تولد
خواص مارچوبه
مارچوبه دارای خواص و فواید بی نظیری برای سلامتی می باشد، از خواص مارچوبه می توان به بهبود هضم، کنترل دیابت، درمان روماتیسم تسکین افسردگی اشاره کرد.

با فواید بی نظیر مارچوبه آشنا شوید

فواید سلامتی مارچوبه، سلامت قلبی عروقی، بارداری سالم، بهبود باروری، رهایی از سندرم پیش از قاعدگی و بهبود سلامت استخوان است. همچنین در مدیریت شرایطی مانند دیابت، آب مروارید، روماتیسم، سل، افسردگی، بیماری های دامی و تشنج نیز مفید است. مارچوبه، بیماری عفونت های دستگاه ادراری و کلسترول خون را کاهش می دهد و همچنین برای سلامت گوارش خوب است و پتانسیل ضد سرطانی را نشان می دهد.

مارچوبه چیست؟

مارچوبه به خانواده زنبق تعلق دارد و به دلیل خواص درمانی اش ارزشمند است و حدود 300 گونه مختلف از این جوانه ها در سراسر جهان وجود دارد که در رنگ های سفید، سبز و بنفش موجود است. مارچوبه سفید از نور خورشید دور شده و از این رو رنگ سبز و کلروفیل ندارد. رنگ بنفش پر از مواد گیاهی شیمیایی و آنتوسیانین ها است که این رنگ منحصر به فرد را به سبزی ها می دهد.

خواص و فواید درمانی و سلامتی مارچوبه

فواید سلامتی مارچوبه به طور مفصل در ادامه این بخش از سلامت نمناک ذکر شده است.

1. مارچوبه برای حفظ سطح هموسیستئین

مارچوبه غنی از ویتامین های B است که به حفظ سطح سالم هموسیستئین کمک می کند، وقتی یک آمینو اسید (متیونین) در بدن شکسته می شود در خون تولید می شود. ویتامین B، به ویژه اسید فولیک، B6، و B12 نقش کلیدی در تبدیل هموسیستئین به سیستین ایفا می کنند که پس از آن به متیونین مانند هر چرخه طبیعی متیلاسیون تبدیل می شود.

کمبود ویتامین B در بدن، سطح هموسیستئین، خطر آسیب به رگ های خونی و ترومبوز وریدی را بالا می برد، که در آن زمان لخته شدن خون در رگ ها، آترواسکلروز و دیگر اختلالات قلبی رخ می دهند.

علاوه بر این، ویتامین B به حفظ سطح سالم قند خون با اطمینان از متابولیسم درست نشاسته و قند در بدن کمک می کند.

2. مارچوبه برای کمک به بارداری

اسید فولیک بالا در مارچوبه به کاهش خطر ابتلا به نقص های مادرزادی در دوران بارداری کمک می کند. برای رشد جنین ضروری است؛ همچنین حفظ آب در بافت های بدن به خاطر اثر دیورتیک کمک می کند.

مارچوبه

مصرف مارچوبه در بارداری

3. مارچوبه برای مبارزه با PMS

عصاره مارچوبه می تواند به طور مؤثر برای تسکین نفخ قبل از قاعدگی استفاده شود. مواد مغذی ضروری اش به مقابله با افسردگی و خستگی و همچنین کاهش گرفتگی قاعدگی کمک می کند.

همچنین به کنترل از دست دادن خون و حفظ تعادل هورمونی در دوران قاعدگی کمک می کند.

4. بهبود باروری با مارچوبه

ریشه مارچوبه به طور گسترده ای در درمان آیورودیک استفاده می شود و برای تنظیم هورمون ها و درمان اختلالات جنسی مذکر و مونث مورد استفاده قرار می گیرد. خواص ضد اضطرابی دارد و در درمان دردهای فیزیکی و ذهنی در مردان استفاده می شود و همچنین آن طور که قبلا هم در بخش سلامت نمناک گفته شد، به افزایش تعداد اسپرم و حرکت آنها کمک می کند.

ثابت شده است که مارچوبه، در زنان برای سندرم یائسگی و کم خونی مؤثر بوده است و همچنین برای بهبود کیفیت و کمیت شیر مادر ارزش دارد.

