تولد
آبریزش بینی

درمان بسیار سریع آبریزش بینی بدون دارو + طب سنتی

کد مطلب : 336تعداد نظرات : 6 نظرزمان مطالعه : 9 دقیقه
آبریزش بینی یکی از مشکلاتی است که همه انسان ها به آن دچار می شوند و علت های آبریزش بینی متفاوت می باشد و برای آن درمان های خانگی متفاوتی وجود دارد.

علل آبریزش بینی و راههای درمان آن در تمام سنین

آبریزش بینی،ناشی از خشکی بیش از حد تولید شده توسط بافت های بینی و دیواره های مجاور و رگهای خونی در بینی است این خشکی، ممکن است حدی بین مایع روشن و یا تکه ای ضخیم از مایع مخاطی بینی باشد. آبریزش بینی ممکن است از بینی، پایین و پشت گلو و یا هر دو باشد. اصطلاح "rinorrhea" و "rinitis"(ورم غشایی و مخاطی بینی ) اغلب برای اشاره به آبریزش بینی استفاده می شود. هرچند که درمورد شدت این عارضه صحبت می کند، rinorrhea اشاره به تخلیه سبک و نسبتا روشن بینی دارد. Rhinitis به التهاب بافت های بینی کمک می کند که به علل مختلفی ایجاد می شود که معمولا به خاطر آبریزش بینی است احتقان بینی ممکن است همراه با آبریزش بینی باشد و یا نباشد؛ این مقدمه ای بود تا در ادامه این بخش از بهداشت و سلامت نمناک به بررسی کامل علل آب ریزش بینی و راههای درمان آن بپردازیم.

علاج آبریزش بینی

علل آبریزش بینی

 • سینوزیت حاد (عفونت سینوس)
 • آلرژی
 • سندرم Churg-Strauss
 • سرماخوردگی
 • استفاده بیش از حد از اسپری بینی
 • سپتوم معکوس
 • اعتیاد به مواد مخدر
 • هوای خشک
 • گرانولوماتوز با پلیانژیت
 • تغییرات هورمونی
 • آنفلوآنزا
 • شیء خارجی درون بینی
 • داروها
 • پولیپ بینی
 • رینیت غیر آلرژی (گرفتگی مزمن یا عطسه به آلرژی مربوط نیست)
 • آسم پیشرفته
 • بارداری
 • ویروس سنسیتیال تنفسی (RSV)
 • نشت مایع نخاعی
 • سیگار کشیدن، دود

علل آبریزش بینی

10 روش درمان خانگی آبریزش بینی کودکان و بزرگسالان

در مطلب قبلی به طور کامل به نسخه های خانگی و گیاهی درمان آبریزش بینی پرداختیم اما برخی از شما کاربران درخواست نسخه های ساده تر و ضعیف تر را داشتید تا بتوانید برای فرزندانتان نیز از انها استفاده کنید برای همین ترجیح دادیم روش های درمانی ملایم تری ارائه دهیم تا روش هایی باشد که برای تمام سنین یعنی کودکان و بزرگسالان مناسب باشد بنابراین به جز افرادی که شرایط خاصی دارند همه می توانند از این روش ها استفاده کنند و به راحتی آب ریزش بینی خود را متوقف سازند.

1. شستشو با آب نمک، بهترین درمان آبریزش بینی

برای بزرگسالان یا کودکان، شستشو با آب نمک یکی از بهترین داروهای خانگی برای جلوگیری آبریزش بینی است. شستشو باآب نمک کمک می کند مخاط های به وجود آمده از بین رفته و عمل تخلیه ی آن راحت تر انجام شود این کار حتی حفره های بینی را کاملا باز میکند و به تنفس کودک شما کمک شایانی خواهد کرد.

روش :

محلول آب نمک را با مخلوط کردن ¼ قاشق چای خوری نمک خوراکی در یک فنجان آب جوشیده که در دمای اتاق سرد شده است، تهیه کنید.

در حالی که سر کودک خود را به عقب خم میکنید چند قطره از آن را به یکی از سوراخهای بینی بچکانید.

در حالی که یکی از انگشتان دست خود را روی یک سوراخ دیگر قرار می دهید، بلافاصله مایع اضافی را با استفاده از یک سرنگ بیرون بیاورید.

این روش را با دیگر سوراخ های بینی تکرار کنید.

