عوارض بیهوشی
برخلاف تصورات که می گویند مغز در بیهوشی خاموش است باید بدانید که مغز در این زمان فعال تر می شود فقط آن زمان از حافظه فرد پاک می شود.

عوارض و اثرات بیهوشی روی مغز و سایر اعضای بدن

اگر جراحی دارید، به احتمال زیاد دچار نوعی بیهوشی خواهید شد، تا از حس درد در طول عمل جلوگیری شود. در حالیکه بیهوشی بسیار ایمن است، اما در طول و بعد از عمل می تواند عوارض جانبی را ایجاد کند. اکثر اثرات جانبی بیهوشی جزیی و موقتی هستند، هر چند برخی افراد اثرات جدی تری دارند که باید از قبل آگاه و آماده شوند.

 بیهوش کردن

چطور می توانید خطر عوارض جانبی خود را کاهش دهید؟

مهم ترین کاری که می توانید برای پیش گیری از عوارض جانبی بیهوشی انجام دهید، این است که مطمئن شوید که پزشک متخصص بیهوشی در مراقبت شما دخالت دارد. پزشک متخصص بیهوشی برای مدیریت درد و داروها حیاتی است.

مهم ترین کاری که می توانید برای پیش گیری از عوارض جانبی بیهوشی انجام دهید این است که مطمئن شوید پزشک متخصص بیهوشی در مراقبت از شما دخالت دارد.

پیش از جراحی، با پزشک متخصص بیهوشی خود ملاقات کنید تا درباره تاریخ پزشکی، عادات سلامتی و سبک زندگیتان صحبت کنید.

این اطلاعات به او در مورد نحوه واکنش شما به بیهوشی و برداشتن گام هایی برای کاهش خطر عوارض جانبی کمک می کند. این جلسه همچنین زمان خوبی برای پرسیدن سوالات و نحوه انتظارتان است.

انواع بیهوشی

انواع بیهوشی و عوارض جانبی آن ها چه هستند؟

سه نوع بیهوشی وجود دارد که در طول عمل جراحی مورد استفاده قرار می گیرند. انواع بیهوشی، عبارتند از:

بیهوشی عمومی

بیهوشی عمومی باعث می شود که شما هوشیاری خود را از دست بدهید.

این نوع بیهوشی در حالی که بسیار ایمن است، اما احتمال بروز عوارض جانبی را دارد. اگر شما یک بیهوشی عمومی داشته باشید، پزشک متخصص بیهوشی باید در طول و بعد از عمل بر شما نظارت کند و به دنبال عوارض جدی تری باشد.

عوارض جانبی بیهوشی عمومی

عوارض جانبی بیهوشی عمومی ممکن است که شامل موارد زیر باشد:

تهوع و استفراغ

این اثر جانبی بسیار رایج می تواند در چند ساعت یا چند روز پس از جراحی رخ دهد و می تواند با تعدادی از عوامل مانند دارو، حرکت و نوع جراحی تحریک شود.

تهوع

هذیان

گیجی بعد از جراحی رایج است، اما برای برخی افراد به خصوص بیماران مسن تر گیجی می تواند در حدود یک هفته طول بکشد.ممکن است احساس گیجی داشته باشید و مشکلاتی با به خاطر سپردن و یا تمرکز داشته باشید.

اگر چند روز پس از این روند در بیمارستان بمانید، می تواند بدتر هم شود، زیرا شما در یک مکانی ناآشنا قرار دارید.داشتن یک همراه دوست داشتنی، همراه با انجام برخی چیزهای ساده دیگر نیز برایتان بسیار مهم است

مانند:پوشیدن عینک و یا سمعک برای این که بتوانید، عکس های خانوادگی، اشیا آشنا و یک ساعت و تقویم را در دسترس داشته باشید.

گلو درد

لوله ای که در گلو قرار داده می شود تا به شما کمک کند نفس بکشید. پس از برداشتن، ممکن است باعث شود که گلوی شما درد بگیرد.

هذیان بعد بیهوشی

دردهای ماهیچه ای

داروهایی برای استراحت و آرام شدن ماهیچه هایتان زده می شود، برای دردی که به دلیل لوله تنفسی بوده است.

خارش

این یک اثر جانبی معمولی از داروها است، یک نوع داروی ضد درد گاهی اوقات با بی حسی عمومی استفاده می شود.

خارش پوست

لرز و تکان (هیپوترمی)

این اتفاق برای نیمی از بیماران در بعد از جراحی که به هوش می آیند ممکن است مربوط به دمای بدن باشد.

