نگهداری کاکتوس
کاکتوس گیاهی مقاوم است که به سادگی از بین نمی رود و شرایط نگهداریش بسیار ساده است اما اگر بیش از حد به آن آب بدهیم ممکن است از درون خراب شود.

چطور کاکتوس را سالم در خانه نگهداری کنیم؟ 

کاکتوس به علت رشد آسانش شهرت دارد . کاکتوس و سایر گیاهان شاداب نیاز به شرایط خاصی دارند تا بتوانند رشد کنند. اما این شرایط را می توان به راحتی آموخت و به گیاهان اعمال کرد. گیاهان شاداب ، از جمله کاکتوس، بومی مناطقی هستند که از کانادا به جنگلهای بارانی گرمسیری گسترده می شوند.

آنها با برگ های آبدار یا ریشه مشخص می شوند که آب و مواد مغذی را ذخیره می کنند، که به آنها اجازه می دهد تا شرایط سخت را تحمل کنند. چه چیزی باعث می شود کاکتوس در میان دیگر گلهای شیره ای منحصر به فرد باشد؟ اینکه شبیه یک تکه پنبه با گل و یا ریشه هایی است بعضی از گیاهان دیگر دارای گل هستند، اما مانند کاکتوس هاله ندارند.

نگهداری کاکتوس در زمستان

آب

 یک نکته مهم برای شروع این واقعیت است که بسیاری از کاکتوس ها دارای فصل رشد و کمون می باشند. به طور معمول فصل رشد از بهار تا پاییز است. بسیاری از گیاهان از اواخر پاییز تا اوایل بهار، زمانی که درجه حرارت خنک تر است و طول روز کوتاه تر می شود، شروع به رشد جدید می کند.

در طول فصل رشد، آنها حداقل یک بار در هفته آب می خورند. هنگامی که بزرگ تر می شوند نیاز به آب بیشتری دارند. گلدان را به طور کامل آب کنید، به طوری که آب از سوراخ های زهکشی پایین بیرون آید.

اطمینان حاصل کنید که گلدان در آب فرو رفته را رها نکنید، می تواند پوسیدگی و قارچ را تسریع کند. همچنین اجازه ندهید که آب در ساقه کاکتوس فرو رود. این می تواند منجر به مشکلات پوسیدگی و قارچ شود . در کل کاکتوس نسبت به گیاهان دیگر نیاز کمتری به آب دارد پس با بیش از حد آب دادن آن موجب از بین رفتن گیاه می شوید.

انواع کاکتوس

دوره کمون و مقاومت کاکتوس در شرایط دما و هوایی متفاوت

در طول ماه های زمستان، کاکتوس از آب و دما کم بهره می برد پس مقدار کمی آب در هر زمان دهید. برای درجه حرارت توصیه می شود که گیاهان بین 45 تا 55 درجه فارنهایت (7 و 13 درجه سانتیگراد) را در صورت امکان نگه دارید.

دمای خنک و خشکی خاک گیاه را "سخت" می کنند و جوانه های گل را بارور می کنند. پشت یک پنجره می تواند محیطی خوب در زمستان باشد. اگر نمی توانید محلی خنک پیدا کنید، کاکتوس در دمای معمولی اتاق مناسب خواهد بود. فقط ممکن است شکوفه نکند ؛ همچنین بهتر است که در طول مدت کمون کود دادن کاکتوس را متوقف کنید.

فواید نگهداری کاکتوس

کود 

در طول فصل رشد، اضافه کردن کود هر بار که آب به کاکتوس می دهید می تواند مناسب باشد . کود 10-10-10 دارای تعادل خوبی از نیتروژن، فسفر و پتاسیم مناسب برای کاکتوس است. یک چهارم کود بسته بندی شده را رقیق کنید و چنانچه در این بخش از نمناک گفته شده است سعی کنید در خاک کاکتوس حتما از سنگریزه و شن استفاده کنید ؛ تغذیه منظم و کم مفیدتر ازکود با دوزهای مکرر و قوی است.

 نور 

هر کاکتوس تنظیمات نور خود را دارد. به طور کلی، آنها نور خورشید یا نور غیر مستقیم را ترجیح می دهنداما نگاهی دقیق به رفتار گیاهان خود داشته باشید. اگر کاکتوس نور بیش از حد دریافت کند، ممکن است سفید شود یا هاله های نارنجی ، زرد ایجاد شود. همچنین خورشید می تواند با تابش مستقیم گیاه را بسوزاند بنابراین اگر گیاه را پشت پنجره می گذارید مراقب باشید .