از این درمان تا 3 بار در روز استفاده کنید نه بیشتر،اگر احساس می کنید انجام این کار به تنهایی دشوار است حتما از دیگران کمک بگیرید.

آبریزش بینی کودک

2. بخار روشی مطمئن برای درمان آبریزش بینی کودکان

استنشاق بخار کمک می کند تا ناراحتی ناشی از آبریزش بینی کاهش پیدا کند این مخاط بیش از حد باعث عطسه ی بیش از حد می شود. این همچنین به کودک شما کمک خواهد کرد که خواب بهتری داشته و در دوره ی درمانش نیز تسریع حاصل شود.

برای کودکان بسیار کوچک :

حمام را به یک اتاق بخار تبدیل کنید و با بستن درب و بازکردن دوش به صورت کامل آنجا را گرم کنید. کودک خود را به حمام ببرید و برای 10 تا 15 دقیقه با فرزندتان بنشینید، این کار را 2 تا 3 بار در روز انجام دهید.

برای بچه های بزرگتر:

می توانید از بخار بصورت مستقیم بر صورت استفاده کنید به این صورت که کودک خود را در بغل خود نشانده و یک کاسه ی آب گرم جلوی خود قرار دهید، صورت کودک را به سمت کاسه خم کنید.

با یک حوله بزرگ که برروی خودتان کشیده اید تمام بخار را جمع کنید و از کودک خود بخواهید 5 تا 10 دقیقه دراین شرایط نفس بکشد، سپس از او بخواهید تا بینی خود را تخلیه کند این کار را چند بار در روز انجام دهید.

سرماخوردگی

3. روغن اوکالیپتوس درمان خانگی آبریزش بینی نوزاد، کودک و بزرگسال

اکالیپتوس همچنین می تواند به کاهش آبریزش و نشانه های مرتبط با آن در کودکان کمک کند؛ اوکالیپتوس به عنوان یک ضد انعقاد کار می کند، که باعث می شود مخاط موجود در بینی کودک شما راحت تر تخلیه شود.

برای بزرگسالان استفاده از اکالیپتوس به روش استنشاق همراه بخار روش مناسبی است برای کودکان به روشی که گفته ایم این روغن موثر واقع خواهد بود.

نسخه ای عالی برای کودکان خردسال و کودکان

4 یا 5 قطره روغن اوکالیپتوس را در آب حمام گرم برای کودک خود قرار دهید و اجازه دهید کودک شما 10 دقیقه از حمام لذت ببرد، این کار را دوبار در روز انجام دهید.

هم چنین، 10 قطره روغن اسانس اکالیپتوس را در ½ فنجان روغن زیتون خالص مخلوط کنید سینه ی کودک خود را بااین روغن معجزه گر ماساژ دهید این کار را قبل از خواب انجام دهید.

جلوگیری از آبریزش بینی

4. ریحان درمان طب سنتی آبریزش بینی

یکی دیگر از داروهای گیاهی مناسب برای آبریزش بینی کودک، ریحان است. این گیاه پرخاصیت ضد باکتری، ضد قارچ و ضد ویروس است که به مبارزه با علت های آبریزش بینی کمک می کند همچنین ایمنی کودک شما را افزایش میدهد. خوردن چند برگ ریحان در روز بسیار مفید خواهد بود، برای بچه های بزرگتر،برگ های ریحان تازه را، هر روز صبح قبل از صبحانه و شب قبل از رفتن به رختخواب، به آن ها بدهید.

روشی دیگر برای بزرگسالان :1 قاشق غذاخوری آب برگ تازه ریحان تهیه کنید. آب ریحان را با مقدار مساوی از آب زنجبیل، آب لیمو و عسل مخلوط کنید. 2 یا 3 بار در روز از این مخلوط مصرف کنید.

5. عسل درمان قوی و عالی برای آبریزش بینی ناشی از سرماخوردگی

عسل، یکی دیگر از داروهای موثر برای درمان آبریزش در کودک 2 ساله و یا بزرگتر است؛ به یاد داشته باشید که برای بچه های کوچک عسل را نباید استفاده کرد زیرا ممکن است باعث ایجاد باکتری هایی شود که سبب بوتولیسم می شوند. خواص آرام بخش، ضد باکتری و ضد ویروسی عسل،باعث کاهش علائم مختلف آبریزش بینی می شود و حتی به درمان سرفه و گلو درد کمک می کند.

مخلوط 1 تا 2 قاشق چای خوری عسل در یک لیوان آب گرم و نوشیدن آن، به دفعات 1 یا 2 بار در روز میتواند، سودمند باشد.

