تولد
رگ به رگ شدن گردن
رگ به رگ شدن یا آسیب شلاقی گردن یکی از کم اهمیت ترین اتفاقات ورزشی و تصادف می باشد اما در صورت عدم درمان این مشکل می تواند به درد گردن مزمن تبدیل شود.

آنچه باید در مورد رگ به رگ شدن گردن بدانید

رگ به رگ شدن گردن به دلیل پاره شدن رباط ها و کشش بیش از حد گردن اتفاق می افتد. این مشکل به آسیب دیدگی شلاقی گردن مربوط می باشد. آسیب دیدگی شلاقی گردن بر اثر تصادف، فعالیت در رشته ورزشی خاص، دوچرخه سواری های سنگین رخ می دهد که در آن، سر باید جهت خاصی را دنبال کند و هر نیروی اضافی روی آن باعث حرکت غیرطبیعی شود، باعث رگ به رگ شدن خواهد شد و در نتیجه باعث ایجاد محدودیت حرکت گردن و درد در ناحیه سر می شود.

گردن درد

رگ به رگ شدن گردن چیست ؟

رگ به رگ شدن، اسپاسم گردن، گرفتگی عضلات گردن و درد عضلانی گردن جزء اتفاقات رایج است. احتمالا خود رگ به رگ شدن عاملی برای درد گرفتن گردن باشد که یکی از مشکلات رایج در افراد است.

چه عواملی باعث رگ به رگ شدن گردن می شوند ؟

بیشتر علت های رگ به رگ شدن گردن، عضله، مفصل و رباط می باشد. این آسیب دیدگی ها در واقع به علت عملکرد نامناسب مفصل گردن، رگ به رگ شدن عضلات و یا رباط ها می باشد که با تکان دادن گردن ، درد شدیدی می گیرد. خستگی گردن ( طرز بد نشستن یا خوابیدن )، حرکات شدید و ناگهانی گردن (بلند کردن اجسام سنگین ) یا آسیب دیدگی با سرعت های بالا (مثل تصادف ) از رایج ترین دلایل رگ به رگ شدن گردن می باشند.علل گردن درد بسیار است اما به طور کل دسته بندی های زیر را شامل می شود :

رگ به رگ شدن عضلات گردن

درد عضلانی گردن اصلی ترین منبع گردن درد می باشد. عضلات ضعیف گردن، مفصل های ضعیفی نیز دارند که به راحتی دچار آسیب دیدگی می شوند و می توانند دیسک مفصلی یا دیسک ستون فقرات را به وجود بیاورند. 

خستگی بد قرار گرفتن گردن

بد قرار گرفتن گردن هنگام نشستن، ایستادن و کار کردن می تواند فشار اضافی را روی گردن و نخاع ایجاد کند. خستگی مفصل و عضله با کشش بیش از حد رباط ها و دیسک افزایش می یابد و به عصب و نخاع آسیب می زند و گردن درد و کمردرد را به وجود خواهد آورد.

رگ به رگ شدن رباط های گردن

رباط ها بندهای الیافی و ریشه داری هستند که میزان حرکت را به دلیل آسیب ندیدن ستون فقرات محدود می کنند. کش آمدن رباط ها به مقدار زیاد و سرعت بالا باعث پارگی و خونریزی بافت اطراف آن می شود و ورم، اسپاسم عضله و گردن درد را به وجود می آورد. علت رگ به رگ شدن رباط های گردن معمولا مواردی مثل آسیب دیدگی های ورزشی، بلند کردن اجسام سنگین و تصادفات را شامل می شود.

آسیب دیدگی ورزشی

علائم رگ به رگ شدن گردن چیست ؟

علائم همواره از ابتدای آسیب دیدگی وجود ندارد. گاهی اوقات یک تا دو روز طول می کشد تا درد شروع شود. علائم مختلف رگ به رگ شدن گردن عبارت است از:

علائم شایع رگ به رگ شدن گردن :

درد خفیف گردن، سفتی گردن، اسپاسم گردن ، گرفتگی عضلات و درد شدید شانه ناتعادلی، سردرد ، سرگیجه، مشکلات بینایی، درد بازو، شانه و احساس آشفتگی را شامل می شود. معمولا افراد در این شرایط با استراحت کردن و ایجاد تکیه گاه برای گردن یا تغییر پوزیشن آن درد کمتری را احساس خواهند کرد.

علائم هشداردهنده رگ به رگ شدن گردن

چنانچه در بخش بهداشت و سلامت نمناک عنوان کرده ایم دردهای شدید و مداوم گردن باعث آسیب دیدگی عصب و یا دیسک گردن می شود و در نتیجه عملکرد بالا و پایین گردن تحت تاثیر قرار می گیرد. موارد خیلی شدیدتر می تواند عملکردهای دیگر قسمت های بدن مثل روده را نیز درگیر کند. در این موارد حتما باید با پزشک یا فیزیوتراپ مشورت کنید. 