از سوی دیگر، در صورتی که نور کمتری دریافت کند ممکن است گیاه شروع به ارتجاع کند، که به عنوان کمبود کلروفیل شناخته می شود. این به ویژه در کاکتوس گرد دیده می شود، جایی که به نظر می رسد نقطه رشد در مرکز است. برای مدت طولانی گیاه را در چنین شرایطی قرار ندهید همچنین اطمینان حاصل کنید که گلدان را به طور منظم جابه جا کنید تا حتی از هر طرف رشد کند.

آبیاری کاکتوس

گلدان

 کاکتوس ها معمولا در گلدان های پلاستیکی یا گلدان سفالی رشد می کنند. آنها در هر دو نوع رشد خواهند کرد.بسیاری معتقدند که یک نسبت خوب برای کاکتوس مخلوط کردن یک سوم مواد آلی، یک سوم ماسه و یک سوم شن است.

می توانید خود درست کنید و یا از یک مرکز باغ بخرید. هنگامی که گیاه اصلی در حدود یک چهارم اینچ از دو طرف گلدان قرار داشته باشد، باید کاکتوس را در بهار بکارید. اگر چه، نباید گلدان به میزان قابل توجهی بزرگتر باشد. خاک بیش از حد اضافه رطوبت ناخواسته را نگه می دارد و باعث پوسیدگی می شود.

گلدان کاکتوس

نگهداری کاکتوس در آپارتمان و عوامل خطر آن

آفات 

مانند تمام گیاهان، کاکتوس گاهی اوقات آفت های مختلفی دارد و اینها بعضی از موارد اصلی هستند که باید مراقب باشید.

شپشکها :احتمالا شایع ترین آفات است. حشرات کوچک حدود 1 اینچ (3 میلی متر) طول دارند که خود را در چیزی بیضی و پنبه مانند پوشش می دهند. این توده ها با شپشک ها رشد می کنند و سخت از دست می روند. آنها همچنین می توانند به ریشه گیاهان حمله کنند و توده های سفید را در زیر خاک قرار دهند.

محافظ پنبه آنها بسیار مقاوم در برابر آفت کش ها هستند. آلودگی های کوچک را می توان با پنبه الکلی پاک کرد. پر کردن گلدان با خاک تازه ممکن است با حمله شپشک ها به ریشه صورت گیرد. با این وجود، آلودگی بزرگتر با تخریب گیاه بهتر است.

کنه های عنکبوتی:کنه های عنکبوتی کوچک هستند و دیدن آنها با چشم غیر مسلح دشوار است. تارهای عنکبوت نزدیک به سطح گیاه چرخش می کنند. گیاهان آلوده اغلب لکه های زرد رنگ را ایجاد می کنند که بعدها به رنگ قهوه ای تبدیل می شوند و می توانند گیاه را تخریب کنند.

آفت کاکتوس

نگهداری کاکتوس هایی که مورد حمله حشرات قرار گرفتند

تمیز کردن گیاه می تواند کنه های عنکبوتی را ازبین ببرد. اطمینان حاصل کنید که هرگونه آلودگی را با آب صابون تمیز کنید. کنه های عنکبوتی حشره نیستند، بنابراین حشره کش ها اغلب بی اثر هستند. با این حال، می تواند برای مشکلات گسترده مورد استفاده قرار گیرد.

اندازه :این ها حشرات کوچک هستند که به صورت دانه های قهوه ای و برآمده روی سطح گیاه ظاهر می شوند. توده های قهوه ای در واقع پوسته هایی هستند که حشرات در زیر آن قرار می گیرند. مانند بسیاری از حشرات دیگر، آفات گیاه را می خورند. شیوع بیماری را می توان به طور مشابه شپشکها درمان کرد. 

کاکتوس کویر و جنگلی در طول زمان استراحت به آب زیادی نیاز ندارند.

درمان کافی و اجزای مناسب می تواند کاکتوس را در میان گیاهان مضر دیگر منحصر به فرد کند. در نتیجه، می توانید گیاهان کاکتوس را به صورت آنلاین خرید کنید و از طریق مراقبت های مناسب و تغذیه، چندین نوع از کاکتوس در خانه داشته باشید.

کاکتوس جنگلی

نگهداری و تکثیر کاکتوس

بهترین زمان برای تکثیر کاکتوس بهار است اما در فصل های دیگر نیز می توان این کار را انجام داد . برای تکثیر کاکتوس از روش قلمه زنی استفاده می کنیم زیرا کاکتوس ها از راه قلمه زدن به راحتی تکثیر می شوند.