5. مارچوبه برای بهبود هضم و گوارش

مارچوبه حاوی مقادیر قابل توجهی از اینولین مغذی است که نوعی چربی پیچیده است که معمولاً به عنوان پروبیوتیک شناخته می شود. تا زمانی که به روده بزرگ برسد هضم نمی شود. در آن از نوعی باکتری خوب مانند لاکتوباسیلی تغذیه می شود. اینولین به بهبود و جذب مواد مغذی کمک می کند.

همچنین منبع خوبی از فیبر رژیمی است و خواص ملینی دارد که به عملکرد نرم مدفوع و روده ها کمک می کند و باد و نفخ و یبوست را دور می کند.

علاوه بر هضم سالم، فیبر نیز به کاهش سطح کلسترول بدن کمک می کند. به طور گسترده ای در درمان اسهال، اسهال خونی و سوءهاضمه، که احساس ناراحتی شکمی از جمله احساس سوزش و یا ناف دردناک است که در طول یا پس از خوردن رخ می دهد، توصیه می شود.

مطالعات نشان داده اند که مارچوبه به اندازه داروهای مدرن امروزی در درمان سوءهاضمه مؤثر است.

6. پتانسیل ضد سرطانی

طبق تحقیقی که در مجله سرطان منتشر شد، ساپونین های خام که در جوانه های مارچوبه یافت می شود، فعالیت ضد سرطانی را به نمایش گذاشت. مطالعه 2016 که در ژورنال غذاهای کاربردی منتشر شد نشان داد که ساپونین ویژگی های معمول آپوپتوز را القا می کند. محصول این مطالعه می تواند استراتژی مداخله رژیم غذایی بالقوه برای مدیریت سلول های سرطانی روده بزرگ انسانی را ارائه کند. علاوه بر این، مارچوبه به بالا بردن سطح گلوتاتیون هم کمک می کند، یک آنتی اکسیدان و ترکیب شیمیایی است.

7. مارچوبه برای کنترل دیابت

مواد مغذی ضد التهابی موجود در مارچوبه به کاهش خطر بیماری های مزمن سلامت از جمله دیابت نوع 2 کمک می کنند. این اثر مفید نیز منسوب به حضور کرومیوم معدنی است، که نقش حیاتی در تنظیم سطح قند خون بدن ایفا می کند. مطالعات انجام شده در این زمینه نتایج قابل توجهی را نشان داده است و ثابت کرده است که به حفظ کنترل سطح قند خون کمک می کند، ترشح انسولین را بهبود می بخشد و یک اثر ضد دیابتی ایجاد می کند.

مارچوبه برای دیابت

کنترل دیابت با مارچوبه

8. مارچوبه برای مراقبت از چشم

مارچوبه منبع خوبی از ویتامین A است که برای سلامت بینایی ضروری است. به خاطر حضور آنتی اکسیدان ها، مارچوبه به دفاع از شبکیه چشم از آسیب ناشی از رادیکال های آزاد اکسیژن کمک می کند. حضور آمینو اسید در آن نیز به کاهش خطر بیماری های چشمی مانند:آب مروارید و کوری چشم کمک می کند.

9. مارچوبه برای درمان روماتیسم

آرتریت روماتوئید یک بیماری مزمن است که باعث التهاب مفاصل می شود. مطالعات نشان داده است که مصرف فولات - مانند مارچوبه، که دارای خواص ضد التهابی نیز می باشد، ممکن است به تسکین درد و تسکین عملکرد کلی ضعیف بدن در افراد مرتبط با ورم مفاصل کمک کند.

10. مارچوبه غنی از روتین

مارچوبه همچنین منبع غنی روتین است که دارای خواص ضد التهابی می باشد و برای درمان بواسیر و جلوگیری از لخته شدن خون مورد استفاده قرار می گیرد. نفوذ مویرگ ها را افزایش می دهد، رگ های خونی را تقویت می کند و از آنها در برابر آسیب پذیر شدن محافظت می کند.

روتین همچنین مانع از سفت شدن شریان ها با کاهش ویسکوزیته خون می شود و به کاهش فشار خون، کاهش کلسترول کمک می کند و سلامت قلبی عروقی را حفظ می کند.

11. مارچوبه برای درمان سل

مارچوبه نیز در درمان برونشیت و بیماری سل مؤثر شناخته می شود. عملکرد بافت های ریه را بهبود می بخشد و به درمان عفونت های قارچی نیز کمک می کند.