آسیبات حاصل از بیهوشی عمومی

بیهوشی عمومی به ندرت می تواند موجب مشکلات جدی شود، از جمله:

هذیان یا اختلال شناختی

در برخی موارد، اغتشاش و اتلاف حافظه می تواند بیشتر از چند ساعت یا چند روز طول بکشد.شرایطی که اختلال شناختی پس از جراحی نامیده می شود، می تواند منجر به اختلال در حافظه بلند مدت و مشکلات یادگیری در برخی از بیماران شود.

بیشتر در افراد مسن شایع است و کسانی که بیماری هایی مانند بیماری های قلبی، به ویژه نارسایی احتقانی قلب، بیماری پارکینسون یا بیماری آلزایمر دارند.

افرادی که در گذشته سکته کرده بودند نیز در معرض خطر قرار دارند. اگر هر گونه مشکلی دارید، مهم است که به پزشک متخصص بیهوشی بگویید.

هایپرترمی بدخیم

برخی افراد این واکنش جدی و بالقوه مرگبار را به بیهوشی به ارث می برند که می تواند در طول عمل جراحی رخ دهد و باعث انقباضات سریع و انقباض عضلانی شود.

اگر شما یا اعضای خانواده تان تا به حال سکته کرده و یا از هیپرترمی بدخیم در طی جراحی قبلی رنج برده اید، حتماً به پزشک متخصص بیهوشی بگویید.

هایپرترمی

بی حسی ناشی از بی حسی و یا به دست آوردن داروی بیهوشی

با برخی از روش ها، شما می توانید داروهایی را دریافت کنید که باعث خواب آلودگی شده و شما را از احساس درد دور نگه می دارد.

سطوح مختلفی از آرامش بخش ها وجود دارد برخی بیماران خواب آلود می شوند، اما آن ها بیدار هستند و می توانند حرف بزنند؛ دیگران به خواب می روند و جراحی را به یاد نمی آورند.

عوارض جانبی آن کم تر از بیهوشی عمومی است، که شامل سردرد، تهوع و خواب آلودگی است. این عوارض جانبی معمولاً به سرعت از بین می روند.

از آنجا که میزان آرامش بخش ها تغییر کند، اما مهم است که در طی جراحی مورد نظارت قرار گیرد تا مطمئن شوید که مشکلاتی را تجربه نمی کنید.

عوارض داروی بیهوشی

سردرد

این اتفاق ممکن است چند روز پس از جراحی رخ دهد، اگر یک مایع نخاعی در هنگام انتقال بی حسی منطقه ای به ستون فقرات یا نخاع برای زایمان، از ستون فقرات عبور کند و چنانچه در بخش سلامت نمناک میخوانید درد کمر کم می تواند در محلی باشد که در آن سوزن به پشت وارد شده است.

سردرد ناشی از بیهوشی

مشکل در ادرار کردن

اگر از کمر بی حس شده باشید ممکن است برای مدتی در دفع ادرارتان مشکل داشته باشید.

هماتوم

خونریزی در زیر پوست میمکن است در جایی رخ دهد که بی حسی به آن تزریق می شود.

مشکلات بیهوشی با داروی بیهوشی

مشکلات جدی اما نادر، عبارتند از

پنوموتوراکس

هنگامی که بیهوشی به ریه ها تزریق می شود، سوزن به طور تصادفی وارد شش می شود. این می تواند باعث تخریب ریه شود و به یک لوله سینه نیاز دارد که در باد کردن به شش قرار داده شود.

آسیب عصب

اگرچه بسیار نادر است، اما ممکن است آسیب عصبی رخ دهد و باعث ایجاد درد موقت یا دائم شود.

آسیب عصبی

بیهوشی از نوع بی حسی موضعی

این نوع بیهوشی به احتمال زیاد منجر به عوارض جانبی می شود و هر نوع عوارض جانبی معمولاً ناچیز است.

همچنین بی حسی موضعی معمولاً یک تزریق یک روزه از یک دارو است که فقط بخش کوچکی از بدن شما را تحت تاثیر قرار می دهد که در آن شما عملی مانند بیوپسی دارید.

ممکن است در جایی که دارو تزریق می شود، خارش داشته باشید. اگر این نوع واکنش را در بیهوشی موضعی در گذشته داشتید، حتما به پزشک خود بگویید.

ممکن است نوع متفاوتی از بی حسی و یا دارو برای مقابله با عوارض جانبی به شما داده شود. آنچه واقعاً در مغز شما در پی بی حسی اتفاق می افتد، واقعاً وحشتناک است.بیشتر ما احتمالاً بیهوشی را به عنوان چیزی می دانیم که باعث خواب مان می شود.