در روش قلمه زدن بیشتر از کاکتوس های جزء جزءاستفاده کنید . از گرفتن قلمه از پایه گیاه خودداری کنید و از جوانه هایی که سطح تماس کمتری با گیاه دارند ، استفاده کنید. رطوبت پایه گیاه بیشتر است و اگر از آن قلمه بگیریم خطر گندیدگی گیاه مادر را به دنبال دارد . اگر از پایه گیاه قلمه گرفتید و گیاه شروع به فاسد شدن کرد سریع قسمت گندیده را جدا کنید و گیاه مادر را یک هفته از خاکدر آورده و سپس در گلدان بکارید.

برای قلمه زدن از چاقویی تیز استفاده کنید و چاقوی اره ایبکار نبرید.وقتی چند برش از یک کاکتوس بر می دارید به این نکته که کاکتوس ها سر و ته رشد نمی کنند توجه کنید. قبل از قرار دادن کاکتوس در خاک برای جلوگیری از بین رفتن کاکتوس و پوسیدگی آن چند روزی آن را در سایه برای خشک شدن قسمت بریده شده قرار دهید .

قلمه زنی کاکتوس

کاکتوس هر چه بزرگتر باشد زمان بیشتری برای خشک شدن (3 تا 15روز) نیاز دارد . گرم وسرد بودن هوا نیز سبب کاهش و افزایش زمان خشک شدن می شود. پس از این دوره آن را در گلدانی با زه کشی مناسب قرار دهید و ابیاری کنید. پس از 2 تا 3 هفته ریشه ها ظاهر می شوند.

گلدان:

زمان خرید کاکتوس باید بدانید مدت زیادی از رشد آن در گلدان فعلی گذشته است پس نیاز به گلدان اندکی از گلدان فعلی بزرگتر دارد زیرا اگر گلدان بزرگ باشد ، فضای بیش از حد منجر به آبیاری بیش از اندازه می شود. برای خروج آب اضافه در ته گلدان سوراخهایی ایجاد می کنیم زیرا این سوراخ ها از پوسیده شدن و مردن کاکتوس جلوگیری می کند.

نکات کاکتوس

تعویض گلدان:

برای تعویض گلدان ، برای خارج کردن گیاه گلدان قبلی را بشکنید زیرا اگر کاتوس را با بیلچه خارج کنید موجب زخمی شدن ریشه میشود. در ته گلدان مقداری خاک کاکتوس تازه ریخته و کاکتوس را روی آن قرار دهید و اطراف آن را با خاک پر کنید.

تا یک هفته پس از تعویض گلدان این کاکتوس را در معرض نور شدید آفتاب قرار ندهید وبه اندازه آبیاری کنید تا به محیط جدید خو بگیرد.

باید بدانید جابجایی گلدان گیاه نباید بیش از اندازه انجام شود تا به ریشه های کاکتوس اسیب وارد شود. بهترین فصل برای تعویض گلدان بهار است که گیاه در حال رشد بوده و انرژی زیادی دارد.یک کاکتوس برای سالها (5 تا 10 سال) می تواند در یک گلدان باشد بدون اینکه احتیاجی به تعویض گلدان داشته باشد.

مناسب ترین گلدان برای کاکتوس ، گلدانهایی گلی با عمق کم هستند و اصولا کاکتوس ها به عمق زیادی احتیاج ندارند. گلدانی با قطری کمی بیشتر از قطر کاکتوس را برای آن انتخاب کنید.گلدانهای بزرگ برای کاکتوس های کوچک مناسب نیستند و سبب از بین رفتن گیاه می شوند.

نگهداری کاکتوس خیاری

مراحل تعویض گلدان کاکتوس

  • با سنگ هایی تمیز قسمت پایینی گلدان را بپوشانید و مقداری زغال فعال شده در این قسمت بریزید .
  • دو قسمت ماسه و یک قسمت خاک و مقداری perliteرا باهم ترکیب و گلدان را پر کنید.
  • در مخلوط نباید هیچ گونه کلوخ وجود داشته باشد سپس کاکتوس ها را در خاک بکارید.
  • بر روی خاک گلدان برای نگهداری رطوبت مقداری سنگ و خزه را قرار دهید.

عوض کردن گلدان

کاکتوس سرما زده را چه کنیم؟

قرار دادن کاکتوس در معرض سرما سبب آسیب سرمازدگی به آن و بروز سلول های مرده می شوند. پس موقع سرما، حداقل از یک پوشش ساده بر روی گیاه استفاده کنید اگرکاکتوس سرما زده شد قسمت های سرما زده را ببرید .

آفتاب سوختگی :

 وقتی که کاکتوس از مکانی سایه به زیر نورمستقیم خورشید منتقل می شود احتمال افتاب سوختگی بیشتر است. افتاب سوختگی بیشتر در ردیف های برآمده کاکتوس دیده می شود. اگر آسیب دیدگی در حد رنگ پریدگی است با انتقال گیاه به مکانی با شدت نور کم می توان گیاه را به حالت اول برگرداند ولی اگر آفتاب سوختگی درحد زخم قهوه ای است این زخم بر روی کاکتوس می ماند.