هم چنین، 1 قاشق غذاخوری عسل و ½ قاشق چای خوری آب لیمو تازه را در یک لیوان آب گرم مخلوط کنید، برای کودک خود بصورت گرم و 2 بار در روز استفاده کنید.

علائم آبریزش بینی

6. بابونه برای درمان آبریزش بینی حساسیت و آلرژی

برای نوزادانی که حداقل یک ساله هستند بخور گیاه بابونه، می تواند نشانه ها و ناراحتی های آبریزش بینی را از بین ببرد. این گیاه،تقویت کننده سیستم ایمنی در بدن است همچنین با توجه به خواص آنتی هیستامین عالی آن، عطسه را نیز کاهش می دهد.

اما برای کودکان بزرگتر :1 قاشق چایخوری گل بابونه را در 2 فنجان آب جوش قرار دهید. درب آن را بگذارید و برای 5 دقیقه اجازه دهید تا دم بکشد، عسل را برای ایجاد طعم اضافه کنید. دو بار در روز این چای را به فرزند بیمار خود بدهید.

7. سوپ مرغ گرم

برای کودکان بالای 1 سال سوپ مرغ به کاهش درد ناشی از آبریزش کمک می کند سوپ مرغ باعث بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن و حتی مانع از عفونت دستگاه تنفسی فوقانی می شود به علاوه، سوپ مرغ برای کودک بیمار سبک و مغذی است.

سوپ مرغ

8. حمام اسفنجی

اگر کودک شما دارای دمای پایین بدن با آبریزش بینی است، او را حمام آب اسفنجی بدهید تا بتوانید دمای بدن را تنظیم کنید. یک حمام اسفنجی نیز برای آرام شدن کودک شما و تسریع در روند بهبود کودکتان کمک بسزایی خواهد کرد،برای بچه های کوچکتر از 1 سال، حمام را 2 تا 3 بار در روز انجام دهید.

یک لیف حمام را در دمای اتاق خیس کنید، آب اضافی آن را بگیرید و سپس زیر بغل، پا، دست و کشاله ران را با آن لیف بکشید. برای بچه های بزرگتر یک حمام خنک به دفعات یک یا دو بار در روز می تواند مفید باشد.

نکته:از استفاده آب بسیار سرد اجتناب کنید، زیرا ممکن است باعث افزایش دمای داخل بدن شود.

9. مایعات بیشتری مصرف کنید

برای جلوگیری از کمبود آب، به کودک خود مقدار زیادی مایعات بدهید. بسیار مهم است که کودک خود را به طور کامل هیدراته نگه دارید، تا از خشک شدن ترشحات بینی و مسدود شدن حفره بینی جلوگیری شود، این کار باعث میشود که کودکان سرفه های راحت تری داشته باشند.اگر نوزاد شما هنوز شیرخواره است، تغذیه با شیر مادر یک گزینه مناسب است شما همچنین می توانید مکمل های غذایی و همینطور شیر خود را به او بدهید. برای بچه های بزرگتر، آب ساده، آب میوه رقیق شده و یا آب طعم دار ژلاتینی را تهیه کنید.

نوشیدن آب

10. استفاده از بخار سرد درمانی مطمئن برای رفع آبریزش بینی نوزاد

از کودک خود بخواهید در فواصل منظم در بینی خود بدمد، تا از شر بسیاری مخاط های موجود در بینی رهایی یابد همیشه بینی کودک خود را با استفاده از یک بافت نرم برای جلوگیری از تحریک پوست، تمیز کنید. مقداری ژله یا روغن زیتون را زیر بینی نوزاد خود قراردهید تا از قرمزی پوست جلوگیری شود.

کودک خود را در معرض محرک ها و آلرژی زا ها قرار ندهید، مانند حشرات، حیوان خانگی،گرد و غبار، گازهای شیمیایی و سیگار.

به هنگام خواب، کمی سر کودکتان را بالاتر از بدنش قرار دهید. برای این کار، از بالش استفاده نکنید. برای مثال می توانید از یک لباس تا خورده استفاده کنید.

غذاهای چرب یا سنگین را به کودک خود ندهید.

اتاق کودک خود را گرم نگه دارید و به او را بپوشانید.

همچنین سعی کنید فرزندتان را برروی صندلی های راک سوار کنید تا او احساس خوبی داشته باشد.