تاثیر بیهوشی بر مغز

اما بیهوشی چه کار دیگری می کند؟

راستش، ما زیاد نمی دانیم البته که پزشکان و دانشمندان هم همینطور. بیهوشی یکی از شگفت انگیزترین موضوعات در پزشکی امروزی است. اما اینجا چیزی است که متخصصان فکر می کنند.

بیهوشی عبارت از بی حسی و درد می باشد. این معمولاً در طول عمل مورد استفاده قرار می گیرد. بیهوشی عمومی شما را قبل از جراحی قرار می دهد.

بی حسی موضعی به این معنی است که شما به احتمال زیاد بیدار می مانید و معمولاً فقط درد را در یک ناحیه کوچک حس میکنید (مانند " بی حس شدن " در دندان پزشکی قبل از پرکردن دندان).

حقیقت این است که هیچ کس واقعاً نمی داند که چرا هوشیاری خود را از دست می دهید ؛ با اینکه ترسناک است، اما درست است.

خطرات بیهوشی

بیهوشی و تاثیرات آن

پزشکان و دانشمندان هرگز نتوانسته اند به طور کامل تشخیص دهند که چرا یک فرد بی هوش می شود. تئوری های مختلفی در مورد اینکه بیهوشی با مغز چه کار می کند وجود دارد، اما هیچ کدام تایید نشده اند.

این یکی از رایج ترین روش های پزشکی در دنیا است، اما یک راز باقی مانده است. جالب اینکه، افرادی که تحت بیهوشی قرار می گیرند، به خواب نمی روند.

این، مدت زمانی است که از حافظه شما محو می شود. مردم ادعا می کنند که خواب می بینند، اما وقتی بدن از خواب بیدار می شود واقعاً به سمت انتهای آن می رود.

داروهای بیهوشی به پروتئین ها در مغز متصل می شوند.

در ابتدا تصور می شد که داروهای بیهوشی با غشاهای چربی مغز پیوند دارند با این حال، زمانی که دانشمندان متوجه شدند که داروی بی حس کننده هنوز بدون حضور چربی ها عمل می کند، این نظریه در این تئوری رد شد از آن زمان به بعد، ما داروهای بیهوشی را در واقع با گیرنده های پروتئینی در مغز به طور خاص تحریک می کنیم.

داروی بیهوشی

عملکرد داروهای بیهوشی

وقتی فعال شود، گیرنده های گابا می توانند باعث اشتعال نورون های مغز شوند. در طول بیهوشی مغز به جای تضعیف، فعال تر از همیشه می شود.

متخصص بیهوشی امری براون شروع به اندازه گیری فعالیت مغز از طریق چیزی به نام الکتروانسفالوگرام کرد، که سیگنال های الکتریکی مغز را از طریق پوست سر اندازه گیری می کند.

در ابتدا تصور می شد که مغز در حین بیهوشی خاموش می شود اما در واقع، فعالیت الکتریکی در مغز در حال نوسان است چیزی بسیار متفاوت از حالت فعال مغز.

به نظر می رسد که این نوسانات ناشی از اتصال داروهای بیهوشی به گیرنده های گابا است و متخصصان معتقدند که بیهوشی از برقراری ارتباط با خودش جلوگیری می کند

آسیب مغزی

وقتی نورون ها " اشتعال ناقص " هستند، آن ها به درستی با دیگر بخش های مغز ارتباط برقرار نمی کنند. مغز دیگر نمی تواند سیگنال ها را به خود منتقل کند.

بدن با قسمت های مختلف مغز که قادر به تعامل با یکدیگر نیست، احساس درد نمی کند و نمی داند باید هوشیار باشد.

اما می داند که باید کاری انجام دهد، به همین دلیل فعالیت بسیار زیادی در مغز وجود دارد.

دانشمندان هرگز نتوانسته اند به طور کامل هوشیاری را درک کنند، اما مطالعه بیشهوشی باعث شد تا یک نظریه بسیار منطقی به وجود آید، که در تداخل با داروی نیرو بخش توضیح می دهد:اگر ارتباط برای آگاهی لازم باشد و مغز بتواند ارتباط برقرار کند، پس شما هم می توانید که کاملا آگاه باشید.

نکات بسیار مهم از انواع بیهوشی و عوارض جانبی هرکدام

3.754
این مطلب مفید بود ؟4014
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن /آ/س
برچسب : بیهوشی
وبگردی