12. ویژگی های عصبی محافظتی مارچوبه

مطالعات نشان داده است که مارچوبه در کاهش خطر بیماری های مخرب عصبی مانند:آلزایمر، پارکینسون و هانتینگتون مؤثر است. این اثرات سودمند به حضور فیتواستروژن در آن نسبت داده می شود که اثرات محافظتی عصبی خاصی دارند.

بیماری های عصبی مغزی، بیماری های ژنتیکی یا تناوبی هستند که نورون های مغز انسان را تحت تاثیر قرار می دهند و بدن به طور طبیعی توانایی جایگزینی نورون های آسیب دیده را ندارد.

13. درمان صرع

صرع، یک اختلال مزمن است که بر مغز تاثیر می گذارد و منجر به تشنج می شود. مغز سیگنال های غیر عادی را در نتیجه تغییرات برگشت‌ناپذیر در بافت های مغزی منتقل می کند. ریشه مارچوبه را می توان به عنوان یک ضد صرع برای درمان علائم بیماری صرع به کار برد.

14. مارچوبه برای تسکین افسردگی

تحقیقات علمی اثر مارچوبه را به عنوان داروی ضد اضطراب و داروهای ضد افسردگی نشان داده است. این خوراکی به افزایش حافظه کمک می کند، تولید استروژن را افزایش می دهد و یک تجدید حیات و تاثیر آرامبخش، بر سیستم عصبی دارد.

خواص مارچوبه

فواید مارچوبه برای افسردگی

15. مارچوبه برای درمان عفونت های مجاری ادراری

مطالعات تحقیقاتی نشان می دهند که مارچوبه دارای اثر ضد سنگ کلیوی و ادراری است که به درمان عفونت های دستگاه ادراری کمک می کند. به خاطر خواص ادرار آوری سبزیجات، مصرف مارچوبه، حجم ادرار را افزایش می دهد. این کار به سم زدایی و دفع مواد زائد سمی موجود در بدن کمک می کند. طبق تحقیقات، اثر ضد سنگی آن را می توان به حضور آنتی اکسیدان ها و ویتامین های ضروری C و E نسبت داد.

همچنین مشهور است که بوی خاصی به ادرار بدهد، که کاملاً طبیعی است. این امر به این دلیل است که مارچوبه از اجزایی است که آمونیاک و گوگرد را به ترکیبات شیمیایی فرار تجزیه می کند که در واقع به بدن کمک می کند تا سم زدایی کند.

16. حفظ سطح کلسترول خون با مارچوبه

مطالعات از این واقعیت حمایت کرده است که میزان زیاد آنتی اکسیدان در مارچوبه به همراه اختلالات دیگر مانند هیپرلیپیدمی و هیپرکلسترولمی کمک می کنند، زیرا پتانسیل درمان استرس اکسیداتیو را دارند. این ها حضور چربی بالا و کلسترول را در بدن نشان می دهند که می تواند یک تهدید بزرگ برای مشکلات مهلکی مانند:بیماری های قلبی و عروقی و آترواسکلروز باشد.

17. کاربرد آشپزی مارچوبه

مارچوبه طعم و مزه خوبی دارد و می تواند خام، گریل شده و یا کباب شده مصرف شود. می تواند به عنوان یک جز در خیار شور، سالاد و سوپ اضافه شود. جوانه های این گیاه به عنوان پیش غذا مورد استفاده قرار می گیرند و به روش های مختلفی در سراسر دنیا آماده می شوند. این کار به حداقل آشپزی نیاز دارد، که یک ضرب المثل معروف رومی را به یاد می آورد که می گوید:"سریع مثل پخت مارچوبه"، برای هر چیزی که باید به سرعت انجام شود.

فواید و خواص مارچوبه برای پوست

18. کاهش روند پیری

مشخص شده است که مصرف مارچوبه به طور منظم و متوسط برای پوست ما بسیار مفید است و برای دور نگه داشتن علائم مختلف پیری زودرس مثل خطوط ریز، چین و چروک، لکه های سیاه و غیره بسیار مفید است. این فواید مارچوبه به طور عمده به خاطر حضور آنتی اکسیدان ها مثل ویتامین C، ویتامین E و دیگر ترکیبات آنتی اکسیدانی در آنها است.