علائم عصبی :

در این شرایط، سوزن های مخصوصی را با بیهوشی یا بی حسی وارد گردن ، عضله بازو یا ساق پا می کنند که می تواند ضعف عضلانی، رفلاکس تاندون جابجا شده و یا مشکلات کنترلی را نشان دهد. 

دیگر علائم ناشی از رگ به رگ شدن گردن:

عصبانیت

رگ به رگ شدن گردن چگونه تشخیص داده می شود ؟

در این شرایط تمام قسمت های گردن مورد معاینه قرار می گیرد تا بتوان تفاوت رگ به رگ شدن گردن یا رباط ها را تشخیص داد. آزمایش اشعه ایکس نمی تواند آسیب دیدگی رباط یا عضلات را نشان دهد اما قادر به تشخیص تغییرات موقعیت گردن ، آرتروز و یا آسیب دیدگی استخوان گردن مثل شکستگی می باشد. اسکن ام.آر.آی نیز یک روش تشخیصی دیگر است که برای آسیب دیدگی استخوان، عضله و ساختارهای رباط به کار می رود. سی.تی اسکن نیز یک روش عالی عکسبرداری است که گرفتگی مفصل را نشان نمی دهد.

بعد از رخ دادن تصادف و آسیب به گردن پزشک رادیوگرافی از گردن بیمار را بررسی می کند تا آسیب های احتمالی بیشتر را در صورت وجود، تشخیص دهد. اگر تصاویر رادیوگرافی گردن طبیعی باشد اما بیمار همچنان گردن درد شدیدی داشته باشد، پزشک توصیه می کند بیمار گردنبند طبی را استفاده کند و پس از مدتی دوباره تصاویر رادیوگرافی از او گرفته شود سپس پزشک این تصاویر جدید را می بیند تا تغییرات ایجاد شده در گردن را بررسی کند. اگر پزشک به وجود آسیب های بیشتر بافت های نرم گردن مشکوک باشد، انجام رادیوگرافی در حالت گردن خمیده یا انجام اسکن ام آر آی را تجویز می کند.

درمان رگ به رگ شدن گردن چیست ؟ 

درمان کشیدگی و رگ به رگ شدن گردن با چند روش انجام می شود. البته اکثر موارد رگ به رگ شدن گردن نیازی به درمان خاصی ندارد.

فیزیوتراپی

در این شرایط باید به یک فیزیوتراپ مراجعه کنید. مخصوصا اگر با عوامل ایجادکننده مشکلات گردن روبرو شدید. درمان ها طول عضلات گردن را به حالت اولیه برمی گردانند و با اقدامات سریع از شدید شدن شکستگی گردن جلوگیری می کنند . مراجعه سریع می تواند از گردن دردهای شدید جلوگیری کند.

فیزیوتراپ در این شرایط لوازمی را برای نگه داشتن گردن در شرایط مناسب به شما می دهد تا درد و التهاب گردن را بکاهد. درمان های موجود شامل اعمال یخ، طب سوزنی، الکتروتراپی، تکنیک های ورزشی، ماساژ بافت نرم گردن، گردنبندهای طبی و ... می باشد. پزشک همچنین داروهای غیر استروئیدی را مثل ایبوپروفن برای بعضی از افراد تجویز می کند.

بیمارانی که در مراحل اولیه پس از آسیب دیدگی انجام تمرینات حرکتی گردن را آغاز می کنند معمولا دوره ی بهبودی سریع تری دارند و علائم آن ها به نحوی مطمئن تر و سریع تر بهبود پیدا می کنند.

بعد از اینکه التهاب و درد گردن شما کاهش پیدا کرد، فیزیوتراپ توجه خود را به بازیابی حرکت نرمال گردن، طول عضلانی مناسب و استراحت دادن گردن، بازیابی قدرت و استقامت و پوزیشن مناسب اختصاص می دهد. همچنین برنامه تمرینی را به شما تجویز می کند تا قدرت و موقعیت مناسب گردن خود را به دست بیاورید.

توجه فیزیوتراپ در مرحله بعد روی بازیابی فعالیت های طبیعی گردن، ورزش، یا فعالیت های روزانه متمرکز می شود تا عملکرد امنی را به دست بیاورد. هرکس درخواست های متفاوتی از گردن خود دارد و اهداف درمانی خاصی را دنبال می کند.

در مرحله بعد توجه متخصص روی جلوگیری از بازگشت رگ به رگ شدن گردن و گردن درد است و در نتیجه انعطاف گردن شما را بالا می برد تا دوباره دچار آسیب نشود. برای جلوگیری کامل از آسیب دیدگی دوباره باید این تمرین ها را به طور منظم و هفتگی انجام دهید و از قرص های ضد گردن درد استفاده کنید. تمام تمرین های ورزشی گردن حتما باید توسط متخصص تجویز شود.