کاکتوس سرمازده

خشک شدگی:

کاکتوس گیاه آبدوستی است ، کاکتوس ها آب را در خود ذخیره می کنند و آن را در فواصل طولانی ما بین آبیاری ها مصرف می کنند ممکن است که آبیاری زیادی کاکتوس را از بین نبرد ولی بی آبی حتما کاکتوس را خشک خواهد کرد.

هرچه دما بیشتر و هوا داغ تر باشد سرعت خشک شدن کاکتوس هم بیشتر می شود.بهترین راه حل برای جلوگیری از ادامه مشکل خشکی کاکتوس، آبیاری آن می باشد. بهتراست اول میزان آبیاری کم باشد و در طول چند هفته میزان آبیاری را افزایش دهید.

آبیاری بیش از حد :

هنگام پرورش کاکتوس در شرایط غیر بومی امکان دارد زیاد از حد نیاز آبیاری شود که این آبیاری سبب چاق تر و شاداب ترشدن کاکتوس می شود. اما اگر فرد آنقدر گیاه را آبیاری می کند که کاکتوس نتواند آب را در خود نگه دارد دراین حالت کاکتوس بیش از قبل چاق و متورم می شود به طوری که ساقه از یک یا چند نقطه آن شکاف می خوردو یا دچار پوسیدگی می شود. قطع کردن آبیاری وعوض کردن گلدان راهکاری خوبی برای این مشکل است.

آبیاری زیاد کاکتوس

نگهداری از انواع کاکتوس

نگهداری کاکتوس آلوئه گورخری

کاکتوس آلوئه گورخری گل های آن به صورت خوشه ای و زنگوله ای شکل به رنگ سفید مایل به سبزو برگ های گوشتی و آبدار و به هم چسبیده دارد. خاک مناسب این گیاه خاک سبک (دو قسمت ماسه و یک قسمت خاک برگ) است. این گیاه نیاز به آبیاری زیادی ندارد وبه نور کافی آفتاب نیازمند است. کاشت پاجوش های آن بهترین روش برای تکثیر این نوع کاکتوس است.

کاکتوس گورخری

نگهداری کاکتوس سدوم یا ناز سدوم

این گیاه همیشه سبز و گوشتی، گل های ستاره ای شکل و به رنگ زرد کمرنگ، صورتی و سفید و شاخه های نازک با برگ های استوانه ای آبدار به رنگ سبز روشن همراه قرمز دارد. مخلوطی از خاک باغچه، خاک رس و ماسه شسته شده برای گیاه مناسب است. این گیاه به نور زیاد، آبیاری اندک و خاک قلیایی نیاز دارد.

نگهداری از کاکتوس گوش خرگوشی

این کاکتوس با گل های زرد و بدون تیغ ودارای گلوشیدهای زرد یا سفید در دسته های زیاد است و علاقمند به نور کامل آفتاب و نیمه سایه می باشد . خاک مناسب این گیاه خاکی با زهکشی خوب است که مدت طولانی خیس نماند. در تابستان آبیاری گیاه باید طوری باشد که بین هر بار آبیاری خاک آن خشک شود و در زمستان آبیاری باید در حدی چروکیده نشدن پدها باشد. این گیاه از راه قلمه زنی تکثیر می یابد.

گوش خرگوشی

نگهداری کاکتوس چیلیتا

کاکتوس چیلیتاگل های زرد کمرنگ و صورتی و تیغ هایی به رنگ زرد یا نارنجی است . خاک مناسب این گیاه ،خاک ماسه ای با زهکشی خوب می باشد . این گیاه علاقمند به نور زیاد و غیرمستقیم آفتاب و آبیاری کم است . تکثیر این گیاه از طریق قلمه زدن است.

نگهداری کاکتوس توپ طلایی

کاکتوس توپ طلایی گل های زرد و کوچک و تیغ های زرد و سفیدرنگ است که در تابش مستقیم خورشید قد تیغ ها بلندتر می شود. این گونه در اواخر بهار گلدهی اش را آغاز می کند و در رشد تابستانی به آب کافی و نه زیاد نیاز دارد . اگر برای این گیاه نور آفتاب به اندازه کافی نباشد، رشد طولی بیشتر از رشد قطری می شود .

شرایط لازم نگهداری از کاکتوس در خانه + تعویض گلدان کاکتوس

4.4481
این مطلب مفید بود ؟42061
منبع : care2 / naturesbuggy / بخش سبک زندگی نمناک /ن /آ
وبگردی