این آنتی اکسیدان ها با رادیکال های آزاد بدن ما مبارزه می کنند، آنها را تثبیت می کنند و در نتیجه مانع ایجاد آسیب اکسیداتیو به سلول های خود می شوند. این کار به کاهش خطر پیری زودرس و از بین رفتن خطوط ریز، چین و چروک و غیره کمک می کند.

مواد غذایی دیگری مثل ویتامین ها، مواد معدنی و غیره نیز نقش مهمی در حفظ سلامت پوست ما بازی می کنند.

19. حفظ سلامت پوست با مارچوبه

خوردن مارچوبه به طور منظم و متوسط برای سالم نگه داشتن پوست نرم و انعطاف‌پذیر بسیار مفید است. این فواید مارچوبه که در بخش سلامت نمناک گفته شده است به طور عمده به خاطر حضور بسیاری از مواد غذایی نظیر ویتامین ها، مواد معدنی، آنتی اکسیدان ها، مواد غذایی و غیره در آنها است.

آنتی اکسیدان هایی مانند ویتامین C ویتامین E و غیره سلول های پوست ما را از آسیب اکسیداتیو ناشی از رادیکال های آزاد محافظت می کنند. این کار به جلوگیری از پیری زودرس مانند خطوط نازک، چین و چروک کمک می کند و خطر سرطان پوست را نیز کاهش می دهد.

فیبرهای رژیمی موجود در مارچوبه به حذف سموم، از سیستم ما کمک می کند که سلامت کبد را بهبود می بخشند و در نتیجه به سم زدایی پوست کمک می کنند.

مواد مغذی دیگری مثل ویتامین ها و مواد معدنی مغذی مناسب پوست ما را تامین می کنند و باعث سلامتی، نرمی و انعطاف پذیری پوست می شود.

20. مارچوبه برای کمک به بهبودی آکنه

مشکلات پوستی مانند آکنه و جوش ها بسیار رایج هستند و میلیون ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهند. دلایل زیادی برای آکنه وجود دارد. اما علت اصلی گرفتگی منافذ پوست ما به وسیله آلودگی ها و ناخالصی ها است. ترشح روغن بیش از حد از غده چربی نیز به آکنه منجر می شود.

مصرف منظم مارچوبه برای کاهش و رهایی از مشکلات پوستی مانند آکنه و جوش ها بسیار مفید بوده است. این فایده عمدتاً به دلیل حضور آنتی اکسیدان و فیبر رژیمی در آنها است.

آنتی اکسیدان ها مانند ویتامین C ویتامین E، از سیستم ما در برابر آسیب های اکسیداتیو ناشی از رادیکال های آزاد محافظت می کنند. همچنین سموم و سایر ناخالصی های موجود در سیستم را حذف می کنند و خطر گرفتگی منافذ پوست را کاهش می دهد. ترشح چربی اضافی را کنترل می کند و در نتیجه به کنترل آکنه کمک می کند. مواد مغذی موجود در مارچوبه نیز نقش موثری در درمان آکنه ایفا می کند.

21. مارچوبه برای افزایش تولید کلاژن

مصرف مارچوبه به صورت منظم و متوسط برای افزایش تولید کلاژن در بدن ما بسیار مفید است. کلاژن یک اسید آمینه مهم در بدن است. این عنصر عمدتاً در بافت های ارتباطی مانند مفاصل و همچنین استخوان ها، تاندون ها، رباط ها، ناخن ها، دندان ها و رگ های خونی وجود دارد و نقش مهمی در حفظ سلامت آنها دارد. همچنین شکل و الاستیسیته پوست ما را تامین می کند و در نتیجه چین و چروک را به حداقل می رساند.

این مزیت مارچوبه عمدتاً به دلیل حضور آنتی اکسیدان هایی مانند ویتامین C و دیگر ترکیبات فنولی موجود در آن است. این آنتی اکسیدان ها از سلول های پوست ما در برابر آسیب های اکسیداتیو ناشی از رادیکال های آزاد محافظت می کنند. رادیکال های آزاد جز یون های فلزی نیستند که طی فرآیند اکسیداسیون در بدن ما تشکیل می شوند. بنابراین آنها الکترون ها را از مولکول های مجاور می دزدند و در نتیجه باعث آسیب اکسیداتیو به آنها و همچنین افزایش تولید کلاژن می شوند.

