرفه با شیرین بیان

ریشه های خشک شده این گیاه به عنوان درمان گیاهی سرفه استفاده می شود. شیرین بیان می تواند در اشکال مختلف برای تسکین گلو درد، سرفه، برونشیت و دیگر بیماری های التهابی دستگاه تنفسی به کار رود. حتی می تواند گرفتگی سینه ناشی از التهاب حنجره را درمان کند.

برای درست کردن چای گیاهی شیرین بیان، یک قاشق چای خوری از پودر ریشه شیرین بیان را در دو فنجان آب بجوشانید. 

درمان سرفه با گیاه مفید بوصیر یا خرگوشک

برگ های بزرگ و مخملین بوصیر داروی سنتی اروپایی برای سرفه های شدید و بیماری های تنفسی است. بوصیر یا خرگوشک خواص ضد التهابی و ضد میکروبی دارد و به عنوان یک خلط آور عالی عمل می کند.

برگ ها و گل های بوصیر مثل مواد شوینده طبیعی عمل می کنند و خلط را از لایه دستگاه تنفسی از بین می برد. این گیاه هیچ عوارض جانبی نامطلوب ندارد، بنابراین چای بوصیر می تواند به طور ایمن برای درمان سرفه مداوم به خاطر سل و دیگر عفونت های مزمن ریوی به کار رود.

برای درست کردن چای، یک تا دو قاشق چای خوری برگ های خشک و یا گل بوصیر را در یک و نیم فنجان آب جوش پانزده تا بیست دقیقه دم کرده و میل کنید.

درمان سرفه با شربت سرفه خانگی

برای تهیه شربت سرفه خانگی از شیرین بیان، بوصیر، آویشن و نعناع استفاده میشود. دو قاشق چای خوری از هر گیاه به مدت سی دقیقه در یک فنجان آب جوش بریزید تا خوب دم بکشد و سپس از صافی عبور دهید و با نصف فنجان عسل مخلوط کنید. یک بطری شیشه ای از این ترکیب را پر و در یخچال نگهداری کنید. یک قاشق چای خوری از این شربت سرفه را هر وقت که احساس خارش در گلو دارید، بخورید.

شربت سرفه

درمان سرفه با روغن سیاه دانه 

روغن دانه های کوچک سیاه دانه که عموما زیره سیاه نامیده می شوند را می توان با عسل برای درمان سرفه ترکیب کرد. یک قاشق چای خوری روغن سیاه دانه فشرده با یک قاشق چای خوری عسل را ترکیب و دو بار در روز مصرف کنید. گزارش شده است این مخلوط سرفه های ناشی از سرماخوردگی، آنفلانزا، آلرژن ها، ورم لوزه التهاب حنجره، برونشیت، ذات الریه، سل یا آسم را درمان می کند.

درمان سرفه با چای سرخارگل

این نسخه خانگی درمان سرفه، نه تنها سرفه را تسکین دهد بلکه با علت اصلی سرفه نیز مقابله میکند. سرخارگل سیستم ایمنی را با تقویت فعالیت گلبول های سفید تحریک کرده و استفاده منظم از آن در برابر سرفه های مزمن بسیار موثر است.

درمان سرفه در خانه با چای مارشمالو 

ریشه های گیاه مارشملو وقتی در آب ریخته می شود، یک مایع لزج و لیز تولید می کند که این روش درمانی موثر برای سرفه های همراه با گلو درد و سرما است که التهاب را کاهش می دهد.

این یک درمان عالی برای سرفه های خشک است، به طور موثر مرطوب کردن غشا مخاطی گلو و مجاری بالا سرفه که ممکن است به شکل آلرژی یا عفونتی مانند ورم لوزه، یا برونشیت باشد تسکین می دهد.

پودر خشک مارشمالو را در آب گرم خیس کرده و مایع غلیظ حاصله را صاف کنید. برای بهتر شدن طعم، آن را با عسل بنوشید.

درمان گیاهی سرفه

درمان سرفه در خانه با آلوئه ورا

آلوئه ورا حاوی ژل طبیعی است که به شدت بافت ملتهب را تسکین می دهد. برای تسکین سرفه با این گیاه پرخاصیت، یک برگ کامل آلوئه ورا را باز کنید و ژل شفاف درونش را بردارید. میتوانید آن را به تنهایی میل کنید، یا با عسل و آب میوه مخلوط کنید.

درمان سرفه با چای مریم گلی

مریم گلی گیاهی دارویی است که به طور گسترده در سراسر دنیا برای درمان سرفه و نیز بیماری های تنفسی که این علائم را نشان میدهند، به کار می رود. یک مشت برگ خشک یا تازه مریم گلی را در چهار فنجان آب جوش به مدت 5 تا 10 دقیقه دم کرده و میل کنید.

درمان سرفه با رطوبت محیط

به نظر می رسد رطوبت بالا به احتمال زیاد سرفه را درمان می کند چون به کاهش سوزش مجاری ایجاد شده به خاطر خشکی کمک می کند. اگر سرفه شدید همراه با گرفتگی سینه دارید، حمام گرم کمک کننده است. این کار خلط را نرم کرده و به راحت تر بیرون آمدن آن کمک می کند. برای درمان سرفه خشک بخور یکی از بهترین نسخه هاست.

بالا بردن رطوبت بدن برای درمان سرفه

افزایش رطوبت بدن به طور کلی، تاثیر مثبتی بر عملکرد سیستم ایمنی بدن دارد علاوه بر این باعث می شوند تا مایعات بدن به طور آزادانه حرکت کنند. آب گرم بنوشید تا گلو درد و سرفه تسکین یابد، همچنین می توانید آب میوه، چای گیاهی و سوپ گرم بخورید تا رطوبت بدنتان حفظ شود

درمان سرفه شدید و خشک بدون داروهای عوارض دار

4.12332
این مطلب مفید بود ؟1918414
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ک.ک/ن/ز.ت
برچسب : درمان سرفه
6 نظر به ثبت رسیده است
و.س.1398-11-12
غرغره و آب لیمو و عسل واقعا موثر ست.
18727
م1400-11-10
آویشن و پونه عالی است
298
بازدید کننده1401-01-07
ممنون از توضیحاتتون
امیدوارم جواب داده باشه
143
جمالی1402-07-04
من امتحان کردم صادقانه بگم جواب داد و از شر سرفه های خشک راحت شدم فقط باید تا بهبودی کامل انجام بدی مراقبت ها رو
00
علیانی1402-07-04
برای نجات از سرفه‌های خشک شبانه چیکار کنیم خیلی سخته درست وقتی می‌خوای بخوابی این سرفه‌های خشک به سراغت میاد
30
4441402-07-04
بهترین درمان برای رفع سرفه‌های خشک بخوره و بس
00
وبگردی