ورزش

گردن بند طبی

درمان ابتدایی و اولیه برای رگ به رگ شدن گردن معمولا استفاده از گردنبند طبی برای مدت چند هفته است. این گردن بند ، پوزیشن مناسبی را به گردن شما می دهد و استقامت و علائم عصبی آن را در حالت متناسبی قرار می دهد . این گردنبندها بیش از ده سال است که مورد استفاده قرار می گیرد.

طب سوزنی

طب سوزنی با قدمت بیش از پنج هزار سال ، یک منبع موثر برای از بین بردن درد گردن است . در حالی که هنوز هم نمی دانیم پروسه کارکرد طب سوزنی چگونه است اما به خوبی در این امر موثر است .

ماساژ

ماساژ همیشه حس خارق العاده ای را به بدن می دهد و عضلات را آرام می کند که در مورد رگ به رگ شدن گردن نیز موثر می باشد .

دستگاه TENS

این دستگاه ها یک دستگاه الکتریکی از بین برنده درد هستند که گردن درد را در کنار استفاده از دارو کاهش می دهند.

نکته :

اگر بیمار پس از آسیب دیدگی، به علائم فیزیولوژیک مانند عصبانیت، اضطراب و افسردگی دچار شود، توصیه می شود که وضعیت روحی و احساسی بیمار نیز در درمان مد نظر قرار گیرد.

ریکاوری بعد از درمان گردن درد

گردن درد را هرچه سریع تر به پزشک نشان دهید تا بتوانید از مشکلات بعدی آن پیشگیری کنید.

ریکاوری بعد از درمان حدود یک الی دو هفته طول می کشد. اگرچه که مدت زمان اسپاسم گردن اگر از چند روز تجاوز کند، یعنی آسیب دیدگی جدی وجود دارد.

بعضی از افراد نیز در طول 4 الی 6 هفته بهبود پیدا می کنند. اگرچه که این زمان وابسته به ماهیت آسیب دیدگی و برنامه درمانی دارد که توسط فیزیوتراپ اعمال می شود.

پیشگیری از گردن درد و رگ به رگ شدن گردن

اگر در گذشته به گردن درد مبتلا شده باشید، احتمال ابتلا به آن در آینده نیز بیشتر است که در این شرایط باید تمام دستورالعمل های پوزیشن صحیح گردن را در تمامی مواقع به کار بگیرید تا از دوباره به وجود آمدن آن جلوگیری کنید.

همانطور که می دانید در تصادفات رانندگی گردن فرد آسیب می بیند بنابراین باید افراد برای جلوگیری از رسیدن آسیب در زمان تصادفات، کمربند ایمنی ببندند و همچنین از تکیه گاه های سر استفاده کنند زیرا تکیه گاه های سر به نحوی طراحی شده اند که از خم شدن بیش از حد گردن به سمت عقب در حین تصادف جلوگیری کنند پس ارتفاع تکیه گاه سر را تنظیم کنید.

درجات رگ به رگ شدن گردن

درجه 1 :

نوع خفیف که فیبرهای کمی از عضلات گردن در قسمت هایی دچار پارگی می شوند. درد در این مواقع وجود دارد اما عضلات ضعیف نمی شوند.

درجه 2 :

تعداد متوسط فیبرهای عضلانی درگیر پارگی می شوند و ضعف همراه با درد وجود دارد .

درجه 3 :

رگ به رگ شدن شدید که در آن تمامی فیبرها کاملا پاره می شوند و درد آن بسیار شدید است.

گردن درد شدید

سبک زندگی مناسب برای جلوگیری از گردن درد

فعال بمانید :

فعالیت فیزیکی باعث انعطاف و قدرت در کل بدن می شود که گردن را نیز شامل می شود و همچنین تمرین های کششی متعادل و استاندارد نیز در این موارد استفاده می شود که کارآمد و تاثیرگزار است .

آهسته حرکت کنید :

زمانی که شروع به انجام ورزشی جدید یا فعالیتی تازه می کنید ، باید سرعت مناسب و متعادلی داشته باشید .

به خودتان استراحت دهید:

حرکات تکرارشونده خودشان عاملی برای رگ به رگ شدن مخصوصا در ناحیه گردن می باشند و در نتیجه بین فعالیت های تکرار شونده باید کمی به خودتان استراحت دهید و پوزیشن خود را عوض کنید .

به اندازه کافی بخوابید :

از یک بالشت، تشک و موقعیت مناسب برای خوابیدن استفاده کنید تا خطر بیدار شدن با گردن درد را کاهش دهید. مثلا دمر خوابیدن ، پوزیشن گردن را بهم می ریزد و به نخاع آسیب وارد می کند و البته هنوز هم متخصصان بر سر پهلو خوابیدن و یا به کمر خوابیدن به توافق نرسیده اند.

از علت تا درمان رگ به رگ شدن گردن در کودکان و بزرگسالان

2.578
این مطلب مفید بود ؟3939
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/م.ح
برچسب : گردن درد
وبگردی