22. از پوست ما در برابر اشعه یووی خورشید محافظت می کند

مصرف منظم مارچوبه برای محافظت از پوست ما از اشعه های مضر ماورا بنفش خورشید بسیار مؤثر است. این فایده شگفت انگیز عمدتاً به دلیل حضور آنتی اکسیدانی مانند ویتامین C در آن است. این آنتی اکسیدان ها با رادیکال های آزاد در بدن ما مبارزه می کنند. آنها را پایدار می کنند و در نتیجه مانع آسیب اکسیداتیو به سلول های ما می شوند و در نتیجه خطر انواع سرطان ها از جمله سرطان پوست را کاهش می دهند. آنتی اکسیدان های موجود در مارچوبه نوعی لایه محافظ را تشکیل می دهند که در اطراف آن پوست ما وجود دارد و از اثرات مضر ماورا بنفش محافظت می کند.

23. مارچوبه برای کمک به سم زدایی پوست

مصرف منظم مارچوبه برای سم زدایی پوست بسیار مفید بوده است. سم زدایی پوست، فرآیند خلاص شدن سموم و ناخالصی از منافذ پوست است و در نتیجه خطر مشکلات پوستی مانند آکنه و جوش ها را کاهش می دهند.

این فایده از مارچوبه به دلیل حضور آنتی اکسیدان هایی مانند ویتامین C و دیگر ترکیبات فنولی موجود در آن می باشد. این آنتی اکسیدان ها از سلول ها و اندام های حیاتی مانند:کبد و کلیه ها از آسیب های اکسیداتیو ناشی از رادیکال های آزاد محافظت می کنند. آنها همچنین در از بین بردن سموم سیستم بدن مؤثر هستند و این به سم زدایی کمک می کند.

علاوه بر این، فیبرهای رژیمی موجود در مارچوبه نیز نقش مهمی در خلاص شدن سموم از سیستم ما دارند.

24. مارچوبه برای درمان لکه های پوستی

یکی دیگر از مزایای استفاده از مارچوبه در رژیم غذایی شما این است که لکه های پوستی مانند آثار آکنه، جوش ها و علائم دیگر روی پوست را کاهش دهید و پوست ما دوباره بی نقص شود. این مزیت مارچوبه عمدتاً به دلیل حضور آنتی اکسیدان های ویتامین C و ویتامین E آنها است. این آنتی اکسیدان ها از سلول های پوست ما در برابر آسیب های اکسیداتیو ناشی از رادیکال های آزاد محافظت می کنند و بنابراین خطر علائم پیری را کاهش می دهند.

خواص و مضرات مارچوبه

درمان لکه های پوستی با مارچوبه

25. درخشندگی پوست با مارچوبه

مارچوبه منبع خوبی از مواد مغذی فراوان نظیر ویتامین ها، مواد معدنی، آنتی اکسیدان ها، فیبر رژیمی و وجود این ترکیبات است که آنها را برای حفظ سلامتی پوست ما بسیار مفید می سازد. آنتی اکسیدان های موجود در آنها از سلول های پوست ما در برابر آسیب اکسیداتیو ناشی از رادیکال های آزاد محافظت می کنند و سموم سیستم ما را حذف می کند و در نتیجه خطر مشکلات پوستی مانند آکنه و جوش ها را کاهش می دهند.

آنها منبع خوبی از بسیاری مواد مغذی مثل ویتامین ها و مواد معدنی هستند و تغذیه مناسب پوست ما را تامین می کنند و در نتیجه به داشتن پوست نرم، صاف و درخشان کمک می کنند. همچنین منبع خوبی از آب است که پوست ما را مرطوب و سالم نگه می دارد.

مواد مغذی دیگری مانند روی و کلسیم نیز در بهبود و درخشان کردن پوست نقش دارند.

26. کاهش ریسک گلیکیشن

مصرف منظم مارچوبه برای جلوگیری از گلیکیشن بسیار مفید است. (در ویکی‌پدیا، نتیجه پیوند کووالانسی بین مولکول های قند مانند گلوکز یا فروکتوز است که فاقد فعالیت آنزیمی آنزیم است).