درمان خانگی و طبیعی آبریزش بینی در دوران بارداری

آب نمک به عنوان یک محلول گرمسیری

1/4 قاشق چای خوری نمک را در 250 میلی لیتر آب گرم بریزید.

در طول روز، هرزمان که نیاز پیدا کردید غرغره کنید.

احتیاط:

مراقب درجه حرارت آب باشید آب گرم بیش از حد ممکن است گلویتان را بسوزاند.

آبریزش بینی

یک نوشیدنی آرام کننده

آب لیمو،کمک می کند تا از بدن شما سموم خارج شود، در حالی که عسل به عنوان یک ضد عفونی کننده عمل می کند و به آرامش گلو درد کمک می کند.

روش تهیه :

یک قاشق غذاخوری عسل و آب، نیمی از لیمو را در لیوان آب گرم بریزید،در صورت لزوم 3 بار در روز بنوشید،مراقب باشید،بدنتان آب زیاد از دست ندهد. مصرف مایع برای خانمهای باردار، بسیار مهم است زیرا به حفظ حجم خون بالا در بدن کمک می کند.

چگونگی انجام :

نوشیدن مداوم آب،حتی زمانی که احساس تشنگی نمیکنید.

آبریزش بینی، ممکن است آزار دهنده و ناراحت کننده باشد، اما معمولا باعث پاک شدن بینی میشود. آب ریزش بینی گاهی اوقات، می تواند نشانه ای از یک مشکل جدی تر باشد، و ممکن است در نوزادان خطرناک جلوه کند.

چه زمانی آب ریزش بینی خطرناک است

بزرگسالان

با پزشک خود تماس بگیرید اگر :

1.علائم شما بیش از 10 روز طول کشید.

2.تب دارید، تخلیه بینی شما زرد و سبز است و با درد سینوسی یا تب همراه است این ممکن است علامتی از عفونت باکتریایی باشد.

3. خونریزی در تخلیه بینی شما وجود دارد و یا پس از یک آسیب سر،به طور منظم ترشح می شود.

دلیل آبریزش بینی

کودکان

با پزشک فرزند خود تماس بگیرید:

1.اگر فرزند شما کمتر از 2 ماهش بوده و تب دارد.

2.آبریزش بینی و یا احتقان نوزاد شما، باعث ایجاد ناراحتی در نگهداری او می شود و تنفسش دچار مشکل می شود.

تا زمانی که پزشک خود را ملاقات نکرده اید، این مراحل ساده را برای تسکین علائم انجام دهید :

 • به آرامی در بینی، خوب بدمید و آن را تخلیه کنید.
 • از عوامل شناخته شده آلرژیکی اجتناب کنید.
 • اگر آلودگی یک تخلیه مداوم و آبدار است، به خصوص اگر همراه با عطسه و خارش چشم همراه باشد، علائم شما ممکن است مربوط به آلرژی باشد و آنتی هیستامین غیر ضدعفونی کننده ممکن است به شما کمک کند.
 • اطمینان حاصل کنید،که دستورالعمل های دارو را دقیقا دنبال کنید.
 • برای نوزادان و کودکان کوچک، از یک سرنگ مخصوص تمیز کردن بینی استفاده کنید.

 آبریزش بینی

اقدامات زیر را پس از زایمان انجام دهید، به خصوص هنگامی که مایع مخاطی بیش از حد در پشت گلویتان تجمع می یابد:

 • اجتناب از تحریکات رایج،مانند؛ دود سیگار و تغییرات ناگهانی رطوبت.
 • نوشیدن مقدار زیادی آب
 • شستشوی بینی وگلو با غرغره ی، آب نمک ملایم

درمان بسیار سریع آبریزش بینی بدون دارو + طب سنتی

4.24697
این مطلب مفید بود ؟3922775
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک / ن /ف/س
6 نظر به ثبت رسیده است
ن1400-01-26
ممنون ن از روش اب نمک استفاده کردم عالي بود .
6013
هنا1400-11-24
ممنون غرغره اب نمک عالی بدد
159
محسن1402-07-04
آب نمک رو امتحان کنید بهترین درمانه
منو نجات داد والا
30
قریشی1402-07-04
تا می‌تونید از بخور استفاده کنید خیلی خوبه
11
صداقت1402-07-04
دوستان آب نمک بهترین روش برای درمان سریع آبریزش بینی میتونه باشه
10
حوری1402-07-04
بخور عالیه
20
وبگردی