این مزیت مارچوبه عمدتاً به دلیل حضور ویتامین های B مانند ویتامین B1، B2، B3 و B6 می باشد. این ترکیبات با هم کار می کنند تا قندها، مانند گلوکز و فروکتوز را متابولیزه کنند و در نتیجه به تنظیم قند خون کمک می کند. این کار به جلوگیری از التهاب و نیز کاهش ریسک گلیکیشن کمک می کند. گلیکیشن برای پوست ما بد است چون کلاژن و الاستین (اسیدهای آمینه که کشسانی پوست را حفظ می کنند) و همچنین شرایط پوستی مانند آکنه و روزاسه را بدتر می کند.

27. کاهش آب اضافی

مارچوبه طبیعتا به دفع سموم و دیگر ناخالصی های سیستم کمک می کند. علاوه بر آن، برای رهایی از آب اضافی از سیستم، خوب است. این فایده از مارچوبه به خاطر وجود ویتامین K در آن است. مارچوبه طبیعتا ادرار آور است که به این معنی است که میزان دفع ادرار را بهبود می بخشد و به ما این امکان را می دهد که از آب اضافی سیستم خود خلاص شویم. این کار همچنین به کاهش پف در صورت و بدن ما به خاطر محتوای آب اضافی کمک می کند.

فواید زیبایی مارچوبه برای مو

28. افزایش رشد مو

مصرف منظم و متوسط مارچوبه نه تنها برای پوست ما بلکه برای مو هم مفید است. مشخص شده است که مصرف مارچوبه به عنوان بخشی از رژیم غذایی منظم شما روش فوق‌العاده ای برای افزایش رشد مو است.

این مزیت مارچوبه عمدتاً به دلیل حضور آنتی اکسیدان های ویتامین C و ویتامین E در آن می باشد. این آنتی اکسیدان ها با رادیکال های آزاد بدن ما مبارزه می کنند، آنها را پایدار می کنند و مانع آسیب اکسیداتیو به فولیکول های مو و پوست ما می شوند. با جلوگیری از آسیب اکسیداتیوی، آنها نقش مهمی در بهبود گردش خون در پوست سر بازی می کنند و فولیکول های مو تغذیه مناسبی از پوست سر بدست می آورند. این باعث می شود که موی ما سالم بماند و رشد مو را افزایش دهد.

سایر مواد مغذی مثل روی، مس، آهن، کلسیم و ویتامین E نیز نقش مهمی در حفظ سلامتی پوست و رشد مو دارند.

29. مارچوبه مو را قوی و درخشان می کند

مارچوبه برای محکم ساختن موها بسیار مفید است. این فایده شگفت انگیز عمدتاً به دلیل حضور آنتی اکسیدان های ویتامین C و ویتامین E است. این آنتی اکسیدان ها با رادیکال های آزاد بدن ما مبارزه می کنند، آنها را پایدار می کنند و مانع آسیب اکسیداتیو به فولیکول های مو و پوست ما می شوند. این کار به نگه داشتن پوست سر ما کمک می کند، گردش خون را در پوست سر بهبود می بخشد و در نتیجه آنها را قوی و درخشان می سازد.

مواد مغذی دیگر مانند ویتامین و موادمعدنی نیز نقش مهمی در تامین درخشندگی موهای ما و سالم نگه داشتن آنها ایفا می کنند.

30. مارچوبه برای کمک به درمان آکنه پوست سر

آکنه یک مشکل پوستی رایج است که بر میلیون ها نفر در سراسر جهان اثر می گذارد. عمدتاً ناشی از گرفتگی منافذ پوست بر اثر آلودگی ها و ناخالصی است. آکنه نیز ممکن است در پوست سر ایجاد شود.

به این دلیل است که مارچوبه منبع خوبی از آنتی اکسیدان هایی مانند ویتامین C و ویتامین E است که فولیکول های مو و پوست سر را از آسیب اکسیداتیو ناشی از رادیکال های آزاد محافظت می کنند. آنها برای حذف سموم و دیگر ناخالصی های سیستم مفید هستند. وقتی سموم کمتری در سیستم ما وجود دارند، بازتاب پوست و خطر مشکلات مانند آکنه و جوش ها به طور خودکار کاهش می یابند.

31. مارچوبه برای کاهش ریزش مو

مارچوبه منبع خوبی از بسیاری از مواد مغذی مثل ویتامین، مواد معدنی، آنتی اکسیدان ها و فیبر رژیمی است که نقش مهمی در سالم نگه داشتن پوست و مو دارد. این نه تنها برای ساختن موهای قوی و درخشان مهم است، بلکه برای کاهش خطر ابتلا به بیماری ها نیز مفید است.

این مزایا نیز به دلیل آنتی اکسیدان های ویتامین C است. این آنتی اکسیدان ها، فولیکول های مو و مو را از آسیب اکسیداتیو ناشی از رادیکال های آزاد محافظت می کنند، گردش خون را در پوست سر بهبود می بخشند و در نتیجه موی ما را قوی و سالم می کنند. وقتی موهای ما قوی است، شانس کمتری برای ریزشش وجود دارد.

همچنین آنها منبع خوبی از مواد مغذی مثل روی، مس و آهن هستند که تغذیه مناسب برای کیسه های ترشحی مو و پوست سر ما فراهم می کند و همچنین به کنترل ریزش مو کمک می کند و مانع خشک شدن موهای ما می شود.

مضرات و برخی از عوارض مارچوبه

مارچوبه نیز به عنوان گیاه دارویی در هند شرقی مورد اشاره قرار می گیرد و دامنه وسیعی از مزایای سلامتی را با چند استثنا یا عوارض جانبی که در زیر فهرست شده است ارائه می دهد.

تولید گاز

مارچوبه حاوی کربوهیدرات شناخته شده رافینوز است. برای هضم این قند پیچیده بدن انسان باید آن را تخمیر کند. در طی این فرایند تجزیه کربوهیدرات، اغلب گاز تولید می کند و متعاقباً از بدن آزاد می شود.

مارچوبه در بارداری و شیردهی

مارچوبه، تعادل هورمونی را تغییر می دهد و به طور سنتی برای کنترل تولد استفاده می شود. معمولاً در نظر گرفته می شود که در طول بارداری و شیردهی، مقدار نرمال مارچوبه، مصرف شود. اما بدون مشورت با پزشک، این مقدار توصیه نمی شود.

واکنش های آلرژیک

مارچوبه می تواند موجب آلرژی برای افرادی شود که دارای واکنش های آلرژیکی به پیاز، تره فرنگی و دیگر اعضای خانواده زنبق هستند.

سنگ کلیه

مارچوبه حاوی پورین است. پورین برای ایجاد اسید اوره به کار می رود که در نتیجه محتوای پورین در بدن جمع می شود. این امر برای افرادی که از مشکلات مربوط به اسید اوره مانند نقرس یا سنگ کلیه رنج می برند، مطلوب نیست. توصیه می شود که از مصرف غذاهای فشرده تری مانند مارچوبه برای بیماران با این شرایط اجتناب کرده و یا آنها را محدود کنند.

نگاهی دقیق تر به عوارض استفاده از مارچوبه؛ افرادی که در مصرف مارچوبه باید احتیاط کنند.

9 اثر جانبی مارچوبه که باید از آنها آگاه باشید

1. خشکی دهان

ساقه های مارچوبه از سبزیجات طبیعی و قوی هستند. ادرار آور است و ادرار را تحریک می کند و منجر به کم آبی بدن می شود. هرچه میزان آب کمتری در بدن شما وجود داشته باشد، دهانتان بیشتر خشک خواهد بود.

2. تحرک روده ای

مارچوبه گیاهی سبز درخشان و گنجینه ای از فیبر است. 100 گرم از این سبزیجات شامل 2.1 % فیبر است که 8 % ارزش روزانه توصیه شده است. مصرف بیش از حد فیبر توصیه نمی شود. فیبر رطوبت را از بین می برد و در نتیجه مدفوع را سفت می کند. بنابراین، به نوبه خود، حرکت روده ای را به طور منفی تحت تاثیر قرار می دهد.

ممکن است یک مانع را در روده تان تجربه کنید، همراه با یبوست، گرفتگی عضلات و درد.

3. بوی بد مدفوع از اثرات مارچوبه

این یکی از رایج ترین اثرات جانبی مارچوبه است. این سبزی سبز رنگ، حاوی یک آنتی اکسیدان است که در واقع غنی از گوگرد می باشد. گوگرد عنصری است که بوی مشخصه خود را در هر جا مورد استفاده قرار می گیرد، تولید می کند. یکی دو روز زمان مورد نیاز است تا بوی زننده اش ناپدید شود.

4. برای افرادی که شرایط ادم و تورم دارند ایمن نیست

اگر نارسایی کلیه یا اختلالات قلبی شدید دارید، لطفاً در استفاده از مارچوبه دقت کنید. مطالعات نشان می دهند که این ماده مغذی گیاهی ممکن است برای افراد دارای شرایطی مضر باشد. بنابراین توصیه می شود که در چنین مواردی نظر پزشک خود را رعایت کنید تا از هرگونه عوارض پیشگیری کنید.

5. واکنش های آلرژیک پس از مصرف مارچوبه

واکنش های آلرژیکی در بسیاری از موارد پس از مصرف این سبزی گزارش شده است.

برخی از شایع ترین واکنش های آلرژیک، عبارتند از :

6. نفخ شکم

غذاهایی که غنی از کربوهیدرات هستند، به ویژه فیبر رژیمی، باعث ایجاد گاز در بخش گوارشی بدن می شوند. مطالعات نشان می دهند که افراد به طور متوسط روزانه 14 بار گاز خارج می کنند.

مارچوبه، گنجینه رافینوز، حاوی 3 نوع شکر پیچیده(گلوکز، فروکتوز و گالکتوز)است.

این آنزیم برای شکستن این کربوهیدرات ضروری نیست، در نتیجه توسط باکتری ها تخمیر می شود و باعث ایجاد گاز اضافی می شود. گاز بیش از حد، شما را تحت محاصره آروغ زدن و نیز نفخ شکم قرار می دهد.

7. کاهش ناگهانی وزن با مصرف زیاد مارچوبه

کاهش وزن یکی از عوارض نامطلوب مصرف زیاد مارچوبه است. افراد، به ویژه آنهایی که در مسیر کاهش وزن هستند، وسوسه مصرف این ساقه سبز را دارند. وقتی بیش از حد مصرف می شود، وزن به خاطر طبیعت این سبزی کاهش می یابد.

با این حال، با از بین بردن آب اضافی از بدن، ممکن است شما را تحت حمله کم آبی قرار دهد. علاوه بر این، می تواند یک کاهش وزن ناخواسته هم باشد. بنابراین همیشه میزان مصرفی تان را تحت کنترل داشته باشید.

8. تاثیر منفی مارچوبه بر شیردهی و بارداری

مصرف مارچوبه در دوران بارداری و شیردهی ایمن نیست. در واقع، عصاره مارچوبه برای کنترل زایمان استفاده می شود، زیرا نقشی در تاثیرگذاری بر هورمون ها دارد.

شواهد علمی محکمی برای توصیه این گیاه در دوران بارداری و شیردهی وجود ندارند.

9. تداخل مارچوبه با داروها

دو مورد وجود دارد که در آنها مارچوبه با داروها تداخل پیدا می کند:

1. فشار خون

مارچوبه نقش مثبتی در تنظیم سطح فشار خون دارد، در نتیجه خطرات مرتبط با فشار خون بالا را کم می کند. با این حال، اگر فشار خون دارید و داروهای ضد فشار خون مصرف می کنید، پس لطفاً کمی در مصرف مارچوبه محتاط تر باشید.

مارچوبه ممکن است با داروها واکنش نشان دهد و سطح فشار خون را وادار به کاهش سطح خطرناکی کند.

2. تداخل مارچوبه با داروهای دیورتیک

مارچوبه با داروهای دیورتیک تداخل ایجاد می کند. پس از خواندن تمام اثرات جانبی مارچوبه، وحشت نکنید چرا که همه چیز در طبیعت جنبه خوب و بد دارد و این به شرایط بدنی شما بستگی دارد که خوبیشان را بگیرید. استفاده از هر میوه، سبزیجات، گیاه و ادویه در سطح مجاز قطعا هدیه ای از جانب خدا است.

بیش از 30 خواص و فایده مارچوبه برای درمان و زیبایی + عوارض

4.6116
این مطلب مفید بود ؟1079
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : medlineplus / europepmc / sciencedirect / ncbi / efsa / annalsofneurosciences / stylecraze / nutrition / health / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب /ن
وبگردی